Продовжую розповідати про відомих динамівських футболістів різних поколінь. Сьогодні в центрі вашої уваги заслужений майстер спорту Ігор Бєланов.
Народився форвард 25 вересня 1960 року в Одесі. Володар «Золотого м’яча» — щорічного призу найкращому футболістові Європи (1986). У традиційному опитуванні авторитетного паризького журналу «France Football» київський динамівець набрав 84 голоси, випередивши найкращого бомбардира чемпіонату світу-1986 англійця Гарі Лінекера (62) та іспанця Еміліо Бутрагеньо (59).
Бєланов учасник ЧС-1986, віце-чемпіон Європи-1988. Провів 33 поєдинки у збірній СРСР, забив 8 м’ячів. Володар Кубка кубків (1986), чемпіон СРСР (1985, 1986), володар Кубка (1985, 1987, 1990). До списку «33-х найкращих» входив 4 рази. Срібний призер чемпіонату України (1996).
Виступав у клубах: СКА (Одеса), «Чорноморець» (Одеса), «Динамо» (Київ), «Боруссія» (Німеччина, Менхенгладбах), «Айнтрахт» (Німеччина, Брауншвейг), «Металург» (Маріуполь).
Свого часу Леонід Буряк порадив Валерію Васильовичу Лобановському звернути увагу на свого земляка, нападника «Чорноморця» Бєланова. І Метр тоді почув підопічного. Так 25-річний одесит став гравцем столичного «Динамо». Сезони 1985 і 1986 років стали успішними для київського клубу і вдома, і за кордоном.
Відмінні стартова та дистанційна швидкості, поставлений удар, наполегливість, працездатність, уміння чітко виконувати тренерські настанови дали змогу Ігорю стати провідним гравцем команди Лобановського. У складі динамівців у період з 1985 по 1989 рік нападник зіграв 121 матч, забив 39 м’ячів.
Запам’яталися м’ячі у ворота московського «Спартака». Один із них виявився двотисячним голом київського «Динамо» в чемпіонатах СРСР.
«Зірковим» для Бєланова і «Динамо» стали сезони 1985 і 1986 років. Кияни виступали тоді в Кубку кубків УЄФА, який уже вигравали 1975 року.
Рахунок єврокубковим голам Ігор відкрив 6 листопада 1985 року в київській зустрічі 1/8 фіналу, вразивши ворота румунського клубу «Університатія» (Крайова). Господарі перемогли — 3:0.
У гостьовому поєдинку 1/4 фіналу у Відні проти «Рапіда» Бєланов двічі засмучував воротаря збірної Австрії Мікаела Консела. Динамівці взяли гору — 4:1. Не пошкодував Консела наш форвард і в київському матчі на Республіканському стадіоні (5:1). А в півфіналі в Празі Бєланов провів м’яч із пенальті у ворота «Дукли» — 1:1.
2 травня 1986 року в Ліоні (Франція) на стадіоні «Жерлан» у фіналі Кубка кубків, динамівці зустрівшись з «Атлетіко» (Іспанія, Мадрид), Ігор Бєланов, Олександр Заваров та Олег Блохін за підтримки гравців середньої лінії Василя Раца, Павла Яковенка, Івана Яремчука влаштовували перед воротами суперника справжню «карусель», від якої в іспанських захисників голова йшла обертом.
Підопічні Валерія Лобановського перемогли (3:0) і вдруге завоювали Кубок кубків. Точними ударами відзначилися Заваров, Блохін і Вадим Євтушенко.
Підсумок турніру: 9 матчів (6 перемог, 2 нічиї, 1 поразка, м’ячі — 26:8). У цьому досягненні заслуга великого колективу.
Воротарі: Михайло Михайлов (5 матчів/5 пропущених м’ячів), Віктор Чанов (5/3).
Захисники: Анатолій Дем’яненко (9/2 голи), Олег Кузнєцов (9), Сергій Балтача (8), Володимир Безсонов (8), Василь Євсєєв (1).
Півзахисники: Василь Рац (9/2), Іван Яремук (9/3), Андрій Баль (8), Олександр Заваров (8/5), Павло Яковенко (8/1), Олексій Михайличенко (1).
Нападники: Ігор Бєланов (9/5), Олег Блохін (9/5), Вадим Євтушенко (9/3).
Тренер — Валерій Лобановський.
Наприкінці травня 1986 року в Мексиці стартував черговий чемпіонат світу. Основу збірної СРСР, якою керував Валерій Лобановський, складали київські динамівці.
У першому матчі в групі наша команда розгромила збірну Угорщини (6:0!). Забитим м’ячем відзначився Бєланов. Потім були нічия (1:1) з Францією і перемога над канадцями (2:0).
А потім відбувся повний драматизму поєдинок зі збірною Бельгії. Бєланову вдалося першим на цьому чемпіонаті відзначитися «хет-триком». Але наша збірна, на жаль, поступилася «червоним дияволам» (3:4). Допоміг бельгійцям рефері зі Швеції Фредрікссон. Він, заплющивши очі, дозволив нашим суперникам забити Рінату Дасаєву два м’ячі з явного офсайду.
Тоді одна югославська газета написала, що положення поза грою в бельгійців можна було побачити навіть пролітаючи літаком.
Якось Бєланов в інтерв’ю в серцях сказав: «Не замислюючись, проміняв би свій „Золотий м’яч“ на справедливий результат у матчі на чемпіонаті світу-1986 нашої збірної з бельгійцями».
По закінченню сезону 1989 року Ігор Бєланов залишив київське «Динамо». Кілька років він провів у престижній німецькій Бундеслізі, виступаючи за відомі клуби «Боруссія» (Менхенгладбах) і «Айнтрахт» (Брауншвейг).
Кар’єру гравця Бєланов завершив 1997 року у віці 37 років. Останнім його (як гравця) клубом був маріупольський «Металург». Зіграв за цю команду в чемпіонаті України п’ять матчів і відзначився чотирма голами.
У 2003 році Ігор Іванович став співвласником і асистентом тренера (щоправда, лише на один рік) швейцарського клубу «Віль». На посаду тренера він запросив свого давнього друга Олександра Заварова. І за кілька місяців команда з містечка з населенням у 23 тисячі жителів перетворилася на очах. У фіналі Кубка Швейцарії (2004) «Віль» переміг знаменитий «Грассхоппер» із Цюриха (3:2), завоювавши єдиний трофей у своїй історії.
Але казці прийшов кінець — через конфлікт із членами ради директорів Бєланову довелося покинути клуб. Після його відходу «Віль» програв вісім матчів поспіль і покинув вищий дивізіон швейцарського чемпіонату.
Повернувшись до рідної Одеси, Бєланов три роки очолював міське управління фізкультури і спорту.
У Південній Пальмірі є алея слави ФК «Чорноморець», що веде до головного стадіону Одеси. На ній увічнені пам’ятні зірки гравців клубу різних поколінь. 1 вересня 2012 року на ній з’явилася зірка володаря «Золотого м’яча-1986» Ігоря Бєланова.
Коли 24 лютого 2022 року на нашу Батьківщину накинулися кацапські полчища з московських боліт, Ігор Іванович разом із сином узяли до рук автомати й поповнили лави самооборони...
«Слава кожному, хто протистоїть окупантам, які нахабно прийшли нищити нашу Землю і наш Вільний, Героїчний Народ! Я, Ігор Бєланов і мій син Валерій Бєланов віримо в нашу перемогу! Слава Україні!» — написав тоді знаменитий футболіст на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook.
Олександр ЛИПЕНКО для Dynamo.kiev.ua
В Бундеслізі Бєланов грав лише два сезони (в «Боруссії»). Та й то зіграв з лише 24 гри з 68 можливих, забивши лише 4 голи. Після цього його продали в Айнтрахт, який борсався в 2-3 лігах ФРН.
Це перше.
А друге: скільки можна заливати про офсайди в грі з Бєльгією.
Та не було там поза грою. Не було.
Просто трансляція тоді була така, що камера не встигала за мячем. А тодішнім керівникам радянського футболу потрібно ж було на когось списати поразку в тій грі.
До речі я ні разу не читав, щоб Лобановський говорив про офсайд Кулеманса. Може десь пропустив, виправте.
Ми, будучи студентами і без підказок Буряка говорили, що "Бєланова б в Динамо. Він знає ЯК забивати Спартаку"