Вихованець донецького «Шахтаря» Ростислав Русин розповів, як він відчув на собі принципи та методи цього клубу.
«Коли я перебував в „молодіжці“ „Шахтаря“, то півтора року бігав по колу через те, що не хотів перепідписувати контракт з „гірниками“.
Не підписував новий контракт, бо в мене був один шлях — „Маріуполь“. І це вирішували без врахування думки самого гравця. Хочеш або ні — маєш їхати, бо так сказав клуб.
А я не хотів бути в цій системі, коли тобою керують і замість тебе вирішують, що робити й куди їхати. Коли тобою керують, то важко. Бо тебе можуть запхати до команди, а ти там навіть тренеру не потрібен чи навпаки — скажуть, щоб ти там постійно грав. Різні бувають ситуації.
Не міг нікуди перейти, бо за мене треба було заплатити великі гроші — 300 або 400 тисяч євро. Та сама історія, коли контракт вже завершено, але треба заплатити за виховання гравця до 23 років ті самі суми. За молодого нікому не відомого гравця такі гроші платити клуби не готові.
Головний тренер „Олімпіка“ Роман Санжар та всі інші з клубу хотіли мене бачити у себе. Я пів року тренувався вже з „Олімпіком“, але вони ніяк не могли з „Шахтарем“ домовитись. Моя вартість — 10−15 тисяч євро, а „Шахтар“ хотів 300−400 тисяч євро. На той час ніхто не хотів судитися з „Шахтарем“ та вийшло так, що ні в „Олімпіку“, ні кудись в Україну потрапити я вже не міг. От і прийняв варіант у Латвії, зі „Спартаксом“ (Юрмала). Агенти знайшли мені цю команду й за контрактом була наявна можливість грати без компенсації. Всіх юридичних нюансів не пам’ятаю, але це Вища ліга Латвії й вони могли не платити „Шахтарю“. Тому я поїхав до Юрмали», — наводить слова Русина «Український футбол».
Компенсации регламентируются ФИФА. Т.е. это не украинский феномен.
Все клубы делятся на 4 категории, от топ клуба до полупрофессионального.
За игрока 19-ти лет, которого пригласил топ-клуб Большой пятерки европейского футбола, компенсация составит 400 тысяч евро.
Tрансферный рынок Европы в период с 2011 по 2013 года - общая сумма платежей солидарности за этот период составила практически 58 миллионов долларов. В эту сумму входит компенсация за подготовку игрока и процент трансферного платежа, если игрока купили.
Т.е. за условного свободного агента Русина Реал заплатит куда большую сумму, чем Колхоз Дергачи.
Мораль - дорогие клубы платят за молодежь дороже, чем дешевые.
Украинская футбольная лига, насколько я в курсе, находилась в рейтинге существенно выше латвийской.
Подобные "приёмы воздействия" есть в арсенале практически всех клубов, но, мне кажется, именно в "Шахтёре" эта "система" помыкания, принудиловки и убийства карьеры достигла "невиданных высот."
Компенсация за подготовку игрока до 23 лет и процент трансферного платежа, если таковой имел место.
А вот послать в молодежку или на лавку игрока, не желающего контракт продлить - это уже клубная прерогатива. И тут по оказываемому давлению, судя по некоторым примерам, кроты действительно в первых рядах.
А Шапаренко не боялся "Мариуполя " и в итоге оказался в "Динамо" и сборной страны.
Юбилей в этом году АднакА !