Сумна річниця

Сьогодні 5 грудня відзначатиметься 20 річниця укладення лідерами України, Великобританії, Росії та США Будапештського меморандуму «Про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї» (ДНЯЗ, 1968 р.). Дві інші ядерні держави — Китай і Франція — висловили аналогічні гарантії Україні у формі заяв (заява уряду КНР від 4 грудня і Декларація Франції з супровідним листом президента Ф.

Міттерана від 5 грудня 1994 р.), хоча формально і не підписували Меморандум. Тактичну ядерну зброю було виведено з України 1992 року, а весь процес ядерного роззброєння завершився 1996-го, останню шахтну пускову установку міжконтинентальних ракет РС-22 (SS-24) було знищено 2001 року. Поточний, «ювілейний», для Меморандуму рік став роком руйнації міжнародних гарантій, закладених у цьому міжнародно-правовому документі, серед яких: поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України; утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності, політичної незалежності та економічного примусу. Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун наприкінці березня ц.р. після анексії Росією Криму заявив, що ядерні держави порушили зобов’язання, гарантовані Україні Будапештським меморандумом, надійність цих гарантій серйозно підірвана, а наслідки, як для національної безпеки України, так і для нормативних документів з нерозповсюдження ядерної зброї є глибинними. Міністр закордонних справ Польщі (нині — маршал Сейму) Р.Сікорський у вересні заявив: «Якщо гарантії мають бути переконливими для Ірану чи Північної Кореї, то підписанти Меморандуму мусили б прийти Україні на допомогу».

Автор: (PiterNak)

Статус: Наставник (2341 комментарий)

Подписчиков: 12

3 комментария
Лучший комментарий
  • Dima FCDKonly(destro) - Наставник
    05.12.2014 12:05
    у нас так зване керівництво країни протягом усьої незалежної історії мислило совковими категоріями - "безпекове питання вирішується в москві а ми будемо просто пилити бюджет"
    • 3
Комментировать