П’ять лекцій про футбол

Темы:
Сборная Украины

До Вашої уваги матеріал, якій опублікований на Telegram-каналі Know-Nothing in the football під заголовком "П’ять лекцій про футбол"

"В якості такого собі підсумка року хочу запропонувати до Вашої уваги п’ять лекцій, а точніше, план-конспектів лекцій, які мені люб’язно дозволили прочитати в якості запрошеного лектора та факультативного курсу студентам другого курсу кафедри футболу НУФВСУ протягом весни та осені цього року.

Ці лекції присвячені збірним командам національних футбольних асоціацій. Вони підготовлені на основі трьох книжок присвячених цій тематиці, з якими, якщо що можна познайомитись ось тут, а також статтям, опублікованим у цьому телеграм каналі, якій має назву Know-Nothing in the football.

Одразу хочу попередити читачів. План-конспекти це спроба акумулювати багато інформації в розповідь протягом десь 90 хвилин. Таким чином, це доволі багато слів, часто у вигляді цитат та коротких роздумів. Тому одразу перепрошую за стиль та можливі труднощі зі сприйняттям інформації. Це лише план, так би мовити можливий малюнок лекції, а не красива риторика професійного викладача, яким я не є, хоча колись, у минулому житті, трохи був. Це спроба поділитися досвідом та роздумами на теми, які, в першу чергу, цікавлять автора. Тим часом, автор, як всі знають, може помилятися.

Одночасно хочу подякувати завідуючому кафедри футболу Олегу Васильовичу Байрачному за можливість поділитися своїми думками та роздумами на відверто не дуже популярну тему у дуже популярному футболі. А також подякувати Петру Павловичу Іванову за ідею звернутися до кафедри футболу НУФВСУ з цією пропозицією.

Разом із цим, нам з вами слід пам’ятати слова Фредерика Жоліо-Кюрі, французького фізика, лауреата Нобелевської премії по хімії: «…ми повинні проводити наші дослідження дуже старанно, зі всією чесністю, не намагаючись передбачити відповідь, які ми ще не отримали, але, коли ми склали повний образ того, що ми шукали, перше, що ми повинні зробити, це сказати: «Це вірно на рівні, якій я досяг на сьогодні, тепер же хай це буде під питанням.»»

Я спробую кожного наступного дня оприлюднювати по одному плану-конспекту, щоб до Нового Року познайомити читачів з усіма п’ятьма частинами. Дякую усім за увагу до моєї роботи. Будь ласка, приєднуйтесь до каналу, якщо тема збірних команд вас цікавить."

Далі перша лекція.

П’ять лекцій про футбол Лекція #1

Про що говоритиме:

• Що таке національна збірна команда національної футбольної асоціації? • Коли відбувся перший матч збірних? • Про вертикаль збірних. • Про фразу «завдання збірних готувати футболістів для першої команди». • Про виклик футболіста до збірної та Міжнародний календар матчів ФІФА. • Іспанія. • Навіщо існують юнацькі збірні команди? • Три аксіоми або постулати.

Що таке національна збірна команда національної футбольної асоціації?

На початку трошки футбольної бюрократії. Адже слід пам’ятати, що футбол не лише найпопулярніша гра у світі, але й дуже бюрократична і в ній існує безліч правил та регламентів, які регулюють його життєдіяльність.

Збірна — це команда яка грає під егідою національної футбольної асоціації члена ФІФА та приймає участь у змаганнях ФІФА та конфедерації члена ФІФА. У нашому випадку — це УЄФА.

Команда в якій грають футболісти зареєстровані у відповідній національній футбольній асоціації та які мають футбольне громадянство, яке надає їм право представляти відповідну футбольну асоціацію, відповідно до Статуту ФІФА. При цьому вони, футболісти, можуть мати декілька національних громадянств.

В свою чергу право грати за команди асоціацій (eligibility to play for association teams) або національні збірні команди національних ФА членів ФІФА регламентуються Статутом ФІФА а точніше його розділом — Regulations Governing the Application of the Statutes або Правилами, які регулюють застосування Статуту.

Назви збірних команд в офіційних документах ФІФА та УЄФА:

Representative team; Association team; National team.

Трішки історії

Коли відбувся перший в історії матч за участю збірних команд національних футбольних асоціацій?

Є дві версії.

Перша. Матч відбувся 5 березня 1870 року у Лондоні за участю збірних команд Англії та Шотландії та завершився у нічию 1:1.

Друга. 30 листопаду 1872 року в Глазго знову грали збірні команди Шотландії та Англії й знову зіграли в нічию. Цього разу 0:0.

Це були також перші в історії міжнародні футбольні матчі. То б то матчі за участі іноземних команд або команд, які представляли дві національні футбольні асоціації. На момент проведення матчів The FA існувала, а ось Футбольна Асоціація Шотландії — «НІ». Англійська асоціація створена в 1863, а шотландська лише через десять років — у 1873.

Перший матч в історії національної збірної команди України «А» відбувся 30 квітня 1992 року в Ужгороді з командою Угорщини. Гості перемогли 3:1.

Перший офіційний матч збірної України «А» відбувся 7 вересня 1994 в рамках кваліфікації УЄФА Євро 1996. Суперником була команда Литви, яка перемогла з рахунком 2:0. Джерело: https://tinyurl.com/yn3anhds.

Сьогодні проведення будь яких міжнародних матчів підпорядковано Regulations Governing International Matches FIFA. Перша редакція регламенту датована 2011 роком. Зараз діє регламент затверджений 2014 роком.

До речі, коли було створена ФІФА? УЄФА? Що таке ФІФА та УЄФА?

1904 та 1954 відповідно.

Найстаріша футбольна асоціація? The FA — то б то англійська. Дата заснування — 1863.

Про вертикаль збірних

Розмову про збірні команди продовжимо з доволі популярною останнім часом теми так званої вертикалі збірних команд. Це такий собі сталий вислів, навіть футбольний фразеологізм.

Вертикаль збірних існує за замовчанням, як гравітація або Декартова система координат. Адже існує система змагань в рамках турнірів під егідою УЄФА та ФІФА саме для представницьких команд національних футбольних асоціацій членів ФІФА і УЄФА. Це турніри U-17, U-19, U-20, U-21, «А» і футбольний турнір Олімпійських ігор, який формально можна вважати змаганням у віковій категорії U-23. І вся ця система змагань є вертикально орієнтованою.

Для розбудови вертикалі збірних потрібна горизонталь. То б то відповідна кількість футболістів відповідної вікової групи з яких будуть формуватися національні юнацькі збірні, потім «молодіжка», а вже наприкінці цього шляху — перша національна команда або команда «А». Для горизонталі повинні працювати професіональні футбольні клуби, або іншими словами, повинна існувати ефективна система підготовки резерву у клубах і дитячо-юнацький футбол в країні в цілому.

До цього слід додати, що футболістів для збірної готовлять ні збірні, а саме клуби. Це аксіома. Хоча її, аксіому, не треба доводити, адже аксіома не потребує доказу, але в нашому випадку її можна обґрунтувати.

Цитата Карла Анчелоті: «Тренери збірних отримають дуже обмаль часу на тренування із відібраним складом у проміжок часу між кінцівкою сезону та початком турніру, тому неминучими стають жертви з їх боку. Щоб навчити команду терпляче виходити з оборони та розвинути атаку в короткий пас потрібні часи тренувань — якщо тільки мова не про Іспанію, яка має обійму гравців, які навчаються цьому все життя.»

І ще одна цитата Анчелоті: «І взагалі, час — головний ворог тренера.»

Про фразу «завдання збірних готувати футболістів для першої команди»

Тепер ще один сталий вислів та футбольний фразеологізм. Номер 2.

Хто є автором фрази «Задача збірних готувати футболістів для першої команди?»

Сергій Ковалець, головний тренер збірної команди України U-21 у період 2012-2015 років: «14 января 2013, 17:45 МСК. Что касается работы на перспективу, то тут один из важных моментов — подготовить игроков для национальной сборной.» Джерело: http://tinyurl.com/2uuuhmhe.

Перша цитата Павла Яковенко (http://tinyurl.com/4f93dzmj), головного тренера української "молодіжки" в період з 2003 по 2004 та з 2008 по 2012 рр.:

2011 г., 5 Сентября, 16:54 «…наша главная цель — готовить кадры для национальной команды.» Джерело: http://tinyurl.com/4vzz5cek.

Друга цитата належить Олексію Михайличенко (http://tinyurl.com/yxdybxsz), в часи коли він очолював "молодіжку" — 2004 – 2007.

04 Вересня 2007, 12:33. «…наша главная задача — готовить кадры для «националки»» Джерело: http://tinyurl.com/27mrrxfa.

Пріоритет належить Олексію Михайличенко. Його цитата датована 2007 роком.

Я вважаю, що збірні команди національної футбольної асоціації не готовлять футболістів. Футболістів готовлять клуби. Адже клуби працюють з ними 24/7. Збірні, виходячи з міжнародного календаря матчів ФІФА (http://tinyurl.com/3uhes4h2), працюють максимум лише п’ять разів на рік по 9 днів, що складає 45 днів, коли не грається Кубок світу ФІФА або, наприклад, УЄФА Євро. 365 мінус 45 дорівнює 325. Формально саме стільки днів гравець проводить в клубі. Хто в такому випадку працює з футболістом більше? Хто його готує? Хто відновлює? В сім разів більше часу проводить у клубі футболіст, який протягом календарного року запрошується до збірної команди національної футбольної асоціації. Крапка.

На мою думку такий погляд тренера — це і не погано, і не добре. Просто слід пам’ятати, що усі помиляються.

Про виклик футболіста до збірної та Міжнародний календар матчів ФІФА

В цьому контексті розглянемо наступні запитання.

Коли грають збірні? Скільки матчів грають збірні? Що таке міжнародне вікно ФІФА?

Скільки разів на рік футболіст може викликатися до збірної команди? Кількість викликів обмежена міжнародними вікнами ФІФА, які визначаються Міжнародним календарем матчів ФІФА/International Match Calendars.

Перший в історії міжнародний календар ФІФА з’явився відносно недавно — в 2001 році.

Кількість вікон – п’ять. Стандартна кількість матчів — 10. Якщо мова не йде про рік коли відбувається фінальна частина Кубку світу ФІФА або УЄФА Євро.

Які турніри відсутні в календарі ФІФА? Футбольний турнір Олімпійських ігор, усі юнацькі Кубки світу ФІФА, усі турніри УЄФА для збірних команд молодших за команду «А». Багато… Але вони продовжують існувати. Чому?

Якщо дуже коротко, то відповім словами багаторічного керівника відповідного відділу УЄФА, що відповідає за організацію юнацьких змагань: «існує консенсус між клубами та національними футбольними асоціаціями». Консенсус полягає не тільки в тому, що усі сторони зацікавлені в напрацюванні міжнародної ігрової практики, але він часто густо, має під собою в якості гарантій внутрішні регламентні правила футбольних асоціацій. Хоча, нажаль, правило щодо рятування потопельників справа самих потопельників ніхто не відміняв. Універсального захисту не існує. Кожна футбольна асоціація вирішує власні труднощі виходячи із власного досвіду, можливостей та особливостей стосунків із клубами, але змагання існують, розвиваються та проводяться.

Окремо. Протягом міжнародного вікна можна грати лише два матчі. Усі відбірні юнацькі змагання УЄФА складаються з трьох матчів. І так звані міні-турніри УЄФА, то б то кваліфікації, відбуваються. Тому що, в принципі, існує консенсус і клуби відпускають… А ось коли мова йде про фінальні турніри які старші за U-17 — починаються складнощі.

Але, що цікаво. У першій версії міжнародного календаря матчів ФІФА був присутній фінальний турнір молодіжного чемпіонату Європи УЄФА 2002 року — як зараз це називають УЄФА Євро U-21.

Виклик футболіста до збірної підлягає дії правил, які містяться у Регламенті ФІФА за статусу і трансферу футболістів. Regulations on the Status and Transfer of Players.

Разом із цим, перший в історії регламент по статусу і трансферу гравців побачив світ у 1991 році. Джерело: https://tinyurl.com/4rbef8s2. Точніше, в квітні 1991 року з’явилось «transfer regulations», яке вже в 1994 році «re-named 'Regulations on the Status and Transfer of Players'». Після «The Bosman case» ФІФА почало працювати над новою редакцією, яка згодом буде оприлюднена в 2001 році. У цій версії регламенту з’явилась перша версія міжнародного календаря матчів ФІФА.

Тепер кілька слів про Іспанію.

В день фіналу УЄФА Євро 2008 серед перших одинадцяти футболістів лише натуралізований бразилець Сена не пройшов через усі ступені національного інституту юнацьких збірних команд. Майже у кожного іспанського гравця, який виходив на поле під час Кубку світу ФІФА 2010 були вищі титули не лише на клубному рівні, але й на рівні юнацьких турнірів УЄФА та ФІФА для збірних команд.

І нарешті цитата від Фернандо Йєрро: «Я знаю, що традиційно багато національних асоціацій намагаються бачити в юнацьких збірних командах відображення стиля збірної команди «А». Але наша точка зору полягає в тому, що усе повинно бути навпаки: гра збірної команди «А» ґрунтується на тому, що ми робимо в юнацьких збірних командах.»

Навіщо існують юнацькі збірні команди?

Трохи статистики.

Доля футболістів збірної команди України «А», які залучались до юнацьких збірних команд країни (U-15 — U-19), у заявці на УЄФА Євро 2012 склала 57%, а на УЄФА Євро 2016 — вже 70%. Для порівняння, за підсумками Кубку світу ФІФА 2014, показники Іспанії складали 77%, Німеччини — 86%, а, наприклад, Росії — лише 27%. Не будь як Росія!

Саме тут дуже доречно повторити слова Фернандо Йєрро. Перша збірна починається з наймолодшої збірної команди. Безумовно, якщо ви маєте за ціль великий успіх команди «А».

Разом із цим. Навіщо юнацькі збірні? Для отримання міжнародної практики, в тому числі на офіційному рівні. Адже на рівні клубів така можливість з’являється тільки в Юнацькій Лізі УЄФА, у 18-19 років, а на рівні збірних вже у 16, якщо мова про офіційній рівень.

До речі, більше за всіх в Європі свого часу збирались юнацькі збірні Італії, в часи коли головним координатором збірних був Аріго Саккі. Це період кінець нульових і десь до 2014 року. Кількість заходів на рік — до 10.

Рекорд України — 35 міжнародних матчів протягом календарного року — 2003 — для команди 1987 року народження.

Три аксіоми або постулати


1. Футболістів готують клуби. 2. З величезною вірогідністю збірна гратиме так, як її футболісти грають у своїх клубах. 3. Для успіху збірних потрібен успіх клубів у роботі з власним резервом.

Автор:

Статус: Читатель (25 комментариев)

Подписчиков: 1

Комментировать