Відомий український тренер Сергій Ковалець поділився враженнями від дебютної гри молодіжної збірної України на Євро-2023 U-21 з Хорватією.
— Вітаю наших вболівальників та всю країну з перемогою на молодіжному чемпіонаті Європи. Перед стартом турніру звертав увагу на те, що завдяки нашим героїчним збройним силам, ми змогли провести повноцінний чемпіонат — якісну підготовку отримали й наші збірники. У стартовому поєдинку із хорватами в «основі» команди Руслана Ротаня вийшли дев’ять гравців, які представляють клуби УПЛ і тільки два легіонери.
Грали впевнено, контролювали гру, тому перемога, вважаю, цілком закономірна й заслужена. Сподобались не тільки діє в атаці, а й те, як був організований захист. Так, десь в кінці другого тайму суперник створив гострі моменти, але йому вже нічого було втрачати, це більше нагадувало спроби відчаю. В той час, як Україна гостро контратакувала, могла забивати третій, четвертий м’ячі та закривати гру.
— Хто сподобався у складі команди Руслана Ротаня?
— Таловєров, Бондаренко, Кащук — у кожній ланці були свої лідери, але в першу чергу виділю саме командну гру. Сподобалось, що ніхто не тягнув ковдру на себе, що частенько трапляється саме на подібних турнірах, коли гравці хочуть, як то кажуть, продати себе. Всі грали на команду, тренерам вдалося створити чудову атмосферу.
— Анатолій Трубін вийшов у стартовому складі молодіжки та відіграв «на нуль», хоча до цього провів три повних поєдинки за національну команду. Ризик виявився виправданим?
— Тренерський штаб мав час оцінити функціональну готовність Трубіна, та, на мій погляд, прийняв правильне рішення. Анатолій надійно провів весь поєдинок, своєю холоднокровністю вселяв впевненість у партнерів по захисту, декілька разів по-справжньому виручив. Мати такого голкіпера — плюс для будь-якої команди.
Для мене більшою несподіванкою стала поява Судакова у другому таймі, який до цього також провів три повних поєдинки за команду Реброва. Сподіваюсь, що Ванат та Мудрик зможуть відновитись й також допомогти молодіжці достойно представити нашу країну серед найкращих збірних європейського континенту.
— Справжнім відкриттям став Олексій Кащук, який забив гол та віддав результативний асист. Історія цього вінгера, який туманним перспективам у «Шахтарі» віддав перевагу оренді в азербайджанській «Габалі» (33 матчі, 16 голів, 10 асистів), можна назвати прикладом для наслідування іншій молоді?
— Ігрова практика — запорука прогресу та розвитку молодого гравця. Згадайте історію Зінченка, який, підписавши контракт з «Манчестер Сіті», відразу не зміг пробитися до складу, тому прийняв орендну пропозицію ПСВ. Саша розповідав, що той період, проведений в Нідерландах, дуже допоміг йому адаптуватися до європейського стилю життя та відчути ритм закордонного футболу.
Або візьміть Бражка — хлопець провів чудовий сезон у «Зорі», а тепер повертається в «Динамо», але вже маючи прекрасні перспективи й надалі виступати на високому рівні. Оренда — це нормальне явище.
— Рівень чемпіонату має значення?
— Головне, щоб була довіра. При меншій опозиції та меншому тиску молодий гравець може швидше повірити в себе. Проте я б не сказав, що той же чемпіонат Азербайджану, або Грузії — слабкі. Там виступають сильні конкурентні команди, є майстерні легіонери, які змушують викладатися на повну.
— В стартовому складі молодіжки також вийшов Максим Брагару, з яким ви разом працювали в «Чорноморці». Внаслідок яких якостей йому вдалося від гравця Першої ліги дорости до основи молодіжної збірної на ЧЄ?
— Недавно «Інгулець» приймав «Чорноморець» в Петровому, після гри Брагару підійшов та подякував за довіру з боку тренерського штабу, який тоді працював в Одесі.
Брагару має швидкість, прибавляє індивідуально — в нього чудові перспективи. А ще це дуже відповідальний, добросовісний та цілеспрямований виконавець, який хоче добитись високого результату у футболі, а також допомогти своїм батькам. Можливо, з Хорватією Максим проявив себе не дуже яскраво, але він командний гравець, який ще принесе багато користі молодіжній збірній.
— Перемога над Хорватією відкриває шлях Україні в плей-офф ЧЄ?
— Читав, що спеціалісти фаворитом нашої групи заздалегідь називали команду Іспанії, а Україні та Хорватії прогнозували боротьбу за друге місце. З огляду на це, як сам факт здобуття трьох, так й те, наскільки впевнено був досягнений результат, додає впевненості, що саме Україна стане однією з двох команд, які продовжать боротьбу. Але зроблений лише перший крок. Наступна гра — з господарями турніру, командою Румунії. Ця збірна грає вдома, також має амбіції та характер. І, як показав приклад другого господаря Євро, збірної Грузії, яка в стартовому поєдинку обіграла Португалію (2:0), недооцінювати фактор рідних стін не можна.
Тому очікую на важку гру з Румунією. Суперник може піднести різні тактичні сюрпризи, важливо не піддатись на провокації, виключити недооцінку. Зіграти на такому ж рівні відповідальності, як і в стартовому матчі.
— Наступний поєдинок команда Руслана Ротаня проведе вже у суботу, 24 червня. Перепочинок дуже короткий, грати прийдеться через два дні на третій. Як найкраще відновлюватись за такого графіку?
— Формат турніру насичений та швидкоплинний, а грати приходиться за високої температури. У матчі із Хорватією арбітри робили паузи, давали змогу футболістам попити водичку та перевести дихання. За таких умов грати особливо складно. Хороший відпочинок — це насамперед сон. Також повинні допомогти масажисти, медичний штаб — у відновленні дрібниць не буває. Не виключаю, що тренери можуть вдатися до ротації на деяких позиціях, адже вибір гравців у молодіжки, на щастя, є.
Сергій Ситник