26 вересня 2023 року УЄФА оприлюднив інформацію щодо нового формату чемпіонатів Європи U17 та U19.
УЄФА доволі детально описує зміни формату юнацьких змагань у вищезгаданій статті. Як то кажуть translate.google.com у поміч нам усім. Я, в свою чергу, спробую максимально стисло описати запропоновані зміни, зупинившись на найбільш важливих, на мій погляд, моментах.
U17
Скорочується кількість учасників фінального раунду змагань. Повертаємося до восьми. Як було у період з 2002/03 по 2014/15. Усі учасники грають, навіть команда господар фінальної частини. Команди розділяються на дві ліги: А і В після першого раунду. Для переважної більшості учасників практично вдвічі підвищується кількість офіційних матчів на стадії кваліфікації. Невдахи першого раунду приймають участь у другому. Якщо раніше мінімальна кількість офіційних матчів на рівні U17 дорівнювала трьом, то зараз мінімально можлива чисельність дорівнює чотирьом, якщо учасник двічі опиниться в групі з трьох команд. Трохи арифметики. УЄФА має 55 асоціацій членів. Таким чином, у першому раунді може бути 13 груп по 4 команди та одна — три. У другому раунді в Лізі А гратимуть 28 команд — це сім груп по чотири збірні. У Лізі В можуть бути 55-28=27, які, наприклад, складуть 6 груп з чотирьох учасників та одну з трьома. Тим часом для більшості кількість зростає майже в двічі —п’ять або шість для тих хто на другому етапі грає у ЛІЗІ В та завжди шість для Ліги А, адже там немає групи з трьома збірними. Формально зберігається турнірна значимість гри для учасників другого раунду змагань у Лізі В, адже переможець групи почне кваліфікацію чемпіонату U19 у Лізі А.
U19
Формат фінального змагання залишається незмінним. Вісім команд. Усі учасники грають, навіть команда господар фінальної частини. Замість двох раундів кваліфікації — три. Змагання починаються за півтора роки до фінального турніру, навесні року який передує року проведення фіналу. Таким чином, команди починають чемпіонат у віковій категорії U18. На мою думку, це стимулюватиме футбольні асоціації одразу по завершенню змагань на рівні U17 починати підготовку майбутньої команди U19. Цього разу мінімальна кількість матчів кваліфікації зростає лише на чверть (25%). Якщо раніше мінімальна кількість офіційних матчів на рівні U19 дорівнювала трьом, то зараз ця цифра — чотири, для тих команд, які гратимуть в Лізі В всі матчі двох раундів у групі з трьох, а не чотирьох команд. Для всіх інших, ця кількість становить або п’ять, або шість. Учасники усіх трьох раундів у Лізі А гратимуть дев’ять матчів замість шести раніше. То б то на 50% більше.
Дати
Тепер про дати початку застосування нового формату змагань. Пряма цитата: «A new format for the UEFA European Under-17 Championship will begin from 2024/25, and will feed into a change of competition system for the UEFA European Under-19 Championship in 2026/27.» То б то, змагання U17 розпочнуться восени наступного року. U19 — навесні 2026, ще протягом спортивного сезону 2025/26.
Загальні зауваження
Завдяки розділенню на дві ліги сильніші гратимуть один з одним. Це підвищує якість міжнародної ігрової практики та рівень змагальної конкуренції. Останнє, безперечно, завжди важливо. В свою чергу слабкіші команди отримають додаткову змагальну мотивацію зростати. Ще один бонус: зростання об’єму міжнародної практики для усіх учасників змагань. На мій погляд, це найважливіше, адже юнацькі чемпіонати Європи слугують саме набуттю міжнародної практики для майбутніх національних футболістів міжнародного рівня. Для майбутніх збірних команд «А» національних футбольних асоціацій членів УЄФА. Ось чому знову слід повторити: «God bless UEFA». І цього разу знову за змагання. За їх новий формат, який, на мій погляд, робить їх краще.
P.S. Тим часом УЄФА ще у жовтні 2019 року заявила про намір змінити формат змагань U19 започаткувавши його у сезоні 2020/21. Але на заваді став COVID-19. Спочатку дебют нового формату відклали на 2021, а потім на 2022. Згодом з’явився новий проект, який викладений вище.
На мою думку, ось тут на сторінці 189 у розділі «О новом формате чемпионата Европы УЕФА U-19», я доволі детально проаналізував проект формату чемпіонату Європи U19, який був затверджений рішенням Виконкому УЄФА 29 травня 2019 року. Там цілих десять сторінок про дворічний формат змагань U19, що арифметично дорівнює формату турніру U21. То б то, наприклад, новий чемпіонат, що повинен був розпочатися у сезоні 2020/21 позначався не 2020/21, а 2020/22. На моє переконання, УЄФА знайшло краще рішення. Власну думку ви маєте змогу сформувати почитавши про старий формат за посиланням, яке я надав вище.
P.P.S. З приводуGod bless UEFA Частина II: перша частина ось тут.