Головний тренер узбецького «Пахтакору» та легендарний нападник київського «Динамо» Максим Шацьких в інтерв’ю для Sport-Express.ua розповів про ситуацію в своєму клубі, азіатській Лізі чемпіонів та прокоментував останні новини українського футболу.
— В останньому матчі азіатської Ліги чемпіонів «Пахтакор» в рідних стінах впевнено здолав туркменський «Ахал» (3:0), з чим вас і вітаємо. Для українських вболівальників азіатська Ліга чемпіонів виглядає дещо екзотично, розкажіть чим вона відрізняється від європейського турніру.
— Дякую. Всім відрізняється — інший рівень, інша напруга, пристрасті інші, все інше. Плюс ще зараз пішов наплив топових футболістів із Саудівської Аравії. Різні команди є, різного рівня.
Ми ж тут ще граємо по зонах, наша — східна. Це Саудівська Аравія, ОАЄ, Іран, Ірак, Індія. А інша зона — Японія, Корея, Австралія, Китай. Всього десять підгруп, з яких виходять перші місця і з десяти других місць — шість кращих. Ось така специфіка в азіатській ЛЧ в цьому році, так як регламент у них змінюється практично кожен рік.
З цього року вони вже створюють елітну азіатську Лігу чемпіонів, де будуть грати всі топи. Це перший раз таке роблять.
— Що мається на увазі? Там будуть грати тільки чемпіони своїх країн?
— Не тільки вони, від нас (Узбекистан, — прим. А. Ш.) буде тільки чемпіон грати, а з Саудівської Аравії буде більше учасників. З наступного року буде безліміт на легіонерів — це все сауди продавили.
Друге місце чи володар Кубку Узбекистану буде грати в Лізі чемпіонів, у якій ми зараз граємо. А так, то від саудів буде, мабуть, три команди, від катарців дві чи три, японці...
— Це, виходить, буде два різних турніри? Чи потім десь команди будуть перетинатися?
— Ніде не перетинаються, турніри будуть йти паралельно. Це як зараз йде Ліга чемпіонів та Ліга АФК.
— А яка фінансова сторона участі в азіатській Лізі чемпіонів?
— На сьогоднішній день заробляти в Лізі чемпіонів нереально. Якщо ти фінал виграєш — клуб заробить два мільйони доларів. Це просто смішно, пройти такий шлях... Ти на готелі, їжу, транспорт витратиш в два рази більше, ніж заробиш у Лізі чемпіонів. Це далеко не Європа.
А зараз роблять цю елітну Лігу чемпіонів, уже щось піднімають. Там вже готуються хоч якісь цифри, можна буде вже щось заробляти. Звісно, ще не як у Європі, але потроху може будуть цей бонус піднімати. Тому зараз клуби на Лізі чемпіонів не заробляють і в цьому є певні проблеми.
Рівень гри, звісно, також не європейський, але зараз ці всі легіонери повалять з Саудівської Аравії, ми також плануємо [посилитися], не так, ясна річ, як сауди, але щось хочемо покращити. Щоб хоч якийсь спротив робити тим зіркам.
— В зимову паузу будете брати новачків?
— Подивимось, поки не поспішаємо. Пошуками вже займаємось.
— З вами в Лізі чемпіонів в одній групі грає «Аль-Айн», який раніше очолював Сергій Ребров. Спілкувались із ним щодо його колишньої команди та грі проти неї?
— Звісно. Запитував в нього по гравцях, по стилю. По деяких футболістах не зміг дати інформацію, так як їх не було при ньому, а по іншим поділився деталями. В цілому Аль-Айн хороша команда, граюча.
— При підготовці до «Аль-Айна» ви дивилися матчі команди як з Ребровим, так і вже без нього — які основні відмінності ви б виділили?
— Вони точно не стали слабкіші, до них прийшов сильний тренер та підбір гравців в нього якісний. Можливо, вони при Сергію грали трохи швидше.
— Повертаючись до легіонерів із Саудівської Аравії, з їхнім переїздом рівень азіатської Ліги чемпіонів помітно виріс?
— Дуже сильно, в наступному році їх буде ще більше. І нам буде ще важче боротися з ними на рівних.
Тут ще є інша сторона медалі. Я слухав інтерв’ю одного з екс-тренерів збірної ОАЄ, коли вони проходили той шлях, який зараз проходить Саудівська Аравія, і те що робив Китай свого часу — коли топові футболісти закінчували свою кар’єру та їхали в Китай.
Після таких історій дуже сильно просідає збірна і він казав, що так, гравці високого рівня, рівень чемпіонату вищає, але від цього страждає збірна, так як у місцевих футболістів менше ігрового часу.
Тепер Саудівська Аравія стала на цей шлях, подивимось, наскільки їх вистачить.
— Нещодавно в мережі з’явилось відео, на якому Ліонель Мессі практично пішки ходить по полю в матчі за Інтер Маямі. Кріштіану Роналду, Карім Бензема та інші зіркові представники з нафтоліг поводяться на полі так само в Лізі чемпіонів чи спротив від них все ж таки на рівні?
— Їх рівень високий. Мессі всю кар’єру ходить пішки (сміється, — прим. А. Ш.), але вісім «Золотих м’ячів вже забрав!
— Цього року він його заслужено "находив»?
— Звісно!
— Закриваючи тему Ліги чемпіонів — яке завдання стоїть перед «Пахтакором» в цьому турнірі?
— Вихід з групи, а далі будемо дивитися. Ми тільки почали свій шлях.
— Як у вас взагалі справи в «Пахтакорі»? Як настрій в команді?
— Слава Богу, поки все добре. Шкода, що багато очок розгубили, могли б вже святкувати чемпіонство, але ми не шукаємо легких шляхів. В чемпіонаті залишилось три тури, відповідно від цієї ситуації тільки цікавіше буде його кінцівка. Не хотілось би до останнього туру доводити, але подивимось. Все в наших руках.
— В Україні зараз частіше почала з’являтися інформація про фінансові проблеми в клубах, що призводить до виникнення заборгованостей по зарплатах. Як справи у «Пахтакора» з фінансами?
— У нас все нормально. В Узбекистані приватних клубів майже немає, наче тільки два, а решта на балансі в місцевих бюджетах.
Наш шеф — екс-мер Ташкента. Зараз у нас у планах приватизувати Пахтакор, подати документи. Відповідно, скоро може трапитися така історична подія, що Пахтакор стане приватним клубом.
— Зараз фінансування Пахтакора складається з коштів місцевого бюджету та якісь спонсорські виплати?
— Ні, зараз все президент клубу спонсорує. Він свої кошти вкладає, нас не кидає.
— Але на даний момент ваш клуб вважається як муніципальний?
— Якщо дивитися на папери, то, певно, що так.
— Як справи в українських легіонерів в Узбекистані?
— За всіма стежу. Виділю воротаря Ігоря Литовку, він грає в Андижані, постійно в стартовому складі, ним задоволені.
— Ви вже другий рік очолюєте «Пахтакор». Якщо порівнювати ваш дебютний сезон і нинішній — чи виріс рівень чемпіонату?
— Виріс та став трошки швидшим. Багато клубів поклали нові поля, інфраструктура покращилась. Ми бились за полив для газону, в минулому році з цим були проблеми. Вистачало в Узбекистані ще старих стадіонів, де під полем нема поливу, траплялися різні хитрості, як при СРСР — то вода скінчилась і не поливали, то траву погано постригли. Якість футболу важко показувати в таких умовах, але в цьому році багато чого змінилось.
— Призначення Даріо Срни у «Шахтарі» в якості головного тренера — це ж історія, трошки схожа на вашу: він, як і ви, спершу працював спортивним директором в клубі і потім змінив посаду на тренерську лавку. Ви, як почули це, зі своєю історією паралелі не проводили?
— Нічого не проводив, відразу подумав, що це тимчасове явище. У Срни думки не тренерські, він не хоче займатися цим. Йому ближче посада спортивного директора.
— Ви проти Срни за свою кар’єру зіграли 22 офіційних матчі граючи за «Динамо», «Арсенал» Київ та «Чорноморець». Чи помічали ви в цей час в ньому якісь тренерські задатки?
— Видно було, що він не збирається займатися тренерською роботою, мені так здалося.
— Нещодавно й Олександр Алієв робив заяви про свої тренерські амбіції. Екс-динамівець навіть говорив про можливість очолити першу команду біло-синіх. Чи гідний цей кандидат «Динамо»?
— В нашому житті все можливо, чому ні? Зрозумійте, це ж не так просто — прийшов і сказав: «Хочу бути тренером, дайте мені команду». Це дуже важкий процес.
Ти повинен розбиратися в людях, свої емоції стримувати, не завжди робити те, що тобі хотілось би... Це не тільки на футбольному полі, але й за ним. Мені це цікаво, проте й складно, але я не жаліюсь, мені це дуже подобається.
— Алієв все ж таки зможе себе якось проявити як тренер? Враховуючи його історії з часів ігрової кар’єри.
— Важко сказати. Історії — це така справа, він же не вбивця якийсь! Що, мало таких футболістів було? Алієв — нормальний хлопець, чесний, порядний, справедливий, наскільки я його знаю. Всяке може бути, але на все потрібен час.
Можливо, Саші варто почати потрібно з академій, з якогось віку. Тут також потрібно розуміти, що праця з дітьми — це вже інше, там своя специфіка. Я з самого початку знав, що діти це не моє.
— В українському футболі в цьому сезоні вже досить багато пройшло тренерських відставок, чий відхід вас здивував найбільше?
— Патрік ван Леувен. Я багато про нього чув і про специфіку його роботи. Наскільки знаю, то він не поладнав зі старшими хлопцями і тому в нього не вийшло контакту з колективом.
Але що це значить — не поладнав зі старшими хлопцями? Для мене це незрозуміло. Є тренер, є футболісти. Це ваша робота. Ви повинні виконувати вимоги, за результат буде тренер відповідати, а ви робіть свою роботу якісно, старайтесь хоча б! Для мене це якось дико. Контакт тренера з командою повинен бути, але в рамках дозволеного.
Я такого ніколи не чув! Умовно, я — гравець "Динамо», і прийшов тренер, який мені не подобається. І що, я піду десь це розповідати, що мені не до вподоби? Тренувальний процес чи ще щось. Зараз тобі тренування не сподобається, завтра тобі їжа не сподобається, форма, що ще?
— Можливо, «Шахтарю» просто не підійшов стиль ван Леувена? Як варіант, вони хотіли від нього більш технічний футбол, а не силового та вертикального.
— Вони ж бачили його роботу в Зорі. Це що, була спроба його взяти, поки їм зручно? А далі подивимось — піде чи ні. Не пішло — ага, отже, прибрали. Щось забагато «чехарда» пішла, не розумію, чому. У Шахтаря ж зараз і по складу не так, як раніше — купа легіонерів. Лігу чемпіонів вони не виграють, не знаю, що за цілі вони переслідують, але раніше такого не було.
— «Динамо» вже три матчі підряд втрачає очки. Які перспективи у киян?
— Немає у «Динамо» впевненості, що вийшли і впевнено обіграли. Ті перемоги що були, всі на тоненького.
— Які причини цього?
— Щось відбувається в середині. Немає тої стабільності. Чи є футболісти, які можуть найвищі завдання виконувати? Не знаю. Зараз і рівень чемпіонату не тої якості, он «Кривбас» на першому місці йде. Полісся вкидує і вкидує, затвердилося на другому місці. Дуже незвично турнірна таблиця виглядає, побачимо, чим це все закінчиться.
— Днями телеграм-канал «Динамо Київ Inside» опублікував історію, що коли ви ще грали за основу Динамо, у вас та Данила Сілви викрали автомобілі — Lexus і BMW. Через деякий час злодії самі повернули автомобілі, помили їх та залишили записки, в яких вибачались. Таку поведінку злодіїв джерело пов’язує з гравцем Динамо-2 Омаром Фарояном, який був онуком кримінального авторитета Діда Хасана, і ніби Омар домовився про повернення автомобілів. Чи дійсно була така історія?
— Щодо машини — так, дійсно, я її повернув. Ніхто не вибачався, вони знали, в кого крали. Я машину сам повертав через знайомих своїх знайомих. Потім їх всіх піймали, їх було п’ятеро. Не спіймали тільки одного, який за кермом був. Там ще виявилось, що в справі задіяні люди, які були в розшуку ще з часів СРСР. Слідчі ще потім мені дякували, що вони їх так довго шукали і нарешті вдалось впіймати.
Я знаю, хто такий Дід Хасан. Ні-ні-ні, ніякий Дід Хасан не допомагав, я ніколи не спілкувався в таких компаніях.
Андрій ПІСКУН
учетная запись этого пользователя была удалена
Каждый это знает. Позорище аргентинское
Однако правды на этом сайте почти нет. Здесь такое так же минусуют как бред сивой кобылы от шм@ры со стены