Євро-2024 у цифрах

Теми:
Сборная Украины, Сборная Испании, Евро-2024

Євро-2024 завершився фінальним матчем у Берліні, де Іспанія перемогла Англію з рахунком 2:1. Саме час озирнутися назад і підбити підсумки незабутнього місяця.

Збірна Іспанії — тріумфатор Євро-2024

0 Бельгія провела в плей-офф ЄВРО вісім матчів і жодного разу не грала в овертаймах.

1 У групі Е відбулося дві історичні для ЄВРО події: Румунія вперше посіла в групі перше місце, а Україна вперше зіграла внічию. Данія тим часом уперше вийшла з групи двічі поспіль, а Словенія та Грузія вперше пробилися до плей-оф. Продовжуючи розповідь про «вперше», слід також відзначити Іспанію, яка в групі не пропустила жодного м’яча, та Англію, яка ніколи раніше не виходила у фінал на турнірах, що відбувалися не на батьківщині футболу. При цьому англійці стали першим фіналістом, якому довелося відіграватися в 1/8, 1/4 і 1/2 фіналу.

2 Коли португалець Франсішку Консейсау вразив ворота збірної Чехії, розширився склад особливого клубу батьків і синів. Його батько Сержіу Консейсау забивав на ЄВРО-2000. Тільки італійці можуть похвалитися схожим дуетом батька і сина: Енріко К’єза забивав у 1996-му, Федеріко К’єза — на ЄВРО-2020.

3 Діогу Кошта став героєм серії пенальті в матчі 1/8 фіналу між збірними Португалії та Словенії. Португалець відбив усі три удари, чого в історії ЄВРО раніше не траплялося. Водночас чинні чемпіони Європи вилетіли з турніру за підсумками серії пенальті втретє поспіль: Італія у 2024-му, Португалія у 2020-му та Іспанія у 2016-му. Гарет Саутгейт став третім тренером, який вийшов у фінал ЄВРО двічі. До нього це зробили Гельмут Шен і Берті Фогтс.

4 Іспанія стала першою країною, яка виграла цей турнір чотири рази. Крім цього, доля чотирьох із п’яти чвертьфіналів ЄВРО за участю збірної Англії вирішувалася в серії пенальті. Швейцарія провела в плей-офф п’ять матчів і чотири рази била післяматчеві 11-метрові.

5 Збірна Німеччини стала першою командою, яка забила п’ять голів у матчі відкриття, з часів найпершого чемпіонату Європи, коли 1960 року Югославія обіграла Францію з рахунком 5:4. Тим часом Гаррі Кейн став п’ятим гравцем, хто забив більш ніж в одному півфіналі ЄВРО. До нього це зробили Валентин Іванов, Віктор Понєдєльнік, Драган Джаїч і Кріштіану Роналду.

6 Роналду став першим гравцем, який зіграв на шести ЄВРО. Роналду оновив свій рекорд за кількістю матчів у фінальних стадіях ЄВРО (30) і став найстаршим автором реалізованого пенальті в післяматчевій серії (39 років і 151 день). Щоправда, оновити свій рекорд за голами на ЄВРО (14) португальцю не вдалося, а отже, швейцарець Джердан Шакірі залишився єдиним європейцем, хто забивав на шести великих турнірах поспіль.

7 Іспанія стала першою командою, яка в рамках одного ЄВРО здобула сім перемог в ігровий час.

8 Іспанія та Італія зіграли одна з одною на ЄВРО в рекордний восьмий раз. Ці збірні зустрілися у п’ятій фінальній стадії поспіль. Німеччина виграла стартовий матч ЄВРО в рекордний восьмий раз.

9 Франція не вигравала заключний матч групового етапу на дев’яти великих турнірах поспіль (Н5 П4). Востаннє «триколірні» перемогли в третьому турі Того (2:0) на чемпіонаті світу 2006 року. При цьому французи ніколи не поступалися у своїх стартових матчах групових етапів на ЄВРО (В7 Н3). Дев’ять із 12 голів Мікеля Оярсабаля за збірну Іспанії були забиті ним після виходу на заміну, включно з переможним у фіналі ЄВРО-2024.

11 Італія не пропускала в перших таймах на груповому етапі ЄВРО з 2008 року. Серію з 11 матчів перервала Албанія.

13 Н’Голо Канте не програвав на ЄВРО в ігровий час протягом 13 матчів поспіль (В7 Н6). Рекордну серію француза в півфіналі перервала Іспанія. Саутгейт теж не програвав в ігровий час на ЄВРО 13 матчів (В8 Н5). Це рекордна серія для тренерів — кінець їй поклала Іспанія у фіналі.

15 Іспанія забила в цій фінальній стадії 15 голів, побивши свій рекорд для одного розіграшу, встановлений на ЄВРО-2020, і турнірний рекорд Франції (14) 1984 року.

16 Іспанець Ламін Ямаль став наймолодшим гравцем, який зіграв у фінальній стадії ЄВРО. На момент матчу з Хорватією йому було 16 років і 338 днів. Згодом він став наймолодшим автором голу у фінальній стадії — 24 дні потому вінгер у півфіналі забив французам. Нарешті у віці 17 років і 1 дня він став наймолодшим учасником фіналу в історії ЄВРО.

18 У третьому турі Мануель Нойєр провів свій 18-й матч у фінальних стадіях ЄВРО. Німець побив рекорд Джанлуїджі Буффона для воротарів.

19 Арда Гюлер став наймолодшим автором голу в дебютному матчі. Турок забив у віці 19 років і 114 днів і на 14 днів перевершив рекорд Роналду.

20 Півзахисник збірної Англії Джуд Беллінгем став наймолодшим гравцем, хто зіграв на двох ЄВРО (20 років і 353 дні).

22 Букайо Сака (22 роки і 313 днів) став наймолодшим гравцем, який брав участь у двох фіналах ЄВРО. Він побив рекорд Улі Хенесса (24 роки і 167 днів), встановлений у складі збірної ФРН у матчі проти Чехословаччини 1976 року.

23 Недім Байрамі відзначився в матчі з Італією після 23 секунд гри. Цей гол став найшвидшим в історії ЄВРО. Угорець Домінік Собослаї у віці 23 років і 234 днів став наймолодшим капітаном на ЄВРО.

27 Жоден із 27 матчів Чехії на ЄВРО не завершився нульовою нічиєю.

29 Грузія стала 29-м учасником плей-оф. Воротар грузинської збірної в чотирьох матчах зробив 29 сейвів — на 11 більше, ніж у будь-якого іншого голкіпера на цьому відрізку.

36 Юліан Нагельсманн став наймолодшим тренером в історії фінальних стадій (36 років і 327 днів). Наставник збірної Німеччини на шість днів перевершив рекорд екстренера словенців Сречко Катанеца. Тим часом Кіліан Мбаппе розігнався до 36,5 км/год — найвища швидкість на ЄВРО-2024.

38 Відзначившись у матчі з Італією, хорват Лука Модріч перевершив рекорд австрійця Івіци Вастича і став найстаршим автором гола в історії фінальних стадій. Іспанець Хесус Навас у віці 38 років і 231 дня став найстаршим учасником півфіналів великих турнірів.

41 Ветеран португальської збірної Пепе став найстаршим учасником ЄВРО. На момент чвертьфінального матчу з Францією йому був 41 рік і 130 днів.

50 Нічия Нідерландів і Франції на груповій стадії завершила серію з 50 матчів ЄВРО, в яких було забито хоча б один м’яч. Попередня нульова нічия трапилася на ЄВРО-2020 у матчі Англії та Шотландії.

64,8 Португальці за підсумками своїх п’яти матчів у Німеччині володіли м’ячем 64,8% ігрового часу. Ніхто з інших збірних не володів понад 60%.

91,2 Німці зробили 91,2% точних передач. Це найвища точність у фінальній стадії ЄВРО-2024.

100 Гол угорця Кевіна Чобота у ворота шотландців на 10-й компенсованій хвилині став найпізнішим в історії ЄВРО в основний час.

117 Учасники ЄВРО-2024 забили 117 голів, тобто в середньому забивали по 2,30 м’яча за матч. Гол австрійця Міхаеля Грегорича у ворота турків став сотим у цьому фінальному турнірі.

290 Іспанія зробила 290 повернень володіння м’ячем і стала найкращою за цим показником, випередивши на 38 фіналіста Англію.