Ще кілька слів про те, як співпрацюють ізраїльський клуб і об"єднання вболівальників.
Тут вже неодноразово піднімалася ця тема, і я додам ще кілька слів. Отже, "ультрас" "Маккабі" вважаються ті, хто бере перед сезоном абонемент на всі ігри команди у сектори для "ультрас". Але і "ультрас", і більшість вболівальників, які мають абонементи, входять до об"єднань вболівальників чи так званих братств. Відповідні структури клубу (досить скромного за бюджетом) працюють не с усіма вболівальниками разом, а з керівництвом цих самих братств. Найчастіше це серйозні дорослі люди :), профспілкові діячі, адвокати тощо. З ними обговорюються нюанси щодо оформлення трибун, текстів, які вигукуються (недопущення расизму, брутальної лайки і образ тощо), з ними ж обговорюються і виїзди. Клуб бере певну фінансову участь в оформленні трибун, і клуб же допомагає із скидками на масові виїзди на кшталт "Стоку" і, ймовірно, Києва у грудні. Звісно, до Києва не приїде така кількість і через погоду. і через те, що багато з вболівальників "Маккабі" планують в Англії відвідати ще й матчі АПЛ. Що стосується виїздів, то є турагентства, що спеціалізуються на спортивному туризмі.
"Маккабі" простіше в тому плані, що їхня однойменна баскетбольна команда - неодноразовий переможець Євроліги (баскетбольний аналог ЛЧ), і взагалі входить в супереліту європейського баскетболу. Тому більшість "жовтих" вболіває і за футбол, і за баскет. Але не можна не сказати і про те, як вболівальники працюють з клубом. Я б сказав, що взагалі в цьому тандемі провідна роль належить саме вболівальникам, а не клубу. Саме вболівальники можуть "заборонити" клубу придбати того чи іншого гравця, тримати того чи іншого тренера, і взагалі активно впливають на життя клубу. Керівництво прислуховується, бо методи впливу у "ультрас" м"якістю не відрізняються. Були вже і повні бойкоти матчів, і поява пари тисяч ультрас на грі у чорних футболках. і страйки, і повертання всім сектором спиною до поля....
Загалом, мабуть, багато букв виходить, але мушу зазначити ще один момент.... Політичний. "Маккабі" традиційно є спортклубом правого флангу ізраїльської політики. В Україні його назвали б націонал-демократичним. Тоді як червоний "Апоель" (Робітник в перекладі) представляє ліві, соціал-демократичні та комуністичні рухи. Тому належність до "кольорів" дуже часто стає плюсом чи мінусом в очах виборця для багатьох політиків, і взагалі "кольори" здебільшого - поняття сімейне і передається з покоління в покоління. Саме цим і обумовлюється постійність уболівання. Жодного глоріхантерства. Команду підтримують і в лихі часи, і на піку слави. І саме цьому моменту у них варто повчитися.