Минулого тижня ми відчули широку гаму почуттів, переживаючи за нашу молодіжну збірну на чемпіонаті Європи. Тріумфальний шлях затьмарився півфінальним розгромом. Як оцінити результат збірної? Основне завдання — потрапляння на Олімпійські ігри — вирішено. І, тим не менш, поговорити є про що.
Видатний журналіст минулого Аркадій Галинський у своєму матеріалі про фінал Євро 1988 року, описуючи рішення Лобановського по ходу цього матчу, зазначав, що заміни, які провів головний тренер радянської команди, були спрямовані на уникнення розгрому. Тоді це викликало типову для матеріалів Галинського хвилю суперечок і шквал обурення. Але, якщо ми знову і знову переглянемо той фінал, то помітимо, що після нереалізованого Бєлановим пенальті, скоріше голландці були ближчими до 3:0, аніж радянські футболісти до 2:1.
А насправді Лобановський виявився правий. Якби його команда програла фінальний матч не 0:2, а 0:3 чи 0:4, чи були б настільки почесними ті срібні медалі? Чи багато любителів футболу пам’ятає, хто був би головним тренером збірної СРСР у фіналі 1972 року, розгромно програного німцям 0:3? А так у всіх уболівальників у пам’яті залишилася пристойна гра нашої команди з якимись шансами на успіх...
Як, найімовірніше, і більшість, не люблю, коли на біле кажуть чорне і навпаки. Жахливо коробило під час прочитування і прослуховування коментарів деяких фахівців, які, незважаючи на перемоги нашої молодіжної збірної, все одно продовжували повторювати, що вона грає погано і показує старомодний футбол...
При цьому так само викликало роздратування і те, що після розгромної поразки команди в півфіналі почали лунати голоси, що, мовляв, усе гаразд, ви однаково на Олімпіаді, а хлопцям варто сказати спасибі. Цікаво, а якби наприкінці гри рахунок став 1:6 (а там реально йшов шостий гол), теж усе було б чудово?
Але навіть не стільки дивний оптимізм окремих шанувальників гри, скільки післяматчеві висловлювання головного тренера «молодіжки» Руслана Ротаня вразили до глибини душі. Виявляється головна причина такого результату півфіналу в тому, що команду затримали в якомусь ангарі в аеропорту. Потім, щоправда, було додано, що, якби йому (Ротаню) і його команді дали ще день відпочинку, то можна було посперечатися про результат.
Я не розумію, про що говорить Ротань? Чемпіонати світу та Європи — швидкоплинні турніри, специфіка яких якраз і полягає в умінні швидко відновлювати гравців. У цьому і суть роботи головного тренера збірної. Саме це він зобов’язаний вміти робити, а не скаржитися на те, що з цими обставинами йому довелося зіткнутися. Це, як далекобійник поскаржиться на те, що йому необхідно їхати вночі або носій на вокзалі заявить, що валізи важкі.
Теж саме про ангар. Невже енну кількість разів літаючи на літаках, ніхто не стикався з такою проблемою, що десь потрібно почекати, десь посидіти? Звичайна специфіка перельотів.
Загалом, послухавши все це, зловив себе на думці: «Найгидкіше, коли футбольні проблеми виправдовуються нефутбольними причинами». Якщо щось тобі заважає грати, оголоси до матчу. Але говорити після гри, та ще й програної...
Ротань міг вийти і сказати, що, мовляв, переоцінили трохи себе, хотіли зіграти у футбол, як і в груповій грі з Іспанією, але, вже, вибачте, не вийшло. Ми будемо далі працювати... Але було сказано про ангар.
І ось тут ми підходимо до того, з чого почали. Є матчі, які не можна програвати багато. Вприся, помри, але не дай. Є матчі, під час яких не можна кидати грати і розвалюватися, тому що над тобою потім сміятися будуть. І цим має керувати головний тренер. А вже, якщо таке сталося, то постаратися пояснити, чому твої футболісти після рахунку 1:4 перестали грати?
Ви згадайте багато міжнародних матчів, який Лобановський програв у чотири м’ячі? Так, зрозуміло, він Метр, він вище за всіх, він назавжди. Але справа не в Лобановському, а в самому підході. У рівні відповідальності і перед собою — молодими гравцями і таким же молодим тренером, і перед уболівальниками, яких, так би мовити, «приручили» своєю чудовою грою і в групі, і в 1/4...
А тому, хочу побажати Руслану Петровичу залишатися сучасною людиною не тільки в тому, що стосується самого футболу, як гри, а й у своїх післяматчевих реакціях. Оскільки, одного без іншого не існує, і, якщо починає між собою конфліктувати, то в програші, якраз тренер і залишається. А йому ще працювати і працювати. І готувати команду до Олімпіади.
Артем ЖОЛКОВСЬКИЙ для Dynamo.kiev.ua
- идиоты, вы набегались! Как вы собираетесь играть в финале?
В итоге немцы так и не восстановились.
Порой бывают такие игры, как у Лобановского с Италией или Ротаня с Францией, когда победить можно только отдав все силы. Турнирная стратегия обычно требует улучшения игры по ходу турнира. Но после игр навылет с топ-соперником все решает длина скамейки.
У Лобановского не нашлось равной замены прежде всего дисквалифицированному Кузнецову. У Ротаня даже с основой шансов скорее всего не было, мы прыгнули выше головы, обойдя французов и хорватов и увезя путевку на ОИ. Но более свежие испанцы в оптимальном составе явно сильнее.
З молодіжкою ситуація аналогічна. Виклалися проти французів, відновитися фізично і психологічно не змогли. Саме для цього існує другий склад, але Ротань цього не відчув.
Молодіжка пропустила багато через погану гру в обороні. Коли забивався перший м’яч, там усі постаралися, а не тільки Батагов. Трубін також не зіграв, а Таловєров біг трусцою, щоб підстрахувати партнерів(((. Два м’ячі на совісті Бондаренко, який просто полюбляє щось начудити біля власних воріт. Над обороною треба працювати, тоді й результати будуть кращими. Подивіться, як в обороні проти Іспанії грали англійці! І зробіть висновки.
__
Вы считаете, что наш резерв справился бы с испанской основой?
Даже Лобановский выставил в финале уставшую основу, а не свежий резерв.
2х равноценных составов не было ни у Лобановского, ни у Ротаня. Ротань и так выставил резерв на третий матч группы. И мы увидели, что защита трещит по швам. И только непруха испанского резерва помешала им крупно победить.
ИГРОКОВ, подчеркиваю - не тренера.
Кстати. О тренерах. Первая игра в группе с испанцами 2-2. Полуфинал 1-5. Разве дело только в игроках?Очевидно же, что и тренер испанцев сделал перестановки и проанализировал первую игру.
Ну и у нас усилить игру было уже некем, основа набегалась и не восстановилась после Франции. Имея на день отдыха меньше и тяжелый переезд.
Да, можно было автобус поставить и проиграть 0:2, но штаб решил иначе. Риснул и...
ПС первый тайм мы уступили 1 мяч. Во 2м пытались отыграться, но после 3го мяча поплыли. Тут уж и психология работает.
Но давайте не забывать, что мы прошли фаворита - Францию и сильную Хорватию. Сборная, как игроки, так и тренер, показали свой максимум. И дальше надо поддержать, а не огульно критиковать.
Т.е. фактически у нас 2 дня на восстановление, у испанцев 4.
Компенсировать можно было бы полноценной ротацией. Но у нас нет игроков на 2 состава. Мудрик вообще 2 игры по тайму отыграл, а именно он делал разницу с топ соперником.
Основа была вымотанная, так почему не дать минут 50-60 сыграть второму составу?
Как показала практика, Ротань ошибся поставив тот же состав, что играл с французами. Мудрик, кстати, в первой игре не играл, а забили 2 гола.
Хуже сыграть, чем 1-5 надо постараться. Но судя по вашим словам, сыграли нормально, тренер выбрал хороший состав и тактику, сыграли на максимум. Ок, так и запишем.
У нас с испанцами вообще удачных игр практически не было ни на каком уровне. Разве что в ЛН разок чудом отсиделись в автобусе.
Ну и с крупным счетом взрослая сборная влетала всем топам в последней игре наших лучших турниров - чм2006 и че2021. Для меня крупный влет в последней игре говорит о том, что мы забрались намного выше, чем должны были, судя по уровню игроков.
Если тренер ничего не меняет, это вовсе не означает, что он не может или не хочет: у него просто может не быть возможностей.
Что можно изменить, располагая игроками с такими небольшими возможностями? Ротань и его команда и так прыгнули выше головы. Так что нет смысла суетиться, упрекая его - будто бы он обязательно мог и должен был что-то поменять в игре.
А по счёту... Так бывает, что в рамку залетает всё, даже то, что не должно было залетать. Но кому-то, во избежание разгрома, очень хотелось увидеть наш родненький "автобус". Хотя, кто через год-второй вспомнит об этом полуфинале и о счёте, с которым он завершился? Или кто-то будет пару лет спустя смаковать победу в четвертьфинале над французами?
Хотя, если статья написана "специально" для Dynamo.kiev.ua, то тогда пазлы складываются: ВВЛ форевер, а Ротань - позорное чмо!
И я уже писал о том, что крупный влет смазывает эффект от успешного турнира. Как сейчас у молодежки, так например и у Шевы со сборной че или у Йовичевича, выведшего сборную детсада в евровесну и прошедшую этап, считавшийся непроходимым. Поэтому вместо признания большого успеха сборной мы читаем в обсуждениях о провале.
А сейчас почему-то кажется, что влет молодежки от испанцев - провал сборной, тренеров и ненавистной павелки.
Впрочем, у него в фейсбуке этот текст тоже есть. Там он благодарит сайт, который любезно разместил здесь этот пост, хотя он тут зарегистрирован и сам мог бы это сделать. Похоже, все смешалось в доме...
Впрочем, автор, надо признать, действительно предельно креативно мыслит. Первый пост здесь: "На краю пропасти" https://dynamo.kiev.ua/blog/231795-na-krayu-propasti , о возможности введения видео повторов. И дальше, к сожалению, продолжает писать, все так же разумно, оригинально, все в том же новаторском стиле).
Ну залетело все что летело, и что? Можно винить фортуну, но бессмысленно, - она точно не услышит, поскольку, мне кажется, эта богиня просто вымышленная).
Как вообще бразильцы теперь живут после 1:7? И это в полуфинале, и это где U-до бесконечности).
Сборная своей игрой и организацией несколько превзошла наши ожидания. Но бездарно проигрывать... Если тренер видит, что команда посыпалась, надо принимать меры, а не пытаться играть в ту же игру и искать потом нелепые оправдания. Смазали концовку, остался осадок. Дошло до того, что некоторые испанские болельщики заявили, что попадание сборной Украины на Олимпиаду - позор для игр. Это, конечно, преувеличение и хамство, но лучше никому не давать оснований для подобных высказываний.
Трагедії також нема. Але... безвольна гра, від суперника 6 ударів в рамку і рахунок1:5 - це безвідповідально ...
Як вихід на Олімпіаду і в 1/2 фіналу, так і ганьба від іспанців - 100% заслуга ГТ .