Сталося так, що малим я практично одночасно навчився читати і грати у футбол. Тому читав усе, зокрема спорт взагалі. І постійно натрапляв на незрозумілі слова. У статтях і книжках про футбол я не одразу міг здогадатися, хто такий «бек» і що таке «корнер». Згодом з’ясувалося, що у цих моїх дитячих проблемах був винен особисто Сталін.
Футбол до нас прийшов раніше за владу більшовиків. Коли ті освоїлися й почали змінювати життя на свій розсуд, у футбол уже грали повсюди. А там, де гра, там і спеціальні терміни, що її стосуються. У футболі всі ці терміни були попервах англійські. І не лише у ньому. Так само англійською називалося все, що стосувалося тенісу, баскетболу й інших видів спорту.
Більшовикам це не подобалося. Тому в офіційній пресі голкіперів почали називати воротарями, форвардів — нападниками, рефері — суддями тощо. Але народ до цього не дуже прислуховувався й далі послуговувався поміж себе «буржуазною» термінологією. Не відставала і преса. Тим самим футбольним коментаторам по радіо було зручніше не переходити на «вітчизняну» термінологію. Коли послухати репортажі післявоєнних коментаторів, то там від тих «беків» та «корнерів» спасіння немає.
Але так тривало недовго. Причиною стали дві постанови Центрального комітету Комуністичної партії Радянського Союзу, а насправді — самого Сталіна. Перша вийшла 1947 року й дозволила нашим спортсменам вступати в міжнародні спортивні організації та брати участь в офіційних міжнародних змаганнях. До цього СРСР не був представлений на Олімпійських іграх та інших світових і континентальних турнірах. А щоб під час контактів з іноземцями «буржуазна зараза» менше впливала на радянських людей, 1949-го прийняли ще одну постанову — про боротьбу з «космополітами». Після цього можна було сісти в тюрму на 10 років за те, що дав іноземцю прикурити. А за розмову з ним — усі 25. Це стосувалося не лише спорту, а всього життя, де мало залишитися лише «наше», а «іноземне» мало зникнути назавжди. Зокрема, з мови.
Починаючи з 1949 року, в усі редакції радянських газет, журналів, радіо і телебачення, яке тоді лише зароджувалося, розіслали листи з вимогою замінити всі іноземні терміни на російські, українські, узбецькі, грузинські тощо. Робилося це швидко й досить кострубато. Так саме слово «телебачення» тоді було диким мовним покручем. Грамотно було би називати новий вид зв’язку або не по-нашому — телевізією, або по-нашому — дальнобаченням.
Сповна дісталося наскрізь англомовним тенісу й футболу. Відповідальні за це працівники настирливо шукали аналоги іноземним термінам. І не завжди вдало. Так у тенісі сет став грою, а гейм — партією, хоча «гейм» з англійської перекладається саме як «гра». Але теніс тоді, та й тепер, був забавою для небагатьох, на відміну від масового футболу з мільйонами гравців та десятками мільйонів уболівальників. Вони попервах не могли зрозуміти коментаторів, які миттєво почали послуговуватися «вітчизняними» термінами. Але й у них виходило далеко не все.
Саму гру у футбол тоді так і не переназвали на «ножний м’яч», хоча той же гандбол став на два десятиліття «ручним м’ячем». Все інше перейменували. Офсайд став положенням поза грою, тайм — половиною гри, гол — забитим м’ячем, корнер — кутовим ударом, пенальті — одинадцятиметровим, бек — захисником, хавбек — напівзахисником і так далі. Цікава доля терміну «інсайд», яким у ті часи називали двох із п’яти нападників — тоді у футбол грали з п’ятьма нападниками, що займали позиції поміж центральним та крайніми нападниками. Інсайдів стали називати «напівсередніми». Лівим та правим.
За правильністю термінології слідкували спеціальні люди. Тож усе було більш ніж серйозно. За того ж «інсайда» цілком можна було отримати серйозні неприємності. На щастя, і не лише для футболу, на початку 1953-го Сталін помер. Але його розпорядження, які офіційно були постановами партії чи уряду, залишалися у силі.
За рік-два стало зрозуміло, що за «космополітизм» уже не саджатимуть. Тож у пресу, радіо й телебачення почали потроху повертатися заборонені раніше слова. Тож і у футболі можна було знову називати кутовий корнером, а захисника — беком. Але так не сталося. Бо за роки заборони частина неанглійських термінів прижилася так добре, що про англійські вже не згадували. І навпаки — аналоги «ауту» та «захисника» міцно забулися. Решта ж існували паралельно, збагативши тим словниковий запас футбольних журналістів і коментаторів. Десь частіше вживають наш термін — поза грою проти офсайду, десь англійський — пенальті проти одинадцятиметрового. З’являються нові футбольні терміни, частина з яких є лише забутими після 1949 року. Журналісти, які народилися на кілька десятиліть пізніше, і не здогадуються, що модне нині серед них слово «фулбек» вживали в нас ще 100 років тому.
Не можна не згадати про те, який внесок у боротьбу з «космополітизмом» внесла тодішня радянська Україна. Її чиновники традиційно були перші у впровадженні ініціатив із Москви. Тож наше футбольне начальство не обмежилося гральними термінами. Дісталося навіть іменам та по батькові футболістів і тренерів. І коли радянські євреї не особливо заперечували, аби їх називали не Гершами і Срулями, а Григоріям й Олександрами, то радянські угорці, коли стало можна, почали вимагати повернути їм справжні імена. Так відомі гравці київського «Динамо» Федір Медвідь та Йосип Сабо наприкінці 1960-х знову стали Ференцем та Йожефом.
Про все це я згадав не лише, щоб нагадати молодим не такі вже й давні події. Історія боротьби з іноземними футбольними термінами має навчити нас, що життя і мова, як частина життя, рано чи пізно візьмуть своє. І лише час покаже — хто переможе: «штрафний майданчик» чи «карна зона». Як на мене, правильно було б «карний майданчик». Але вирішувати життю.
Николай НЕСЕНЮК
Осв. Рівн. держ. пед. ін-т (1978-82), учитель рос. мови та літератури
Мне интересно, на каком этапе жизни он решил переобуться и начал упрекать украинцев за общение на русском? Язык не более чем средство для коммуникации.
А ведь этот человек ответственный за связи со СМИ.
Болельщики со стажем прекрасно помнят, что "нападающие", "защитники", "вратари" появились гораздо позднее, уже после Сталина. А до этого были как раз "форварды", "беки", "голкиперы." Кто слушал репортажи Вадима Синявского, тот помнит.
Складывается впечатление, что Несенюку просто нечего делать и не о чём писать, раз он всё выворачивает наизнанку. Да и вообще, при чём тут Сталин, которого он буквально за уши притянуть пытается? Он ему "детство испортил"? Так уже есть одна больная девочка, которой нехорошие дяди детство испортили. Её Гретой зовут. Может Николай тоже о подобной "славе" мечтает?
А щодо історії сайту - варто згадувати ще Стіну. Але від неї мало хто залишився...
я так і не зрозумів, Микола Іванович за майданчик чи за зону ?)))
Якщо пан Микола такий "правильний", то мав би навпаки боротися за чистоту української мови. Вже набридли ці англомовні запозичення, які тулять куди треба і не треба. "Кейс" замість "випадок" чи "варіант" - що за дурість?! Наша мова з кожним роком стає все більш засміченою.
Якщо бути послідовним, то давайте вже казати бол, пенальті еар, фрі кік і т.д. і т.п.
Карний майданчик? Так, це більш доречний переклад, ніж "штрафний"...
Написано цікаво і українська тут гарна, приємно читати. Дякую!
учетная запись этого пользователя была удалена
И кстати, Николай, переводить иностранные термины и использовать их в речи - нормально. Во всем мире.
Осв. Рівн. держ. пед. ін-т (1978-82), учитель рос. мови та літератури
Мне интересно, на каком этапе жизни он решил переобуться и начал упрекать украинцев за общение на русском? Язык не более чем средство для коммуникации.
А ведь этот человек ответственный за связи со СМИ.
Мы ведь хотим быть свободной нацией, но почему-то на западе отношение к украинцу говорящему на русском, хуже чем к венгру/поляку.
Мне, как северянину с отличным знанием украинского, было дико слышать вечный вопрос "хлопци, а де це так розмовляють украйинскою, такый цикавый говир". Чего ответить? Ну я по жизни на русском, поэтому знаю только литературный украинский. "Ну з Чернигова мы, мешкаемо у Кыйеви". Одна бабка в продуктовом думала, что Чернигов в России, спрашивала в какой стране лучше живётса :)
Ось такэ, мовне пытання :)
Начнем с того, что до Голодомора больше 90% жителей Донбасса разговаривали на украинском языке, я уже не говорю о других регионах. И да, я преимущественно говорю по русски, но в семье говорю по украински и буду к этому приучать своих детей, когда они появятся.
Ну а что касается жителей Западной Украины. Ну мне они тоже говорят "о видим шо диалект не львовский". Ну и что в этом плохого. Я когда слышу не "кировоградский" диалект, тоже спрашиваю откуда человек. Эта особенность присуща абсолютно всем большим странам. В Германии диалекты различаются и люди тоже интересуются ху из ху.
Тогда говорили - все национальности обязаны иметь общий язык. Под видом великой цели "стать единой общиной" людей лишали возможности изучать привычный для себя язык (быт, культуру, религию). Украинцы стали возмущаться таким положением дел, кремль решает снизить численность населения в стране и делает Голодомор. Со всех дальних уголков россии принудительно переселяют "своих", увеличивая % русского населения вместо погибших. На Донбассе % украинцев стал примерно 60%. Теперь мы "братские народы".
Сейчас говорят - нельзя говорить на языке врага, мы обязаны избавиться от всего российского(совкового). В итоге смотрим их ТВ, пользуемся запрещенными соц сетями, закрываем глаза на московский патриархат в наших церквах и прочее... Скажите честно, как часто обсуждаются выше сказанные проблемы в сравнении с "мовным пытанням"? И что из этого важнее нам!
>"Тому читав усе, зокрема спорт взагалі."
Я не просто так упоминал образование педагога русского языка у Несенюка. Он ведь всё ещё не выучил украинский!!! Хотел перевести:
>"Поэтому читал в целом всё, особенно спорт".
Словосочетание "зокрема спорт взагали" не имеет смысла. Мова у нього украйинська, а грамматика и порядок слов русский :) В добавок перепутал ВЗАГАЛИ и ЗАГАЛОМ. Такой бред выходит, когда человек думает на русском, но пишет на украинском. Написать он хотел такое:
>"Тому читав ЗАГАЛОМ ВСЕ, зокрема про спорт"
О каком мовном законе может идти речь когда эту мову никто никогда не учил и не соберается? Русский все знают, а вот украинский нормально выучить желающих я не встречал.
Да шо вы горите, русский все знают. А че ж тогда пол страны суржиком говорит "це, шо, нема, вин" и так далее? Я вам веду к тому, что в стране где говорят на двух языках, случаются вот такие ошибки, и не ТОЛЬКО на украинском языке, но и на русском.
Ради справедливости скажу, что когда человек говорящий на суржике мне говорит какого фига я говорю на русском, я ему отвечаю: так и ты на украинском на говоришь. Да, есть такой момент. Но не надо судить только по своему окружению, в Украине полно грамотных украиноговорящих людей. Но аже если и встречаются русизмы в малом количестве, ничего страшного, все равно такую речь приятнее слышать чем русский язык. А в русском языке, чтобы вы знали, сами россияне нередко употребляют украинские слова (которые они конечно же выдают за русские).
учетная запись этого пользователя была удалена