П’ять лекцій про футбол. Лекція #2

Темы:
Сборная Украины

Продовження. Початок ось тут. Першоджерело.

Про що говоритиме:

Інститут збірних команд національної футбольної асоціації

• Визначення Інституту. • Які підрозділи входять до Інституту. • Опис підрозділів. • Бібліотека Інституту. • Які збірні входять до Інституту. • Коли починати підготовку наймолодшої збірної.

• Навіщо збірна U-20. • Скільки часу потрібно для досягнення успіху інституту збірних команд ФА? • Про Успіх. • Про склад делегацій збірних команд (тренери та технічний персонал). • Підсумки.

Визначення

Мабуть кожний, користуючись Google, словниками, довідниками та власним розсудом спроможний сформулювати визначення Інституту. Починаючи із вищого навчального закладу і завершуючи соціальним явищем, наприклад.

«Інститут – це певна організація або структура, яка має визначені правила, цінності та функції для забезпечення певної сфери життя суспільства. Він може бути державним, громадським або приватним, існувати на різних рівнях – від родини до міжнародних організацій. Інститути регулюють взаємовідносини між людьми, встановлюють правила поведінки та розв’язують конфлікти.»

Продовжимо невеличким відступом.

Слід зазначити, що інституціями, в широкому сенсі, є й ФІФА та УЄФА, а також, усі національні футбольні асоціації члени ФІФА та УЄФА. Тому поява в цих інституціях нових інститутів (інститут національних збірних команд) повинне робити їх більш стабільними та допомагати сталому розвитку асоціацій.

Як говорить український філософ Сергій Дацюк (https://tinyurl.com/4ku537tc) інститути з’являються не для того щоб потім створювати на їх базі стратегії, а тому що спочатку з’являється стратегії, а вже потім, як наслідок її реалізації — інститути. На мою думку, це визначення дуже підходить під ситуації з появою інститутів збірних команд, як комплексних структур, що починають створюватися, як наслідок втілення стратегії національної футбольної асоціації. Якщо така існує, а не підміняється фразою, про розбудову «вертикалі збірних», що підміняє собою поняття інституту збірних команд.

Про важливість саме інституціонального підходу свідчить той факт, що Премія Ріксбанку Швеції пам'яті Альфреда Нобеля з економіки 2024 року присуджена трьом вченим-інституціоналістам (https://tinyurl.com/2p9hpza5). Безумовно, вони не вивчали вплив інституцій на розвиток футболу. Мова йде про розвиток інституційної економіки, інституційних фінансових систем, впливу політичних інституцій та інше. Але проста екстраполяція говорить як мінімум про важливість існування інституцій у футболі й зокрема в збірних командах.

Кажуть, що Самуелю Гантінгтону або Samuel P. Huntington (https://tinyurl.com/29v3yhtf ) належать слова, що вірогідність функціювання інституту, який до цього існував 100 років, наступного року, значно вище у порівнянні з інститутом, який до цього пропрацював лише декілька років. Це можна побачити на прикладі інституту збірних команд в структурі УАФ, який практично розчинився або трансформувався в імітацію бурхливої діяльності при повній відсутності міжнародної ігрової практики у юнацьких команд протягом практично трьох років десь в канун Covid-19. Так, війна, що почалась 24 лютого 2022 року теж «вклалась» в цей процес.

Мабуть подібна трансформація була викликана тим, що інститут збірних, який повинен розумітися не тільки як установа, не перетворився на сталу норму життя футбольної спільноти, стійкість якої забезпечується визнанням її легітимності в сфері «суспільної свідомості». (на основі фрагменту вступу до книги Самуеля Гантінгтону «Політичний порядок у мінливих суспільствах» — https://tinyurl.com/2frrk6xh —, авторства Олександра Гордона — https://tinyurl.com/6aeka2t9).

Тепер повертаємося безпосередньо до інституту збірних команд.

Один з можливих варіантів дефініції інституту збірних команд національної ФА.

Інститут збірних команд — це комплексна структура, ціль якої полягає у створенні конкурентоздатних на європейській та світовій футбольних арені збірних команд усіх вікових груп, а завдання— організація успішного виступу національних збірних команд у змаганнях під егідою ФІФА та УЄФА.

Якщо це структура, то вона складається з відповідних елементів-підрозділів. На прикладі ФФУ/УАФ.

Комітет національних збірних команд ФА (централізоване керівництво та прийняття стратегічних рішень); • Відділ національних збірних команд ФА (за штатним розкладом до нього входять тренери збірних, менеджери та адміністратори команди «А»); • Відділ спортивно-медичного забезпечення ФА (лікарі та масажисти/фізіотерапевти); • Департамент/відділ розвитку відповідальний за планування та формування міжнародного календаря матчів ФА, базу даних футболістів та, відповідно, базу даних збірних команд, науково-методичне забезпечення збірних команд (Комплексна наукова група); • Відділ планування та забезпечення заходів збірних команд ФА (реалізація МКМ ФА) • Безпосередньо збірні команди від «А» до U-16/15/14.

Зупиняємося на кожному підрозділі.

Дуже бажано, щоб Комітет збірних не був формальною представницькою структурою. Він повинен регулярно збиратися та розглядати як оперативні питання так й перспективні. Наприклад, підсумки гри команд, затвердження календаря, питання взаємодії з клубами, розробка відповідних регламентуючих документів — в першу чергу мова про розділ виклику футболістів до збірних Регламенту по статусу і трансферу футболістів.

Відділ національних збірних — найбільш нецікавий підрозділ. Звичайна формальність з власними нюансами.

Лікарі — критично важливий, на моє переконання, елемент. Ідеально: кожна збірна має власного лікаря, який знайомий зі своїми «підлеглими пацієнтами». Тісна співпраця з тренерами в питаннях навчально-тренувального процесу, організації відновлення та тестування. Останнє — це співпраця з КНГ. Але ідеальний медичний підрозділ потребує достатньо серйозного бюджету.

Коротка історія

Улі Хенесс, в минулому відомий півзахисник Баварії Мюнхен та збірної ФРН, людина, яка в 27 років закінчила кар’єру гравця з причини важкої травми, яку тоді не могли вилікувати. Він став великим футбольним менеджером, керівником Баварії і під час роботи президентом клубу вважав за необхідне побудувати в Баварії найкращу медичну службу в світі. До речі, Хенесс був засуджений за несплату податків на декілька років. Німецька демократія та розділення гілок влади в дії.

І останнє на сьогодні на тему лікарів (https://tinyurl.com/4b2tdsb4). 12 — 13 жовтня 2023 року в «Institut national du football de Clairefontaine» або у футбольному центрі Федерації футболу Франції, передмісті Парижу Clairefontaine відбувався, барабанна дріб, Le 50e Congrès médical de la FFF (https://tinyurl.com/5b5ec3ky), або 50-й медичний Конгрес ФФФ. 50-те, за рахунком, зібрання фахівців, що займаються медициною в галузі футболу! Якщо наступного разу вас запитають у чому полягає різниця між українським та, так би мовити, провідними представниками світового/європейського футболу, ви сміливо можете навести лише один приклад. І ще спитайте себе скільки подібних заходів відбулось в Україні.

Аналітичний відділ/департамент. База даних. Інформація про суперників. КНГ. Відео зйомка, тестування. Потрібні фахові персоналії.

Аналіз гри суперників — відео та цифровий. Співпраця з медиками що до різноманітних тестувань та процедур відновлення.

Відділ планування та забезпечення — адміністратори збірних команд. Питання організації матчів, турнірів, виїздів команд, логістика, замовлення транспорту, полів, готелів та інше.

Тепер про бібліотеку інституту збірних команд.

Якими документами користується ця структура?

• FIFA Statute; • Commentary on the Rules Governing Eligibility to Play for Representative Teams; • FIFA Regulations on the Status and Transfer of Players; • FIFA Regulations Governing International Matches; • FIFA Men’s international match calendar; • UEFA international match calendar; • Регламент ФФУ/УАФ зі статусу і трансферу футболістів; • Міжнародний календар матчів ФФУ/УАФ; • Положення про збірні команди (існувала редакція 2000 року народження…).

Плюс регламенти змагань УЄФА та ФІФА в яких приймають участь збірні команди.

Які збірні входять до складу Інституту?

Одночасно зазначимо змагання (офіційні під егідою ФІФА та УЄФА) в яких беруть участь представницькі команди ФА (розглядаємо асоціації члени УЄФА):

Команда «А» Кубок світу ФІФА УЄФА Євро

U-23 Футбольний турнір ОІ

U-21 УЄФА Євро U-21

U-20 Кубок світу ФІФА U-20

U-19 Чемпіонат Європи УЄФА U-19

U-17 Кубок світу ФІФА U-17 Чемпіонат Європи УЄФА U-17

Пам’ятаючи, що збірна «А» починається з наймолодшої надаємо список можливих збірних команд ФА в структурі Інституту.

«А», U-21, U-20, U-19, U-18, U-17, U-16 і навіть U-15 та U-14.

Коли починати підготовку?

UEFA Development tournament U-16 & U-15

З появою турнірів розвитку УЄФА U-15 дається чіткий сигнал — починайте за два роки до страту кваліфікації.

Можна починати підготовку дуже рано. Наприклад, як це робить Ісландія або Фінляндія та Нідерланди, а також, наприклад, Туреччина та Іспанія. Перша більш ніж за два роки до старту кваліфікації починає з селекційних заходів (для гравців U-14 — https://tinyurl.com/a9h5u6th). Друга та третя вже восени, за два роки до, проводять перші міжнародні товариські матчі.

Разом із цим можна не поспішати як Франція, яка стартує вже в статусі U-16, точно пізніше за усіх великих (але в 2024 році вони вже грали на рівні U-15 — https://tinyurl.com/2vuujkwc).

А можна взагалі відмовитись від участі в чемпіонаті, як це зробили Андорра, Фарерські острови на Північна Ірландія в рамках УЄФА Євро U-21 2006:

2006 UEFA European Under-21 Championship «The exceptions were where Andorra, Faroe Islands, Liechtenstein, and Northern Ireland were involved; none of whom entered an under-21 team.» (https://tinyurl.com/v9k7h9ym)

Навіщо збірна U-20? (Трохи детальніше ось тут: https://tinyurl.com/yf344a72)

Якщо дуже стисло. Молодіжний чемпіонат Європи проводиться кожні два роки. В ньому грають, як правило, футболісти двох років народження. Для найстаршого віку пауза по закінченню змагань U-19 складає два роки, для наймолодших з двох — один рік. Таким чином, або ФА створює команду U-20 та компенсує паузу, або ні.

Приклад відбірного циклу 2023/25. Німеччина до старту кваліфікації провела 15 матчів. Україна — нуль.

Скільки часу потрібно для досягнення успіху інституту збірних команд ФА? І що таке успіх для збірних?

Англія — 6 – 10 років Введення правила «Футболіст підготовлений в клубі в клубі»/ «The Home Grown Player», було запроваджено в АПЛ у сезоні 2010/11 2017 перемога Англії на Кубку світу ФІФА U-17 та U-20 2018 півфінал Кубку світу ФІФА 2018 2021 фінал УЄФА Євро 2020

Німеччина — 8 – 9 років Початок реформ 2000/2001. Протягом 2008 та 2009 Німеччина ставала переможцем чемпіонату Європи УЄФА U-17 та U-19, та молодіжка грала в фіналі УЄФА Євро 2009.

Франція — 8 – 10 років «Операція Булонь» (https://tinyurl.com/bdzxz5tc) — створення футбольних академій у всіх професіональних футбольних клубах країни протягом 1972-74 рр. Створення Інституту футболу у 1972 році. 1982 півфінал Кубку світу ФІФА 1984 перемога на ОІ 184 перемога на УЄФА Євро 1984

Бельгія — 10 років «план Мішеля Саблона» — початок середина 2000 років. В 2015 Бельгія стає першою збірною в рейтингу ФІФА

Україна — 10 – 11 років Юнацькі збірні України брали участь у фінальних частинах чемпіонатів Європи УЄФА U-17 або U-19 протягом шести років: з 2012/13 по 2017/18. Початок системної роботи із збірними — друга половина 2002 року.

То б то від початку змін/запровадження реформ проходить від 8 до 12 років. І це за умови, що клуби ефективно працюють з резервом. Зверніть увагу, що у випадку Англії, Франції, Німеччини — зміни напряму стосувались розвитку методів роботи з резервом. В Бельгії, також були елементи роботи з клубами. В Україні зміни стосувались в першу чергу самого інституту збірних команд.

Ще один формальний доказ того, що клуби відіграють ключову роль.

Про успіх

Знову зазначу, що на мою думку успіх команди «А» починається з наймолодшої представницької команди футбольної асоціації.

Одразу зауважу, що сьогодні потрапляння до фінальної частини УЄФА Євро U-17/19 — це безумовний успіх для будь якої футбольної асоціації: від Іспанії до Ісландії, наприклад. У фінальних частинах усіх юнацьких чемпіонатів Європи приймають участь лише вісім команд (з 2015 по 2024 було 16 для U-17). Сім з них проходять кваліфікацію. Тим часом у великому УЄФА Євро беруть участь 24 команди (майже 43% членів УЄФА, мінус команда господаря, яка потрапляє до фіналу напряму). У Кубку Світу ФІФА — 48 команд та 16 (починаючи з відбірного циклу 2026 року) від УЄФА або 29%. Майже такий самий відсоток потрапляє до фінального турніру молодіжного Євро, але за мінусом господаря він складає 28%. Відсоток фіналістів юнацьких Євро — 13%. Вихід на Кубок світу ФІФА U-17/20 — це мега успіх. Перемога на чемпіонаті світу U-17 це кращий доказ того, що у вас все гаразд з підготовкою резерву в клубах, а інститут збірних команд працює майже бездоганно. Адже вже серед молодших юнаків ви кращі у світі. То б то вже на початку довгого шляху до успіху команди «А» ви все робите правильно. Але вже завтра слід працювати ще краще. Саме тому, перемога на чемпіонатах Європи та світу на юнацькому рівні — це довгий шлях до успіху. До речі саме таку назву має 40-сторінкова брошура автором якої є Маттіас Заммер, яку він оприлюднив в 2007 році в якості спортивного директора Німецького Футбольного Союзу — «Довгий шлях до успіху: учбова концепція DFB».

Перемога України в 2019 на Кубок світу ФІФА U-20 доводить, що асоціація робила все правильно починаючи із 2002 року. Знадобилось довгих 17 років… Тим часом жодний з чемпіонів світу досі не грає в Топ-5 чемпіонатах світового футболу. 23 хвилини Владислава Супряги за півроку у складі Сампдорії рахувати не станемо. Лунін потрапив до мадридського «Реалу» в рік фінального турніру УЄФА Євро U-19 2018, й участі у матчах у Фінляндії не брав. Таким чином, перемогла команда, яку створив головний тренер за допомогою системи що існувала на то момент у ФФУ та праці клубів. Але індивідуальна якість гравців, нажаль, не відповідала вимогам кращих світових футбольних ліг. Добре коли співпадають обидва фактори — індивідуальний та командний. Але, на мою думку, головним з них є індивідуальні якості, які в майбутньому зроблять команду «А» краще. Адже перемагає той, хто краще реалізує індивідуальну майстерність. Я так думаю, але можу помилятися.

І на останок. Потрапляння до футбольного турніру Олімпійських ігор в Парижі української збірної U-23 — це безумовний успіх. І крапка. Можна ставити запитання, можна шукати помилки. Але ми поки що не Франція та Іспанія. Переможець, команда Іспанії, просто для розуміння рівня підготовки гравців та команди в цілому, напередодні олімпійського турніру не зіграла жодного товариського матчу. То б то їх кількість дорівнює нулю. Це все що потрібно знати про рівень суперників з якими ми конкуруємо. Але це лише моє оціночне судження.

І вже остаточно завершуючи тему Успіху. На мій погляд, слід навчитися оцінювати перспективи команди, особливо на «верхньому рівні». Одночасно аналізуючи власні спроможності, наприклад, за рахунок існуючих найпростіших статистичних показників. Як-от запропонованих ось тут: «KPI національних юнацьких збірних команд і не тільки» (https://tinyurl.com/3zc9rtd5). Або ось тут: https://tinyurl.com/5dp3z9zm й тут: https://tinyurl.com/mrywkufk. Саме тому, коли наш потенційний суперник (Франція, у європейській кваліфікації FIFA World Cup 2026) є безумовним європейським лідером за кількістю власних гравців у Топ-5 чемпіонатах, маючи більш ніж 110 футболістів за межами власного чемпіонату з числи тих самих Топ-5, а ми лише трошечки більше десяти, наші перспективи на успіх, на мій хлопський розум — виключно в наших руках.

Делегація збірної команди

Офіційні особи збірних команд/ тренерський та технічний склад збірних команд — тренери, лікарі, фізіотерапевти, дієтологи, психологи, відео оператори, адміністратори, менеджери, шкільні вчителі.

Шкільні вчителі це Швейцарія та Нідерланди. Дієтолог — Німеччина Два лікаря навіть з юнаками — Німеччина. Психолог — знову Німеччина, а також Україна (автор ідеї Олександр Головко).

Тренер, асистент тренера, тренер воротарів.

Про тренерів селекціонерів

Можна мати відділ селекції. Визначену кількість селекціонерів, скаутів, спостерігачів. Але не можливо підмінити ігрову практику селекцією та відбором гравців без тієї самої ігрової практики збірних команд. Представницька команда футбольної асоціації, за визначенням, існує для участі в змаганнях. Вона повинна мати специфічну міжнародну ігрову практику. Тому важливо мати баланс між скаутингом, в широкому сенсі цього слова, та елементарною ігровою практикою, яка, на мою думку, мінімум повинна перевищувати кількість офіційних матчів в рамках офіційних змагань під егідою УЄФА та ФІФА.

Підсумки

Можна мати купи підрозділів, відділів та фахівців. Можна мати власну тренувальну базу, медичний центр, програми розвитку талантів та інше. Можна не мати нічого, мінімальний бюджет, мінімальну кількість фахівців і також брати участь в змаганнях УЄФА і навіть ФІФА. Вибір за національними футбольними асоціаціями та їх керівниками.

Але головне, щоб збірні команди протягом року грали не тільки офіційні матчі, а й товариські, в кількості хоча б вікон ФІФА, а краще в два рази більше. Тому що збірні існують заради гри й заради набуття міжнародної практики.

Грати треба системно, без зупинок, а також слід реалізовувати наступність. Досвід слід подовжувати, а не відмовлятися від нього.

Інститут за визначенням є системою! Слід дотримуватись вибраної системи. Але, як то кажуть, це не точно. У кожного свій шлях. У когось довжиною в 40 сторінок, а хтось вибирає мінімалізм. Результат команди «А» залишається кращим критерієм успіху.

Автор:

Статус: Читатель (25 комментариев)

Подписчиков: 1

3 комментария
Комментировать