Известный журналист Николай Несенюк — о реконструкции некоторых украинских стадионов.
«Ці дві новини з’явилися практично одночасно. У першій повідомлялося, що новообрана влада Рівного та області продовжить реконструкцію стадіону «Авангард» в обласному центрі, і що обійдеться ця реконструкція у понад пів мільярда гривень. Друга новина була про те, що стадіон у Сумах продано на аукціоні за вісім мільйонів гривень. І якщо ціна за сумський стадіон вже остаточна, то рівненський згодом коштуватиме ще дорожче. Починали реконструкцію із суми у сто мільйонів, яка за три роки виросла у п’ять разів і зростатиме надалі.
Не подумайте лише, що у Сумах продали якусь розвалюху. Величезний стадіон, розрахований на двадцять п’ять тисяч глядачів, знаходиться у цілком робочому стані. Двадцять років тому його будівництво обійшлося у 50 мільйонів, що на нинішні гроші дорівнює приблизно трьомстам. Очевидно, що тоді з цією спорудою місцева влада продешевила — не було ще досвіду підготовки до футбольного Євро-2012, коли державні стадіони обходилися у мільярди. Але й тоді сумський стадіон був золотим. Для тих, хто «освоював» оті самі мільйони. Тепер же ми дізналися його справжню ціну. Справжню тому, що стадіон у Сумах викупила приватна особа за власні гроші. А курс власних грошей у нас завжди був набагато нижчим за курс грошей бюджетних.
Тепер маємо формулу — вартість споруди, яку будували за бюджет, ділимо на суму, за яку цю споруду потім продали. У випадку зі стадіоном в Сумах перша сума вища за другу щонайменше у сорок разів. Тобто із сорока бюджетних гривень вкрали тридцять дев’ять.
Повернемось до Рівного, де стадіон ще будують. Перед виборами нинішній міський голова про стадіон мовчав. Вважав, що місту і без нього є куди витрачати гроші. Тепер же він змінив свою думку. І не тому, що будівництво виявилось дешевшим, ніж він думав. Навпаки — дорожчим! А це означає що черга стати золотим дійшла нарешті і до стадіону в Рівному. Згідно до виведеної нами щойно формули, фірми-забудовники отримають «зверху» майже 500 мільйонів гривень. Вистачить усім — і владі, і будівельним бізнесменам.
На жаль, вирахувати суму, за яку цей золотий нині стадіон продадуть років так за двадцять, поки не можна. Тому що стадіону в Рівному ще немає і він там невідомо коли буде. Не те що у Сумах, де за тими, хто освоював бюджетні мільйони двадцять років тому, загуло ще за часів Кучми», — написал Несенюк в своей колонке на Gazeta.ua.
во-первых, футбольные стадионы не являются ликвидными объектами (в нашей стране уж точно, а тем более в Сумах и Ровно) и как таковые не имеют рыночную стоимость, потому что отсутствует рынок подобного имущества. это специальный (т.е. имеющий узкий специальный вид использования) объект, поэтому при продаже он может иметь или специальную стоимость или ликвидационную (при банкротстве)..
во-вторых, тут даже не глупо, а просто не имеет смысла сравнивать стоимость постройки/реконструкции к стоимости будущей продажи, это в корне не правильно. строят как правило сейчас и для себя, для своих нудж, а продают стадионы исключительно по нужде - банкротство, потеря клуба ну и всякое такое..
давайте для примера возьмем "Черноморец":
- Окончательную стоимость возведения арены в парке Шевченко руководство "моряков" пока не озвучило. Лишь оценочную – по словам президента ФК Леонида Климова, работы обошлись клубу примерно в $300 млн. (изначально планировалось 100 млн. у.е.) (8 ноября 2011 г.)
- Стадион "Черноморец" снова будет выставлен на торги. Стартовая цена за арену составляет 139,8 млн гривень (это около 5,2 млн. долл.), что на 89 млн. гривень меньше, чем во время предыдущих торгов, которые неудачно прошли. Это будет уже 17-я попытка продать стадион "Черноморец". До этого за арену хотели выручить 1 млрд 140 млн. гривень. Желающих купить стадион "Черноморец" так и не нашлось. (21.05 2020 г.)
Вот мы имеем разницу в 60 раз между стоимостью реконструкции и очередной попыткой (даже не реальной) продажей.
Я не защищаю тех, кто при строительстве стадионов за бюджетные деньги, ворует часть этих денег. Я хочу обратить внимание Несенюка и уважаемых читателей:
- "Тепер же ми дізналися його справжню ціну. Справжню тому, що стадіон у Сумах викупила приватна особа за власні гроші. " - на то, что стоимость строительства стадионов, вообще никак не связана со стоимостью их продаж (в основном вынужденных). Не бывает у стадионов "справжних цен" - есть стоимости, за которые в каждом конкретном месте, готов заплатить какой то человек/компания.. Не хотите - не продавайте, через десяток лет обсыпется, облезет, обрастет долгами, потом вообще никому и даром не втиснуть
Другое дело, что украсть - самое любимое занятие наших чиновников :(((