Заместитель главного редактора еженедельника «Футбол» Андрей Шахов анализирует в 13-м номере издания, как пандемия повлияла на трансферный рынок и цены на нем.
Одразу хочу уточнити, що у таблицях враховується різниця між сумами, витраченими на новачків та заробленими від продажу футболістів. Тобто в таблиці гірших ті, хто витратив набагато більше, ніж придбав, а в таблиці найкращих — навпаки, ті, хто найбільше заробив від походів на трансферний ринок.
Що виходить? Сім головних ринкових марнотратів — клуби англійської прем’єр-ліги! Причому не лише топ. Там є «Ньюкасл», який, щоправда, солідно скупився цієї зими після зміни власника, який, напевно, теж не рахуватиме гроші надалі. І там є, що мене дуже здивувало, «Лідс», який має один із найскромніших бюджетів в АПЛ і, як ми писали/ілюстрували раніше, одну з найскромніших зарплатних відомостей (менше отримують лише гравці «Брентфорда»).
Але цієї сімкою представництво клубів АПЛ не обмежується. Першу десятку замикає «Ліверпуль», а до другої входять «Астон Вілла», «Вест Гем», «Крістал Пелас» та «Лестер». Тобто виходить, більше половини команд у нашій гістограмі з англійського чемпіонату — 12! Причому 12 не у двадцятці, а у «вісімнадцятці»!
Робимо висновок, що англійські клуби як до початку пандемії, так і зараз продовжують скуповувати гравців, часом помітно переплачуючи. Здивувало, до речі, й те, що очолює цей список лондонський «Арсенал», який, незважаючи на 200-мільйонні витрати, навіть до зони Ліги чемпіонів не входить.
Хоча за чистими витратами на покупку новачків «Арсенал» далеко не перший. Він лише четвертий після «Челсі», «Сіті» та «Ювентуса», але «Арсенал» за ці два роки продав лише Віллока та Мартінеса, заробивши трохи більше 50 млн, тоді як вищезгадане тріо й заробило на продажі гравців дуже пристойно — 170-180 мільйонів!
А що поза Англією? Зрозуміло, серед них особняком стоїть ПСЖ. Ось далі, що несподівано, розташувалися «Рома» і... «Парма», що грає в серії «В». «Рома» дуже солідно скуповувалась після приходу Моуріньйо, виконуючи, здається, всі побажання португальського тренера, який все одно не може вивести римлян у зону ЛЧ. Більше того, поки що команда навіть у зону Ліги Європи не проходить! Втім, про те, що сеу Жозе давним-давно себе як тренер вичерпав, я пишу вже кілька років. І його робота у «Ромі» поки що це підтверджує.
І вже зовсім дивно бачити тут «Парму», яка вилетіла з еліти і зараз йде на 13-му місці у серії «В»! Зрозуміло, що зіркових гравців «Парма» купити не може, але вона бере кількістю. За чотири останні трансферні вікна «Парма» за гроші придбала 19 футболістів, а ще трьох за гроші орендувала. Якщо чесно, я не розумію, на що «Парма» розраховує, адже вона не лише молодих та перспективних збирала. Що хтось вистрілить у серії «В»? Відверто побоююся за фінансове майбутнє клубу з такою трансферною політикою.
Здивувало, що у двадцятці лише одна іспанська команда, та й те вона замикає другу десятку. І це не «Реал», не «Барса» та не «Атлетіко», а «Севілья»! Але тут жодних проблем: Мончі знає, як витрачати гроші та як за ці гроші збирати класну команду.
Ще один сюрприз, поява на 19 місці клубу не з «Великої п’ятірки». Це «Зеніт», який потрапив до цього списку завдяки зимовій покупці бразильського форварда Юрі Альберто, за якого пітерці виклали 25 млн.
Тепер про іншу таблицю — таблицю клубів, які вийшли з цих чотирьох трансферних вікон найбільш прибутковими: доходи мінус трати.
Теж сюрприз, адже очолює реєстр мадридський «Реал», який привчив нас до того, що витрачає, а не заробляє. Втім, ви пам’ятаєте, скільки сезонів «Реал» взагалі ніким не посилював склад! А за часів пандемії Мадрид розпочав активний розпродаж тих, хто не дуже потрібен першій команді. І хоч не зумів позбавитися Бейла, Іско, Азара, все одно продав на 182 млн євро. Так, за кількістю трансферних доходів (доходів, не прибутку!) Мадрид поступається більш ніж на сто мільйонів «Інтеру», поступається навіть «Барселоні», але та ще неслабо витратилася, тоді як «Реал» обмежився Камавінгою.
Більше того, «Реал» став єдиним клубом у чемпіонатах «Великої п’ятірки», який обидва пандемійні сезони закінчив із прибутком! Згоден, він набагато менше запланованого, але навіть за повної відсутності глядачів минулого сезону, з урахуванням глобальної реконструкції «Сантьяго Бернабеу», який фактично стане абсолютно новим стадіоном, клуб виходив у плюс. У тому числі завдяки операціям на трансферному ринку. Варан, Едегор, Хакімі, Регілон, Оскар Родрігес... Зверніть увагу: крім французького центрбека, решта — вихованці кантери. Тобто у складний момент саме клубна школа стала тим самим фактором, який допоміг клубу втриматися не просто на плаву, а й отримати трішки «на молочишко».
Звертаємо увагу і на те, що у двадцятці одразу п’ять клубів з Південної Америки, у тому числі чотири з Бразилії, що вкотре показує, наскільки багато талантів у цій країні. «Греміо» вигідно продав Пепіньо в «Порту», Вандерсона в «Монако» і Руана в «Сассуоло», «Інтернасьонал» круто піднявся на пострадянських клубах (Юрі Альберто і Вінісіус Тобіас), «Сан-Паулу» продав в «Аякс» Антоні та Бреннера в «Цинциннаті», «Фла» за двадцятку пхнув Жерсона в «Марсель», а «Палмейрас» заробив на уругвайці Віньї («Рома») і Артурові Кабралі («Базель», нині «Фіорентина»). «Рівер Плейт» від них не відстав, продавши Юліана Альвареса в «Ман Сіті» та Гонсало Монтієля в «Севілью».
Взагалі таблиця кращих значно різноманітніша. Тут і португальці, і голландці, і французи, і іспанці, і італійці, і австрійці, і навіть англійській команді знайшлося місце. «Борнмут», незважаючи на відмінний заробіток (Аке, Каллум Вілсон, Ремсдейл, Данжума), все одно претендує на повернення до прем’єр-ліги.
Андрій ШАХОВ
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости
Читать все комментарии (1)