Минулий тиждень пройшов під знаком збірних. В об’єктиві української спортивної преси — оголошення складів, прес-конференції, перші офіційні результати. Гаряче було й в УПЛ.
Підготовка національної збірної України до вирішальних матчів виходить на фінішну пряму. Менш ніж за два тижні, 21 березня, команда Сергія Реброва зіграє на виїзді проти Боснії та Герцеговини у півфіналі плей-офф за вихід на чемпіонат Європи-2024. Як відомо, це буде лише один поєдинок, а його переможець у фіналі відбірного циклу проведе двобій із найсильнішою командою пари Ізраїль — Ісландія.
Наставник «синьо-жовтих» у п’ятницю на спеціальній прес-конференції назвав 26 гравців (чотири — в резерві), котрі готуватимуться до вирішального етапу кваліфікації.
Утім, із оголошенням складу в інформаційному просторі виникла дещо дивна історія. Справа в тому, що Міністерство молоді та спорту України на початку тижня опублікувало наказ щодо участі делегації збірної в матчі плей-офф зі списком гравців, котрі після тренувального збору в Марбельї вирушать до Зениці. Перелік виконавців і викликав здивування деяких ЗМІ, в якому, зокрема, опинилися травмовані наразі Віталій Буяльський і Тарас Степаненко.
УАФ оперативно зреагувала на конфуз і вже наступного дня опублікувала заяву, в якій розставила всі крапки над «і».
«Список викликаних на плей-офф відбору чемпіонату Європи 2024 року футболістів збірної України було надано Українською асоціацією футболу на вимогу Міністерства молоді та спорту України 26 лютого для оформлення наказу про участь національної команди в березневих поєдинках.
Із Мінмолодьспорту було узгоджено, що список гравців — попередній і не є офіційним складом команди на зустріч із Боснією і Герцеговиною, яка відбудеться 21 березня в Зениці.
Таким чином, список гравців, оприлюднений напередодні вітчизняними медіа на основі документу, розміщеного на офіційному сайті міністерства молоді та спорту, не є фактичним складом збірної України, який готуватиметься до найближчих матчів». (Uaf.ua, 05.03.24).
Перелік футболістів, які візьмуть участь у березневому підготовчому зборі, УАФ пообіцяла оприлюднити впродовж минулої семиденки й свою обіцянку виконала.
Така реакція приємно здивувала пресу, яка вже зазначає певні зміни в роботі керівних органів вітчизняного футболу. За спостереженнями журналістів, якщо раніше збірна та асоціація були доволі закритими та слабкими в комунікації, то наразі в Домі футболу все починають із чистого аркуша.
«Здається, вперше склад збірної був представлений в такому форматі — з офіційним оголошенням онлайн та прес-конференцією. Сергій Ребров відповів на всі питання журналістів — як по складу та справах збірної, так і по своїй роботі в УАФ та навіть, наприклад, чемпіонату U-21.
І це вигідно відрізняється від того, що ми бачили раніше. Збірна України підходить до ключових матчів значно більш відкритою — і це само по собі налаштовує на більш позитивне її сприйняття», — зазначає Олександр Сажко на Ua.tribuna.com (08.03.24).
Практично не виникло питань у медіа й експертів щодо вибору виконавців головним тренером «синьо-жовтих». Вони солідарні в коментарях, що до окресленої обойми футболістів можна чіплятись хіба що в деталях, але в цілому вона — логічна та збалансована.
«На сьогоднішній день Сергій Ребров сформував найоптимальніший склад, обираючи із усіх можливих кандидатів. Шкода лише, що кілька ключових гравців збірної, ті ж Ярмоленко та Степаненко, не зможуть допомогти їй найближчим часом», — нагадує екс-наставник «Олександрії» Юрій Гура. (Sport.ua, 09.03.24).
Ризикує приєднатися до лазарету національної команди й вінгер «Жирони» Віктор Циганков. Колишній динамівець має пройти медобстеження після пошкодження коліна, що він зазнав у матчі останнього туру іспанської Ла Ліги. В каталонському клубі налаштовані оптимістично, проте поки що обережні з прогнозами щодо часу повернення одного з лідерів колективу.
«Ми сподіваємося, що з Віктором нічого серйозного не сталося. Перше сканування має непоганий вигляд, але треба буде ще почекати», — наводить слова керманича «Жирони» Мічела Sportarena.com (10.03.24).
Проте, навіть попри відчутні втрати тренерський штаб збірної матиме по два, а то й по три гравці на всі позиції. Виняток, на думку медіа, складає лише лівий вінгер, де поки немає нікого за спиною Михайла Мудрика. Але навіть тут Ребров підстрахувався, викликавши одразу чотирьох форвардів, серед яких Владислав Ванат, Роман Яремчук і Данило Сікан мають певний досвід гри на лівому фланзі атаки.
«Важливо, щоб у команді були різнопланові футболісти, навіть у рамках однієї позиції. Ванат — не такий форвард, як, наприклад, Довбик чи Яремчук. Він може робити щось інше. Тому ми викликали так багато гравців: ти не знаєш наперед, хто тобі знадобиться в конкретному матчі з конкретним суперником, ти не знаєш наперед, як, можливо, доведеться міняти гру. Я бачив Ваната і на тренуваннях у складі „Динамо“, і в матчах, і впевнений, що він нам допоможе», — пояснив виклик квартету нападників Сергій Ребров. (Dynamo.kiev.ua, 08.03.24).
Занепокоєння також виникає через відсутність у складі лондонського «Арсеналу» Олександра Зінченка, який тільки-но відновився після травми. Натомість у чудових кондиціях наразі перебуває динамівець Микола Шапаренко. ЗМІ зазначають, що за відсутності в складі киян одночасно Ярмоленка та Буяльського він чи не єдиний, хто сміливо бере на себе лідерські функції.
«Хавбек „Динамо“ поїде на збір — і це чудове рішення, оскільки Микола в класній формі зараз. Шапаренка не можна було не викликати ще й через інші проблеми в середній лінії збірної України: Судаков не вражає навесні, Зінченко взагалі досі травмований, хоч і викликаний, і його стан на матчі під великим питанням, Малиновський все менше грає в „Дженоа“. Не стане сенсацією, якщо зрештою Шапаренко не просто отримає якісь хвилини, а і вийде в старті», — вважає той же Олександр Сажко. (Ua.tribuna.com, 08.03.24).
Щодо Зінченка, то Сергій Ребров розповів, що на нього розраховують.
«Я на зв’язку з Олександром, багато з ним розмовляю і я в курсі його травми. Ми сподіваємося, що він буде вже в заявці на наступний матч Арсеналу. У нього є ще дві гри, матч Ліги чемпіонів та АПЛ, тому будемо дивитися. Головне, що він вже працює у загальній групі з командою. Тому він викликаний і я впевнений, що він допоможе збірній». (Footballhub.ua, 08.03.24).
Сподівання тренерського штабу виправдалися в суботу. Зінченко не тільки був уключений до протоколу «канонірів», а й повернувся на поле. Українець вийшов на заміну наприкінці переможної зустрічі з «Брентфордом» і допоміг своєму клубу очолити чемпіонські перегони в АПЛ, що також додало позитивних емоцій гравцеві та його наставникам.
Єдиним новачком збірної України став Володимир Бражко. Але на його появу ЗМІ очікували вже давно — невиклик 22-річного хавбека дивував пресу ще восени. Й це запрошення пов’язано не стільки з травмою Степаненка, скільки із заслугою самого півзахисника. Що на прес-конференцій підтвердив сам Ребров.
«Бражка викликали у збірну не тому, що Степаненко зазнав травми. Володимир заслуговує на виклик своєю грою за молодіжку, зараз він має постійну практику в Динамо. Нам потрібно використовувати молодих гравців. Це важливий виклик і для нього, і для гравців молодіжної збірної. Ми все бачимо і надалі викликатимемо футболістів з молодіжної збірної до першої команди». (Football.ua, 08.03.24).
До речі, в розрізі молодіжної збірної керманич головної команди країни під час спілкування з медіа ще раз підкреслив важливість повернення першості України U-21.
«Коли я розмовляю з тренерами команд, вони майже всі „за“. Тому що вони розуміють, що U-21 — це команда, звідки вони можуть черпати гравців, які допоможуть у майбутньому. Але з іншого боку, зараз дуже багато команд, які вже використовують навіть гравців U-19, не U-21.
Тому, як я казав, це моє бажання, я хочу повернути цей чемпіонат, і я хочу, щоб у нас було більше молодих гравців, які отримуватимуть практику в U-21. Але як це робити? Я говорю з тренерами, керівниками клубів. Зараз, я певен, це неможливо. Але на майбутнє це моя думка. Надалі ми розмовлятимемо з клубами і якось вирішуватимемо це питання. Для мене це важливе. Я вважаю, що це важливо для молодіжної збірної України», — наголосив Ребров. (Xsport.ua, 08.03.24).
Головний тренер «синьо-жовтих» також подякував клубам УПЛ за їхню згоду раніше відпустити своїх провідних виконавців до лав збірної. Такий дружній пас, за словами Сергія Станіславовича, має надати українцям додатковий козир у протистоянні з боснійцями.
«Я вдячний нашим клубам, що надали нам змогу зібратися раніше. У цьому ми матимемо певну перевагу перед збірною Боснії та Герцеговини, тому що в них лише один гравець із національного чемпіонату, а всі інші — легіонери, і вони не мають можливості розпочати підготовку раніше.
Багато наших футболістів теж виступають за кордоном. Але, наприклад, в Англії переносять чимало зустрічей. Тільки Мудрик приїде до нас 17-го числа, а всі інші прибудуть раніше. У нас є час подивитися на стан гравців, вирішити, хто буде грати й ухвалити рішення щодо складу на матч», — резюмував Ребров. (Ua-football.com, 08.03.24).
Між тим, УАФ оголосила про проведення збірною України трьох товариських матчів у червні. Поки названий один суперник і дата — 11 червня в Кишиневі «синьо-жовті» зіграють проти Молдови. В Домі футболу прорахували, що спаринг не накладатиметься на матчі чемпіонату Європи, чий календар уже визначений. Бо перший поєдинок українці, якщо звісно туди вийдуть, проведуть 17 червня проти Румунії. Тож майже тижня цілком має вистачити для відновлення футболістів, а з іншого боку ця зустріч дозволить тримати команду в ігровому тонусі.
«Чому ж не названо дат і суперників на два інші матчі? Тому що там все залежатиме від того, чи вийдемо ми на чемпіонат Європи. Якщо вийдемо, то цілком очевидно, що грати після 11 червня вже не варто, тож інші два поєдинки муситимуть пройти ще до Молдови. До того ж цілком можливо, що відбудуться вони на території Німеччини, де, вірогідно, житиме наша команда, щоб далеко не їздити. Якщо ж трапиться нещастя і до Німеччини ми не поїдемо, тоді можна грати і пізніше. Тому сьогодні УАФ забезпечила такий собі люфт, аби потім змінювати графік у залежності від результатів команди», — аналізує Ігор Цвик зі Sportanalytic.com (07.03.24).
Проте, найбільше навантаження на національну федерацію чекає саме в березні, коли свої завдання вирішуватимуть фактично всі українські збірні.
Так, 26-го числа свій наступний поєдинок у відбірному турнірі Євро-2025 (U-21) проведе «молодіжка». Підопічні Унаї Мельгоси, які з п’ятьма перемогами в п’яти матчах упевнено очолюють таблицю групи F, на виїзді протистоятимуть одноліткам із Азербайджану.
Наставник «синьо-жовтих» на минулому тижні викликав до розташування команди 24-х футболістів, котрі намагатимуться продовжити успішну серію на «Азерсун Арені» в Баку. А за чотири дні до цього проведуть товариський матч із командою Марокко U-23 у турецькій Антальї.
Визначився зі складом юнацької збірної України на поєдинки еліт-раунду кваліфікації Євро-2024 (U-19) і новий тренер команди Дмитро Михайленко. На цій посаді він змінив Олега Кузнєцова, під керівництвом якого українці посіли перше місце в своїй групі кваліфікаційного раунду.
«За підсумками жеребкування еліт-раунду синьо-жовті потрапили до групи 7, де зіграють із командами Швейцарії, Північної Македонії та Латвії. Господарем міні-турніру буде Північна Македонія, поєдинки квартету проходитимуть 20−26 березня в Скоп’є на стадіонах Makedonija Gjorce Petrov та FFM Training Centre», — нагадує офіційний сайт УАФ. (Uaf.ua, 06.03.24).
Натомість збірна України U-17 уже б’ється в еліт-раунді відбірного циклу Євро-2024, що стартував у Греції 6 березня й завершиться у цей вівторок.
Цікаво, що на першому етапі кваліфікації наші юнаки фінішували третіми в групі разом із Німеччиною, Фінляндією та Ліхтенштейном, а в заліку володарів третіх місць змогли кваліфікуватися до вирішального етапу завдяки кращій різниці забитих і пропущених м’ячів.
Після цього відбулася тренерська рокіровка. Володимира Єзерського, який починав шлях із цією командою, змінив Юрій Мороз. Новий керманич раніше вже працював у системі юнацьких збірних України — очолював колектив 2006 року народження та допомагав Олегу Кузнєцову з 2005 роком.
«Загалом Мороз уміє працювати з молодими гравцями. Його юнацька команда Динамо наробила галасу у Юнацькій лізі УЄФА 2016/17, коли були битими Наполі, Бенфіка та Бешикташ. З того покоління у дорослому футболі заявили про себе Миколенко, Тимчик, Попов, Шапаренко, Булеца, Лєднев, Русин. Юрій Леонтійович тривалий час працював у Динамо із юнацькими та молодіжними командами», — напередодні старту міні-турніру зауважив Сергій Тищенко на сторінках Football24.ua (05.03.24).
Як виявилося, перестановки не були марними. В першому поєдинку підопічні Мороза здолали господарів із Греції (2:0), а в другому розгромили однолітків зі Швейцарії (3:0), тим самим зробивши вагому заявку на вихід у фінальний пул.
Заключний матч у групі «синьо-жовті» проведуть 12 березня проти Словаччини.
У фінальну стадію, яка проходитиме з 20 травня до 5 червня 2024 року на Кіпрі, за підсумками березневих матчів вийдуть вісім переможців груп еліт-раунду та сім володарів других місць із найкращими результатами. До них приєднається країна-господар.
Не скидає обертів й українська Прем’єр-ліга, яка продовжує пригощати вболівальників сенсаційними результатами після зимової паузи.
У 20-му турі творцем такої несподіванки став один із аутсайдерів поточного розіграшу «Верес». Рівняни неочікувано для всіх зуміли зачепитися за нічию в поєдинку з «Динамо» — 1:1. Ця гра відбулась у Рівному, де ще в компенсований до другого тайму час у рахунку вели гості. Однак рефері Дмитро Панчишин на 90+9-й хвилині призначив у ворота киян пенальті, який реалізував чорногорський легіонер Марко Мрвальєвич. Таким чином, перервалася шестиматчева переможна серія Олександра Шовковського на чолі «біло-синіх».
«Аналогічний показник шість із шести у дебютних матчах зумів підкоритися легендарному наставнику „Динамо“ Валерію Лобановському. Лише два тренери в історії столичної команди мають кращий показник. Валерій Газзаєв зумів здобути сім звитяг, а рекорд належить Йожефу Сабо, під керівництвом якого кияни виграли десять стартових зустрічей», — ділиться цікавими статистичними даними Football.konkurent.ua (07.03.24).
До речі, сам рекордсмен упевнений, що недооцінки «Вереса» з боку «Динамо» не було. Хоча саме цим деякі ЗМІ пояснювали втрату очок грандом нашого футболу. Особливо на фоні двох успішних для киян офіційних ігор нового року проти «Металіста 1925» (4:2) і «Чорноморця» (1:0).
«Ні. Не думаю, що у Шовковського може таке бути. Я його психологію надто добре знаю. Він налаштовує команду найсерйознішим чином. Це сто відсотків», — наголосив Сабо в інтерв’ю Sport.ua (08.03.24).
Ще одним фактором негативного для гостей результату на рівненському «Авангарді» журналісти вважають проблеми киян зі складом. Особливо відчутною стала втрата через перебір жовтих карток дебютанта збірної України Володимира Бражка, котрий за короткий проміжок часу зумів стати одним із лідерів «Динамо».
Попри те, що «Динамо» недорахувалося дорогоцінних залікових балів у боротьбі за чемпіонський титул, преса знаходить і позитивний момент. Втрачена перемога над «Вересом» має стати для наставника киян болючим, але однозначно безцінним досвідом.
«Керманич біло-синіх отримав чимало інформації до роздумів, адже решта команд тепер мають хороший відеопосібник щодо того, як можна успішно протистояти „Динамо“. І тепер треба зробити все, щоб цей посібник ніхто більше не встиг використати», — підбиває підсумок Footboom1.com (07.03.24).
Команда Шовковського залишилася на четвертому рядку, але ще має три гри в запасі, аби вийти на провідні ролі в таблиці.
Наразі на її вершині встановилося двовладдя. Лідерські функції знову взяв на себе «Кривбас», який у надважкому поєдинку дотиснув «Оболонь» (1:0). До криворіжців долучився «Шахтар», котрий переграв «Колос» (3:2) і отримав технічну перемогу над «Олександрією», зустріч із якою безпосередньо на полі завершилася безгольовою нічиєю. КДК УАФ згідно з регламентом змагань зарахував олександрійцям технічну поразку з рахунком 0:3 через участь у матчі не заявленого на той час футболіста Івана Калюжного.
Однак зміни лідера могло й не трапитися, не програй «Дніпро-1» свою дуель «Руху» (0:1). Для дніпрян це вже друга осічка за три стартові зустрічі 2024 року. Перша трапилася два тижні тому, коли команда Юрія Максимова завдяки пенальті втекла від поразки головному аутсайдеру «Минаю» (1:1)...
Саме «Дніпро-1» матчем із ЛНЗ уже у вівторок, 12 березня, розпочне черговий тур УПЛ. У цей ігровий день свої поєдинки також проведуть «Динамо» та «Шахтар», аби раніше відправити до лав збірних свої провідних виконавців.
Чергова допомога військовим від «Динамо» і Фонду братів Суркіс. На минулому тижні від стадіону «Динамо» імені Валерія Лобановського до військовослужбовців Державної прикордонної служби України вирушили солодощі — 10 тисяч енергетичних протеїнових батончиків, якими зможуть поласувати воїни, щоб підтримати свої сили під час несення служби.
У столичному клубі зазначили, що це лише перша партія солодощів для наших захисників. Для прикордонників заготовлено загалом більше 400 тисяч батончиків, які будуть відправлені на фронт.
Військовий, який представляв прикордонників під час передачі вантажу (свого імені та звання з міркувань безпеки він не назвав), подякував за благодійну допомогу.
«Хочу висловити велику вдячність Фонду братів Суркіс за надану гуманітарну допомогу для Державної прикордонної служби України. Вже завтра вона вирушить за маршрутом до наших бійців, які боронять Україну. Це зараз на часі», — сказав військовослужбовець. (Fcdynamo.com, 07.03.24).
«Шкіряний м’яч» у Києві. Незважаючи на війну, футбол, де це можливо, продовжує розвиток навіть на початкових рівнях. Місцеві футбольні діячі намагаються відвернути увагу дітей від жахливих моментів сьогодення й спрямувати її на мирний ігровий процес.
Так, 5 березня в офісі Асоціації футболу міста Києва відбулося засідання міського Штабу з проведення змагань на призи Клубу «Шкіряний м’яч» та Шкільної футбольної ліги за участю голів районних осередків та президента організації Ігоря Кочетова.
«Керівники районних осередків звітували про хід проведення перших двох етапів (районних) зазначених змагань, а також виказали кожен своє бачення щодо структури, можливих термінів і спортивних споруд для проведення фінальної їх частини», — відрапортував офіційний сайт асоціації Ffk.kiev.ua (05.03.24).
У результаті обговорення організаційних питань було ухвалено низку рішень щодо формату, місць проведення загань, складу команд, запрошення почесних гостей, нагородження переможців тощо.
Євро-2025 серед жінок, жереб для України. 5 березня також відбулося жеребкування кваліфікації чемпіонату Європи 2025 року серед жінок. Збірна України виступатиме в групі В4, де її суперницями будуть гравчині Вельсу, Хорватії та Косова.
«Потрапили в приблизно рівну за складом учасниць групу. Тому когось важко назвати фаворитом. І хоча детальне вивчення сильних і слабких місць конкуренток ще попереду, проте вже зараз можу сказати, що українки будуть налаштовані завоювати право виступати у фінальній частині Євро. Оскільки два перші тури відбудуться вже на початку квітня, то плануємо зібратися для підготовки наприкінці березня. Де саме — залежатиме від календаря», — поділився враженнями від результатів жеребкування головний тренер жіночої збірної України Володимир П’ятенко. (Uaf.ua, 05.03.24).
Розподіл путівок на Євро-2025 відбуватиметься за підсумками наступного лігового циклу. До фінального турніру відразу потраплять вісім найкращих команд у Лізі A (перші й другі місця). Там вони складуть компанію країні-організатору, Швейцарії. Сім перепусток, що залишилися, будуть розіграні в двох раундах плей-офф, куди й намагатимуться пробитися «синьо-жовті».
Орест ЛЕЛЕКА