Провідні українські футболісти на деякий час відійдуть від справ клубних, аби відіграти вересневу сесію національної та молодіжної збірних. Саме поєдинки цих колективів – відповідно в Лізі націй та плей-офф кваліфікації європейської першості – визначатимуть інформаційне забарвлення найближчих тижнів.
НЕ ЗАБУДЬТЕ УВІМКНУТИ ТЕЛЕВІЗОР
Напередодні поновлення змагань головною командою країни одним із пріоритетних питань серед уболівальників було питання про трансляцію її зустрічей. Адже ТРК «Футбол», що їй належали свого часу права на показ ігор збірної, припинила своє існування.
Згідно з останньою інформацією, найближчі протистояння за участю «синьо-жовтих» (із Шотландією 21 та 27 вересня, а також із Вірменією 24-го) глядачам запропонує канал ICTV.
«Как сообщил комментатор Роберто Моралес в выпуске «ТаТоТаке», матчи с участием сборной Украины будут показаны на телеканале ICTV. Канал получил разрешение прервать трансляцию телемарафона «Єдині новиин» ради этих матчей», – повідомив сайт Ua.tribuna.com (16.09.22).
Чомусь цей нюанс важливих матчів жодним чином не висвітлюється відповідними департаментами Української асоціації футболу, яка обмежилася тим, що просто передала «Суспільному» права на трансляцію. Напевно, від національної федерації слід було б чекати більшої активності – хоча б такої, яка супроводжувала епопею зі створенням єдиного телепулу в Прем’єр-лізі.
В попередніх оглядах ЗМІ цій проблемі ми приділяли достатньо уваги. Сподіваємося, що завершальним акордом стане вердикт останнього засідання Виконкому УАФ.
«Враховуючи прийняття Верховною Радою України проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо розмежування спортивних заходів і змагань», звернутися до всіх залучених суб’єктів футболу (УПЛ, ПФЛ, професіональних клубів) щодо вчинення необхідних дій (зокрема, стосовно укладання договірних зобов’язань, що стосуються маркетингових, телевізійних та інших прав) відповідно до вимог даного Закону України після набрання ним чинності», – цитує рішення Виконкому офіційний ресурс УАФ (Uaf.ua, 13.09.22).
Фактично в УАФ визнали, що загралися в історії з єдиним телепулом і підтвердили законність вимог тих клубів, котрі воліють за потрібне самостійно розпоряджатися телевізійною картинкою з домашніх матчів – зокрема, безкоштовно надаючи її широким верствам уболівальників. Можливість відкритого перегляду поєдинків провідних українських команд у складний воєнний час є важливим соціальним аспектом, що підтверджують різноманітні соцопитування.
«Майже 39% відсотків українців саме переглядом спортивних поєдинків знімають стрес. А найпопулярнішим спортом є саме футбол. Такі дані дослідження компанії «Градус», проведеного на замовлення телеканалу 1+1, – повідомляється в матеріалі Віри Хмельницької (Tsn.ua, 16.09.22). – Показово, що більшість опитаних із величезним відривом обирали для перегляду саме безкоштовні варіанти. Таких майже 87%. Більшість дивиться ігри в ефірі телеканалів – 71%, а 16% респондентів обирали безкоштовні YouTube-трансляції».
Через російську агресію люди почали менше заробляти й тому дуже прискіпливо ставляться до фінансових витрат. Отже, ініціатива декількох наших команд відстояти трансляції своїх матчів у відкритому етері – благочинна й патріотична.
«Футбольний клуб «Динамо» був одним із 5 українських клубів, який закликав зробити трансляції безкоштовними та доступними в ефірі національних каналів, – продовжує авторка сюжету на ТСН. – Шлях цей, кажуть, не був легким. Добиватися цього, зокрема, довелося і в судах. Утім результат довів – це було недарма.
«Цифри є цифри і проти цього важко сперечатися! Цим саме була обумовлена наша боротьба, можна так сказати, кількох клубів, щоб ми мали безкоштовний доступ до трансляцій», – говорить генеральний директор «Динамо» Сергій Мохник» (Tsn.ua, 16.09.22).
Правильність руху щодо вирішення конфлікту УПЛ та УАФ із клубами підтвердили 317 голосів у Верховній Раді. Саме стільки народних обранців підтримали згаданий вище законопроект.
П – ПОСЛІДОВНІСТЬ, ПРИНЦИПОВІСТЬ, ПАТРІОТИЗМ
Поки українські майстри шкіряного м’яча готуються до чергових турнірних випробувань, країна-агресор справедливо перебуває у практично повній міжнародній ізоляції. Та російські «винахідники» вперто шукають можливості для обходу санкцій. Одним із варіантів вбачався товариський матч із збірною Боснії та Герцеговини, перспектива проведення якого на тижні наробила добрячого галасу, зокрема й із залученням декотрих наших футбольних персон.
«Нагадуємо, що через воєнну агресію Росії проти України всі російські команди були відсторонені від участі у всіх міжнародних офіційних змаганнях ФІФА та УЄФА. У такій ситуації рішення Федерації футболу Боснії і Герцеговини виглядає так, ніби воно спрямоване на підтримку дій і вчинків російського уряду в Україні щодо продовження війни. Просимо переглянути рішення, яке завдає шкоди іміджу вашої країни та відносинам між нашими асоціаціями», – з відкритим листом такого змісту звернулася до боснійських колег Українська асоціація футболу (Uaf.ua, 10.09.22).
Ще одне звернення підписали члени виконкому нашої федерації, до них приєдналися легенди українського футболу – Олег Блохін, Ігор Бєланов, Андрій Шевченко, Олексій Михайличенко, Олег Протасов і Анатолій Дем’яненко.
«Ми змагаємося з величезною військовою армадою, яка хоче банально знищити нашу країну. І, що важливо, ми змагаємося не лише за Україну. Ми змагаємося за майбутнє всього демократичного, цивілізованого світу, до якого належить Боснія і Герцеговина», – йдеться, зокрема, у листі (Uaf.ua, 11.09.22).
«Вважаємо, що рішення збірної Боснії і Герцеговини провести матч із командою країни-агресора є прикрою помилкою. Помилкою, яку ще можна виправити!» – резюмують зірки.
Раніше від участі у спарингу відмовилися провідні гравці боснійської команди на чолі з Едином Джеко. Їх підтримали багато політичних діячів і спортивних функціонерів.
«Свой комментарий дал представитель Футбольного союза Боснии и Герцеговины Фуад Чолпа, который в интервью изданию BH Live заявил, что ошибся и будет добиваться отмены потенциальной встречи. «Я признаю, что ошибся. Буду просить отменить матч с Россией», – цитує його Fanday.net (10.09.22).
Невдовзі на скандальний спаринг відреагував і член Виконкому Боснійської федерації Азмир Хусич.
«Матч с Россией – это то, что нам сейчас нужно меньше всего. Я защищал Боснию и Герцеговину своим телом, а сейчас готов защищать её своим языком. Я первый сказал, что сделаю всё возможное, чтобы этот матч с Россией не состоялся. В ситуации, когда вся Европа против России, такой матч нам точно не нужен. И когда я так говорю, то отстаиваю интересы своей страны», – приводит слова Хусича Sport Avaz» (Dynamo.kiev.ua, 14.09.22).
Оскільки товариські поєдинки національних команд перебувають поза юрисдикцією керівних міжнародних футбольних органів, ні УЄФА, ні ФІФА формально не мають права наполягати на скасуванні таких зустрічей. Утім, за деякими відомостями, Європейський футбольний союз проробляє низку санкцій щодо потенційних контактерів із країною, чиї клуби та збірні наразі виключені з усіх офіційних змагань.
«Спортивные организации исполняют международные законы и требования, в частности, санкции, которые наложили на РФ Евросоюз и США. Таким образом, боснийскую футбольную федерацию позднее будет ожидать наказание, – вказує Sportarena.com (12.09.22). – Пакет санкций, которые готовят в УЕФА, включает отстранение боснийских команд от всех европейских турниров. Это будет касаться как клубов, так и сборных разных уровней. Также федерация БиГ лишится финансирования от разнообразных проектов УЕФА и ФИФА».
Зустріч із боснійцями запланована на 19 листопада. Проте, ще більш важливою датою в справі відсторонення російських футболістів від турнірів за участю представників цивілізованого світу є 9 жовтня, коли відбудеться жеребкування кваліфікації чемпіонату Європи 2024 року.
Всім зрозуміло, що Росія та, вочевидь, її поплічник Білорусь не мають права брати участь у Євро, про що, зокрема, заявляють у самій Німеччині, яка прийматиме фінальний турнір.
«Министр МВД Германии Нэнси Фаезер обратилась в УЕФА с призывом отстранить команды России и Беларуси от участия в отборочном турнире Евро-2024», – пише Олександр Карпенко (Fanday.net, 17.09.22) із посиланням на статтю в журналі Spiegel.
«Не только Россия, но и Беларусь должна быть отстранена от всех международных футбольных игр и турниров. Футбол должен продемонстрировать единую позицию против происходящего в Украине. Все виновные должны быть лишены всякой возможности оказывать влияние или представлять себя в спорте», – цитує Fanday.net звернення представниці Соціал-демократичної партії Німеччини ермании (SPD) до президента УЄФА Александера Чеферіна.
Незважаючи на хвилю провокаційно-спекулятивних публікацій у російській пресі, звідки намагаються відверто тиснути на УЄФА, більшість аналітиків схиляються до думки про те, що Європейський футбольний союз не стрілятиме собі в ногу, заграючи з нахабним агресором.
«Зачем УЕФА каскад скандальных отказов национальных федераций от самого престижного европейского турнира из-за участия в нем сборной России, подобный тому, какой имел место в канун стыковых матчей ЧМ-2022? – ставить питання руба Ігор Лінник, журналіст електронної газети «Футбольний клуб». – Ну очевидно же, что, зайди об этом речь, не только представители Украины устроили бы антироссийский футбольный демарш, но и, как минимум, те же федерации Польши, Чехии и Швеции, уже сделавшие это в марте 2022-го.
Кто-то полагает, что в Ньоне не просчитывают подобных рисков в отношении ЕВРО-2024? Или в Берлине и Франкфурте не заинтересованы в безукоризненном имидже стартующего вскоре соревнования? Или в Брюсселе, столице Европейского Союза, партнерскими отношениями с комиссариатами которой столь дорожит штаб-квартира УЕФА, не следят за развитием указанных выше событий?» (Footclub.com.ua, 18.09.22).
УАФ, за словами декого з її очільників, також робить активні кроки щодо посилення антиросійського лобі напередодні жеребкування Євро-2024. Поки чекаємо конкретики стосовно цих зусиль, хочеться звернути увагу наших футбольних функціонерів на вчинок одного з українських діячів, вартий реакції щонайменше дисциплінарних органів вітчизняної федерації.
Мова – про Геннадія Зубова, колишнього гравця збірної України та «Шахтаря», котрий останнім часом працював у системі підготовки резервів донецького клубу. У розпал війни він перебрався до Санкт-Петербурга, де працюватиме тренером місцевого клубу «Звєзда».
Звісно, найперше запитання щодо втечі Зубова – яким чином військовозобов’язаний громадянин 1977 року народження виїхав за кордон? Але вже наступні – лежать уже в цілком футбольній площині.
«Хочеться поцікавитися реакцією дисциплінарних органів вітчизняної асоціації футболу, – пише Юрій Корзаченко, автор «Футбольного клубу». – До зрадника Тимощука застосовані санкції – аж до викреслювання з історичних списків головної команди країни, де той манкурт фігурував як рекордсмен за кількістю проведених матчів. Чи дочекаємося аналогічного вердикту по відношенню до Зубова? Чи виявлять наші поборники футбольної моралі послідовність і принциповість до новоспеченого тренера «Звєзди», котрий паплюжить міжнародний диплом, виданий йому свого часу ФФУ?» (Footclub.com.ua, 11.09.22).
Минув уже понад тиждень від моменту публікації новини про зраду Зубова. А з УАФ наразі про це – ані пари з вуст. Як, до слова, й з боку «Шахтаря», чия репутація в першу чергу страждає через вчинок колишнього співробітника. Зубов останнім часом брав участь у багатьох публічних заходах гірницького клубу, виступав від його імені в пресі. Тож відповідна реакція цілком вкладалася б у канву політики «Шахтаря», що позиціонує себе як клуб-патріот, підтверджуючи це на кожному кроці.
ЄВРОКУБКОВІ ГОЙДАЛКИ
Свою феєричну перемогу на старті групового турніру Ліги чемпіонів, над «Лейпцигом» (4:1), гірники здобули в новій виїзній формі, оформленій у кольорах хакі – недвозначне нагадування Європі про ЗСУ, що боронять східний кордон цивілізованого світу.
Продовження боротьби в найпрестижнішому з єврокубків у підопічних Ігора Йовичевича вийшло більш складним – за нічию в поєдинку з шотландським «Селтиком» довелося добряче попотіти.
«Підсумок матчу – 1:1. Цілком закономірний та справедливий результат, який дарує надії на вихід плей-офф двом клубам, – розмірковує Дмитро Малянов (Footboom.com, 15.09.22). – Щоправда, десь і створюючи їм проблеми надалі.
Гра «Шахтаря» була на хорошому рівні, але відчувалося, що на завершальній стадії їм чогось явно бракує. Втрата по ходу матчу Судакова, який, мабуть, випав, як мінімум, на кілька тижнів, явно далася взнаки: в останні хвилини не вистачало його передач, що розвивають атаку. Ця гра вкотре показала, що потенціал у «гірників» на нинішній розіграш ЛЧ є, і списувати їх з рахунків, як було перед стартом турніру, явно не слід.
Також є позитив і для всієї України від виступів хлопців. Скажемо так, ще один плюс від сьогоднішньої нічиєї – ми обійшли країну-терориста (РФ) у Таблиці коефіцієнтів УЄФА й повернулись на стратегічне 15-те місце, що дає нам дві команди в кваліфікації Ліги чемпіонів».
Незважаючи на важкий другий тайм зустрічі з чемпіоном Шотландії, нічия оцінюється як досягнення. Принаймні «Шахтар» закріпився на турнірному плацдармі й прагнутиме продовжити збирати очки в двох поспіль іграх із фаворитом – мадридським «Реалом».
Поправив своє становище й «Дніпро», приємно здивувавши у виїзній зустрічі Ліги конференцій на Кіпрі.
«Команда Олександра Кучера поїхала в гості до «Аполлона» і вже в першому таймі забила три м'ячі, – констатує Ігор Цвик (Sportanalytic.com, 16.09.22). – Причому вони переважно влітали у порожні ворота після чудових комбінацій та передач. Артем Довбик оформив дубль, а вся команда показала, що цілком здатна вийти з групи, тим паче, що попереду два матчі проти «Вадуца» з Ліхтенштейну... «Дніпро-1» тільки підіймається на свій пік, адже гравці все краще розуміють один одного на футбольному полі та інтегруються в команду. Тому дніпряни є серйозними претендентами на чемпіонський титул в УПЛ та здатні обмежено пошуміти у Європі».
Слід додати: Довбик визнаний гравцем туру в Лізі конференцій, що не може не тішити напередодні поновлення змагань збірних команд.
«Два голи + асист – Артем безпосередньо долучився до кожного взяття воріт «Аполлона», – підкреслює Олег Бабій (Football24.ua, 16.09.22). – Та навіть якщо відкинути статистичний факт, важливість цього гравця для команди вкрай важко переоцінити. Артем пахав по всій площині поля, відбирав і пасував, повертався аж до власних воріт і допомагав оборонятися при стандартах. Просто-таки ідеальний центрфорвард! Статистичний портал SofaScore нагородив Довбика безпрецедентним балом – 9,4!»
На жаль, знову розчарували гра й результат київського «Динамо», яке поступилося кіпрському АЕКу (0:1). Це активізувало багатьох затятих критиків столичного клубу. Відмовляючись помічати зрозумілі логістичні труднощі (що на них, зокрема, постійно звертає увагу головний тренер киян), на складне моральне становище візитного колективу країни, на лавину травм, розбір польотів ці «доброзичливці» приправляють начебто інсайдами про скандальну атмосферу всередині команди. Мовляв, гравці «сплавляють» Луческу, а сам наставник розсварився з асистентами.
«Что значит – игроки «Динамо» «плавят» Луческу? – виступив опонентом популярний телеведучий Ігор Циганик. – Человека, который их поднял на уровень, выиграл чемпионат. Как они могут позволить себе «плавить» такого тренера? Всегда так говорят, когда у команды возникает какая-то черная полоса. А какой смысл?
«Динамо» уже наигралось в этом году. Было много товарищеских матчей, еврокубки, сборные. Очень жаль Шапаренко, которого сильно били и теперь выбили из футбола на полгода. Это огромная потеря для «Динамо» и сборной. Говорить, что кто-то там «плавит» – это неправильно. Думаю, что сейчас матчи сборных, Луческу разберется, и после паузы мы увидим совсем другое «Динамо», – заверил он в эфире Циганик LIVE» (Football24.ua, 12.09.22).
Ігор Лінник відшукує причини спаду «Динамо» в досить предметній площині, чому журналіст присвятив на своїй сторінці Фейсбуку пост після важкої нічиєї донецького «Шахтаря» з «Селтиком».
«Теперь понятнее – что происходит ныне и с киевским «Динамо», – ретранслює його думки сайт Dynamo.kiev.ua (15.09.22). – Стоило «Шахтеру» немного, две недели кряду, полетать и поколесить, и свежести, запаса сил на игру с шотландцами уже не хватило. А «Динамо» в таком режиме проводит уже 8-ю неделю!..
Тут в чем, очевидно, дело? В оседлом состоянии команды, играя даже по два раза на неделе, все же могут восстанавливаться, задействовать весь арсенал современных реабилитационных процедур.
Ведь там, где нет войны, летают самолеты, и это экономит тренерам и игрокам немало времени – того самого, которое необходимо им для межигрового восстановления. А автобусами и даже поездами быстро не переместишься, а значит – больше времени проводишь в дороге...
Вот мышцы футболистов и недовосстанавливаются, отсюда уже и травмы/повреждения пошли. Как подтверждение – операции Шапаренко и Бущана, да и проблемы Судакова и Степаненко из этой же оперы. Так что не случайно минуты с 60-й «Шахтер» основательно засел в оборону, из которой смог выбежать в осмысленную контратаку лишь раз».
Сподіватимемося, що пауза в клубних змаганнях дійсно стане в пригоді динамівцям. Хоча відповідальності за результати збірних команд з них ніхто не знімає – клуб залишається головним постачальником кадрів для національних дружин. І співпраця найкращих українських виконавців із досвідченим Луческу йде на користь не тільки самим «біло-синім», а й усьому нашому футболу, з яким Мірча впродовж останніх років ледве не зріднився.
Черговим доказом тому – інтерв’ю румунського фахівця офіційному журналу Ліги чемпіонів УЄФА, де він розмірковує не лише про футбол, а й про трагічні події війни в Україні.
«Я там, где я нужен. Я хочу помогать другим и делаю все возможное, чтобы поддержать их, – зазначає Луческу. – Людям нужны свои команды в своей стране. Так я чувствую, что жизнь каким-то образом возвращается в нормальное русло. Мы хотим, чтобы люди чувствовали себя рядом с нами. Мы отождествляем себя с ними и их страданиями. И в то же время мы можем внести в их жизнь нотку нормальности» (Dynamo.kiev.ua, 14.09.22).
Варта поваги заключна думка цього сивочолого мудреця, найстаршого, нагадаємо, серед діючих тренерів світового професійного футболу: «Я хочу снова увидеть улыбающийся украинский народ, услышать смех детей. Это порадовало бы мое сердце».
У цьому прагненні динамівського наставника можна лише щиро та палко підтримати.