Найближчої п’ятниці, 28 липня, стартує черговий, 33-й чемпіонат України серед команд елітного дивізіону. Цілком зрозуміло, що саме останнім приготуванням його учасників до старту нового сезону приділили минулого тижня найпильнішу увагу вітчизняні профільні медіа. Насамперед тим із них, кому незабаром доведеться вступити в боротьбу на континентальній арені.
Власне, «Дніпро-1» уже у вівторок у рамках другого кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів, до якої дніпряни пробилися вперше у своїй історії, у словацькому Кошице в домашньому поєдинку зустрінеться з грецьким «Панатінаїкосом». А «Ворскла», що представляє нашу країну в Лізі конференцій, за два дні в польському містечку Тихи поміряється силами з грузинською «Ділою» з Горі.
Тим часом київські динамівці повернулися з тренувального збору в Австрії, на заключному етапі якого провели одразу три контрольні поєдинки. При цьому спаринги з місцевою «Аустрією» з Клагенфурта (9:0) і словенським «Рударом» (6:1) мали багато в чому експериментальний характер і за складом, і за регламентом, і з точки зору тактичних нюансів. А ось перемога над амбітним клубом «Аль-Хіляль» із Саудівської Аравії (1:0) виявилася вельми показовою.
Річ у тім, що саудівський футбол останніми роками широкими кроками рветься до міжнародного визнання, використовуючи для цього невичерпні засіки нафтодоларів (країна є світовим лідером з експорту «чорного золота»). Місцеві клуби не шкодують коштів на купівлю зірок першої величини, а приклад Кріштіану Роналду надихає багатьох на нечувані заробітки.
«Аль-Хіляль», найтитулованіший і найпопулярніший на Аравійському півострові, не став винятком. Посівши в минулому чемпіонаті лише третє місце, «півмісячні» в нинішнє міжсезоння розщедрилися аж на 150 мільйонів, придбавши сенегальця Кулібалі, португальця Рубена Невеша і серба Мілінковича-Савича. Очолив же команду добре знайомий киянам Жорже Жезуш, з «Фенербахче» якого динамівці перетиналися в єврокубках минулого сезону.
І якщо до початку поєдинку Жезуш мирно і добродушно спілкувався з Луческу, то зі стартовим свистком арбітра немов із ланцюга зірвався, у властивій собі манері нервово реагуючи на події на полі. Заведеними виглядали і його гравці, які не церемонилися з вибором засобів у боротьбі з суперником, апелювали до рефері, діяли жорстко й агресивно. А Кабаєву через травму навіть довелося покинути газон.
«У дебюті „Динамо“ довелося непросто. Саудівська команда активно йшла в пресинг навіть у чужому штрафному. Кияни були змушені розігрувати через Бущана, а ось попереду в стартові хвилини у підопічних Луческу нічого не виходило. Тим несподіванішим став гол „Динамо“. Перша ж змістовна атака біло-синіх стала результативною. Ярмоленко запустив Тимчика правим флангом, той віддав на Буяльського, який у дотик поклав м’яч у дальній кут», — зазначав у звіті про матч сайт Football24.ua (19.07.23).
До честі динамівців, вони не тільки вирівняли гру, вийшли вперед, а й надалі й загалом мали переконливіший вигляд, ніж аравійці, довівши поєдинок до перемоги та продемонструвавши характер і вміння долати незручності.
«У другому таймі команди по черзі комбінували, але біло-сині були кращими в кінцівці атак, — вважає Андрій Кравчук. — Волошин від лівого прапорця точно віддав на Беніто, який бив напевно, але влучив у стійку. Той самий Беніто після подачі кутового високо вистрибнув перед ближньою стійкою, однак м’яч пролетів поруч із дальнім нижнім кутом.
Після того, як Мірча Луческу поступово поміняв провідних гравців, темп гри не змінився, а ось точність передач динамівців злегка просіла, що позначилося на створенні моментів біля воріт суперника. Утім, переможний результат вдалося зберегти до фінального свистка»(Dynamo.kiev.ua, 20.07.23).
За спарингом з «Аль-Хілялем» уважно спостерігав президент ФК «Динамо» Ігор Суркіс, який увесь останній тиждень перебував поруч із командою.
А в коментарі клубному сайту зазначив: «Цей збір пройшов дуже добре. Я постійно спілкуюся з головним тренером та його помічниками, усе йде за планом. Команда перебуває в хорошому стані — як психологічному, так і спортивному. Тому сподіваюся, що вболівальники в прийдешньому сезоні тішитимуться нашій хорошій грі та результатам. Минулого сезону в нас було багато важких переїздів, перельотів, і я не завжди навіть встигав за командою. Зараз я приїхав до хлопців і буду з ними до кінця збору, після чого разом поїдемо до Києва»(fcdynamo.com, 22.07.23).
Особливу увагу Ігор Суркіс приділив поверненню в «Динамо» Андрія Ярмоленка: «Я рік тому почав вести переговори про повернення Ярмоленка. І мені сподобалося, що він не відмовив. Андрій сказав, що повернутися до „Динамо“ — це теж його мрія. У Ярмоленка хороша пам’ять, він чудово пам’ятає, хто його виховував. Не просто так я йому казав: „Синку, час додому“. Це було від душі. Вважаю, що Ярмоленко принесе багато користі команді, і всі хлопці будуть тільки прогресувати, тренуючись та граючи поруч із ним».
Не обійшов стороною президент клубу і те, як динамівські фанати, що воюють на передовій, спалили шарфик пітерського «Зеніту»: «Ми граємо у футбол завдяки бійцям, що боронять нашу країну, на яку напали нелюди і не дають можливості нашим діткам ходити до садочків, шкіл. Так що воїни, які вийшли з поля бою, можуть палити все вороже. Бо вони пам’ятають, що є такий клуб як „Динамо“ (Київ), і за це їм велика подяка.
Своєю чергою ФК „Динамо“ і Фонд братів Суркісів робили, роблять і будуть робити свій маленький внесок у нашу майбутню перемогу. Немає сумнівів, що перемога буде за нами, а нелюди будуть покарані, причому дуже жорстко».
«Зеніт», з яким підтримує теплі стосунки сербська «Црвена Звезда», виявився причетним до того, що остання теж потрапила до лав ізгоїв. Річ у тім, що торік, у розпал повномасштабного вторгнення в Україну, «червонозіркові» двічі виїжджали на територію агресора для проведення товариських матчів із пітерцями, а тепер узяли участь у турнірі в Санкт-Петербурзі. Крім того, у Сербії було зареєстровано представництво «Зеніту».
Тому цілком логічно прозвучала заява ФК «Динамо», яку за лічені години опублікували 13 сайтів.
«Інформація про те, що юні футболісти динамівської школи проходитимуть навчально-тренувальні збори на території Сербії за кошти місцевого уряду, не відповідає дійсності. У нашого клубу був такий варіант, але з низки зрозумілих причин це запрошення було відкинуто.
Поки наша країна перебуває у стані війни, принцип „спорт поза політикою“ для нас не працює. У свою чергу керівництво „Динамо“ (Київ) зробить усе можливе, щоб усі вікові групи нашої Академії пройшли повноцінну підготовку до майбутнього сезону», — йдеться в заяві (Fcdynamo.com, 18.07.23).
«Київський футбольний клуб „Динамо“ оголосив, що футболісти його Академії не будуть проводити літні збори в Сербії за рахунок Белграда. Раніше уряд Сербії схвалив кошти на організацію спортивно-оздоровчого табору для юнацької та дитячої команд Академії футболу „Динамо“ з Києва. Проте 18 липня клуб повідомив про те, що відмовляється від запрошення через участь сербської „Црвени Звезди“ в турнірі в Росії», — зі свого боку констатувала журналістка Людмила Цвєтковіч, принагідно зауваживши, що «Црвена» так і не зреагувала на звинувачення(Radiosvoboda.org, 21.07.23).
Не дивно, що й одна з дитячих команд Академії ФК «Динамо» (футболісти 2009 року народження), яка цими днями бере участь у міжнародному турнірі в Болгарії, відмовилася зустрічатися із суперниками з «Црвени Звезди» після того, як жереб звів їх в одній групі.
«З огляду на всі обставини (участь першої команди „Црвени Звезди“ на турнірі в Росії, наявність на формі логотипу спонсора тероризму „газпром“ і т. д.) наша команда відмовилася виходити на поле проти сербських суперників. Поєдинки проти решти команд у групі відбудуться згідно з розкладом турніру», — пояснили в клубі(Fcdynamo.com, 20.07.23).
Резонансним (публікації на 26 ресурсах) став і коментар Ігоря Суркіса з приводу невдалого трансферу 21-річного опорного півзахисника Володимира Бражка в італійський «Торіно», який нібито пропонував киянам за футболіста чотири мільйони євро (плюс бонуси). Туринці спостерігали за динамівським талантом під час молодіжного Євро-2023 і були вражені його потенціалом і перспективами. Однак пропозиція італійців аж ніяк не вразила президента столичного клубу.
«Пропозиція „Торіно“ принизлива. Володимир Бражко — один із наших найталановитіших півзахисників. І він принесе в майбутньому користь „Динамо“. Усі хочуть купувати наших талановитих гравців за копійки, а якщо я почну продавати гравців по чотири мільйони, то в мене не буде команди!
Треба продавати так, як ми це зробили із Забарним, із Миколенком. Колись, коли Андрій Шевченко тільки починав грати за основу „Динамо“, нам пропонували продати його за три мільйони. Але ми розуміли, що він коштуватиме дорожче», — процитував Ігоря Суркіса сайт Sport.ua (21.07.23).
Тим часом у заявці «Динамо» на новий сезон Володимир Бражко отримав 6-й номер. Під 7-м виступатиме Ярмоленко, який повернувся до рідних пенатів. Ледньов зі свого боку став 17-м, а Кабаєв — 22-м. Загалом у заявці 53 футболісти.
Презентували динамівці й нову форму від всесвітньо відомої компанії New Balance. Домашній і виїзний комплекти виконані в традиційних кольорах «Динамо» — білому і синьому, третій комплект — жовтого кольору.
«Щороку ми маємо можливість грати у формі нового дизайну. У сезоні-2023/24 ця традиція буде незмінною, і наша команда вкотре отримає нові комплекти від New Balance. Приємно, що компанія дослухається до порад футболістів, а саму форму зроблено з урахуванням усіх вимог сучасного футболу. Для нашої команди в новому сезоні буде важлива місія, а саме довести, що ми можемо боротися за чемпіонський титул. Нехай ці комплекти форми від New Balance принесуть нам футбольну удачу та стануть частиною наших перемог у всіх турнірах», — зазначив капітан «Динамо» Сергій Сидорчук(Fcdynamo.com, 18.07.23).
Залишається додати, що продаж нової динамівської форми вже розпочався 18 липня в офіційних інтернет-магазинах New Balance і ФК, обраних концептуальних магазинах New Balance, а також в офіційних магазинах ФК «Динамо» за адресами: НСК «Олімпійський, вул. Велика Васильківська, 55 та Музейний провулок, 2.
А власне динамівці вперше вдягнуть нову форму 30 липня у стартовому домашньому матчі чемпіонату України-2023/24 проти „Миная“.
Щодо міжнародної змагальної кампанії, то вона для команди Луческу відкриється наприкінці першої декади серпня (10-го), коли кияни на 3-му етапі кваліфікації Ліги Конференцій поміряються силами з переможцем пари „Арарат-Вірменія“ — „Аріс“ Салоніки, провівши перший матч на виїзді. Матч-відповідь запланований відповідно на 17-те число.
Віце-чемпіон країни „Дніпро-1“ весь підготовчий період до нового сезону провів в Ужгороді, де зіграв шість контрольних матчів. У заключному спарингу підопічні Олександра Кучера розійшлися миром із „Кривбасом“ (2:2), хоча під час зустрічі й вели в рахунку з перевагою у два м’ячі. У складі команди відбулися значні зміни. І на те були вагомі підстави.
„Дніпро-1“, який відмінно провів першу половину минулого сезону, другу провалив, — зазначав у своєму аналізі сайт Sport.ua. — І навесні боровся не стільки за чемпіонство, скільки за друге місце із » Зорею". Причина такого відвертого просідання очевидна — занадто коротка лава. І Кучер, і інші фахівці неодноразово наголошували на тому, що для того, аби на рівних змагатися з «Шахтарем», «Дніпру-1» потрібна відповідна глибина складу. І вже в найближче трансферне вікно йому знадобиться вливання свіжої крові« (17.07.23).
Власне, у міжсезоння це і спостерігалося. Насамперед дніпряни звільнилися від низки латиноамериканських легіонерів, більшість із яких щедрих авансів не виправдали. А потім замість них у команді один за одним стали з’являтися українські виконавці — Горін ("Минай»), Мірошниченко, Третьяков (обидва — «Олександрія»), Мисак («Алашкерт»), Кравець («Ворскла»), Волинець («Колос»). Подейкують, щоб їх підписати, знадобилося понад мільйон євро.
«Звертає на себе увагу зміна трансферних пріоритетів "Дніпра-1», — зазначив анонімний автор порталу Sport.ua. — Якщо зовсім недавно спостерігався явний крен на зарубіжний ринок, то тепер перевага віддається вітчизняним футболістам. Але головне, дніпрянам вдалося зберегти своїх провідних виконавців — Піхальонка і Довбика, хоча до останнього виявляли інтерес серйозні європейські клуби. Отже , головний каркас команди в наявності, і на нього можна нанизувати інші відсутні елементи« (17.07.23).
Але "Дніпро» Краснікова і Кучера не був би самим собою, якби повністю відмовився від підписання іноземців. Спочатку дніпряни в компанію Довбику в атаці запрошували албано-македонця Сефері, але «Ворскла» встояла перед мільйоном євро, хоча найкращий бомбардир команди зрештою і відправився в оренду в Емірати.
Потім пройшла інформація про запрошення 18-річного бразильського півзахисника Вітіньо з «Атлетіко Мінейро». Також подейкують про інтерес до нігерійського вінгера Амоо з данського «Копенгагена». Обидва можуть стати дніпрянами на правах оренди, але з правом викупу. А в останній момент у таборі команди з’явився ще один бразилець — 20-річний швидконогий нападник Маркос Андре.
«Переходи — звичайне явище в сучасному футболі, — філософськи відреагував на ротацію у своєму колективі головний тренер „Дніпра-1“ Олександр Кучер. — Ми вважаємо, що запрошені хлопці — гарне придбання, всі вони були лідерами у своїх колективах і проявили себе з найкращого боку. Дуже розраховуємо на них„(ua-football.com, 15.07.23).
А щодо Піхаленка та Довбика додав: «Обидва — порядні та працьовиті хлопці. На тренуваннях повністю віддаються роботі, не проявляють жодної вальяжності, не реагують на сторонні чинники, хоча обома цікавляться закордонні команди. Довбик узагалі продовжив угоду з "Дніпром-1», розуміє, що для нього зробив клуб. Хоча й не приховує, що хотів би пограти десь у Європі. Але поки він із нами, а як буде далі, вирішить керівництво“.
Єдина проблема — травма Піхаленка. Ще після матчу національної збірної з Німеччиною він залишив її табір і вирушив до Києва лікуватися. Тривалий час проходив необхідні процедури під наглядом лікаря і лише нещодавно приєднався до партнерів.
Що стосується „Панатінаїкоса“, то ще після жеребкування Олександр Кучер зауважив: „Ми розуміли, які команди нам можуть дістатися на цій стадії, і це, звісно, непрості суперники. Тож будемо наполегливо готуватися. «Панатінаїкос», напевно, є фаворитом, але в нас однаково є шанси. Особливо важливим із психологічної точки зору буде перший поєдинок«(sportarena.com, 21.06.23).
А вже опісля зізнався, що уважно слідкував за суперником упродовж усього міжсезоння, яке за термінами в нас і в греків збіглося. Зазначив, що в "Панатінаїкоса» широкий вибір складу, є серед гравців і наші давні знайомі — словенець Вербич, який пограв за київське «Динамо», та бразилець Бернард, який пробував сили в «Шахтарі». І висловив сподівання, що стадіон у Кошице, на якому команда виступала в минулому єврокубковому сезоні, стане для дніпрян фартовим у нинішньому.
Залишається додати, що в разі невдачі в протистоянні з греками, «Дніпро-1» залишиться на континентальній арені, проте з Ліги чемпіонів перейде до Ліги Європи. А от його стартовий матч нового чемпіонату України з полтавською «Ворсклою» перенесено. Бо й полтавчанам найближчого тижня належить розпочати виступи в Лізі конференцій.
Суперником підопічних Віктора Скрипника стане грузинська «Діла» з містечка Горі, яка за сумою двох матчів виявилася сильнішою за фаворита пари — словацького клубу ДАК 1904. У гостях кавказці поступилися супернику (1:2), але взяли реванш на своєму полі (2:0). «Діла» — чемпіон своєї країни сезону-2014/15. У складі команди виступають українці Кучеренко і Ковталюк, а тренує її ще один наш земляк Андрій Демченко.
Характеризуючи суперника, Віктор Скрипник зауважив, що грузини дуже технічні, добре працюють із м’ячем. Ну, і вміють нагнітати обстановку.
А щодо своєї команди визнав: «На збір до Польщі ми взяли багато молоді, яка, на мій погляд, досить перспективна. Однак, сподіваюся, вдасться підписати й одного-двох досвідчених виконавців, які допоможуть нам у Лізі конференцій.
Минулий сезон ми розпочали не дуже вдало, однак коли почали розуміти одне одного, гра налагодилася. Нашою сильною стороною була атмосфера в роздягальні. Ми не здалися і зуміли досягти єврокубків.
Також нам вдалося адаптувати тактику під гравців. Ми намагаємося діяти з позиції сили, не підлаштовуватися під суперника, а грати у свій футбол. Сподіваюся, це допоможе нам і на континентальній арені» (Vorskla.com.ua, 20.07.23).
У заключному спарингу польського збору «Ворскла» перестріляла скромний «Рекорд» із Бельсько-Бялої (4:3), але однаково залишила чимало запитань щодо своєї готовності до сезону.
Залишається додати, що в понеділок «Дніпро-1» і «Зоря» також дізналися своїх потенційних суперників у 3-му раунді кваліфікації єврокубків.
Так, згідно з результатами жеребкування, переможець дуелі «Дніпро-1» — «Панатінаїкос» зіграє з французьким «Марселем», за який виступає Руслан Малиновський. У разі потрапляння на цю стадію дніпряни перший поєдинок проведуть удома 8/9 серпня, а другий — на виїзді 15-го. Якщо ж підопічні Кучера поступляться грекам, тоді в ЛЄ на них чекає побачення з празькою «Славією».
Своєю чергою «Ворскла», обігравши «Ділу», зіграє в 3-му раунді кваліфікації Ліги Конференцій із переможцем пари АПОЕЛ (Кіпр) — Войводіна (Сербія).
Як переможець чемпіонату України, «Шахтар» отримав пряму путівку до групового турніру Ліги чемпіонів, початок якого заплановано аж на 19 вересня. Тож на зборі в Нідерландах гірники цілеспрямовано готувалися винятково до старту внутрішнього сезону, хоча, звісно ж, мали на увазі й майбутні баталії в головному з континентальних клубних змагань.
Вочевидь, із прицілом на майбутнє було підписано і двох бразильських новачків — лівого захисника Педріньо з «Атлетіко Паранаенсе» (не плутати з Педріньо-вінгером, який на правах оренди виступає за «Атлетіко Мінейро», хоча теж належить «Шахтарю»), а також хавбека Невертона з «Сан-Пауло». Причому за останнього гірники нібито заплатили 3,6 мільйона євро, а його контракт розрахований до літа 2028 року.
«З того, що мені розповіли про Невертона, це футболіст, якого можна порівняти з Дугласом Костою через його дриблінг і техніку, — повідав всезнаючий Михайло Співаковський. — Він досить технічний, щоб грати в позиційний футбол, з дуже хорошою швидкістю, тобто, може грати в глибину. Але є й мінуси: слабкий антропометрично і можливі психологічні проблеми через важке дитинство у фавелах»(Fanday.net, 21.07.23).
Тим часом власне «Шахтар» після поразки від грецького АЕКа (0:5) програв на зборах у Нідерландах ще й маститому «Аяксу» (0:3). Причому цього разу із Судаковим, Бондаренком, Криськівим, Сіканом і Кащуком, які повернулися в команду після молодіжного Євро-2023. Дебютував у воротах гірників Різник.
«Сьогодні ми побачили прототип основного складу "Шахтаря» на перші матчі сезону, — зазначав у своєму звіті сайт Football24.ua. — Патрік ван Леувен закладає фізичну підготовку, ще є десять днів до початку чемпіонату України, однак поки футболісти явно не готові. Ні фізично, ні психологічно. Дуже часто втрачали концентрацію... Утім, Судаков, Бондаренко та Криськів ще мають час, щоб перетравити навантаження ван Леувена та відновитися« (18.07.23).
Водночас сам ван Леувен вельми стоїчно переніс поразку: "Сьогодні був гарний суперник, який дав змогу побачити багато речей у потрібному світлі. Ми створили кілька моментів на початку матчу: через атаки правим флангом, забігання, навіси. Але після цього виникли проблеми з організацією, і ми пропускали.
У другому таймі зробили кілька замін, щоб також подивитися на інших футболістів. Цей матч показав, що саме нам треба вдосконалювати, щоб забезпечити хорошу гру та реалізацію моментів»(Shakhtar.com, 18.07.23).
А ще ван Леувен поскаржився на те, що починати збір йому довелося з невеликою групою гравців, яка постійно поповнювалася. Це вимагало від нього знову і знову пояснювати свої ідеї на тренуваннях і постійно тасувати склад. А заодно проанонсував спаринг з «Утрехтом», який, за словами голландця, дасть можливість остаточно зрозуміти, як рухатися далі.
У «Утрехта» гірники виграли (4:2), чим помітно поліпшили настрій наставнику: «Я дуже задоволений зборами, ми провели чудові три тижні. Хлопці багато працювали, щодня були сконцентровані на тренувальному процесі. Ми проводили бесіди з гравцями задля кращої взаємодії між тренерським штабом і футболістами. Крім того, можна побачити поліпшення порівняно з першими днями, коли ми тільки поверталися до гри.
З "Утрехтом» зіграли так, як і планували, намагалися працювати як єдиний механізм. Забили чотири голи. Футболістам важливо бачити, що вони можуть реалізовувати моменти, які створюють. А ми створили їх багато, особливо в останні півгодини«(Shakhtar.com, 22.07.23).
Відзначив ван Леувен і бразильських новачків Невертона та Педріньо, які провели на полі по 30 хвилин, але зуміли продемонструвати низку своїх якостей. Нагадав про травмованих Степаненка та Шведє, які поки що тільки відновлюються.
І резюмував: "З нетерпінням чекаю на сезон. Вважаю, у мене дуже талановита команда, яка має різноманітні якості, щоб багато забивати, добре захищатися й демонструвати якісний футбол. Сподіваюся, на шанувальників "Шахтаря» попереду чекає багато яскравих матчів, і вони отримуватимуть від нашої гри виключно позитивні емоції“.
Нарешті, про „Зорю“ — п’ятого представника України в єврокубках, колишню команду ван Леувена, яку в нинішнє міжсезоння очолив серб Ненад Лалатович.
„Відхід головного тренера, який буквально за сезон побудував цю “Зорю» і навчив її грати в той футбол, за який команду засипали компліментами, може стати для луганчан дуже болючим, — вважає оглядач Михайло Цірук. — Незважаючи на те, що новий наставник під час призначення обіцяв, що його підопічні й надалі намагатимуться грати в такий самий яскравий, атакувальний футбол, жодних гарантій того, що це вдасться, звісно, немає.
Очевидно, що на старті сезону команді знадобиться певний час, щоб зрозуміти стиль нового тренера, звикнути до його вимог і побудови гри. Тому одразу очікувати побачити таку ж неймовірну «Зорю», якою вона була у весняній частині попереднього чемпіонату, напевно, не варто«(Хspоrt.ua, 18.07.23).
Але в „Зорі“, на думку автора, є певний запас часу, щоб підтягнути слабкі місця. Адже завдяки бронзі луганчани стартують у Лізі Європи з раунду плей-офф, тобто ближче до кінця серпня.
З відпустки підопічні Лалатовича вийшли 22 червня, а на передсезонний збір вирушили до Польщі, де провели п’ять спарингів. У чотирьох здобули перемоги, зокрема, в заключному — над словацьким „Ружомбероком“ (2:1).
Щодо трансферів, то, щонайменше, один із них можна назвати ключовим. „Зоря“ викупила у „Маккабі“ з Тель-Авіва контракт 23-річного панамського нападника Едуардо Герреро, який став відкриттям весняної частини минулого сезону. При цьому заплатити за форварда довелося всього 400 тисяч євро.
Також поповнили лави колективу вінгер Головкін з „Інгульця“ і нападник „Львова“ Бугай, а з оренди в „Чорноморці“ повернувся ще один гравець атаки Аліфіренко. Крім того, приєднався до команди опорник Тлумак, який минулий сезон провів у „Карпатах“.
Не обійшлося і без втрат, дві з яких слід вважати значущими: до київського „Динамо“ повернулися півзахисники Бражко та Булеца, які ще донедавна багато в чому визначали обличчя луганського клубу.
„Утім, "Зоря“ вже не один рік утримує статус так званої третьої сили українського футболу і, незважаючи на всі проблеми та втрати, не думаю, що вона може від неї кудись подітися. Інше питання, що конкуренція за цей статус обіцяє загостритися. Однак ніщо не повинно завадити луганчанам гарантувати собі участь у єврокубках і в прийдешньому сезоні», — резюмував Михайло Цірук(Хsport.ua, 18.07.23).
Минулого тижня розглядалися і питання, що стосуються організації чемпіонату країни загалом. Головне з них — допуск глядачів на стадіони. Іншою актуальною темою стало створення УПЛ-ТБ.
«Трохи більше ніж за тиждень після старту нового сезону питання, чи допустять українських уболівальників на стадіони, залишається відкритим, — нагадував Footboom1.com. — Деякі клуби ще навесні, всупереч забороні, почали робити певні послаблення для фанатів, за що були покарані штрафами. Влітку це питання активно піднімали керівники клубів, пропонуючи різні варіанти. Наприклад, обмежити кількість відвідувачів залежно від пропускної здатності укриттів на аренах» (18.07.23).
У підсумку ця активність вилилася в спільний запит УАФ, УПЛ і ПФЛ до Мінмолспорту з пропозицією, щоб питання допуску глядачів на трибуни вирішувалося в кожному окремому випадку обласними військовими адміністраціями. Відповідь не змусила себе довго чекати.
«На ваше звернення від 29.06.2023 №774... щодо надання дозволу на проведення всеукраїнських змагань з футболу сезону 2023/24 років із залученням глядачів Міністерство молоді та спорту України повідомляє:
На підставі пункту 7 протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 17.06.2022 №89, наказу Мінмолодьспорту від 28.05.2022 №1587 „Про деякі питання проведення всеукраїнських змагань в умовах воєнного стану“ та Положення проведення чемпіонату України з футболу серед команд клубів УПЛ сезону 2022/23... зазначені футбольні змагання проводяться без глядачів.
...Також звертаємо вашу увагу на випадки присутності глядачів на футбольних змаганнях минулого сезону, що є грубим порушенням рішення Уряду України щодо зазначеного питання та просимо забезпечити беззастережне його виконання в сезоні 2023/24», — процитував лист-відповідь за підписом заступника міністра молоді та спорту Людмили Панченко все той же сайт Footboom1.com (18.07.23).
Тож питання з допуском глядачів на трибуни було оперативно закрито. Чого не скажеш про епопею з черговою спробою створення спільного телевізійного пулу Прем’єр-ліги. Минулого тижня дискусії з цього приводу спочатку розгорілися з новою силою, потім дещо вщухли. Але лише до пори до часу.
Відразу обмовимося, що єдиний телевізійний пул — визначення вельми відносне, оскільки три клуби, а саме — «Динамо», «Дніпро-1» і «Зоря», ще раніше позначили свою позицію.
«Ці клуби зберігають свої контракти з „плюсами“, тому їхні матчі безкоштовно транслюються не тільки на ютубі, а ще й на каналах „2+2“ та „Уніан“. Де-факто їм не доводиться платити за виробництво трансляцій, адже для них це роблять вищевказані канали„, — нагадав Ігор Цвик(Sportanalytic.com, 20.07.23).
А Pressing.net.ua уточнив: “Завдяки безкоштовним трансляціям на загальнодоступних каналах із національним покриттям — що тільки збільшує число їхніх глядачів, „Динамо“, „Зоря“ і „Дніпро-1“ традиційно і принципово відстоюють інтереси своєї аудиторії, надаючи їй можливість вільного доступу до перегляду футбольного продукту. У період воєнного стану саме таку позицію вони вважають реальним проявом патріотизму» (17.07.23).
Так було і минулого сезону, і вже після того, як остаточно вмила руки «Сетанта». Тоді в надрах УПЛ і виникло створення власного телевізійного продукту.
«Ідея створювала можливість єдності, — аналізував ситуацію Terrikon.com. — Щоправда, від самого початку вона мала багато критиків, які говорили насамперед про те, що жодного бізнесу вона в собі не несе. УПЛ планувала збирати гроші зі спонсорських надходжень, беттінгових прав. Як вийшло б — питання» (20.07.23).
Але на початку тижня в гру вступив «Рух», який закликав інші клуби об’єднатися під своєю егідою. На офіційному сайті львів’ян було викладено програму: кожен учасник телепулу отримає рівну частку в статутному капіталі, усі ключові та стратегічні рішення ухвалює загальними зборами, контроль за діяльністю УПЛ-ТБ здійснює наглядова рада, склад якої щорічно змінюється.
«Рух» заявив, що готовий витратити 1,6 мільйона доларів на виробництво телепродукту, якщо всі клуби погодяться увійти до складу засновників. Це покриє витрати на створення якісного контенту.
Наступного дня, як зазначає Terrikon.com, з’явилася ще одна гілка сюжету — бажання інвестувати в трансляції матчів УПЛ виявив канал XSport, імовірно, побачивши за минулим сезоном, який це має глядацький попит і який комерційний потенціал у цьому закладений.
XSport пропонував довгострокове партнерство за схемою 3+2 роки, покриття всіх витрат, безкоштовну трансляцію матчів першого кола УПЛ цього сезону на своєму цифровому ефірному каналі, через кабельних операторів і ютуб і платний показ другої частини чемпіонату через ОТТ-платформу. Доходи від продажів матчів пропонувалося розділити з клубами в певній пропорції. Водночас XSport залишав за собою право пошуку спонсорів, рекламодавців і подальший продаж рекламних місць перед початком, у перерві та після матчу.
Розв’язка настала 19 липня. 11 учасників УПЛ на загальній нараді проголосували за створення УПЛ-ТБ у кооперації з... MEGOGO, який несподівано виник у цій ситуації. «Шахтар» і «Верес» долучилися до пулу після деякого роздуму.
Клуби домовилися про те, що спільно складаються на оплату продакшена. Усі матчі сезону-2023/24 транслюватимуться безкоштовно на всіх можливих майданчиках. У сезоні-2024/25 УПЛ-ТБ перейде до платних трансляцій на ОТТ-платформах і ютубі, а ще через рік — до платних трансляцій на власній ОТТ-платформі.
«Такий вельми, треба визнати, чіткий і красивий план намалювали на вчорашній нараді, — констатував Terrikon.com. — Якщо все вийде, український футбол отримає, нарешті, єдиний телепул. Щоправда, без "Динамо», «Дніпра-1» і «Зорі» він не зовсім єдиний. Але те, про що вдалося домовитися, все одно набагато краще, ніж те, що було раніше« (20.07.23).
"Шахтар» ухвалив рішення йти шляхом УПЛ-ТБ, — зі свого боку зауважив директор донецького клубу зі стратегічного розвитку та комунікацій Юрій Свиридов. — Це зберігає єдність більшості клубів і дозволяє рухатися до концепції платної моделі. Тут ми послідовні і впевнені, що тільки разом можна створити продукт, який буде затребуваний уболівальниками. Ми бачимо, що навіть не в повному обсязі права на показ матчів УПЛ мають цінність. Це вселяє впевненість, що в майбутньому ціна на продукт зростатиме«(Ua.tribuna.com, 20.07.23).
Підтримав ідею не зовсім єдиного телепулу і коментатор MEGOGO Роман Бебех: "Зустрічаємо УПЛ-ТБ. 13 клубів на базі! Перший рік — безкоштовний доступ. Це великий крок уперед. Однак клуби будуть самі закривати витрати на продакшн. Пропозицію "Руху» за його фінанси робити трансляції відкинули. З айфона трансляції не проводитимуть. На мій погляд, такі новини дають стриманий оптимізм на майбутнє«(Dynamo.kiev.ua, 20.07.23).
Однак ідилія тривала недовго. Минуло всього кілька днів, як генеральний директор "Руху» Ігор Дедишин звинуватив MEGOGO в повзучому, як він висловився, захопленні УПЛ-ТБ на догоду окремим клубам і персоналіям. Продовження слідує?
Віктор ЖУРАВЛЬОВ