Київське «Динамо» третій рік поспіль розпочинає свою кампанію із третього кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів. Минулі два забіги «біло-синіх» в цьому турнірі завершилися прямо на старті. Особливо болючим був виліт від «Янг Бойзу» в сезоні 2017/18: зробивши непоганий заділ вдома (3:1), кияни на останніх хвилинах у виїздному матчі пропустили другий гол і покинули когорту команд найпрестижнішого клубного турніру. У нинішньому розіграші Ліги чемпіонів доля звела киян із непоступливим «Брюгге». Dynamo.kiev.ua знайомить вас із грандом бельгійського футболу.
Для киян протистояння з «Брюгге» буде першим в історії в рамках офіційних турнірів. Варто відзначити, що клуби зустрічалися в товариському поєдинку в 2001 році. Тоді зустріч пройшла в Києві і господарі поля впевнено здолали «чорно-синіх» (3:0) — голи на свій рахунок записали Серебренніков, Мелащенко та Венглинський.
З іншими бельгійськими командами «Динамо» зустрічалося порівняно часто. Вперше жереб звів «біло-синіх» з «Андерлехтом» в сезоні 1992/93. В 1/16 фіналу Кубка УЄФА підопічні Михайла Фоменка поступилася в обох поєдинках — 4:2, 0:3. Після того динамівці більше десяти років не зустрічалися з командами із Бельгії. В сезоні 2001/02 в рамках першого групового турніру Ліги чемпіонів кияни знову зустрілися із «Андерлехтом», однак на цей раз «біло-сині» перемогли в першому матчі із розгромним рахунком 4:0, а в гостях поступилася 2:4. На цьому битви з «Андерлехтом» завершилися.
Наступним суперником киян із Бельгії став відомий для нас «Гент». В рамках третього раунду кваліфікації Ліги чемпіонів 2010/11 підопічні Валерія Газзаєва двічі впевнено перемогли — 3:0, 3:1. Доречі, в матчі-відповіді Денис Гармаш забив свій дебютний гол за «Динамо» в єврокубках.
Останнім із бельгійських колективів, котрий завітав до Києва, був колишній клуб Руслана Малиновського «Генк». Тоді кияни вважалися фаворитами групи в Лізі Європи, однак в обох поєдинках поступилися «темній конячці» із Бельгії. Недооцінка суперника призвела до того, що «Динамо» спочатку програло вдома — 0:1, а згодом зазнало поразки в Бельгії — 3:1.
Як результат, статистика зустрічей «Динамо» із бельгійськими клубами не досить яскрава: 3 перемоги і 5 поразок.
У порівнянні з минулим сезоном склад «Брюгге» значно послаб. Це зумовлено тим, що непоганий виступ у минулій єврокубковій кампанії — третє місце на груповому раунді Ліги чемпіонів і виліт в 1/16 фіналу Ліги Європи, привернув увагу багатьох європейських клубів, які звикли купляти талановитих гравців із бельгійського чемпіонату. Клуб покинули лідери команди — нападник Уеслі і центральний захисник Стефан Денсвілл. Крім того, завершилися контракти в Бенуа Палуена, котрий, доречі, став одноклубником Артема Кравця, а також у Ліора Рефаєлова.
Найбільш гучними придбаннями бельгійського гранду стали нападник «Спеції» Давід Окереке, котрого придбали за 8 млн євро, та центральний захисник Оділлон Коссуну, за якого заплатили шведському «Хаммарбю» 2,5 млн євро. Доречі, хлопцю лише 18 років. Варто відзначити, що «Брюгге» орендував захисника «Шахтаря» Едуарда Соболя, який минулий сезон провів у чеському «Яблонці». Таким чином, лівий захисник вдруге поспіль буде протистояти «Динамо» в єврокубках. Останнім підписанням «чорно-синіх» став нападник «Хаддерсфілда» Персі Тау, який минулий сезон провів в оренді в бельгійському «Юніоні».
Незважаючи на всі втрати, «Брюгге» зумів зберегти свій основний кістяк команди. Лідер команди Ханс Ванакен, яким цікавилося чимало європейских клубів, не просто залишився в команді, а продовжив контракт із клубом до літа 2023 року. Додамо, що в першому турі ліги жюпіле атакувальний півзахисник Ванакен двічі відзначився в воротах «Васланд-Беверена» (3:1).
Крім Ванакена команду не покинув зірковий вінгер Арно Груневелд. Для динамівців цей гравець буде найбільш небезпечним футболістом. Арно володіє прекрасною швидкістю і шаленим ударом із-за меж штрафної. Не факт, що Кендзьора один в один зуміє справитися з прудконогим голандцем, тому Віктору Циганкову або Олександру Караваєву забезпечена робота в захисті.
Як бачимо, атакувальна складова «Брюгге» є надпотужною та креативною. Однак головним серцем команди є капітан Рюд Вормер. 31-річний голандець є справжнім диктатором поля, він володіє прекрасним умінням розпочинати атаки та приймати нестандартні рішення. Крім того, він має прекрасний удар здалеку, більшу частину своїх голів він забив із-за меж штрафної, тому киянам потрібно остерігатися цього непередбачуваного гравця.
У літнє міжсезоння «Брюгге» отримав нового тренера, на цю посаду запрошений колишній наставник «Генка» Філіпп Клеман. Екс-тренер «чорно-синіх» Іван Леко був звільнений за невиконання поставлених завдань. Крім того, бельгійська поліція підозрює його в організаціїї договірних поєдинків.
Філіпп Клеман відразу погодився на пропозицію свого колишнього клуба, якому він віддав 10 років своєї футбольної кар’єри та 4 роки асистентської роботи.
Клеман є новачком тренерського цеху. Він лише два роки пропрацював головним тренером. Першою командою 45-річного спеціаліста став скромний «Васланд-Беверен», однак, пропрацювавши там півроку, Клеман відправився до «Генка». З «шахтарями» 45-річний спеціаліст зумів перервати гегемонію «Андерлехта» та «Брюгге» в лізі жюпіле — «Генк» вперше з 2011 року став чемпіоном країни.
Тактична модель Клемана досить вразила його колишній клуб і він був запрошений до «Брюгге». Варто відзначити, що у Філіппа був шанс тренувати команду, який гратиме на груповому етапі Ліги чемпіонів, але любов до рідного клуба ніщо в порівнняні з престижними турнірами.
Філіпп Клеман кардинально змінив тактику свого попередника Івана Леко, котрий пропагував італійський стиль з трьома захисниками. 45-річний спеціаліст відразу вирішив проблему з крайніми захисниками — оренда Едуарда Соболя та повернення на праву бровку Клінтона Мату, який минулий сезон не завжди потрапляв до основного складу.
Клеман також влаштував справжню революцію в центрі поля. У команді з’явився яскраво виражений опорний півзахисник — це вищезгаданий Рюд Вормер, якщо при Івані Лено голандець був вільним митцем, то Клеман перемістив його ближче до захисту, щоб запобігти атакувальні наступи серйозних суперників. Матс Рітс і Ханс Ванакен грають на позиції атакувальних півзахисників, але в поєдинках із грандамм Рітс діє зв’язківцем між Вормером та атакувальними гравцями.
У нападі «чорно-синіх» майже нічого не змінилося, окрім того, що в центрі нападу тепер грає новачок Давід Окереке. Зліва йому допомагає Арно Грувеленд, справа діє колишній гравець «Зорі» Денніс Бонавентура. Обидва футболісти володіють шаленою швидкістю. У минулому сезоні дует вінгерів наколотив 13 голів і здійснив 7 гольових передач.
Отже. «Брюгге» пропагує загальну тактичну побудову 4-3-3, але в залежності від суперників роль центрального півзахисника змінюється. Якщо в поєдинку з «Васланд-Беверен» Клеман може діяти з одним опорним півзахисником і грати за схемою 4-1-2-3, то в матчі з умовним «Генком» ця тактична модель змінюється на 4-2-1-3, де Матс Рітс грає ближче до захисту.
Воротар: Ітан Хорват;
Захисники: Клінтон Мата, Матей Мітровіч, Діон Колс (Брендон Мехеле), Едуард Соболь;
Півзахисники: Рюд Вормер, Мартін Рітс, Ханс Ванакен;
Нападники: Денніс Бонавентуре, Давід Окереке, Арно Груневелд.
Ігор АДАМОВИЧ, Dynamo.kiev.ua