Независимая комиссия Всемирного антидопингового агентства (WADA) под руководством Ричарда Макларена представила вторую часть своего доклада об использовании допинга в российском спорте.
"Расследование установило, что более 1000 российских спортсменов в 30 видах спорта, включая футбол, получали выгоду от государственной поддержки допинга в России. Мы установили подмену проб 12 российских призёров Олимпиады в Сочи. Фальсификации с допинг-пробами выявлены у двух российских спортсменов, завоевавших четыре золота Олимпиады 2014 года.
В результате тестов мы проверяли, открывались ли крышки на банках с пробами. Мы установили, что их можно было открыть. В чистую мочу добавлялась соль для обеспечения определённой плотности. В пробах российских спортсменов из Сочи был обнаружен физиологически невозможный уровень соли.
Махинации применялись в Лондоне на летних Олимпийских играх—2012, Универсиаде-2013, чемпионате мира—2013 по лёгкой атлетике в Москве и Играх в Сочи в 2014 году. Пробы четырёх российских легкоатлетов РФ с чемпионата мира в Москве были подменены. Также были подделаны допинг-пробы шести паралимпийцев РФ с Игр в Сочи.
Удивлён ли я тому, что Виталий Мутко получил повышение по службе с момента начала моего расследования? Он является политиком, и ему необходимо реагировать соответствующим образом. Я не удивлён, что его повысили.
Мог ли Мутко не знать, что всё это происходило? Информация предоставляется Министерству спорта по иерархической лестнице, поэтому думаю, что он получал эту информацию. Но этим процессом руководил замминистра, поэтому нет прямых доказательств, знал об этом Мутко или нет. Я с ним это не обсуждал", - приводит выдержки из доклада комиссии Макларена "Чемпионат".
Также Ричад Макларен отметил, что подменой положительных допинг-проб занимались агенты Федеральный службы безопасности России, один из которых представлялся водопроводчиком.
Про це Макларен заявив на прес-конференції в рамках представлення другої частини доповіді про допінг у Росії, повідомляють російські ЗМІ.
"Після Сочі підміна проб не відбувалася в московській лабораторії на щоденній основі. Приблизно кожен місяць "чарівники", відомі як підрозділ співробітників ФСБ, які займалися відкриванням кришок, могли бути залучені в лабораторію для зняття кришок проб "Б", які потрібно було замінити", - сказав Макларен.
"Представників зимових видів спорту, які є головними фігурантами справи про фальсифікації у Сочі, дискваліфікації поки не торкнулися. Але у Росії з острахом чекали другої частини доповіді Макларена, заздалегідь розганяючи у своїх пропагандистських ЗМІ теорію всесвітньої антиросійської змови.
Звинувачення підтверджуються
Річард Макларен очікування виправдав, тож перед Росією постала реальна загроза не лише бути викинутою з Олімпіади-2018, але й позбутися нечесно здобутих медалей Сочі-2014. Канадський юрист одразу ж заявив, що звинувачення висунені у першій частині доповіді було підтверджено.
Макларен зібрав 1100 документальних свідчень, які підтверджують побудову у Росії безпрецедентної за своїм цинізмом та масштабами системи вживання допінгу, контрольованої на державному рівні.
Комісія ВАДА стверджує, що у реалізації допінгової програми були безпосередньо задіяні Міністерство спорту Росії, Російське антидопінгове агентство, Московська антидопінгова лабораторія та ФСБ. У ВАДА дійшли висновку, що про всі темні справи знав і екс-міністр спорту Віталій Мутко, який цього року отримав від Володимира Путіна підвищення та став віце-прем'єром.
До прямих згадок самого господаря Кремля справа поки не дійшла, чому відверто пораділи російські ЗМІ. Але напевне ні у кого у світі немає сумнівів, що без відома Путіна у Росії на найвищому рівні нічого не робиться.
Фальшиві чемпіони
Зі звіту стало відомо, що у допінгові фальсифікації у Росії було втягнуто більше 1 тисячі атлетів, які представляють 30 видів спорту. При цьому є беззаперечні докази, що вони діяли не окремо, а координувалися зазначеними державними структурами.
Головною метою побудови цієї вертикалі була перемога у загальному медальному заліку на домашній Олімпіаді у Сочі у 2014 році. Все планувалося ретельно і система навіть пройшла випробування боєм – на літній Олімпіаді-2012 у Лондоні та Універсідаді-2013 у Казані.
Свого апогею фальсифікації сягнули у Сочі, де допінг-проби "А" порушників підмінювалися чистими зразками безпосередньо після змагань. Те що не встигли поміняти у Сочі, пізніше фальсифікували у московській лабораторії, де махінаціями займалися працівники спеціально створеного для цієї мети підрозділу ФСБ. За словами Макларена при дослідженнях пробірок було знайдено численні подряпини та сліди відкриття.
З'явилася у доповіді ВАДА і конкретика. Макларен заявив, що у підміні звинувачено двох російських спортсменів, які здобули 4 золоті нагороди. Їхні імена не називаються, однак очевидно, що мова про бобслеїстів Олександра Зубкова та Олексія Воєводу, які виграли змагання серед екіпажів-двійок та у складі четвірки і на двох отримали саме 4 золота.
Також юрист з Канади зазначив, що загалом були підмінені проби "Б" 12 медалістів Ігор у Сочі з Росії. Зокрема він вказав на аномально високий вміст солі у пробі однієї зі срібних призерок та той факт, що у аналізах двох російських хокеїсток було виявлено сліди чоловічої ДНК, що теж свідчить про підміну.
Якими будуть наслідки
Наслідком чергових допінгових звинувачень Росії має стати її відсторонення від Олімпіади-2018, яка має відбутися у південнокорейському місті Пхенчхан. Принаймні на цьому наполягає Річард Макларен.
"Не мені вирішувати, чи російські атлети виступатимуть на наступних Олімпійських іграх. Не знаю, чи можна їм довіряти, але їм точно треба провести систему реформ, і ВАДА має простежити, щоб це відбулося", - сказав Макларен.
Тож остаточне рішення мають ухвалити федерації видів спорту та Міжнародний олімпійський комітет. Яким чином вони себе поведуть – спрогнозувати складно. Росія є одним з лідерів світового зимового спорту і має великий вплив у федераціях. Передовсім - завдяки своїм щедрим фінансовим вливанням та проведенням різноманітних турнірів – від етапів Кубку світу до чемпіонатів світу та Європи.
Про те, що боротьба за справедливість буде запеклою свідчить хоча б той факт, що чимало федерацій не прислухалися до рекомендацій ВАДА скасувати у цьому сезоні міжнародні змагання, заплановані на території Росії. Етап Гран-прі з фігурного катання та хокейний Кубок Першого каналу ніхто видаляти з календаря і не подумав. "
http://espreso.tv/article/2016/12/09/nova_doza_dopingu_chomu_brekhlyviy_rosiyi_ne_misce_na_olimpiadi_2018