Як відомо, існує теорія, що історія людства розвивається по спіралі. Тобто, повторюється дещо минуле, але з поступом вперед. Чи не здається вам, панове, що у футболі ми бачимо теж саме?
Два півфінали ЛЧ за участю німецьких команд показали повну перевагу швидкісного флангового футболу над щільним футболом Атлетико (який іноді називають антифутболом) і тікі-такою Барселони.
Невже ми нарешті бачимо кінець епохи "контролю м'яча"? Тобто, не просто контролю, а контролю заради контролю. Не так давно ми бачили шикарні протистояння збірних Нідерландів та Німеччини, де вже можна було помітити, так би мовити, зміну тренду.Стрімкі атаки, блискавичні контратаки, зміна напрямків за рахунок діагональної гри, потужні фланги. Не хочу образити естетів "контролю м'яча" у вигляді 50 поперечних пасів, але те, що показала вчора Баварія - це той футбол, який хочеться дивитися завжди. Скажете, зіграв високий пресинг Баварії, до якого не була готова Барса? Частково, так. Але не це було визначальним, хоч і важливим фактором. ШВИДКІСТЬ! Ось альфа і омега вчорашньої перемоги німецької машини. Швидкість у всьому: від "накривання" суперників і блокування зон розвитку їх атаки, до швидкості власної атаки. Якби Баварія прийняла правила гри Барселони, скоріш за все, все одно б перемогла через нефутбольні проблеми каталонців, але перемога не була б такою яскравою. Але німці диктували супернику свою гру. Гру майбутнього. Принаймні, хочется, щоб футбол пішов саме цим шляхом.
Гра майбутнього... А чи не було чогось подібного раніше? Не буду писати про збірну Нідерландів, Аякс та Баварію 70-х. Я не бачив їх вживу, тому хай цим займаються очевидці. Але, чи не є ми свідками своєрідної реінкарнації футболу 70-х та 80-х, до розвитку якого мав безпосередній стосунок і Валерій Лобановський? Чи не є це новим витком спіралі? Тобто, швидкий атлетичний фланговий футбол з пресингом по всьому полю і швидкою зміною напрямку атаки, але пристосований до подолання зонного захисту. І цей футбол повністю знищує стиль гри, що домінував з середини 2000-х
P.S. Вболіваю за Барселону з часів Кроїфа-тренера, з Субісаретою, Куманом, Бакеро, Ромаріо і Стоїчковим. Але вважаю вчорашню перемогу Баварії не тільки очікуваною, але й корисною для футболу в цілому.
Просто одна игра она и в Африке одна игра тем более Барселона играть давала.
Володіння м'ячем: 72:28
Рахунок: 1:3
Голи забили через те, що захисники МанСіті дуже високо розміщувались. толкових позиційних атак не ьуло. Але в кожного свій шлях до успіху...
МанСіті з Баварією було б яскравіше, особливо зважаючи на постать Гвардіоли.
Та і несказав би що ми спостерігаємо "кінець епох" чи "повну перевагу" чогось над чимось. Тут скоріше перевега тих хто зміг реалізувати свої принципи на даний момент. Адже Атлетіко таки переміг Лірепуль з їх "стрімкими атаками, фланговою грою ітд". Просто у Ліерпуля тоді був спад через велику кількість матчів, а зараз вже Атлетіко не зміг повернутись на недавній рівень після перерви. Та і сам "адепт контролю" Гвірдіола нікуди не подівся. Його Сіті все ще в Лізі і все ще претендує на перемогу.
Скоріше цей сезон вчергове підвердив, що без сучасних принципів побудови гри більше неможливо конкурувати.
Ще при Гвардіолі багато хто дивувався що у його команді робить Педріто. А його роль була дуже важлива - він відпрацьовував у прессингу за Мессі. Зараз немає таких гравців як Педріто, Мессі став ще пасивнішим в цьому плані, що можна сказати і про його друга Суареса, тому прессинг відпрацьовували вже на самій Барселоні.
Так грати як Барса просто не можна. Атакуючий футбол в сучасному світі неможливий без прессингу, будь то контроль мяча чи гра флангами. А з гравцями які не прессингують дуже важко грати першим номером. Недарма найбільший успіх збірної аргинтини при Мессі стався коли тренер ставив футбол від захисту.
Так Барса і опинилася в такому становищі, доволі парадоксальному - щоб бути успішним, потрібно або змінити свої ігрові принципи які закладені ще в в ЛаМасії та грати з Мессі, або будувати свою гру але без таких гравців.
А будувати є з кого. Є Рікі Пуч і Ансу Фаті. Та і приклад Адами Траоре показує що ЛаМасія здатна випускати сучасних атакуючих гравців, просто основна команда Барси більше не місце де молоді гравці здатні зробити остаточний крок у дорослий футбол.
На гру Барси, крім нефутбольних моментів, негативно вплинула відсутність таких гравців, як Хаві та Іньєста. Ракітіч частково одного заміняє, а функції іншого часткового виконує Мессі. При тому, що він не молодшає і взагалі іноді просто стоячи грає, Барса має проблеми. Вважаю Мессі найвидатнішим футболістом 21 століття, але, здається, його час вже минає...
А Пуч і Фаті - то майбутні зірки.
На майбутнє буду коректніше формулювати...
Здавалось, тренеру навіть не потрібно було ніяк коригувати гру - просто радій м'ячам і все.
Щодо принципів Баварії - тривалий час вони не давали результатів. Наприклад, перехід до зонного футболу нівелював або зменшив ефективність таких речей, як вертикальні передачі, діагоналі. Швидкі фланги стали менш ефективні. Футбол перейшов на схему 4-5-1, де більшу роль відігравали центральні півзахисники. Класичні хвилерізи і плеймейкери пішли в небуття. Бо схема з двома опорними диктувала вміння і відбору в 2-й третині поля, і початку атаки в 1-й.
Потім прийшла ера тактики 4-3-3. Тут вже об'єднались функції флангових півзахисників з нападниками, відродився термін "фланговий нападник".
Були варіації і з 3-ма ЦЗ, які по ситуації висувались або в опорну зону, або на фланги.
Повертаючись до Баварії. Все ж вона дещо відмінне грає від своїх попередніх зразків, але основна філософія, як Ви підмітили, зберігається. На відміну від Динамо. На жаль...
Ну и получилось у Баварии забить, а потом контрили всю игру и много чего зашло.
Да Барселона в этом сезоне явно не в своей тарелке. Она много чего провалила и без Баварии. С другой стороны я только приветствую большое количество стилей, чем больше разнообразия тем интереснее.)))
І не контрили всю гру, високий пресинг не давав Барсі сильно розігнатися.
Так, слабка Барса, так, коронавірусний сезон. Але заслуг Баварії це не применшує.
Просто одна игра она и в Африке одна игра тем более Барселона играть давала.
Во вторых - опять был похожий сценарий быстро забили и будучи в хорошей физической форме раскатали Челси.
В третьих где эта Бавария с принципами была последние 10 лет? )))
Одним словом как по мне в этом скомканом сезоне лучше всех преспособилась Бавария из топ клубов. Ну и посмотрим поможет ли все это ей выиграть лигу.
2) Швидко забили - такий настрОй на гру. Цей настрой лишається до кінця гри і це тішить.
3) Чи не єдиний, хто спробував зламати стиль Баварії був Гвардіола - не дуже успішно.
А взагалі, під Баварський стиль не завжди є потрібні гравці.
2) Настрой не всегда решает - вот из свежего у МЮ был настрой, а не залетело ))) А у Севильии без настроя залетело.
3) На самом деле у Баварии стиль топ - команды - все основано на контроле мяча, никакого особо чем то отличающегося стиля нет. В данном случае просто удачный для них сезон. В некогда удачных сезонах для себя некий клуб БАТЭ бахнул Баварию 3-1 вместе с ее стилем - это если брать отдельные игры и пытаться строить обобщения на этой почве )))).
2) настрОй - то не основне, але важливе. Це була відповідь на Ваше зауваження про швидкий гол. Так, вчора МЮ так само рвануло в 2-му таймі, але не забило. З іншого боку, МЮ не вистачило в такому темпі грати більше 20 хвилин. Ви натякаєте, що якби не швидкий гол, то все могло повернутись інакше. Можливо, але малоймовірно. Моду нагадати Динамо-Барса 97-го. Тоді теж швидкий гол. Але чи давало щось Динамо зробити Барсі біля своїх воріт? Ні. Є, звичайно, багато факторів, в т.ч. фарт. Але тут переміг той, хто більше бажав і більше міг. Тобто, результат закономірний. На відміну від того ж МЮ-Севілья.
3) гра Баварії при Флінку таки відрізняється від гри Баварії при Гвардіола. І ближча до гри Баварії при Хайнкессі
А те, що бувають провали - від цього о зараз ніхто не застрахований. Не завжди є кадри під традиційний стиль, не завжди тренер відповідає вимогам. Та і відсутність нормальної конкуренції Баварії в БЛ теж не на користь йде...
Але не треба ототожнювати Гвардіоловську Барсу з Гвардіоловським МанСіті. Все ж Гвардіола дещо змістив акценти в АПЛ.
Так, Іспанія 2008-12, Барселона 2006-2015 довели тактику з контролем м'яча майже до досконалості і за рахунок неперевершеної техніки футболістів домінували. (Барселона з перервами). Бо така тактика певний час давала найкращий спосіб пройти зонний захист суперника. Коли футбол став зонованим, ти або протискаєш суперника, або за рахунок контролю м'яча розхитуєш. І в потрібний момент швидке загострення або прискорення ставить суперника в глухий кут.
Німці придумали, як можна саме якісно, швидко і потужно зламати зонний захист без домінуючого контролю м'яча. В це вони показали не тільки з Барсою, а й з Челсі, і раніше - в групі.
Те, що Барселона програла - не дивина, а от те, ЯК програла...
Цікаво подивитись на протистояння з МанСіті. Там нема таких неігрових проблем, як в каталонців, там значно кращий тренер, і там модифікована тактика Барселони...