-->
Наш футбол існує на гроші олігархів. Не маючі під собою економічного підгрунтя саме кошти людей, які зуміли захопити основну власність в нашій державі дозволяють клубам безбідно жити. Добре це, чі погано – це тема окремого дослідження. Я хочу поміркувати лише про окремий аспектом такого стану речей - про взаємовідносини власників клубів і тренерів.
Головна гордість українського футболу Валерій Васильович Лобановський. Саме він вивів нас в світ еліти футболу. Суперкубок 75, Євро-88, Золоті м’ячі Блохіна і Бєланова, неймовірний взлет із небуття Динамо-97-99. Команди Лобановського грали в футбол майбутнього. При цьому творець цього майбутнього народився в Києві, вчився в звичайній школі, дихав одним повітрям з мільйонами українців, грав в футбол в нашому Динамо. Він наш. Лобановський лікував від провінціалізму і підвищив самооцінку не одного покоління українців.
В ті часи олігархів не було, але та система навряд чи сприяла розвитку особистостей і творців. Всі досягнення були наперекор системі. Звісно Лобановський геній, але про це в далекому 68 році навряд чи хто знав. Але в Дніпропетровськіу повірили в 29 – річного молодого чоловіка. В 76-му керівництво України встояло перед спокусою відправити вже 36-річного амбіційного тренера піднімати футбол десь на перефірії. Правда ціною долі іншого таланту Базеливича. Звісно можна сказати, що постать Лобановского занадто велична і приклад про довіру з боку керівництва не зовсім коректний.
Приклад, феномену Дніпра 80-х в такому разі є більш приємлимим. Емець, Жиздик і Кучеревський зуміли зробити неймовірне: в період з 83-го по 90 Дніпро зумів виперидити в стабільності виступів саме Динамо. Керівництво того Дніпра зуміло розгледіти в провінційних нікопольських тренерах перспективу, довірило в 87 тренеру дебютанту. В результаті дух тієї команди, ще живе в Дніпропетровську. Незважаючі на бездарність сучасного власника Дніпра.
З славних часів великих перемог повернемося до сьогодення. Футбол став професійним, суми контрактів тренерів і футболістів просто не зрівняні. Але ми поки далекі від еліти світового футболу. Українські тренери не котуються вже навіть на батьківщині. В чому причина?
Більшість власників клубів навряд чи мають стратегічний план розвитку своїх клубів. В гонитві за моментальним результатом не до створення умов для розвитку тренерських особистостей. Молодим тренерам не вибачають помилок. Не має часу. Але куди поспішають – не відомо. Прикладів, такого ставленя до тренерів більш ніж достатньо. Михайличенко (Динамо), Севидов (Металург Д), Протасов (Дніпро), Пучков (Таврія), Близнюк (Іллічівець), Лутков (Металург З). Найсвіжіші: Ковалець (Оболонь), Шаран (Олександрія і Карпати).
Звісно є приклад Ахметова, котрий вирішив взагалі не заморачуватися питанням прогресу власних тренерів. Але не у всіх є можливості піти таким шляхом. Крім того, наврядчи в умовах нашої країни вдасться купити великий успіх у футболі без процесу творчості. Донецьк і навіть Київ не Мадрид за показниками привабливості для зірок футболу.
Можливо в недалекому майбутньому власники клубів почнуть вчитися на своїх помилках. До того часу побажаю тренерам терпіння і мужності йти своїм шляхом.
А пока же я вижу скорее лишь создание комфортного "ручного" режима правления для президента, чем взвешенную и дальновидную стратегию развития.
Всё ИМХО...
Молодых тренеров много, но как определить тех, у кого есть задаток, кто способен научиться, пусть даже с промахами и ошибками в начале пути?
Вторая важная для тренера черта - психология. А вот тут уже чаще нужен опыт, почти "эквивалент" возраста.
И как найти баланс?
Все это требует время и неудачи в начале пути неизбежны...
Опять же - разный стиль управления.
Газзаев и Семин - две полярности. Ну, или Моуринью и Хиддинк...
Лобановский был "диктатором" и с нашей ментальностью это, наверно необходимо.
А Луческу, насколько понимаю, наоборот - уговаривает "своих бразильцев".
А меры воздействия на игроков?
Согласится ли Суркис, если Милевского отправят в дубль и надолго, пока не поумнеет?
А если не поумнеет, то просто "списать" из команда?
Много нюансов (((
А пока же я вижу скорее лишь создание комфортного "ручного" режима правления для президента, чем взвешенную и дальновидную стратегию развития.
Всё ИМХО...
По моему, пару хороших иностранных тренеров нам не помешают, но массовка должна быть украинская с условиями для проявления таланта. А не с перепуганными от отчаяния глазами.
"Каждый народ имеет то правительство, которого он заслуживает."
Жозеф де Местр
и конечно же: " У нас рабская душа, а ничто так не развращает власть, как долготерпение народа".
З.Фаткудинов, философ
учетная запись этого пользователя была удалена
У більшості наших тренерів не має необхідних умов для систематичної роботи. А без цього не буде довготривалого успіху. Прикладом, які умови необхідні для тренера є Ворскла. У Павлова є час ростити Безуса, Селіна, Курилова і в єврокубках пограти. Прикладом, найгірших умов є Карпати і Металург Запоріжжя.
учетная запись этого пользователя была удалена
Без становління в Дніпрі не було б Лобановського. А умови роботи в сучасних українських клубах такі, що навряд чи є шанси у нових геніїв тренерського цеху. Ковальця витурили навіть з Оболоні, Максимов виглядає загнаним вовком, Шарану надали кредит довіри аж на чотирі матчі, Близнюка нові власники Іллічівця взагалі не розглядаюсть, як тренера. Всім їм окрім Близнюка вже за сорок. Так за боротьбою за право залишитися у професіїї і життя мине.