Главный тренер «Львова» Виталий Шумский — едва ли не главный ньюсмейкер чемпионата Украины в последние дни.
— Пане Віталію, ви опинилися в епіцентрі неординарної події. Давайте ще раз — як усе було?
— Я підійшов до четвертого судді Кривоносова, запитав його по грі за якесь порушення: чому у наш бік фіксують порушення, а у бік Колоса — ні. Спокійним тоном запитав, нормально. На що він мені відповів російською, і то таким, знаєте, тоном. «Чому ви зі мною спілкуєтесь російською мовою?» У відповідь Кривоносов рацією передав головному арбітру: «Тренеру дати жовту картку».
Зупиняється гра. Біжить Копієвський до мене і виймає «гірчичник». Запитав його: «За що ви дали мені жовту картку?» Відповіді я не отримав. Гра відновилася. Тоді я ще раз підійшов до четвертого арбітра і поцікавився: за що він сказав виписати мені жовту картку. Кривоносов не відповів нічого. Ось такий прецедент.
Є правила футболу. За мову там не дають жовтих чи червоних карток. При цьому, ми ж в Україні. Є закон 16 січня: у публічних місцях розмовляти державною мовою. І коли тобі за державну мову починають давати жовті картки, я цього не можу зрозуміти.
— У той момент ви відчули себе дискримінованим за мовною ознакою?
— Звичайно! Не тільки я, а й мої помічники. Думаю, якби це почули люди на трибунах, почувалися б так само. До того ж, це був День вшанування пам’яті героїв Небесної Сотні. Розумієте? І переддень Рідної мови.
— Дехто закидає, мовляв, мовний закон є, але де там записано, що арбітри в українському футболі зобов’язані спілкуватися українською? Його варто доповнити, конкретизувати?
— Звичайно. Але ж — публічні місця. Футбол — це публічне місце? Куди ще конкретизувати? Телебачення на матчі є, мікрофони, всі все чують.
— Український футбол потрібно «лагідно українізувати»?
— Тільки так. Бачив, як Коваленко летить літаком в Аталанту і в нього вже є італійський словник. А в Україні ми рідною мовою не спілкуємося. Як таке може бути?
— Наш футбол і справді переважно російськомовний. Чому за стільки років не можна було опанувати державну мову? Як ви це для себе пояснюєте?
— Значить, вони не хотіли. Значить, українська мова — не їхня рідна. Та й сама Україна — не їхня рідна держава, напевно. Я можу розмовляти російською так само, як українською. Вдома можу говорити, як хочу. Але в публічних місцях такого не може бути.
— УАФ вже зацікавилася цим епізодом. Вам телефонували, розпитували про нюанси?
— Ні (це інтерв’ю записувалося 22 лютого, в обідню пору — авт.). Ніхто не телефонував.
— Ви усвідомлюєте, що можете увійти в історію, як борець за українську мову в українському футболі, як би це парадоксально не прозвучало?
— Не ставлю перед собою цілі, щоб стати першим чи потрапити в історію. Просто мене цей випадок обурив. Моя громадянська позиція — ми повинні розмовляти українською мовою.
— Чи готові ви й надалі дотримуватися принципу і вимагати від арбітрів спілкуватися з вами державною мовою?
— Звичайно! У нашій команді багато іноземців, але я спілкуюся з ними українською мовою, є перекладач. Вважаю, що так повинно бути. Є багато бразильців, гравці із Люксембурга, Франції. Запитайте у них: якщо приїхати туди — потрібно вчити їхню мову, чи ні.
Це — націоналізм. Націоналізм — хороше слово. Це означає, що ти любиш свою державу. Це у Совєтському Союзі націоналізм прирівнювали до фашистів. Насправді, це два зовсім різні табори. Націоналісти борються за свою державу і люблять її.
— Чи відчули ви підтримку після суботньої пригоди?
— Підтримала моя сім’я — в першу чергу. Багато друзів, товаришів. Отримав чимало повідомлень з цього приводу. Кажу ще раз: не ставлю собі це за самоціль, мені не потрібно публічності, але обурює, коли арбітр тебе зневажає.
— У вас — багата ігрова кар’єра. Ви виступали не лише за клуби із Західної України — «Карпати», «Прикарпаття» і тернопільську «Ниву», а й за «Дніпро» у середині 90-х. Якою мовою ви спілкувались у цьому клубі?
— Хороше запитання. То був 1996 рік, і всі хлопці, з якими я грав, можуть вам підтвердити — вони розмовляли російською мовою, а я спілкувався з ними українською. Окрім мене, українську часто використовував головний тренер команди В’ячеслав Грозний. Він родом із Кам’янця-Подільського. Ніяких проблем не виникало.
Єдиний неприємний випадок запам’ятався. Зайшли ми з дружиною у дніпропетровський магазин, хотіли купити їй взуття. Дружина звернулася до продавчині українською мовою, а та відповіла: «На каком языке вы со мной разговариваете? Я не понимаю». Ми обурились: «Як не розумієте?! А ви де живете?».
Я завжди і всюди спілкувався українською. У моїй кар’єрі була ще одна команда — «Уралан» Еліста, з якою їздив на збори. Там виступало багато українців, а тренував Павло Яковенко. Тож я так само розмовляв українською. Звичайно, час від часу потрібно було по-російськи щось сказати, але загалом послуговувався українською мовою.
— Після закінчення кар’єри ви на кілька років відійшли від футболу і працювали у Бельгії. Які ще мови вдалося вивчити?
— Розумію і можу трохи поспілкуватися польською. Вивчав фламандську мову, але зараз призабув — 15 років минуло з того часу. Плюс-мінус розумію. А ще — трішки англійської. Мав би більше вільного часу — підівчив би.
У Бельгії одразу три мови — фламандська, французька і німецька. Я мешкав у фламандській зоні. Щоб порозумітися з місцевими, спеціально ходив у школу. Якби в Україні існували три офіційні мови — тоді цей арбітр міг би розмовляти зі мною російською. Натомість у нас офіційна мова — одна. Він зобов’язаний спілкуватися українською — і не тільки зі мною. Протокол матчу вони пишуть українською. То чому спілкуються російською?
— У наступному турі до вас «Динамо» приїжджає. Нерядова, непересічна гра...
— У нас кожна гра — непересічна (усміхається).
— І все ж, до лідера чемпіонату — особлива підготовка?
— Працюємо в звичному режимі. Всі хлопці прекрасно розуміють, з яким суперником граємо. Попередній матч ми проводили з Колосом, хорошою командою, яка довела це в першій зустрічі із «Шахтарем». Скажу так: всі команди із верхньої половини таблиці — плюс-мінус рівні. Але, звичайно, «Динамо» — це особливий суперник.
— Четверговий поєдинок динамівців у Брюгге зіграє вам на руку? Команда Луческу матиме обмаль часу для відпочинку...
— Це палка з двох кінців. Усе залежить від того, як вони зіграють у Брюгге. Зараз важко сказати. Звичайно, певна втома буде присутньою, але залежатиме ще й від того, який склад виставить проти нас Луческу. Така команда, як Динамо, мусить мати два рівноцінні склади.
Очікуємо дуже тяжкої гри. «Динамо» бореться за чемпіонський титул, а ми — за збереження прописки у Прем’єр-лізі.
— Слабкі місця у грі киян ви для себе вже окреслили?
— Кожна команда має як сильні, так і слабкі місця. Звичайно, будемо намацувати їхні проблемні ділянки і сподіватися на власний успіх. Скажу так: бій ми Динамо постараємося дати — це точно. Люди прийдуть на цей матч, і ми не маємо права грати як-небудь. Дамо бій не тільки «Динамо», а й усім наступним суперникам.
— Справді, проти «Колоса» ви зіграли у присутності глядачів. На «Динамо» прийде в рази більша аудиторія...
— Ми граємо для вболівальників. Це — справжній 12-й гравець. Класу іноді може не вистачати, але трибуни самі понесуть тебе вперед.
Олег Бабий
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Странно, что тебя не потребовали говорить по-русски, просто там живут более адекватные люди, чем ты
Но какой смысл Виталию Шумскому было обращаться с таким вопросом к ЧЕТВЁРТОМУ судье ? Что мог ответить ему на такой вопрос ЧЕТВЁРТЫЙ судья ? Ведь не он зафиксировал данное нарушение и не он в ответе за решения судьи в поле, не говоря уже о том, что оказать какое-то влияние на судейство после такой претензии главного тренера "Львова" четвёртый судья всё равно никак не мог. Абсолютно ясно, что Виталий Шумский не мог этого не понимать. Получается, тренер затеял совершенно пустой разговор с четвёртым судьёй. И главное : почему Виталий Шумский не сообщил, ЧТО именно ответил ему Кривоносов на его бессмысленный вопрос ?
Посада 4-го судді для цього і існує...
Выписка из Правила 20 Правил игры в футбол.
Четвёртый арбитр обязан оказывать помощь в осуществлении процедуры замены игроков во время матча
Четвертый арбитр имеет право проверить экипировку запасных игроков перед их выходом на поле при замене. Если экипировка запасных игроков не соответствует Правилам игры, он сообщает об этом арбитру
Четвертый арбитр следит за заменой мячей в случае необходимости. Если в процессе матча арбитр потребует заменить мяч, у четвертого арбитра наготове должен быть запасной мяч, чтобы свести к минимуму паузу в игре
Четвертый арбитр должен сигнализировать арбитру, если был предупрежден не тот игрок из-за ошибочного определения личности или когда игрока не удаляют после получения им второго предупреждения, либо когда вне поля зрения арбитра и его ассистентов произошло нарушение. Однако арбитр оставляет за собой право принимать окончательное решение по всем вопросам, связанным с игрой
По окончании матча четвертый арбитр обязан направить рапорт в организацию, проводящую соревнование, обо всех случаях некорректного поведения официальных лиц или инцидентах, оставшихся вне поля зрения арбитра и ассистентов арбитра. Текст рапорта он должен согласовать с бригадой арбитров
Четвертый арбитр имеет право проинформировать арбитра о некорректном поведении любого лица, находящегося в пределах технической площади.
Вот для для чего существует должность четвёртого судьи, но не для того, чтобы отвечать на вопросы, не относящиеся к исполнению его обязанностей.
" Шумский — Я підійшов до четвертого судді Кривоносова..."
Правила: " Тренер и другие официальные лица не имеют права покидать техническую площадь...( исключение - медики ,но с разрешения арбитра.)."
Может из-за этого нарушения Шумский получил желтую карточку ? Вполне могу допустить , особенно если он сделал это несколько раз в течении матча .
учетная запись этого пользователя была удалена
Це жарт звичайно. В мене є сумніви, що сам Кірсан Ілюмжинов нею розмовляв в побуті.
І все цим сказано.
учетная запись этого пользователя была удалена
Якою мовою розмовляють судді, скажімо, в Парижі, Варшаві чи в будь-якому іншому місті планети, тим більше, якщо змагання не міжнародні? Відповідь очевидна..
А цей Копієвський взагалі знахабнів- подає до суду на Шумського....
Де таке взагалі можливо?