Легендарний форвард «Динамо», володар «Золотого м’яча» 1986 року Ігор Бєланов уважно стежив за перипетіями боротьби на чемпіонаті Європи, що проходить у Німеччині. Як і мільйони українців у різних куточках світу, він вболівав за нашу національну збірну, яка після нічиєї у заключному матчі групового етапу з Бельгією (0:0) достроково вибула з турніру.
— Що поробиш, це — футбол. Так трапляється, — констатує факт фахівець. — Кажуть, що від однієї гри багато що залежить. Так воно і сталося на нинішній континентальній першості. У нас було так само від час Євро-1988, з тією лише різницею, що ця одна-єдина надважлива гра була не першою у групі, а фінальною! Перемігши Голландію у груповому етапі ми поступились їй у вирішальному матчі.
Взагалі, на тому чемпіонаті Європи наша збірна на шляху до фіналу не програла жодного матчу. Керована Валерієм Лобановським команда досить відповідально підійшла до такого серйозного турніру і завоювала срібні нагороди. А от збірній України на самому початку групового етапу не можна було програвати. Я ще до цього попереджав, що ні в якому разі не можна розслаблятися, і що «зіркова» хвороба зараз нікому не потрібна. Якщо не буде у колективі мікроклімату, то нічого не вийде. Так воно і сталося.
Втім, життя продовжується. Потрібно рухатись вперед і доводити свою профпридатність, а не на словах розповідати, які ми «круті». Чемпіонат Європи не любить «зіркової» хвороби. І не прощає.
— У матчі з Румунією був відвертий провал. А що скажете про наступні ігри у групі — з Словаччиною та Бельгією, у яких були зафіксовані перемога і нічия відповідно?
— Після фіаско у поєдинку з румунами наші хлопці хоч і зібралися, добре провівши другий тайм із словаками та весь матч з бельгійцями, проте було вже трохи запізно. Що й казати, результат 0:3 у першій грі збірній України дуже нашкодив. Та як би там не було, а наша команда є перспективною — якщо, звичайно, тренерський склад створить в ній атмосферу взаємної поваги та довіри. І щоб футболісти, які захищають кольори збірної, не ставили гроші вище футболу і власної гідності. Адже є ще й країна, за яку потрібно битись у кожному матчі.
— Невдача збірної викликала шквал критики як на адресу гравців, так і на адресу головного тренера…
— Звинувачувати Сергія Реброва і накидуватись на нього не варто, адже він сам собі не ворог. Незважаючи на факт невдачі на європейській першості потрібно рухатись вперед, у нас є гарна перспектива. Навпаки, Реброву потрібно допомогти зробити по-справжньому конкурентноздатну команду. Звичайно, дуже прикро, що Україна так невдало завершила груповий етап на Євро-2024. На відміну від збірної Грузії, яка продемонструвала, що таке налаштованість.
— Гра грузинів стала справжнім сюрпризом на груповому етапі чемпіонату Європи. Виграти у такого грізного суперника, як збірна Португалії на чолі з Криштіану Роналду дорогого вартує…
— Я ще до чемпіонату Європи говорив, що це темна конячка, яка здатна на сюрпризи. Так і вийшло. Грузини показали, наскільки можна бути згуртованими і як потрібно битися за результат, за своє місце у складі і за рідну країну.
— Яким вам бачиться подальший перебіг подій на континентальній першості?
— Усе настільки непередбачувано, що навіть не знаю, як розгортатимуться події далі. Бачу, що самовіддача і честь своєї країни мають неабияке значення у боротьбі на футбольному полі. На цьому турнірі пересвідчивсь, що не так все просто.
— За кого після вибування України з турніру тепер вболіватимете?
— За грузинів, звичайно ж! У поєдинку 1/8 фіналу з Іспанією їм буде дуже важко, що й казати! Але у грузинської збірної воротар — божевільний! Що творить Мамардашвілі у воротах у кожному матчі — це просто фантастика! Він мені дуже сподобався. Він може стати найкращим голкіпером чемпіонату Європи. Якщо, звичайно, іспанці не обіграють грузин переконливо.
В'ячеслав КУЛЬЧИЦЬКИЙ
И слезы И. Беланова также все видели и помнят, когда игроки все выложились на поле, но из-за ошибки судьи не прошли дальше.