Незважаючи на те, що Голландія досить маленька за територію країна, вона завжди славилася своєю футбольною збірною. У різний період кольори «помаранчевих» захищали Йохан Кройфф, Марко ван Бастен, Руд ван Ністелрой та Едвін ван дер Сар. В останні роки Нідерланди боролися із різноманітними проблемами і тому пропускали міжнародні форуми, однак зараз вони є фаворитами на перемогу у першому розіграші Ліги націй.
Нова генерація голландців є однією із найбільш перспективних за всю історію футболу. Під крилом Рональда Кумана зібраний колектив однодумців, які злагоджено працюють задля спільної мети. Dynamo.kiev.ua продовжує власну рубрику «Майбутні топ-гравці». Сьогодні ми розповімо про молодого генія амстердамського «Аяксу» та національної збірної Нідерландів Френкі де Йонга.
Френкі де Йонг народився 12 травня 1997 року у маленькому голландському містечку Аркель, котре знаходиться на півдні країни. Батьки майбутнього футболіста дуже хотіли сина, адже розраховували, що у майбутньому він може здійснити їхню мрію. Так і сталося, на світ з’явився хлопчина, якому доля подарувала шанс стати професійним гравцем. Батьки де Йонга також займалися футболом, однак обоє виступали на аматорському рівні.
Френкі розпочав займатися футболом у місцевій академій футболу. Сам грацець неодноразово відзначав, що у дитинстві він дуже любив грати у футбол із друзями і тому пропускав уроки у школі.
Батько де Йонга говорив: «Коли Френкі було п’ять років, скаути відомих клубів часто стояли біля дверей нашого будинку».
Коли молодому футболісту виконалося сім років, його батько переконався у тому, що сину потрібно переїжджати до більш сильної академії, ніж та, що була в Аркелі. Перед де Йонгом стояв вибів — «Феєнорд» чи «Віллем ІІ». Де Йонг-старший дав Френкі свободу вибору, і той схилився до пропозиції «Віллем ІІ».
У новому клубі де Йонг розвинув основну свою здібність — будувати і конструювати атаки команди. Він настільки швидко прогресував, що у 15 років отримав виклик до юніорської збірної Нідерландів U-15. Головний тренер молодіжної команди «Віллем ІІ» Йос Богерс в одному із інтерв’ю сказав: «Якщо ви попросите назвати мене кращого гравця світу, то я не назву Роналду чи Мессі, вважаю, що кращим є Френкі де Йонг. Він неймовірно технічний і талановитий. Багато хлопців тренуються. щоб розвинути свої якості. Шо стосується де Йонга, то йому не потрібно витрачати час на це, адже він геніальний». Додамо, що це інтерв’ю було записано у 2012 році, коли де Йонгу було лише 15 років.
Провівши два матчі за основний склад «Віллем ІІ», де Йонг у 2016 році був проданий до амстердамського «Аяксу», із яким він підписав чотирьохрічний контракт. Саме у столиці Голландії де Йонг став справжньою зіркою місцевого футболу. У сезоні 2016/17 він провів лише 11 матчів за основний склад, однак уже тоді його вважали майбутнім збірної Нідерландів. Френкі разом зі своїми одноклубниками дібрався до фіналу Ліги Європи, а також отримав нагороду — найталановитіший молодомий гравець Голландії 2017 року.
Після того сезону молодим блондином зацікавилися такі гранди, як «Манчестер Юнайтед», «Барселона» та ПСЖ. На цей рахунок футболіст говорив: «Я дуже задоволений, що такі клуби проявляють до мене інтерес. „Барселона“ під керівництвом Гвардіоли є однією із найсильніших команд за всю історію футболу, але зараз я прогресую в „Аяксі“, тому не думаю про зміну клубної прописки».
У сезоні 2017/18 де Йонг по-новому розкрився в амстердамському клубі. По-перше, він стабільно потрапляв до основного складу. Його роль на полі кардинально змінилася. Він став гравцем «box-to-box». Він рівноцінно розподіляв свої сили, щоб вмикатися у завершальних фазах матчу. Не дивлячись на те, що Френкі відзначився одним голом, він був головною ланкою «Аякса». Його команда зайняла другу позицію в чемпіонаті й отримала свій шанс зіграти в Лізі чемпіонів.
На шляху до групового етапу кращого клубного турніру Європи амстердамці переграли бельгійський «Стандарт» та київське «Динамо». В обох протистояннях де Йонг і Ко достойно себе показали і спокійно пройшли далі. На груповому етапі «божі сини» зіткнулися із «Баварією», «Бенфікою» і АЕКом. Після п’яти турів підопічні Еріка тен Хага забезпечили місце в наступному етапі Ліги чемпіонів. Єдиним питанням залишається лише те, з якого місця «Аякс» вийде до 1/8 фіналу?
Прогрес футболіста не обійшов стороною і тренерів збірної. У вересні 2018 року де Йонг був викликаний на товариський матч проти Перу, в якому він дебютував за команду своєї країни. У жовтні-листопаді Френкі був одним із творців перемог над Німечиною та Францією, які дозволили «помаранчевим» вийти до фінального раунду Ліги Націй, де влітку вони зустрінуться із національною командою Англії.
Френкі де Йонг — унікальний гравець, який у такому молодому віці має дорослу впевненість та майстерність. Він відноситься до тієї гвардії футболістів, які не мають закріплену за собою позицію на полі. Варіативність — основний козир голландського блондина. Де б ви не поставили де Йонга на полі, він спокійно адаптується до цієї позиції. За три роки перебування у структурі «Аякса» Френкі зіграв майже на всіх позиціях у центрі поля, і всюди він був хороший.
Зараз молодий гравець грає більше у центрі поля. Він зосереджений на побудові атак та збереженні м’яча. Голландець досить часто бере гру на себе. У минулому сезоні показник його сольних проходів був майже стовідсотковим — 54 із 58. Додамо, що де Йонг не любить отримувати м’яч лише в центрі поля, він практично завжди розпочинає власні атаки із захисної зони.
Френкі відмінно знаходить вільні зони і руйнує побудову захисників за рахунок дріблінга. Це виглядає авантюрно та необачно, але дуже ефективно. Крім дріблінга і магічної швидкості руху з м’ячем він класно грає в пас і регулює темп атак. Де Йонг шукає гостроту, і не важливо, на якій позиції він зустрічається з м’ячем. Рухи Френкі майже завжди спрямовані на створення гострої ситуації. Такими передачами він розриває глибокий захист.
У майбутньому Френкі може спокійно досягнути рівня Луки Модріча та Павела Недведа, які завдяки своїм нестандартним діям отримали «Золотий м’яч». Наразі де Йонг може тішитися, що він має великий шанс грати у Лізі чемпіонів проти сильних суперників, однак влітку його чекає новий виклик. Думаю, що футболіст вибере «Барселону», яка по стилю гри досить ідеально йому підходить.
Нагадаємо, що у минулих випусках ми розповідали про півзахисника «Ліона» Тангі Ндомбеле, нападника ПСВ Стівена Бергвейна та форварда «Дженоа» Кшиштофа Пьонтека.
Ігор АДАМОВИЧ, Dynamo.kiev.ua