На початку 2000-х Сільвіо Берлусконі, тодішній прем’єр-міністр Італії, власник футбольного клубу «Мілан» і цілої медіаімперії, заявив, що футбол майбутнього — це футбол по телевізору. Що комфортний перегляд матчів на великому кольоровому екрані з усіма подробицями у вигляді повторів з різних ракурсів з часом замінить ходіння на трибуни стадіонів.
Запам’ятати це передбачення мене змусила тоді бізнес-історія цієї людини. У молоді роки Берлусконі ризикнув останніми грошима, викупивши болото поблизу Мілана. Згодом ця земля опинилася на шляху до нового аеропорту та траси автоперегонів «Формули-1» і стала коштувати в сотні разів дорожче. Тож до його передбачень варто було дослухатися.
У ті часи «Мілан» був найсильнішою футбольною командою світу. Ігри італійського чемпіонату, не кажучи про матчі Ліги чемпіонів, збирали повні трибуни вболівальників, приносячи багатомільйонну виручку від продажу квитків та іншої супутньої продукції. Тож пророцтво Берлусконі забули.
Тепер бачимо те, про що італієць попереджав майже 20 років тому.
Футбольні чемпіонати європейських країн і європейські клубні турніри проходять без уболівальників на трибунах. Зате телевізійні трансляції продовжують збирати сотні мільйонів глядачів по всьому світу. Що таке виручка від продажу кількох десятків тисяч квитків порівняно з доходами телекомпаній від десятків, коли не сотень мільйонів глядачів, які дивляться поєдинки того ж англійського чемпіонату по всій планеті?
Італійці в цьому питанні дещо відстали від англійців і наробили помилок, які тепер потроху виправляють. А сталося це тому, що не послухали колись Сільвіо Берлусконі, який передбачив майбутнє.
Николай НЕСЕНЮК
Смотрел 30 лет без звука и смотрю дальше.
Даже более того теперь операторы на игре сосредоточены , а не зрителей на трибунах рассматривают )))