Першого червня збірна України зіграє із Шотландією за право потрапити до фіналу плей-офф, де вже на свого суперника чекає Уельс. Навряд чи цей матч викликав би такий колосальний інтерес, якби не війна, яка почалася в лютому цього року, коли росія напала на Україну, намагаючись знищити нашу країну. На щастя, українська армія чинила більш ніж гідний опір, завдяки чому багато хто з нас у відносній безпеці, і ми можемо навіть трохи відволіктися від війни, щоб подивитися та поговорити про футбол.
Але так як війна насправді нікуди не пішла, і ніхто не знає, коли вона закінчиться, весь світ (майже весь) підтримує Україну, зокрема й у спорті. Не секрет, що багато раніше нейтрально налаштованих людей бажають нашій збірній потрапити на чемпіонат світу. Саме тому шотландці розуміють, що більша частина футбольного світу в цьому матчі вболіватиме за Україну. Як зізнаються шотландці, вони й самі підтримували б нашу збірну, якби не були нашими суперниками.
Саме про цю тему найчастіше пишуть шотландські журналісти. Вони розуміють, що на збірну Шотландії чиниться колосальний тиск, адже всі футболісти чудово розуміють, що відбувається в Україні і чому нашу країну підтримують багато людей. Через це журналісти побоюються, що їхня збірна може не витримати такої напруги.
Scotsman
«Погляди всього світу прикуті до Шотландії, і всі хочуть, щоб ми програли», — стаття з таким заголовком вийшла на сайті Scotsman. Журналіст Ейдан Сміт пояснює читачам, що Шотландія опинилася в настільки незвичайній ситуації, що ніхто не може передбачити, як це позначиться на футболістах і самій грі.
«Це слово намагаюся уникати, тому що спортсмени не можуть встояти перед ним. Кожен успіх, кожна подія і, можливо, кожна тарілка пластівців у ранок змагань — це сюрреалістично.
Але, можливо, саме це слово найкраще пояснює ситуацію, в якій опинилася Шотландія. І зараз я говорю не лише про футболістів, а й про вболівальників, та й про всю нашу країну. Цей плей-офф чемпіонату світу проти України буде незвичайним, неземним, дивним. Але найкраще підходить саме слово «сюрреалістичне». Чи міг хтось уявити собі ще в січні, що весь світ вболіватиме за Україну в цьому матчі. Що весь світ пильно стежитиме за грою, і всі бажатимуть поразки Шотландії. Але саме ми опинилися в такій ситуації, коли на нашу збірну чиниться колосальний тиск. І футболісти мають із цим впоратися.
Співчуття до українського народу поширюватиметься на більшу частину світу, яка підтримуватиме їх у їхньому прагненні потрапити на турнір у Катарі, включаючи, здається, деяких шотландців. Колишній капітан збірної Шотландії Грем Сунесс зізнався, що не може змусити себе вболівати за команду, яку представляв на трьох чемпіонатах світу через ситуацію в Україні. І він не один такий.
Для деяких футбол і війна не можуть бути легко розділені, і ідея завдати болючої поразки українському народу, в той час як ракетний дощ обрушується на їхню батьківщину, недоречна.
Але уявлення про те, що українська сторона хотіла б навіть безплатну перепустку на турнір, що вони воліли б, щоб їх не запрошували на змагання, або що вони не будуть готові до гри, здається невірним. Україна не просто хоче потрапити до чемпіонату світу. Вона хоче виграти цю путівку на полі. І важливо не забувати про це. Самі українці одразу ж відкинули ідеї про те, щоб здобути місце на чемпіонаті світу обхідними шляхами. І за це їх варто поважати».
BBC Scotland
Журналіст BBC Scotland Ліам МакЛеод розповідає читачам про те, на що чекати Шотландії від України, яка зіграє свій перший офіційний матч після початку війни.
«Було б потрібне холодне серце, щоб не зворушитися побачивши Романа Яремчука, який щосили намагається тримати себе в руках, коли він вийшов на поле зі своєю командою „Бенфіка“, яка наприкінці лютого здобула перемогу над „Віторією“ у португальській Прем'єр-лізі .
Українському нападнику аплодували стоячи, коли він вийшов на заміну. Його товариш по команді Ян Вертонген вручив капітанську пов’язку. В його очах стояли сльози, нижня губа тремтіла. Трьома днями раніше його країна зазнала вторгнення. Його друзі та родина виявилися мимовільними учасниками війни.
«Мої друзі борються в Україні, мої люди борються в Україні, а мені треба битися тут», — сказав нападник після матчу. «Я не можу боротися там, але я можу робити це тут, на полі».
І саме з таким настроєм Яремчук та його товариші по команді зустрінуться із Шотландією у півфіналі плей-офф чемпіонату світу у середу.
Після початку війни Україні довелося відмовитись від вітчизняного футболу, який так і не відновився після зимової перерви. Сезон ліги було офіційно припинено наприкінці квітня після 18 ігор за участю «великої двійки», лідера ліги донецького «Шахтаря» та чинного чемпіона київського «Динамо», які боролися за титул. Це титул, який ніколи не буде присвоєний нікому.
Близько половини команди Олександра Петракова грає за «велику двійку». За команди, котрі давно не мали ігрової практики. З огляду на те, що багато українських гравців не брали участь у змаганнях із грудня, це можна розглядати як перевагу шотландців, і досвідчений воротар «Шахтаря» Андрій Пятов визнає, що ті, хто тренувався, трохи втомилися. Проте, вони запевняють, що готові.
У той час як Шотландія вперше з 1998 року намагається вийти у фінальну частину великих турнірів, українці останніми роками регулярно проходять кваліфікацію, дебютувавши на великому турнірі на чемпіонаті світу у 2006 році та нещодавно гідно виступивши на чемпіонаті Європи.
Справді, вони були чвертьфіналістами на Євро-2020, перш ніж Англія, натхненна Люком Шоу та Харрі Кейном, розгромила їх з рахунком 4:0 у Римі.
Деякі гравці, здається, створені для міжнародного футболу, і Ярмоленко один із них. 32-річний футболіст забив 44 голи у 106 матчах. Він може вважатися лідером команди.
Однією з причин, з яких «Манчестер Сіті» святкує чергову перемогу, був Зінченко. 25-річний гравець, який вийшов на заміну в перерві в драматичний останній ігровий день, допоміг їм повернути все назад своїм чудовим 45-хвилинним виступом. Він явно один із найнебезпечніших гравців цієї команди.
Україна посіла друге місце після Франції у своїй кваліфікаційній групі, але не програла жодної гри. Обидва матчі із французами закінчилися з рахунком 1:1.
Вони виграли лише два з восьми матчів, а шість зіграли внічию, зокрема двічі з аутсайдером — Казахстаном. Тим не менш, у них є хороші гравці у всіх лініях, і вони будуть міцними горішками для Шотландії.
А емоційний бік?
Минулого тижня гравців «синьо-жовтих» відвідало близько 150 дітей-переселенців з України, які подарували їм малюнки та картини. Вони спостерігали за тренуванням команди, але це було нагадуванням про те, що, яким би важливим не був цей матч, це лише футбольна гра.
«Ми знаємо, що наші співвітчизники дуже хочуть повернутися додому, але в Україні, як і раніше, небезпечно, особливо для дітей та жінок», — сказав тренер Петраков.
«Тому хочу побажати нашим українцям терпіння. Ми віримо у наші збройні сили, які повернуть мир на нашу землю. Ми збираємося грати у Глазго, і я вас запевняю, хлопці зроблять усе, щоб потрапити на чемпіонат світу».
The Scottish Sun
Видання The Scottish Sun, як і багато інших, розповідає про те, що весь світ вболіватиме за Україну та проти Шотландії, і що треба якось це пережити. Також журналісти пишуть про безкоштовні автобуси для українських біженців, яких доставлять на стадіон із різних куточків країни. Насамперед, з Единбурга, де вже проживає понад 1000 українців.
«Автобуси з українськими біженцями прямують до Глазго на вирішальний матч плей-офф чемпіонату світу проти Шотландії наступного тижня.
Консульство України в Единбурзі виділило безкоштовні автобуси для фанатів, що відправляються в Глазго. Ще більше вболівальників приїжджають із інших частин Шотландії, а на матч у середу українцям було продано понад 1000 квитків.
Ханна Бітон Гаврилюк, голова Асоціації українців у Великій Британії, каже, що цей матч є довгоочікуваним відволіканням від вторгнення Росії.
Ханна, наполовину шотландка, також похвалила те, як місцеві жителі допомогли тим, хто оселився в Шотландії після втечі від війни. Вона сказала: «Це невелика нагода відволіктися від того, що відбувається в Україні. Тільки з Единбурга йдуть два автобуси, це 100 людей. Але охочих значно більше. Близько 80 відсотків із них — переміщені особи, які приїхали до Шотландії. На даний момент я хотіла б, щоб Україна перемогла. Нас підтримує майже весь світ. За останні три місяці наша спільнота в Единбурзі зросла з 80 до 1000 членів.
Це буде дуже емоційна гра для українців. Люди дуже хочуть потрапити на цей матч. На цій грі буде сильна українська підтримка». 60-річна Ханна додала: «Якщо Україна виграє, ми сподіваємося, що шотландці підтримають нас і вони будуть дуже раді. Так само я підтримуватиму Шотландію і далі, якщо вони виграють».
Цей матч стане першим, який Україна зіграє з початку війни у лютому. Переможець матчу зіграє з Уельсом 5 червня, щоб вирішити, хто поїде на чемпіонаті світу у Катарі у листопаді.
Тим часом, лідер шотландських ліберальних демократів Алекс Коул-Гамільтон закликав SFA (футбольну асоціацію) надати безкоштовні квитки для українців.
Він сказав: «Шотландія проти України буде справжнім випробуванням для нашої збірної і багато хто хоче потрапити на матч, але для багатьох українських футбольних фанатів це немов шанс на мить повернутися в той час, коли ще не було війни, але був футбол, і була можливість збиратися разом. У розпорядженні SFA багато корпоративних квитків. Було б непогано роздати хоча б частину з них українцям, які опинилися в Шотландії внаслідок жахливих подій, які відбуваються на їхній Батьківщині».
Антон ПРОКОПОВ
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости
Читать все комментарии (2)