Відомий футбольний експерт Олександр Сопко підбив підсумки виступу збірної України на Євро-2024.
— Вперше після європейського чи світового форуму у мене немає ні злості, ні образи на нашу команду, а тільки прикрість, — зазначив Сопко. – Залишилось враження, що збірна України могла виступити краще, що зарано перервався наш шлях, бо є і потенціал, і підготовка… Однак, такий турнір, як чемпіонат Європи, не вибачає зневаги, помилок, особливо грубих помилок і недооцінки суперника.
Навіть Румунії програти можна було не з різницею в три м’ячі… Ще в стартовому матчі потрібно було думати про майбутнє, зібратися з духом і не допускати розгрому. Ми приїхали на карнавал, на європейський карнавал, і не можна на ньому перший ж гру проводити так погано, опускати руки по ходу матчу. Але, як відомо, за все в житті треба платити. От і вилізло нам боком це на фініші групового етапу, і через це ми їдемо додому…
Прощаємося з чемпіонатом Європи з чотирма очками в активі — так буває. Це болісний досвід — і для футболістів, і для тренерів. Повторюсь, злості немає, є тільки прикрість, що не змогли правильно розкрити свої можливості. Виправданням може бути надія, яку нам подарувала збірна України — коли хід другого поєдинку групи зі Словаччиною змогли переламати, коли проти Бельгії гнули свою лінію і билися до кінця.
— Стартовий склад і схема збірної України вас не здивували?
— Тактика з трьома центрбеками, і з п’ятьма захисниками в цілому, — не нова. Її використовують в основному клуби, зіграність в яких більша, ніж у збірних. Для національних команд — це ризик, але були вже такі матчі, і проти Бельгії ця схема була достатньо робочою. Вона додала впевненості в обороні і можливість нашим крайнім захисникам більш сміливо йти в атаку. Окрім того, саме в такому варіанті Судаков та Шапаренко змогли краще знаходити і задіяти форвардів — Яремчука та Довбика в контратаках. І моменти у нас були. Можливо, ця б схема і проти Румунії б спрацювала… Надійність в обороні — базова на великих турнірах. Однак, у грі з румунами «синьо-жовті» переоцінили свої можливості.
В плюс нам піде розуміння, що можемо варіювати тактику, в тому числі й у поєдинках з такими збірними, як Бельгія. Можемо переходити зі схеми 4−5−1 на 3−5−2 і на 4−4−2.
— Травма Миколенка по ходу гри негативно позначилася на результаті?
— Звичайно, з його участю на лівому фланзі все краще працює — і в захисті, і в атаці. Краще, ніж із Зінченком у складі. Проти Бельгії у Миколенка була можливість атакувати. Думаю, тренери з ним радились перед цим матчем, що і як робити у випадку, коли травма знову нагадає про себе. Могла збірна України і після заміни Миколенка зробити потрібний результат, але… Не виключено, що наші футболісти цієї ночі спати не будуть, адже це такий шрам на серці!
— Наскільки вчасні й корисні були заміни у виконанні Сергія Реброва?
— Маліновський і Ванат підсилили гру. Думаю, якщо б вони вийшли раніше, все було б ще краще. Ванат грав гостро, однак досвіду йому ще не вистачає. Сильні сторони Маліновського ми добре знаємо. І він міг забити, в одному з епізодів, коли удар Руслана заблокував захисник, міг бути гол, оскільки воротар бельгійців навряд чи зміг би парирувати цей м’яч. Це невезіння. Прикро, коли ти розумієш, що все втрачено не через твою неспроможність, а через те, що ти сам прогавив шанс.
— Нічию у матчі Словаччина — Румунія передбачали?
— Так, я цього очікував. Там не обов’язково навіть потрібно було домовлятись. У футболі, якщо результат влаштовує обидві команди, ніхто не стане ризикувати. Все може статися за замовчуванням, і не підкопаєшся… Тому, в матчі словаків з румунами все було передбачувано на 99 відсотків.
Звичайно, якби збірна України забила, і в тому матчі все б розкрилося. Цікаво було б глянути на Словаччину з Румунією, якби Маліновський в кінцівці вразив ворота Бельгії, або Судаков, у якого також був хороший момент. Але то були б вже їхні проблеми…
— Чому так пасивно грала збірна Бельгії, особливо в останні хвилини матчу з Україною, коли навіть м’яч з кута поля не збиралися виводити?
— Вони розуміли, що можуть і не перемогти українців, але можуть і взагалі нікуди не вийти, якщо пропустять і втратять нічию. Вихід в плей-оф — це крок вперед. А про Францію вони будуть думати вже потім.
Прикро, що ми не обіграли таку збірну Бельгії — непереконливу, у якої зміна поколінь, яка перебуває не на піку форми. В цьому матчі у бельгійців тремтіли коліна. І якщо б прибрали з поля Доку і Де Брюйне, взагалі ні про що було б говорити.
— Чи є у збірної України перспектива у відборі на ЧС-2026?
— Думаю, що після цього Євро Сергій Ребров став тренером збірної… Саме так. Робота зі збірною — це інша специфіка, ніж з клубом. Сьогодні Ребров зрозумів — в збірній інші вимоги, інша мотивація, інші відносини з футболістами. Часто в збірній потрібно бути більш суворим до підлеглих, ніж у клубі. В цейтноті потрібна більша жорсткість, особлива мотивація, і декого з гравців необхідно швидко спустити з неба на землю…
В майбутнє я дивлюсь з оптимізмом. У нас є все — гравці, тактика, відношення футболістів між собою. Мені здається, що після пережитої ганьби у матчі з Румунією, гравці збірної України чітко розуміють — прощати подібне їм більше не будуть. Тому, у відборі на ЧС-2026 побачимо іншу — кращу національну команду.
Олег СЕМЕНЧЕНКО
Ні фіга б не розкрилось, бо їх влаштовувала нічия при будь-якому розкладі в нашому матчі.
неделю до главных игр - третий запасной состав?
Блін, як же хочиться його побачити та пожити -))...
А то свого часу Хрущов в кінці 50их років( для молоді - він не футболіст) теж обіцяв, що наше покоління(яким зараз за 70 років) буде жити при комунізмі:)))
... Хрущова нема в живих, та й комунізм... десь подівся, чи заблукав:)))
І немає потреби шукати іншого воротаря , хіба що через можливу травму .
И я не думаю, что в них причина поражения.
Объективно креативная часть сборной подошла к турниру в плохом состоянии. Травмы Миколенко, Цыганкова, Зинченко и Мудрика сыграли негативную роль.
По опасности вратарской ротации я много писал. Но Золушка Реала казалась романтичной сказкой, пока не превратилсь в тыкву и не опрокинула карету.
Короче, есть объективные и субъективные причины. Ко 2м относятся ошибки тренерского штаба. Который в товарняках совершил все возможные ошибки и не наиграл основу к турниру.