П’ять лекцій про футбол Лекція #5

Темы:
Сборная Украины

- Лекція #1; - Лекція #2; - Лекція #3; - Лекція #4.

Про що говоритиме:

ЮРИДИЧНІ НЮАНСИ РЕГЛАМЕНТНИХ ДОКУМЕНТІВ ФІФА ТА УЄФА ЩОДО КОМАНД НАЦІОНАЛЬНИХ ФУТБОЛЬНИХ АСОЦІАЦІЙ

• Про крихкість інституту збірних команд. • Парадокс зі знаком плюс (+6 та +3 дні). • Вразливість регламенту з ґендерним акцентом. • Турнір U-19.

• Турнір U-17. • Історія Санчо. • Приклади зі знаком мінус. • Через 6 років! • Про три матчі під час COVID-19. • Чотири матчі починаючи з 2026 року.

Про крихкість інституту збірних команд Джерело: https://tinyurl.com/55r4namm

На початку виступів команди «А» на рівні УЄФА та ФІФА Українська футбольна асоціація, тоді Федерація футболу України, стикалась з труднощами щодо виклику футболістів до національних збірних команд. Наприклад, у першому офіційному матчі збірної України «А», Україна – Литва, 7 вересня 1994 в рамках кваліфікації УЄФА Євро 1996, взяв участь лише один футболіст «Динамо» Київ, команди клубу чемпіона країни на той момент. Джерело: https://tinyurl.com/yn3anhds.

Перший міжнародний календар матчів ФІФА, що окреслював перелік ігор обов’язкових для участі в них футболістів з’явився трохи пізніше — в 2001 році. Регламент ФІФА в якому з’явилось посилання на цей календар вступив у силу також в 2001 році. На офіційному ресурсі ФІФА він позначений 2002 роком. Джерело: https://tinyurl.com/b2duweu8. Разом із цим, перший в історії регламент по статусу і трансферу гравців побачив світ у 1991 році. Джерело: https://tinyurl.com/4rbef8s2. Точніше, в квітні 1991 року з’явилось «transfer regulations», яке вже в 1994 році «re-named 'Regulations on the Status and Transfer of Players'». Після «The Bosman case» ФІФА почало працювати над новою редакцією, яка згодом буде оприлюднена в 2001 році.

З одного боку, я не впевнений, що ці правила та, пізніше, регламент містили посилання на сучасну процедуру «Release of players to association teams». З другого, не можна виключати існування чогось на кшталт правила командирування гравців до національних збірних команд. Окремо або в рамках цих документів. Але, судячи з усього, його не можна було назвати «глобальним» або «добре відомим» усім зацікавленим особам футболу, адже воно не мало посилання на вищезгаданий міжнародний календар матчів ФІФА.

Вищезгадана історія — це зайвий привод нагадати, що усі збірні команди окрім «А» існують за рахунок консенсусу між національною футбольною асоціацією та клубами, а також національних варіантів правил виклику гравців в рамках національних же регламентів по статусу і трансферу гравців. То б то екосистема інституту збірних команд доволі крихта та залежить від доброї волі клубів, авторитету футбольної асоціації та системної праці відповідних підрозділів асоціації. До моменту появи першого міжнародного календаря матчів вкупі з 'Regulations on the Status and Transfer of Players' клуби мали можливість ігнорувати навіть команду «А».

Парадокс зі знаком плюс (+6 та +3 дні)

«Виклик футболістів у збірні команди асоціацій (Annexe 1 Release of players to association teams)» — у контексті термінів виклику футболістів у рамках фінальних турнірів Кубка світу ФІФА, Кубка Конфедерацій ФІФА та чемпіонатів конфедерацій.

Цитата із діючого регламенту по статусу і трансферу гравців:

Параграф 7 (Принципи для чоловічого футболу / Principles for men's football) свідчить: «…Для фінальних змагань у контексті вищезгаданих параграфів 2 і 3, футболісти повинні бути відпущені і розпочати поїздку до своїх збірних команд не пізніше, ніж у понеділок тижня, попереднього тижня, коли відповідне фінальне змагання починається…»

Як наслідок, наприклад, суворо відповідно до положення регламенту ФІФА (редакція 2016 р., що діяла до 1 червня 2018 р.57) команди-фіналісти Кубка світу ФІФА 2018 мали лише 11 днів перед стартом фінальної частини турніру. Адже перший матч чемпіонату проходив у четвер 14 червня. Але, всупереч Регламенту зі статусу та трансферу футболістів ФІФА 2016, ФІФА Циркулярним листом № 1578 від 30.03.2017 розширила «підготовчу фазу для асоціацій-членів, які беруть участь у фінальному змаганні Кубок світу ФІФА2.

В результаті збірні одержали на підготовку 17 днів замість 11 (+6 днів).

Якщо звернутися до історії Кубка світу ФІФА 2014, то суворо відповідно до Регламенту зі статусу та трансферу футболістів (редакція 2010 р.): e) фінальні змагання міжнародного турніру: 14 днів до першого матчу у змаганнях». Тобто йдеться про чисті 14 днів, передбачених для підготовки команди до фінального турніру.

Тим часом, аналогічний зазначеному циркуляру ФІФА 2017 року знову збільшував час підготовки. Відповідно до циркуляру № 1329 від 14 листопада 2012 р. підготовча фаза для асоціацій-членів — учасників фінального змагання Кубка світу ФІФА 2014 — тривала з 26 травня по 11 червня 2014 р.61

У підсумку, ті самі 17 днів замість 14 (+3 дні).

Разом з цим подібних циркулярів ФІФА немає по відношенню, наприклад, УЄФА Євро. В такому випадку є такий собі консенсус у вигляді правила регламенту який дозволяє підвищити терміни відрядження гравців до збірних команд.

параграф 8 Додатка 1 Регламенту ФІФА, який говорить про те, що «зацікавлені клуби та асоціації можуть домовитися про більш тривале звільнення футболістів або досягти інших угод щодо пункту/параграфу 7…»

Але в 2020 році такий циркуляр ФІФА з’явився. Circular No. 1727 18 August 2020.

Вразливість регламенту з ґендерним акцентом

«…Протягом міжнародного вікна максимум два матчі можуть бути зіграні кожною збірною командою, незалежно від того, це кваліфікаційні матчі міжнародного турніру чи товариські»

Турнір U-19

До 2013 року міні-турніри УЄФА в рамках чемпіонату Європи УЄФА U-19 проводились поза дат ФІФА. Україні було дуже зручно грати в травні. Адже футболісти встигали «втягнутися» в сезон та набрати ігрову практику.

Починаючи з сезону 2013/14 першу кваліфікацію рекомендовано грати в дати ФІФА. Але тільки в осінні міжнародні вікна.

Починаючи з сезону 2014/15 вже елітний раунд рекомендовано грати в березневу дату ФІФА.

Чому нам важко? Тому що у нас сезон U-19 починається ні в січні або на початку лютого, а наприкінці лютого. Більшість наших суперників буде мати невеличку перевагу в об’єму ігрової практики.

При цьому

Існує три типи міжнародних вікон ФІФА для жіночого футболу!

У контексті жіночого футболу існують міжнародні вікна, в які можна грати 3 і навіть 4 матчі.

Якби не наявність «international windows» Type II та Type III для жіночого футболу, то це був би черговий парадокс поряд з відсутністю будь-яких правил для термінів проведення фінальних змагань U-17 та U-20 під егідою ФІФА, U-17, U-19 та U-21 під егідою УЄФА і, нарешті, футбольного турніру літніх Олімпійських ігор. Цих турнірів немає в Міжнародному календарі матчів ФІФА, а отже, виклик футболіста на ці заходи є необов'язковим (відповідно до параграфів 2 і 6 Додатка 1 Регламенту ФІФА, який ми розглядаємо) і може бути проігнорований футбольним клубом (особливо іноземним), якщо немає інших домовленостей на національному рівні.

Турнір U-17

Футбольний клуб SL Benfica відмовився відпускати до національної юнацької збірної команди України U-17 футболіста André Vakulyuk…

регламент змагання не вимагає проводити міні-турніри УЄФА в міжнародні вікна ФІФА або так звані «дати ФІФА» (https://tinyurl.com/49hvxz8a). Далі знову цитата:

«20.02 Qualifying competition matches must be played within the following periods: • Qualifying round: between 1 July and 21 November 2023 • Elite round: by 26 March 2024»

На відміну від змагань U-17 — регламент чемпіонату U-19 (https://tinyurl.com/29b65ved) — вимагає грати лише у «вікна ФІФА» «Якщо всі команди в групі не погодяться грати в інші дати».

Загроза існує і для молодших юнаків.

…як правило, клуби трохи поблажливо ставляться до своїх молодших юнаків і відпускають гравців до збірних поза «дат ФІФА». Але трапляються виключення. Таким чином, менеджмент SL Benfica добре знайомий з правилами ФІФА і діяв в межах власних компетенцій та регламенту ФІФА, який регулює процесом відрядження футболіста. Погоджуючись грати поза межами «вікон ФІФА» футбольна асоціація повинна добре розуміти усі ризики з цим по’вязані. Джерело: https://t.me/dunnointhefootball/357

Історія Санчо

У травні 2017 р. Санчо (25.03.2000) став віце-чемпіоном Європи УЄФА U-17 у Хорватії. У вересні він у складі збірної Англії U-17 вирушив на Кубок Світу ФІФА U-17, але згідно з домовленістю з його новим клубом — «Борусія» Дортмунд69 — він брав участь лише на груповому етапі змагання та після його закінчення, напередодні матчу 1/ 8 проти команди Японії (16 жовтня 2017 р.), повернувся до Дортмунду. У результаті Англія стала чемпіоном світу.

Так, на щастя існує консенсус між клубами і національними футбольними асоціаціями. Але фінальні змагання чемпіонатів Європи УЄФА U-17, U-19, U-21 відсутні в міжнародному календарі матчів ФІФА. Як наслідок клуби мають право не відпускати гравців на ці змагання.

Приклади зі знаком мінус

Юнацька збірна команда Англії U-19 напередодні фінального раунду чемпіонату Європи УЄФА U-19 2017/18 виявилася без трьох футболістів.

Олімпійська історія Ліонеля Мессі та олімпійської збірної Аргентини у 2008 р. з усією очевидністю продемонструвала вразливість команд-учасниць уже футбольного олімпійського турніру Лише добра воля нового тренера «Барселони» та за сумісництвом олімпійського чемпіона 1992 р. Пепа Гвардіоли, незважаючи на вердикт CAS, дозволила Мессі зіграти у Пекіні та стати олімпійським чемпіоном.

У 2011 р. жертвою стала молодіжна збірна Англії, яка недорахувалася двох яскравих футболістів у складі команди U-21 у фінальній частині чемпіонату Європи УЄФА 2009/11 через конфлікт двох клубів з ФА.

Через 6 років!

У редакціях параграфа 2 Додатка 1 Регламенту ФІФА 2007 та 2010 років. існувала така фраза: «Звільнення футболістів на умовах параграфа 1 цієї статті є обов'язковим для матчів у дати, зазначені в координованому міжнародному календарі матчів, та для всіх матчів, для яких зобов'язання щодо звільнення футболістів існує на основі спеціального рішення Виконавчого комітету ФІФА». Нас цікавить цитата: «і для всіх матчів, для яких зобов'язання щодо звільнення футболістів існує на основі спеціального рішення Виконавчого комітету ФІФА».

У 2008 р. «Барселона» та два німецькі клуби виграли «справа Мессі» у CAS якраз у зв'язку з визначенням «на основі спеціального рішення Виконавчого комітету ФІФА»: «Олімпійський футбольний турнір у Пекіні 2008 не входить до скоординованого матч-календаря, і немає конкретного рішення Виконавчого комітету ФІФА, який встановлює зобов'язання клубів відпускати гравців віком до 23 років для цього турніру», — написано у заяві CAS. У результаті ФІФА змінила формулювання лише через 6 років: Циркуляр № 1437, Цюріх, 23 липня 2014 р. Зміни в Регламенті по статусу та трансферу футболістів. Правила Управління процедурами Комітету по статусу та трансферу футболістів та Палати з вирішення спорів. Вказану фразу замінили на: «а також на фінальні змагання Кубка світу ФІФА, Кубка Конфедерацій ФІФА та чемпіонатів для збірних команд “А” конфедерацій за умови, що відповідне об'єднання є членом організації конфедерації». Через 6 років!

Про три матчі під час COVID-19

18 серпня 2020 р. ФІФА опублікувала циркулярний лист Circular No. 1727 «Updates to the Men's and Women's International Match Calendars, яким внесла зміни до Міжнародного календаря матчів ФІФА якраз на жовтень і листопад 2020 р. Тим самим УЄФА (збірним командам національних асоціацій — членів УЄФА) отримав дозвіл провести три матчі а також продовжено період зазначених дат ФІФА на один день… Це стосувалось матчів восени 2020 року.

24 вересня 2020 р., Виконком УЄФА анонсував «The Calendar for European National Team Matches», який включає «затверджені два вікна для трьох матчів національних збірних команд у березні та вересні 2021 року» («Two triple-headers approved for 202 and September national team windows»…

Вперше у практиці УЄФА напередодні фінальної частини UEFA EURO з'явиться міжнародне вікно і, тим самим, національні збірні команди «А» офіційно, а не номінально, зможуть провести матчі (два, згідно з циркулярним листом Circular No. 1727 18 August 2020, який уже містив нову дату, якраз для УЄФА, ще до відповідного рішення Виконкому УЄФА у вересні 2020) наприкінці травня та на початку червня: «31 May — 8 June 2021: EURO preparation friendly matches». До цього подібне офіційно дозволялося перед стартом фінальної частини Кубка світу ФІФА через відповідний циркулярний лист ФІФА.

Всі ці зміни були тимчасові... Після закінчення пандемії все повернулося на круги своя…

Чотири матчі починаючи з 2026 року

Тепер перейдемо безпосередньо до тексту Циркулярного листа ФІФА (Circular no. 1840 Zurich, 6 April 2023) щодо змін, які ми розглядаємо. Цитую оригінал: “As of 2026, a new 16-day window with four matches will take place in September/October, replacing the two nine-day windows with two matches each that previously took place during those months. This change will be assessed and subject to continuous consultation during the first three years of its implementation with the option to revert to the previous format.”/«З 2026 року нове 16-денне вікно з чотирма матчами проводитиметься в вересні/жовтні, замінюючи два дев’яти денні вікна з двома матчами к кожному, що попередньо мало місце протягом цих місяців. Ця зміна оцінюватиметься та підданим постійним консультаціям протягом перших трьох років його втілення з можливістю повернення до попереднього формату.»

Таким чином, матчі міні-турнірів УЄФА в зазначений період не викликатимуть ніяких протиріч Регламенту зі Статусу і трансферу футболістів ФІФА. Одночасно, існуюче протиріччя в усі інші міжнародні вікна ФІФА, що залишились — в березні, червні та листопаді — нікуди не поділись.

Радикальних змін в контексті міні-турнірів УЄФА, у зв’язку із змінами у відповідному документі ФІФА, не відбулось. Юнацькі змагання УЄФА, разом із фінальними частинами молодіжного ЄВРО та навіть футбольним турніром Олімпійських ігор залишаються незахищеними. У міжнародному календарі матчів ФІФА немає місце навіть Олімпіаді, хоча в першому в історії міжнародному календарі ФІФА були зазначені дати проведення фінальної частини молодіжного чемпіонату Європи УЄФА 2002 (https://tinyurl.com/y93kq8rx): UEFA European Under-21 Championship 16.05.-28.05. Вперше і в останнє.

Висновки

Чому не з’являються вікна ФІФА для юнацьких змагань? Чому не з’являються фінальні частини юнацьких змагань ФІФА та УЄФА у міжнародному календарі матчів? Немає навіть Олімпіади!

Причин, на мій погляд, декілька.

По-перше, ці змагання не приносять гроші. Це не бізнес. Це робота на майбутнє. Учасники не заробляють на них гроші. Лише досвід та будують майбутні команди «А». Немає впливу з боку ФА на організаторів.

По-друге, як правило, переважна більшість учасники фінальних змагань, хоча і стикаються з проблемами відсутності гравців, але не маючи кадрового дефіциту виходять з скрутного становища за рахунок «глибини складу». Разом із цим, мало хто намагається досягти результату будь якою ціною. Цілі інші. Тому йдуть на подібні жертви.

По-третє, відсутність високої пріоритетності юнацького напрямку в структурах футбольних асоціацій призводить до того, що у підрозділах що опікуються цим існує текучість кадрів. Як наслідок, часто-густо, не самий високий професіоналізм, що не дозволяє «достукатися» до високого керівництва, щоб воно почало тиснути на ФІФА та УЄФА. Навіть достукавшись до «небес» слід пам’ятати: процес переконання спочатку УЄФА, а потім законотворців у ФІФА безумовно не швидкий. Як результат — все ще попереду. Історію пишуть терплячі.

По-четверте, нарешті навіть МОК влаштовує такий стан речей!

Тому юридичні казуси поки будуть існувати. Проблеми залишаються. В якості захисту від подібних колізій та юридичних нюансів ФА слід вибудовувати гарні стосунки з клубами та мати внутрішній регламент по статусу і трансферу який повинен захищати інтереси юнацьких збірних.

Слід пам’ятати, що команда «А» починається з наймолодшої команди асоціації.

Автор:

Статус: Читатель (25 комментариев)

Подписчиков: 1

1 комментарий
Комментировать