Відомий тренер і експерт Олег Федорчук оцінив перспективи в англійському «Борнмуті» українського захисника цієї команди Іллі Забарного. Нагадаємо, 20-річний футболіст перебрався до клубу АПЛ із київського «Динамо» минулої зими. Через травму він поки провів за свій новий клуб лише один матч.
— Через тиждень після підписання контракту з «Борнмутом» Забарний випав на 51 день і пропустив шість матчів своєї нової команди. Проте вже наприкінці березня він повернувся до розташування клубу, і ось уже місяць в основній обоймі. Але за цей час зіграв лише 1 матч в АПЛ. Чому так?
— Відповісти на це питання може тільки головний тренер «Борнмута» і сам гравець. Я не бачу на даний момент жодного гравця оборони в українському футболі, які б відповідали вимогам АПЛ. Тому, що для цього потрібно вміти грати в інтенсивний і жорсткий футбол 90 хвилин на великих швидкостях. Який грається в нас в УПЛ — ви самі бачите. І найбільше від цього страждають якраз гравці захисного амплуа.
Ціна втрати очок у чемпіонаті Англії дуже висока, і тому ніхто не ризикуватиме цим заради футболіста, який не демонстрував і в «Динамо» особливої надійності. Його взяли, тому що у всіх клубів в АПЛ є вільні гроші. А сам Забарний — дуже молодий для такої позиції, але вже з міжнародним досвідом. Його підписали на перспективу, тому що клуби вже навчилися заробляти на орендах і перепродажах. Була інформація, що той самий «Реал» кілька років тому тільки на орендах заробив 200 мільйонів доларів.
Є вже інформація, яка просочується в англійській пресі, і я спілкувався з одним глибинним знавцем британського футболу, і він пояснює, що трансфери Забарного і Мудрика мають економіко-політичний підтекст. У Британії це пояснюють великою кількістю емігрантів з нашої країни і тим фактом, що підтримка України зараз у тренді.
А якість гри... Навіть найкращі матчі Іллі взяти, то він навіть в УПЛ не був наднадійним.
— У Забарного була травма щиколотки. Які особливості у подібної проблеми?
— Важливо уточнити, яка травма щиколотки. Якщо мікронадрив, то це два-три тижні без футболу і потрібно плавно входити. Якщо просто забій, то три-чотири дні. Має значення характер травми. Я, як тренер, кажу, що є такі травми, які не звучать загрозливо, але їх лікувати важко.
Але за Забарного не потрібно переживати. Він і так стрибнув вище голови, коли з U-19 перейшов у «Динамо», а потім опинився в АПЛ. Це казка, рідкісний випадок. Я навіть спочатку не повірив і мотиви переходу мені до кінця не зрозумілі. Здається, що там не тільки футбол, а й щось іще.
— Як Забарному боротися за місце в основі в ситуації, коли команда йде на виліт, а він молодий новачок?
— Це завжди ризики. Під напругою молоді футболісти рідко себе проявляють, це природно. Молодість — вона непередбачувана, а ось досвід — це і є пережиті помилки. Тому я не думаю, що буде в основі. Тільки, якщо форс мажор.
Хоча один фактор на користь Забарного є — у нього дуже стійка психіка. Цим він привернув увагу тренерів «Динамо», і він у перших іграх одразу проявив себе. Плюс у збірній він виглядав одним із найбільш стресостійких. Це моя думка.
— Чи є шанси до кінця сезону Забарному стати основним і що для цього треба?
— У цьому сезоні — навряд чи, але все залежить від того, в якій лізі вони гратимуть. Я іноді поглядаю Чемпіоншип, і там на порядок більше боротьби, ніж в АПЛ. Прогнозувати складно, але якщо він адаптується ментально, вивчить мову тощо, то все може бути.
Головна проблема наших футболістів не футбольна, вона в ментальності. Раніше в нас гравці чекали допомоги від тренерів, а на Заході гравці адаптуються простіше. Але зараз ця проблема в Україні проявляється меншою мірою — молодь більш самостійна.
До речі, не виключено, що й у Мудрика будуть такі проблеми. А ось такий футболіст, як Зінченко та його адаптивність і психологічна стійкість — це основний козир. Усі мають рівнятися на нього в плані побудови кар’єри. Людина прийшла з найменшою зарплатою, практично безплатно і в найконкурентнішому клубі у світі пробилася не на своїй позиції. Ось і потрібно брати за приклад хід кар’єри Зінченка.
— Якщо «Борнмут» вилетить усе-таки, що робити Іллі — залишатися на Чемпіоншипі, проситися в оренду, і куди — в АПЛ, слабші ліги чи в «Динамо»?
— У «Динамо» — нереально, і вважаю, що такий варіант ніхто й не розглядає через рівень зарплат і саму атмосферу, війну, багато інших чинників. Думаю, що навіть після вильоту Іллі в Чемпіошипі потрібно боротися за місце в складі «Борнмута», тому що там дорожчих футболістів будуть позбуватися, а шукатимуть гравців простіше. І без нього буде кому йти і, можливо, звільниться місце.
Нижче Чемпіоншипа сенсу немає йому переходити, а в АПЛ в оренду його не візьмуть. Не думаю, що потрібно будувати плани. Необхідно відпрацьовувати контракт, старатися і не травмуватися, то він тільки прийшов і вже проблеми зі здоров’ям.
— Чи не помилився Ілля з цим трансфером?
— Можна було ще один-два сезони почекати, але не факт, що хтось запрошував би. Це, як заміж виходять, помилився чи ні — життя покаже.
У нашій ситуації будь-який український футболіст одразу ж погодився б на перехід у будь-яку команду АПЛ. Не такий талановитий Забарний, щоб прораховувати свою кар’єру. Ось Мудрик міг прораховувати і в нього були варіанти. А в Забарного їх не було.
Думаю, що Забарний щасливий своєму вибору і той факт, що він не грає, його не засмучує. У такому віці (20 років, — прим. ред.) втратити пів сезону — це не страшно. Зараз грають і після 35 років, а захисники ще більше. Тому йому ще вистачить років десять пограти.
Євген Чепур