Періодично виникає дискусія з приводу — чому «у них» люди ходять на футбол та інші спортивні змагання, а у нас не ходять. Пропоную мою версію. Хто матиме терпіння, той дочитає цей лонгрід.
Почнемо із Північної Америки, яку нам ставлять у приклад і за якою стогнуть окремі вітчизняні журналісти. Структура спорту США та Канади має дві окремі гілки — студентський спорт і спорт професійний.
Студентський спорт там справді студентський. В американському університеті спортсмен має усі умови для розвитку — тренувальну базу, форму, харчування, стипендію. Плюс — безплатне навчання. Чого спортсмен не може — одержувати гроші за виступи у змаганнях та отримати диплом «задурно». Хочеш грошей — йди у професіонали. Хочеш диплом — здавай іспити на загальних засадах. Як наслідок — найкращі спортсмени-студенти ніколи не отримують диплома, зате стають професіоналами. Змагання студентів збирають величезну аудиторію — американський баскетбольний фінал відомий на увесь світ. Там уболівають «за своїх» але не зовсім по-справжньому — приблизно як батьки уболівають за виступи дітей — аби здорові були.
Професійний спорт у Північній Америці — це чистий бізнес без усякої лірики. Бейсбол, баскетбол, американський футбол та хокей придумали в Америці. І правила змагань із цих видів змінюють постійно заради видовищності. А вже потім ці правила змінює увесь інший світ. У тому ж баскетболі упродовж мого життя змінилося практично усе — це зовсім інша гра, ніж та, що була півстоліття назад. Грати у такий баскетбол чи хокей самим неможливо — потрібна купа арбітрів. Тому у них існують спрощені правила для гри у своє задоволення. Сам бачив на їхньому пляжі гру у «американський футбол» за спрощеними правилами і за участю жінок.
У Америці не буває професійного спорту без глядачів. Тому що тоді це — не бізнес. І тому усі професійні ліги побудовані там по бізнесу із драфтами та іншими примочками аби створювати інтригу у кожній грі. Похід на матч у них схожий на похід на рок-концерт. Усі знають що і коли кричати, які сувеніри купувати, що їсти і пити. Технологія залучення людей на стадіони там відпрацьована ще сто років тому. Коли США отримали фінальний турнір футбольного Кубку світу 1994 року, усі дивувались — там же футбол не популярний. Американці ж відповіли— це наші проблеми. Як наслідок, саме після 1994 року у футболі з’явились постійні номери і прізвища гравців на футболках, а судді почали виходити на поле не лише у чорному. Ну а трибуни у США 1994 року на відміну від Італії 1990-го були забиті вщерть.
Чи означає це все, що Європі слід просто запозичити американський досвід і матимемо процвітаючий спортивний бізнес?
На жаль, а може, і на щастя це неможливо. Спроби створити європейську футбольну суперлігу провалилися, хоча про це говорять вже майже тридцять років. Причина проста — у Європі вже є свої футбольні ліги які ніхто не дасть зруйнувати. Футбольним клубам «старої Європи» вже по сто з гаком років. Тож їх не перенести із міста в місто і не перейменувати на «биків» чи «пінгвінів», як це роблять в Америці. Британець усе життя буде вболівати за свій «Чарльтон» чи «Абердін» і ні за які коврижки не вболіватиме за розбагатілих сусідів. Так само у італійському Турині місцеві досі масово уболівають за «Торіно» попри шалені успіхи і купу трофеїв «Ювентуса». Американці би не заморочувались і зробили який-небудь «Торіно Юнайтед». Із італійцями не вийде.
Та й правила футболу, на відміну від хокею та баскетболу, залишаються практично такими ж, як сто років тому. У футбол можна грати у селі — досить поля, мяча, двох команд і арбітра. І гратимуть вони за тими ж правилами, що й у фіналі кубку світу! У американському спорті це неможливо!
Не можна сказати, що європейці нічому у Америки не вчаться. Все найкраще із заокеанського досвіду уже впроваджене у чемпіонатах Англії та Німеччини. Їх наздоганяють інші «великі» чемпіонати — Іспанії, Франції, Італії. У перспективі ці ліги і будуть найсильнішими. А суперліги ніякої не буде. І драфтів теж. Одна із причин — відсутність студентського спорту у американському варіанті. Нічого — прорвуться. Чемпіонат Англії не став менш цікавим від того, що у кілька клубів завели шалені гроші. Там кожен може виграти у кожного, а про договірні матчі вже давно забули — невигідно. Те ж саме буде рано чи пізно у наскрізь мафіозній Італії.
А що ми? Найперше — у нас ніколи не було справжніх спортивних клубів. Точніше були, але їх ліквідували більшовики у двадцяті роки минулого століття. Ні ми, ні наші батьки чи діди не могли обирати, за яку команду уболівати — все вирішувала партія! Скажімо, вирішила партія, що у Києві буде лише одна команда — так воно і сталося. Хоча могло бути і дві, і три, і більше, як у Москві.
Але навіть за таких умов народ попервах ходив на стадіон. Причини були дві. Перша — у містах до середини шістдесятих народ жив у бараках та комуналках мінімум по троє-четверо у кімнаті. Тому люди йшли на вулицю. А там кіно-театр-стадіон. Шістдесят рокі в тому похід на футбол був дешевою і доступною розвагою — можна було піти хоч родиною, хоч компанією, хоч із дівчиною... Плюс чемпіонат проходив з травня до жовтня, тож на трибунах було тепло і затишно. А коли дощ — просто брали парасольки. Друга причина — стадіон був єдиним місцем, де можна було бути проти. Бо усюди — від школи до університету, від бані до заводу — усі були «за»! Хто не був — той сидів у тюрмі. І лише на стадіоні можна було уболівати за Київ проти Москви. Причому відкрито і голосно! Лише про футбол можна було відкрито сперечатись, навіть у офіційній пресі!
Був лише один недолік — спортсмени, усі без винятку, були «підставами». Рахувалися студентами, робітниками, викладачами, військовими. Одержували зарплати та стипендії. Але не працювали і не вчилися. Від того, чи є люди на стадіоні, ті ж футболісти нічого не мали. Спорт взагалі і футбол зокрема «совєтская власть» дарувала народу. А народ, який у шістдесяті роки почав розселятися у окремі квартири із телевізорами, потроху припиняв ходити на стадіон. Вже у сімдесяті-вісімдесяті у Києві повний стадіон збирався лише кілька разів на рік — на єврокубки, на збірну СРСР, коли та грала у Києві, та на одну-дві гри чемпіонату.
Усе це ми маємо і тепер. Лише футбол людям «дарує» не партія, а «президенти клубів». Клубних традицій, як у Європі, у нас ніколи не було і не могло бути. А насадити їх штучно неможливо — «Шахтар» вам у приклад. Тому ані американський, ані європейський досвід нам не допоможуть. Ми втратили сто років. І це погано. Але ми можемо розпочати все з нуля, врахувавши досвід Європи та Америки! І це добре. Упевнений, якщо нашим футболом займуться професіонали, і працюватимуть хоча би так, як менеджери Макдональдса, шлях до потужної футбольної ліги та повних трибун не займе багато часу. Я сподіваюся до цього дожити.
Микола Несенюк, Facebook
Купівля квитків(в касах НСК-територіально не завжди зручно),на сайті(не завжди працює).
Потрібно створити більше точок продажу квитків.
Реклама матчів:де,коли,з ким грає Динамо Київ знають тільки футбольні вболівальники.
Головне це гра,на стадіон вболівальники йдуть дивитись футбол,а не перекочування м'яча для потрібного результату.Наприклад,якщо актори погано грають,то наступного разу зал буде порожнім.
Для декого має значення сервіс на стадіоні,в тому числі адекватні ціни в фаст фудах НСК.
Початок матчів,я розумію про права на тв трансляції,але починати матчі о 19:30 у неділю це неправильно.
Щоб люди ходили на футбол потрібно враховувати всі фактори!
Це відвертає їх від футболу.
Кажуть у нас був клуб який мав таких.
Тоді і професійне управління не потрібне.
2. Поруч з цією точкою регулярно проводились матчі дублерів та молодіжних команд, куди вони всім скопом зривалися слідкувати за грою і вели своїх любимчиків Мунь, Шовковських та інших від молодіжної команди до основної. В Кончу-Заспу не наїздишся і умов для глядачів там 0!
3. На трибунах не було професійних ідіотів, для яких футбол - місце, де можна безкарно хуліганити. Багото перестало ходити на стадіон не бажаючи нарватись на пляшкою по голові з другого ярусу, чи петардою в око.
4. Телебачення пропагандувало футбол.
А дальше вже сервіс і т.п.
Но давайте попробуем разобраться, почему. все же, не ходят люди на футбол. Все объяснять войной - слишком просто, это на поверхности, и, конечно же, свой отпечаток наложило.
Но, тем не менее, с моей точки зрения, это не главное.
Ведь что такое спорт? Кто интересуется спортивными событиями? А это тот контингент людей, которые отвергают предопределенность. Грубо говоря, есть любители бразильских сериалов-мелодрам, и есть - любители детективов. Первых привлекает чувственная сторона, какой бы примитивно-определенной она ни была, вторых - неожиданность и острота поворотов сюжетной линии. Эмоции.
Болельщики относятся к "любителям детективов". Если болельщик будет наперед знать результат соревнования, матча, забега - смысл соревнования для него исчезнет. Потому что это будет тот же бразильский сериал, который претит его натуре.
Ну и что имеем мы? Именно все то, что уничтожает спортивную составляющую. Это и два клуба, которые должны вечно выигрывать. И выигрывают! Это арбитры, которые предсказуемо работают по указке хозяина. Это и футбольное руководство, для которого, с его жизненными целями, любая неожиданность экономически не выгодна, и свои предпочтения они если и камуфлируют, то слегка.
То есть, все предопределено. И это не спорт, который собирает 100-тысячники и создает спортивные результаты, а тихое болото, в котором все находятся на своих местах, и все потихоньку куют свои средства существования. И эта зараза давно уже парализовала не только арбитров, хозяев клубов, футбольное руководство, но и самих футболистов, которые просто не могут быть другими в такой окружающей среде.
Доказательства? АПЛ! Это единственная лига, где исход каждого матча предсказать невозможно. каждый может победить каждого. И именно эта лига - лакомый кусок не только для болельщиков, но и для зарубежных покупателей, которые понимаю экономическую привлекательность именно такой, непредсказуемой структуры. И там никто ничего не продает, потому что "навар" значительно ниже, чем убытки от потери имиджа всего чемпионата.
Поэтому нечего лить крокодильи слезы о неликвидности нашего чемпионата. Именно его организаторы вполне сознательно сделали его таким. потому что, урвав копейку, никто из них ничего не теряет. Да и не футболом они все увлечены... Совершенно не футболом.
************************************
Бросьте. Во-первых, строго говоря предсказать исход КАЖДОГО МАТЧА невозможно ни в одной лиге так как в любой модели есть случайная составляющая. Во-вторых, кол-во точных прогнозов зависит от дисперсии в силе команд, чем более структурирована лига на сильных, слабых и середняков и больше разница в классе между командами - тем лучше она прогнозируется. И в этом компоненте АПЛ сейчас куда более прогнозируема чем УПЛ, где 9 достаточно близких по классу команд. В-третьих непредсказуемость или то что называется точностью прогнозирования колеблется в рамках различных лиг максимум на 10%, и самые сложно прогнозируемые лежат по другую сторону континента. В четвертых, экономическая привлекательность АПЛ базируется на битве двух мегакорпораций вливающих в неё ТВ-деньги, а отнюдь не на непредсказуемости.
А наша "неимоверная непредсказуемость" почему-то из года в год заканчивается лидерством одной из двух команд. Кто там у нас сейчас на первых двух местах? Какая неожиданность, правда?
Опять же - Вам прямая дорога на европейские телеканалы. Откройте ИМ глаза на особую привлекательность УПЛ, люди же деньги теряют! Может, и с Вами потом поделятся...
Ну а мне ничего, кроме "ложных посылов" не остается.
Купівля квитків(в касах НСК-територіально не завжди зручно),на сайті(не завжди працює).
Потрібно створити більше точок продажу квитків.
Реклама матчів:де,коли,з ким грає Динамо Київ знають тільки футбольні вболівальники.
Головне це гра,на стадіон вболівальники йдуть дивитись футбол,а не перекочування м'яча для потрібного результату.Наприклад,якщо актори погано грають,то наступного разу зал буде порожнім.
Для декого має значення сервіс на стадіоні,в тому числі адекватні ціни в фаст фудах НСК.
Початок матчів,я розумію про права на тв трансляції,але починати матчі о 19:30 у неділю це неправильно.
Щоб люди ходили на футбол потрібно враховувати всі фактори!
Как только мы отойдем от понимания футбола, как игрушки олигархов, к пониманию его как бизнеса, сразу начнем двигаться в направлении, о котором пишет Несенюк
------------
Это пожалуй без возражений
У футбола в том виде какой он есть в европе и у нас появилась проблема расслоения команд по возможностям. И даже не интересуясь футболом можно предсказать, что у нас чемпионом станет Шахтер или Динамо, в Испании Барселона или Реал, а во Франции ПСЖ, в Германии - Бавария. В АПЛ тоже выбор невелик - 4 клуба в основном, но там хоть есть вариативность. Потому болея скажем за какую нибудь Александрию или Сток Сити с Бордо - ты понимаешь, что противопоставить грандам они ничего не смогут в турнирной таблице. Потому и интерес пропадает. В европе из-за дорогих билетов тоже не заполнены стадионы - только богатейшие страны заполняют все места Англия и Германия.
Кроме того популяризация футбола после союза у нас стала сильно хромать. И дело не только в отдельных квартирах и удобствах.
Возможно мы просто не настолько "футбольная" страна, чтобы несмотря ни на , что ходить на футбол.
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена