Спортивний юрист Ілля Скоропашкін розповів про нюанси судових розглядів між українським захисником Євгеном Хачеріді та брестським «Динамо».
Нагадаємо, взимку 2021 року Хачеріді достроково залишив білоруський клуб і почав судовий розгляд з ним щодо суми компенсації через порушення клубом умов контракту. Кілька днів тому Спортивний арбітражний суд (CAS) Лозанни поставив крапку в цій суперечці, присудивши українцю компенсацію в розмірі 600 тисяч доларів.
— Наскільки я зрозумів, у CAS вирішили зробити подарунок Євгену на день народження, затвердивши остаточне рішення 28 липня?
— Можна і так сказати. Насправді, рішення Лозанського суду ми отримали трохи раніше.
— Розкажіть у двох словах, що трапилося у Хачеріді в брестському «Динамо», чому він залишив команду і як у нього виникло право на компенсацію?
— Євген підписав дворічний контракт із «Динамо-Брестом» у 2019 році. На той момент клуб був чемпіоном країни і знаходився в приватних руках. Через рік ситуація змінилася. Клуб перейшов у державну власність. Виникла невизначеність, пішли затримки за виплатами. Євген ухвалив рішення розірвати контракт через порушення його умов зі сторони клубу.
— Чому спочатку просили мільйон доларів, до чого була прив’язана ця цифра?
— У самому контракті було встановлено цю суму компенсації за порушення його умов однієї із сторін.
— Якщо суму було погоджено сторонами, чому тоді подавали скарги?
— Позов, в першу чергу, подається для встановлення факту порушення умов контракт однієї із сторін. Спочатку ми звернулися в Палату з вирішення спорів ФІФА, яка підтвердила порушення і не змінювала розмір договірної компенсації.
Але одноосібний арбітр CAS, напевно, прислухався до клубу, основним аргументом якого була відсутність грошей для виплати такої суми. Вони посилалися на зміст дитячо-юнацької школи, різновікових команд молодих гравців, недостатнє фінансування та інше.
— Чи згодні ви з рішенням суду?
— Раніше ми розглядали варіанти позасудового вирішення цього питання, але клуб зайняв жорстку позицію. Під час судового розгляду ми довели численні порушення прав футболіста. Сам Євген задоволений рішенням. Воно досить прийнятне.
— Як тепер його виконуватимете? Білоруси згодні платити?
— Зараз банківські операції з Білоруссю повністю зупинені, як країною — помічником агресора, який розв’язав в України повномасштабну війну, знищує соціальну інфраструктуру, здійснює регулярні терористичні акти проти цивільного населення України.
Але клуб підтвердив готовність виконувати рішення CAS. Сподіваємось на допомогу з сторони міжнародних футбольних інституцій.
Андрій Шевченко