На звітному тижні до «Дніпра-1» і «Динамо», які стартували на єврокубковій арені раніше, додалася «Зоря». Феєрія трійці не вдалася — в активі лише нічия дніпрян. Утім, аналітики сходяться на думці, що луганчани та кияни, поступившись у своїх дуелях, не заслуговують надмірної критики.
«Дніпро-1», що розпочав міжнародний сезон у відборі Ліги чемпіонів, наразі змагається за право виступити в груповому турнірі Ліги конференцій. Бар’єр на цьому шляху — словацький «Спартак» із Трнави. В першій зустрічі суперників зафіксовано нічию — 1:1, що нею наші земляки повинні бути цілком задоволеними, зважаючи на перебіг гри.
«Зустріч почалася для днпірян приголомшливо. На 5-й хвилині Сарапій перервав прохід суперника перед власним карним майданчиком і спочатку рефері оцінив фол жовтою карткою, але після консультацій з VAR головний арбітр змінив власне рішення і показав Едуарду пряму червону картку за фол останньої надії», — констатує офіційний сайт дніпровського клубу (scdnipro1.com.ua, 23.08.23).
Отже, важко судити про якісь плани на цю зустріч і їх реалізацію: практично впродовж усього поєдинку «Дніпру» довелося тримати оборону. За таких умов гості пропустили всього раз і — ба більше — знайшли в собі сили відігратися!
Кінцівку матчу спортклубівці взагалі провели вдев’ятьох — арбітр вилучив іще й Когута. Але рівновагу вони втримали, залишивши собі непогані шанси на загальний успіх у протистоянні.
«Спартак» Трнава, как и ожидалось, ничего невероятного не предложил, — оцінює потенціал словацької команди Михайло Юхименко (football24.ua, 21.08.23). — Этот коллектив умело ведет единоборства, очень опасно выглядит на стандартах и кроссах, а в целом живет за счет ошибок обороны соперника. Нельзя сказать, что днепровцы допускали провальчики часто (при такой простой игре соперника это трудно сделать), но обрезки, проигранная борьба и расконцентрация время от времени случались".
«Грати 100 хвилин у меншості — дуже важко, — зазначив на післяматчевій прес-конференції виконуючий обов’язки головного тренера „Дніпра-1“ Валерій Городов. — Хочу подякувати всім гравцям, персоналу й особливо нашим уболівальникам за підтримку. А футболістам подякую за якість гри і за терпіння. Вони молодці!.. Позаду тільки перший тайм протистояння. Попереду буде друга гра і думаю, що ви побачите зміни„ (ua.tribuna.com, 23.08.23).
Городов виконував роль такого собі "пожежника“ після того, як на тижні подав у відставку головний тренер Олександр Кучер. Підсумком першого року роботи фахівця на чолі клубу стало віце-чемпіонство, але на старті нового сезону „Дніпро-1“ забуксував — вибув із Ліги чемпіонів, потім — із Ліги Європи, а останньою краплею стала поразка в чемпіонаті України від „Оболоні“.
Хто очолить одного з лідерів національного футболу?
„Ми чекаємо на молодого іноземця. Не говоритиму, з якої він країни. Почекаймо“, — цитує комерційного директора клубу В’ячеслава Фрідмана „Український футбол“ (ukrfootball.ua, 21.08.23).
„Зоря“ в міжсезоння також змушена була міняти наставника — замість нідерландського тренера Патріка ван Леувена, котрий прийняв пропозицію „Шахтаря“, біля керма колективу став серб Ненад Лалатович. Під його орудою луганчани й вступили в кваліфікацію Ліги Європи, отримавши шанс помститися празькій „Славії“, котра в попередньому колі вибила з розіграшу саме „Дніпро-1“.
Представникам української делегації та вболівальникам „Зорі“ на трибунах приємно було отримати від диктора стадіону вітання з Днем Незалежності. Гравці обох команд перед початком гри розгорнули плакат із написом „We stand with Ukraine“. Однак із стартовим свистком, як годиться, дружні почуття поступилися місцем емоціям іншого штибу.
„Славія“ домінувала на полі, про що красномовно свідчить статистика: ще до перерви — 12:0 за ударами, 6:0 у площину, 4:0 за кутовими, 66% володіння м’ячем. Проте, завдяки в першу чергу натхненній грі голкіпера Турбаєвського, „Зоря“ відстоювала власні ворота аж до ендшпілю.
„І все ж пражани досягли свого. На поміч прийшли "стандарт“ і „джокер“ чехів, — змальовує ситуацію Віктор Котов (footclub.com.ua, 24.08.23). — Тіджані, який вийшов на заміну, виграв у захисників повітря й потужним ударом головою буквально прошив воротаря луганчан. А в компенсований час розгубленістю оборони скористався Масопуст, котрий із кількох метрів поставив крапку. Але Турбаєвський усе одно залишився героєм поєдинку, зберігши хоч і мінімальні, але шанси для „Зорі“ в матчі-відповіді, що пройде за тиждень у польському Любліні„.
“Ми змушені будувати нову команду, адже багато гравців після того, як у минулому сезоні ми посіли 3—є місце, залишили розташування клубу, — нарікав після гри Лалатович. — Наразі в нас усі ті футболісти, які можуть претендувати на топ-рівень в українській Прем’єр-лізі, але ще багато роботи попереду... Цей поєдинок міг виглядати іншим чином, але є те, що є. Там, де суперник міг забивати, вони не забили, а там, де гола могло не бути — забили. Все ж таки дякуємо нашим гравцям, вони сьогодні показали свій максимум„ (ua-football.com, 25.08.23).
Вочевидь, із тренером погодилися й глядачі, котрі по завершенні гри проводжали "Зорю“ вигуками „Молодці! Молодці! Молодці!“. Але, звісно, цей вердикт потребуватиме підтвердження за тиждень. Луганська команда в будь-якому разі продовжить виступи в континентальних змаганнях — у гіршому випадку в групі Ліги конференцій, у кращому, якщо пройде „Славію“, в Лізі Європи.
Тільки вже — без Лалатовича. Після недільного поєдинку з „Минаєм“ у чемпіонаті країни, через кілька днів після О. Кучера, наставник „Зорі“ також оголосив про відставку.
„Сказав, що не виправдовує очікування, які були від нього. І сам не виправдовує очікувань від себе, — інформує ua-football.com (27.08.23). — Також додав, що те, що команда наразі демонструє — її максимум, і він не може дати більше“.
Майже одностайна думка аналітиків щодо першого матчу київського „Динамо“ з турецьким „Бешикташем“ у раунді плей-офф Ліги конференцій: підопічні Мірчі Луческу провели одну з кращих своїх ігор у поточному сезоні й не заслуговували на поразку. Та футбол подеколи не дуже справедливий — на табло стадіону в Бухаресті по завершенні зустрічі горіло „3:2“ на користь стамбульців.
За кадровим, ігровим і фінансовим потенціалом „Бешикташ“ цілком міг розраховувати на місце в суперечці за путівку до Ліги чемпіонів. На чолі команди — досвідчений наставник Шенол Гюнеш, котрий у 2002-му привів збірну Туреччини до третього місця на світовій першості. З ним „чорно-білі“ в 32 матчах зазнали всього двох поразок, у попередньому раунді євротурніру без проблем розібравшись із азербайджанським „Нефтчі“.
Труднощі ж киян наразі всім відомі: логістика, кадри, моральний стан на тлі російської агресії. Напередодні матчу стало відомо про пошкодження лідера колективу Ярмоленка, що, без сумніву, додало головного болю тренерському штабу. Та все ж „Динамо“ залишало газон із високо піднятою головою.
„Давно не доводилось бачити київський клуб настільки зарядженим та націленим на ворота суперника, — віддає належне киянам Олександр Сажко (ua.tribuna.com, 25.08.23). — Нарешті "Динамо“ вийшло на поле грати в футбол, боротись, вигризати, а не страждати.
Так, із купою помилок, так, із величезними обмеженнями в майстерності, так, зі звичними привозами захисників. Але команда була живою та націленою показати себе в матчі, де всі вважали її абсолютним аутсайдером.
Не опускали руки, двічі відігравались, і навіть вирішальний гол у додатковий час пропустили, бо грали серцем, а не головою — до кінця не здавались, лізли вперед, побігли забивати третій та не встигли повернутись всією командою на атаку суперника. Не прагматично, але з усім серцем».
В унісон авторові «Трибуни» лунають і нотки звіту про матч Сергія Ситника, журналіста порталу «ФутБум». Він також акцентує увагу на граничних самовіддачі, націленості динамівців на ворота суперника та їхньому бажанні грати на перемогу.
«Команда Луческу не тільки зовнішнім виглядом в цей футбольний вечір змогла привернути до себе увагу, — підкреслює С. Ситник. — Кияни, які важко входять у сезон, зуміли дати справжній бій міцному „Бешикташу“, який багато хто заздалегідь називав очевидним фаворитом пари» (footboom1.com, 24.08.23).
На жаль, на думку автора, на підсумок вплинув дисбаланс, який спостерігається між лініями атаки та захисту. Наскільки кияни добре проявили себе попереду (Шапаренко, Волошин, Караваєв, Буяльський), настільки ж невпевнено діяли деінде в обороні. Знову неприємності після стандартних положень, знову пенальті у ворота Бущана. На додачу ще й пильність «ока» VAR знову «зіграла» проти нас — підтвердила влучання м’яча в руку Попова, але скасувала гол Караваєва через мізерний офсайд...
«Треба врахувати, що грали проти досвідченої команди, укомплектованої якісними виконавцями, — зауважує відомий менеджер та експерт В’ячеслав Заховайло. — Хлопців треба похвалити, віддали всі сили. Але це футбол. І на такому рівні одна помилка може вирішити результат матчу. У Туреччині є шанси відігратися, передумови є, видно, що турки не перебувають в оптимальній формі. Тактично матч-відповідь буде легшим. Трибуни поженуть „Бешикташ“ в атаку. Сподіваюся, що цим „Динамо“ зможе скористатися„ (dynamo.kiev.ua, 25.08.23).
Серед факторів, що здатні посприяти успіху киян у Стамбулі, оглядачі відзначають підтвердження динамівцями здатності тримати удар, тактичні знахідки Луческу (зокрема, ефективність Караваєва на "ширині“), загальну перевагу „Динамо“ в фізичних кондиціях.
Тобто — жодних приводів для приреченості. Власне, й сам Мірча підтвердив це на післяматчевій прес-конференції в Бухаресті.
„Сьогодні ми добре зіграли проти сильного суперника, який у технічному та фізичному плані, можливо, був кращий за нас, але ми за рахунок організації гри, самовіддачі, єдності зіграли добре проти них, — цитує румуна офіційний сайт "Динамо“. — Будемо старатися так само зіграти й у Стамбулі. В нас є позитивні моменти, але потрібно виключити помилки, яких припускаємося у грі в обороні й які призводять до пропущених голів. Маємо зіграти у свою гру, протиставити супернику свої комбінаційні дії, вірити в те, що можемо досягнути потрібного результату„ (dynamo.kiev.ua, 25.08.23).
У одному з попередніх оглядів ЗМІ ми зупинялися на тому, якими викликами керується головний тренер "Динамо“, залишаючись у Києві. Прагнення Луческу завершити свій контракт на тлі турнірного успіху змусив румуна відхилити кілька цікавих із усіх боків пропозицій продовження кар’єри. Про деякі з них Мірча розповів у спілкуванні з репортерами каналу Playsport.
„Я міг піти в “Аль-Наср„, але не пішов. Міг піти у “Фенербахче„, але сказав "ні“. Я повинен закінчити те, що почав, якщо зможу, тому ні про що не шкодую, — наводять слова тренера-рекордсмена (найстарший із усіх практикуючих наставників світового футболу) dynamo.kiev.ua та ukrfootball.ua (24.08.23). — Чому я маю їхати до Саудівської Аравії? У мене не було жодного інтересу піти на такий крок. Світ насправді не розуміє, з чого я зроблений. Я набагато більше ціную сентиментальний аспект і відповідальність, ніж фінансовий інтерес».
Як правило, футбольна доля та Фортуна віддячують за подібне ставлення до своєї справи, до своїх обов’язків. У «Динамо» продовжують пов’язувати з Луческу надії, а сам він налаштований піти з команди виключно переможцем.
Міжнародні здобутки київського клубу, як, утім, і решти наших представників на континентальній арені, конче важливі для таблиці коефіцієнтів УЄФА, де Україна, на жаль, втрачає позиції. Національна асоціація опустилася на 17-у сходинку рейтингу та ризикує в найближчій перспективі отримати меншу квоту на участь в європейських змаганнях. Якщо 15-е місце зберігало для УПЛ представництво з п’яти команд у єврокубках на сезон-2025/2026, то вже з 16-го місця один колектив мінусується і країна не отримує жодного гарантованого місця в групових раундах.
Додатковий фактор важливості гарного турнірного самопочуття «Динамо» — його повпредство в національній команді. Новий тренер збірної України Сергій Ребров щойно оголосив склад на вересневі матчі кваліфікації на Євро-2024 проти Англії та Італії. У колі обраних — одразу вісім киян, «Динамо» продовжує залишатися базовим клубом головної команди країни.
Іще четверо виконавців — це вихованці столичного клубу, котрі наразі грають у зарубіжних колективах. Не виключено, що найближчим часом у полі зору Реброва опиниться й дехто з інших підопічних Луческу: Дубінчак, Вівчаренко чи Волошин.
Останній, до речі, визнаний одним із кращих у зустрічі проти «Бешикташа». Й не лише через гол — другий поспіль у Лізі конференцій (обидва — ударами головою, це за зросту 1,75 м!). На думку Дмитра Ватраса, оглядача сайту «Трибуна», 20-річний вінгер усе більше розкривається у складі киян.
«Назар виділявся результативністю й у минулому сезоні — проявив себе в оренді у "Кривбасі» та тричі забивав в УПЛ за «Динамо», — читаємо на ua.tribuna.com (25.08.23). — Відзначився 4 голами у першій половині чемпіонату, ставши лідером атак криворіжців, а взимку поїхав на збори з рідним «Динамо». Тепер Волошин остаточно довів — на нього можна робити ставку як на основного, адже він не губиться навіть у великих матчах за будь-яких умов, чого, наприклад, не вистачає його конкурентам по позиції«.
На матч із "Бешикташем» Волошин і його партнери вийшли в резервному комплекті форми — синьо-жовтих кольорів. На честь Дня Незалежності, символізуючи віру в Перемогу та підтримку країни, що веде криваву війну, її народу та збройних сил.
Подяка ЗСУ стала й лейтмотивом привітання Ігоря Суркіса з Днем Незалежності України. Без сумніву, всі гравці «Динамо», що в святий для кожного нашого співвітчизника день вийшли на офіційну гру в синьо-жовтих кольорах, підпишуться під словами свого президента.
«Щиро дякую нашим захисникам, які встали в стрій виборювати нашу незалежність, державність та саме існування нашої країни, які б’ються за нашу свободу, за те, щоб синьо-жовтий прапор майорів у всіх куточках України, щоб у наших дітей було майбутнє, а у нас — життя, яке ми самі собі обираємо.
Для київського "Динамо» завжди було, є і буде гордістю та неймовірною честю виходити під синьо-жовтим прапором і представляти нашу прекрасну країну. І ми продовжуємо робити все можливе та докладати максимальних зусиль, щоб наблизити нашу спільну Перемогу.
Віримо в Збройні сили України, допомагаємо один одному та боремося до Перемоги! Слава Україні та українцям!« (dynamo.kiev.ua, 24.08.23).
Ця віра — не лише на словах. Одне з її підтверджень — нова дитяча школа, що її напередодні Дня Незалежності ФК "Динамо» відкрив у Києві разом із партнерами з Dynamo Kids. Там опановуватимуть ази футболу дітки віком від двох до семи років.
За словами представників уславленого клубу, в планах «Динамо» — бути представленим у всіх куточках України, популяризувати бренд клубу, відкривати нові школи та філіали академії. Безперечно, в майбутньому дехто з цих маленьких футболістів виросте у справжніх майстрів, які гідно представлятимуть Батьківщину в спортивному світі.
Орест ЛЕЛЕКА