Цей заголовок я взяв не зі стрічки новин, а з пісні «Братів Гадюкіних», яку вони заспівали майже тридцять років тому. Ще раз переконався у геніальності автора цих рядків Сергія Кузьминського, якого вже давно немає серед нас. Тому що геніальність поета полягає саме у тому, що написане ним живе багато років, залишаючись актуальним завжди. Про кохання писати простіше — «ти мене покинула, а я сумую» — аби написати таке особливої геніальності не потрібно. Зовсім інше — футбольна команда «Карпати», нелегку долю якої так точно визначив колись її видатний уболівальник.
Почнемо з того, що міф про всезагальну любов львів’ян до команди «Карпати» не відповідає дійсності. Життя переконливо довело, що львівський футбольний люд готовий уболівати за кого завгодно, навіть за донецький «Шахтар», якщо той гратиме у Львові із знаменитим закордонним суперником. Скажу більше, коли станеться щось несподіване і на «Арені Львів» раптом зіграє у Лізі чемпіонів московський «Спартак», заповнені трибуни «уболіватимуть» за нього не гірше, ніж за «Карпати», тим більше, що останнім тепер не до Ліги чемпіонів. А до чого?
Давайте для початку простежимо історію сучасної команди «Карпати» від часу її «відродження» у 1989 році. За цей час команда не здобула хоча б якогось завалящого трофею на внутрішній арені і не показала нічого за кордоном. Натомість скандалів, що гриміли за ці три десятиріччя навколо «Карпат», вистачить на решту українських команд та ще залишиться. Причина проста — об’єктивних умов для існування у Львові професійної футбольної команди не існує. Скажете, що таких умов немає і в решті українських міст? Згоден. Але в інших містах наявність чи відсутність футбольної команди нікого особливо не хвилює. Є — добре, немає — нічого страшного!
У Львові не так! Популярність «Карпат», яка, як на мене, є більше міфом ніж правдою, не дає спокою занадто великій кількості людей. Якщо не можна «Карпати» очолити, то слід їм нашкодити! Як інакше зрозуміти численні реінкарнації так званого ФК «Львів»? Хто лише не брався створити у Львові конкурента для «Карпат»? Результат завжди був і буде той самий — рано чи пізно гроші на цей нікому не потрібний проект закінчуються, і черговий ФК «Львів» зникає з горизонту, аби знову виникнути за кілька років вже з новим хазяїном.
Сьогодні у Львові із цим навіть певний перебір — конкуренцію «Карпатам» нині складають аж дві команди — згаданий вже ФК «Львів», чий власник Богдан Копитко ховається від людей навіть краще за Ріната Ахметова, і «Рух», чий власник Григорій Козловський навпаки не вилазить із телеекранів. З усього видно, що і перший, і другий, хотіли би бути власниками «Карпат», але хто ж їм дасть?
Навіть якщо уявити, що нинішні «Карпати», які ніби остаточно розвалюються, таки залишать вищу лігу, а хтось із конкурентів назветься «Карпатами-1», «Карпатами-1968» чи ще як-небудь, нічого це принципово не змінить. Тому що обидва названі конкуренти, ще не досягши мети, вже тепер розриваються із середини. Чому ні? Оперативне керівництво нинішнім «Рухом» здійснює тепер людина, яка свого часу вже «допомогла» і «Карпатам, і ФК «Львів».
Тому коли навколо «Карпат» черговий раз, виникає скандал, немає жодного бажання розбиратися хто там правий, а хто ні. Бо діагноз львівському футболу поставлений давно. Хто б не очолив «Карпати» у майбутньому, якою би не була форма власності цієї команди, що би не обіцяли чергові «інвестори», за цим усім проглядатиме хитра посмішка Сергія Кузьминського. Чутиметься його неповторна інтонація, з якою він співав багато років тому пісню про львівське життя, невід’ємною частиною якого є «Карпати». Які знов програли в футбол.
Николай НЕСЕНЮК