З того часу як футболісти нашої національної команди зібралися разом для підготовки до матчу з Англією минуло вже шість днів. Цього часу було достатньо, щоб збірники не тільки отримали позитивні емоції після піврічної паузи у виступах за головну футбольну команду країни, але й належним чином потренувалися разом. Про насичені робочі будні в період перебування на Туманному Альбіоні розповів один із старожилів збірної України Олександр Караваєв.
— Шість місяців пройшло з моменту попереднього міні-збору національної команди. Встигли скучити один за одним? — з цього запитання почалася розмова із представником «Динамо» у головній команді.
— Так, звісно. Завжди, коли ми приїжджаємо на збір національної команди, всі раді бачитись. Ми в перший день обов’язково збираємось з хлопцями посидіти, порозмовляти. У кожного є що розказати за період часу, що ми так довго не бачились.
— Впродовж не одного року вам, як і ще кільком футболістам, доводилось грати пліч-о-пліч з нинішнім виконувачем обов’язки головного тренера збірної України Русланом Ротанем. Новина про те, що саме йому довірено керувати національною командою найближчим часом, стала для вас несподіванкою?
— Несподіванкою стало тільки те, що на даний момент наш головний тренер є головним тренером трьох команд. А з тим баченням футболу, яке є у тренерського штабу, то не викликало несподіванки, адже підхід до справи на високому рівні.
— За проведений на англійській землі час вже встигли звикнути до того, що до Ротаня слід тепер звертатися по імені та по-батькові?
— Звик вже давно — ще після того, як Руслан Петрович почав тренерську кар’єру. Неодноразово перетинались на стадіонах, тренуваннях або іграх, і вже тоді звертався до нього по-батькові. До тренера завжди потрібно ставитись з повагою.
— Що нового відкрили для себе у Ротані-тренері?
— Я побачив велике бажання розвиватись та вселяти впевненість у гравців. Якщо правильно все робити та виконувати настанови, то можна багато чого досягти.
— У збірній ви грали під орудою трьох тренерів — Михайла Фоменка, Андрія Шевченка та Олександра Петракова. Чи визначились, модель гри кого із них є подібною до моделі Руслана Ротаня?
— У кожного тренера своє бачення, але в деяких моментах схожість є з поглядами Андрія Миколайовича.
— Спаринг із «Брентфордом» тренерський штаб збірної задовольнив?
— Коли ми розбирали нашу гру, то нам показували моменти, які сподобались тренерському штабу. Звісно, ми працюємо дуже мало, але все повністю зрозуміло. Намагаємось все, що від нас вимагають, виконувати.
— Повернення у збірну Євгена Коноплянки позитивну атмосферу у команді підвищило?
— Євген дуже багато років був лідером збірної і його повернення до складу, звичайно ж, впливає позитивно. Як для команди, так і для нього самого.
— Хто, крім Коноплянки та Олександра Зінченка теж може розраховувати на роль балагура в збірній?
— Багато хто може пожартувати. Наприклад, Георгій Бущан дуже вправно справляється з цією задачею. Зараз нам його не вистачає — як на футбольному полі, так і в побуті.
— Слід гадати, ваш партнер по «Динамо» Віталій Буяльський, який отримав виклик після довгої перерви, зараз працює з подвоєною енергією?
— Віталій завжди працює на максимумі, незважаючи на те, клуб це чи збірна.
— Посвячення у новачки збірної цього разу відбувалось?
— Ні, не було. Не до цього поки що, адже обмаль часу. Його максимально треба приділити на підготовку.
— Відомо, що у недільному поєдинку на «Вемблі» з різних причин не зможуть зіграти пять футболістів збірної Англії — воротар Нік Поуп, захисники Ріс Джеймс, Люк Шоу, півзахисник Мейсон Маунт та нападник Маркус Решфорд. Чи враховувався цей фактор під час теоретичних занять?
— Більше зосереджуємось на нашій грі. Але, ясна річ, розбираємо і нашого суперника: як він грає та як треба проти нього зіграти нам.
— Англія — один із фаворитів відбіркової групи. Однак як показує практика, проти таких команд наша збірна виходить із особливим налаштуванням.
— Так, є завжди фаворити в групах. Але у нас дуже сильна команда, дуже сильні виконавці, які грають у топ-чемпіонатах. Це і показує зростання рівня нашої збірної, якщо наших гравців запрошують у топ-клуби та найсильніші чемпіонати.
— Стартовий матч англійців у відбірковому циклі Євро-2024 з Італією вдалося повністю подивитись?
— Майже повністю, тому що їхали з тренувальної гри та дивились в автобусі. А додивлялись вже у готелі.
— На підставі поєдинку в Італії слабкі місця в ігровій схемі команди Гарета Саутгейта визначили?
— Все розібрали на теоріях. Тренери все нам розказали і показали, і пояснили, як ми можемо та маємо зіграти. Від цього і будемо відштовхуватись у недільному поєдинку на «Вемблі».
— Підтримку українських громадян в Англії наша збірна відчуває щоденно? Про що думаєте у такі хвилини?
— Відчуваю велику гордість за наш народ, тому що ми всі на боці правди та добра. Велика дяка, що нас підтримують у скрутний для нашої країни та усіх її громадян час.
— Скільки разів раніше доводилось бувати в Англії?
— Саме в Англії я вперше. До цього був у сусідніх з нею Шотландії, Вельсі та Північній Ірландії. Тож приємно, що нарешті побував і в країні, яка є родоначальницею футболу.
— Персональні вболівальники на матчі у Лондоні у вас будуть?
— Ні, персональних точно не буде. Проте родичі попросили «зробити» квитки для їх друзів, а друзі у свою чергу попросили зробити квитки для їх друзів (посміхається). Тому вже з ними знайомий. Тож точно знаю, що з боку наших вболівальників на «Вемблі» буде дуже сильна підтримка.
В’ячеслав Кульчицький