В історичній літературі практично не можливо відшукати інформацію про футбольні матчі українських команд із військовими частинами Вермахту та союзників Третього рейху в окупаційні часи. У радянській історіографії дослідники періоду німецької окупації звертали увагу передусім на роль Комуністичної партії в розвитку підпілля, насаджуючи думку про те, ніби партизанський рух мав всенародний характер і користувався необмеженою підтримкою місцевого населення.
При цьому з ідеологічних міркувань обходили питання політично–колабораціоністського, соціального, культурницького характеру. Завдяки такому підходу період нацистського панування на наших землях асоціюється у свідомості більшості українців із жорстоким терором, постійними розстрілами цивільного населення за найменшу провину та героїчною боротьбою партизанів проти сваволі гітлерівців із першого і до останнього дня окупації.
Тепер, коли, відкрився доступ до раніше засекречених матеріалів, можемо досліджувати різні аспекти життя України періоду окупації. І маємо підстави стверджувати: у німецькому тилу життя українців не було суцільним «ходінням по муках» — люди і працювали, і розважалися. Футбольні змагання місцевого населення з німецькими військовими були не поодинокими випадками на кшталт т. зв. «матчу смерті», а відбувалися в багатьох містах України: крім Києва — у Дніпропетровську, Запоріжжі, Житомирі, Львові, Одесі, Кіровограді, Херсоні та ін. Загалом за період 1941—1944 років на території України місцеві футболісти зіграли з німецькими, угорськими, словацькими, румунськими, італійськими військовими частинами понад 150 футбольних матчів. Авторові завдяки повідомленням тогочасної преси вдалося встановити результати 111 поєдинків. При цьому статистика свідчить не на користь загарбників: 60 поєдинків виграли українці, 36 — окупанти, 15 — завершилися внічию.
Початок — уже влітку 1941–го
Перші два матчі українців з окупантами відбулися вже менш ніж через два місяці після початку війни на теренах СРСР. 17 серпня 1941 року на полях Житомира і Грубешова (Холмщина, тепер територія Польщі) зустрілися команди місцевих спортивних товариств і збірні німецьких військових частин. Матч у Житомирі закінчився перемогою гітлерівців із рахунком 6:1, а в Грубешові — 4:2 на користь українців. Загалом лише в Житомирі з липня 1941–го по січень 1942 року, згідно зі звітом голови спортивної секції «Українського клубу» Є. Пінтова, було зіграно 15 матчів. 1942 року товариські ігри з окупантами відбувалися практично по всій території України, а преса зафіксувала рахунки 53 зустрічей. Старт цьому сезону міжнародних спарингів дали 6 квітня сяноцький «Лемко» та німецький «Вермахт». Гра в понеділок після Великодня закінчилася з рахунком 7:2 на користь «лемків». Справжньої масовості поєдинки з німцями набули як у західних, так і в центральних та східних регіонах. Тобто «спарингували» не лише «бандерівці», а й «східняки». Причому на нашому боці виступало багато чоловіків, котрі регулярно займалися футболом і до війни, тож мали необхідну спортивну підготовку та навички. Тоді як на боці німців спершу найчастіше були пересічні вояки без належних футбольних умінь. «Нове українське слово» в Києві після кожного переможного поєдинку команди «Старт», складеної на основі київського «Динамо», писало про значну технічну перевагу українців над опонентами. Зокрема, розгром колективу «PGS» (6:0) супроводжувався висновком: «Відчувається брак тренувань, без яких ніяка, навіть найсильніша, команда не зможе нічого зробити... А «Старт», як це всім добре відомо, в основному складається із футболістів бувшої команди майстрів». Українські спортсмени, які з різних причин лишилися на окупованій території, грали і з італійцями, і з угорцями.
«Румунські» звершення «Маленького демона»
На півдні футбольні протистояння з окупантами проводили не так часто. В цьому регіоні українські спортсмени більшість міжнародних матчів воєнного періоду провели з румунськими командами. На той час в окупованій Одесі лишалося мало сильних футболістів. І якщо у військових ще якось вдавалося вигравати, то від професійних румунських гравців найчастіше доводилося зазнавати поразок. Аби переламати таку тенденцію, українські спортсмени зі стажем 2 червня 1943 року виступили в газеті «Молва» із пропозицією згуртуватися в одному колективі. Заклик кинули А. Крафт, Г. Черкасов, С. Яремчук: «Нам видається, любителі футболу підтримають наше побажання об’єднати одеських майстрів в одній команді, яка зможе з гідністю захищати престиж футбольної Одеси. Це має зробити футбольний клуб «Вікторія» — ініціатор відродження футболу в Одесі, де об’єднаний склад майстрів отримає найкращу підтримку і керівництво». А перші футбольні поєдинки в окупованій Одесі відбулися 3 травня 1942 року. В цей день на стадіоні «Вікторія» (до війни — «Спартак») глядачі побачили два матчі за участю румунської команди «Глорія», німецької військової частини та збірної Одеси. Гра румунської і німецької команд закінчилася перемогою німців — 3:2. У другій зустрічі одесити виграли у «Глорії» з рахунком 2:0. А найбільшою сенсацією в Південній Пальмірі став від’їзд 21 червня 1942 року одеської збірної на ігри до Бухареста. Напередодні було визначено склад української команди, до якого увійшли представники колективів «Глорія» та «Вікторія»: Зубрицький, Хижніков, Брагін, Борисевич, Кравцов, Кузнєцов, Бачинський, Андрієнко, Доскалов, Мазуренко, Орєхов, запасні Касько, Зерко, Варюшкін, Севастьянов та Васильєв. Вояж одеських футболістів до Бухареста закінчився невдало — гості двічі програли. Перша гра відбулася на стадіоні «Джульєшти»; українцям протистояла національна збірна Румунії. Матч викликав величезний ажіотаж серед місцевих уболівальників — їх прийшло аж 50 тисяч! Про те, як розвивалися події на футбольному полі, розповіла «Одесская газета» за 1 липня 1942 року. Перші 15–20 хвилин українці відчутно нервували, однак досить швидко опанували себе і повели планомірний наступ. В одній з атак нападник Борисевич ударом під поперечину навіть забив гол, та румунський суддя не зарахував взяття воріт (м’яч, ударившись об штангу, перетнув лінію, але вилетів у поле). Румунська преса після матчу одностайно визнала, що в цьому моменті гол був, писала «Одєсская газєта». Надалі поєдинок проходив у швидкому темпі із небезпечними моментами біля обох воріт. У румунів особливо виділялися центральний форвард Нікулеску. Українські футболісти не витримали запропонованого темпу і пропустили три м’ячі — 0:3.
У другому поєдинку — з бухарестським «Венусом» — українці поступилися 3:6.
За короткий час перебування одеської команди в Бухаресті місцевим вболівальникам вельми сподобалася гра деяких футболістів команди гостей, тож вони встигли навіть нагородити їх відповідними прізвиськами. Так, Орєхова, котрий вразив усіх доброю технікою, румуни прозвали «Маленьким демоном». А Брагіна за добру гру в захисті — «Жандармом». Прикметними результатами одеської «Вікторії» став обмін перемогами у квітні–червні 1943–го зі збірною німецьких частин Трансністрії та виграш у збірної Криму, яку сформували румунські гірські стрільці, зокрема й четверо гравців національної команди Румунії.
Підсилення не допомогло
Згодом у німецьких командах військових почали з’являтися професійні футболісти. Річ у тім, що через не сприятливі для нацистів події на Східному фронті до Вермахту почали забирати і спортсменів. Така ж тенденція намітилася і в арміях союзників. У березні 1944–го стрийська «Скала» зіграла з командою угорських залізничників, у якій кожен футболіст представляв відомі клуби — «Ференцварош», «Уйпешт», «Будафок» тощо. Українці програли — 1:3. Ось що писала про поєдинок «Сяну» (Перемишль) і Військового спортивного клубу газета «Краківські вісті»: «Перший тайм закінчився 0:4, що пророчило українцям велику поразку з двох причин: по–перше, дружина військових складалася із футболістів добрих та чотирьох — із німецької державної ліги («Фортуна–Дюссельдорф» та «Лейпціг») і грала чудово; по–друге поганий напад «Сяну». Українці у другому таймі оговталися і забили шість голів: Турко — 4, Дмитришин — 2. Підсумок — 6:5 на користь перемишлян. Попри підсилення окупаційних колективів, із 14 німецько–українських поєдинків 1944 року вісім виграли наші співвітчизники й шість — німці.
Для українців квитки дорожчі
Міжнародні матчі швидко здобули популярність серед місцевого населення. Додатковим стимулом для їх перегляду був особливий статус: триває війна, а з одного боку на полі наші, з іншого — окупанти. За багатьма «товарняками» спостерігала настільки велика аудиторія, що їй могла б позаздрити більшість команд нинішньої вітчизняної прем’єр–ліги. Так, у Києві на грі «Рух» — «Райхсбан» 12 липня 1942 року було 15 тисяч глядачів (6:0). У Дніпропетровську на матчі між місцевою командою та представниками «Люфтваффе» 26 червня вболівали 10 тисяч. У Перемишлі 25 травня на грі «Сян» — італійська військова частина трибуни заповнили 5 тисяч осіб (8:1). Того ж 1942 року близько 7 тисяч глядачів зібрав матч «Дніпро» (Херсон) — німецька в/ч (1:2). Вхід на трибуни був платним. Значну або й переважну кількість глядачів складали вояки окупаційних частин, що дислокувалися в українських містах. Німці, як правило, отримували кращі від українців місця, ціна квитків також відрізнялася. Скажімо, аби подивитися матч житомирської «Січі» та німецького «Вермахту», німцям пропонували квитки по 1,5 крб., а місцевому населенню — по «троячці». Для одеських шанувальників футболу перегляд міжнародних матчів обходився в 1–2 окупаційні марки (10—20 крб.) залежно від місця. Там, де потрібно було відремонтувати стадіон, окупаційна влада на прохання української адміністрації виділяла кошти. Тільки на ремонт київської арени «Динамо» німці дали міській управі 250 тис. крб., а на ремонт стадіону по вулиці Керосинній, де грав свої відомі матчі «Старт», — 50. У Дніпропетровську на ремонт стадіону «Сталь» пішло 70 тисяч. Такі дії нацистів не слід оцінювати як сприяння розвитку українського футболу. Адже стадіони працювали передусім на благо німецької адміністрації та вояків Вермахту, котрі перебували в тилу. Останнім створювали умови для дозвілля, занять спортом і фізкультурою. Німецько–українські футбольні змагання, як правило, супроводжувалися концертами, танцями, показовими спортивними виступами. Але це давало можливість відволіктися від суворого буденного життя не тільки німецьким воякам, а й українському населенню.
Наостанок — поразка 0:5
Улітку 1943 року з’являлися замітки про матчі українських та окупаційних команд у Житомирі, Луцьку, Рівному, Ковелі. Якщо відштовхуватися від тих результатів, що відомі, то остання така гра на території Рейхскомісаріату «Україна» відбулася 3 липня в Рівному. Команда міської «Просвіти» «Просвіт» зіграла в нічию (3:3) із колективом німецької пошти. Нагадаємо, до Рейхскомісаріату «Україна» не входили Одещина та Галичина. На півдні останній міжнародний матч, результат якого є в пресі, відбувся в березні 1944 року: одеська команда «Рапід» перемогла німецьку військову частину — 6:1. Що ж до галицьких земель, то 9 липня 1944 року в Перемишлі зустрілися місцевий «Беркут» і німецький військовий клуб. Українські футболісти зазнали нищівної поразки з рахунком 0:5. Певно, то було одне з останніх або й останнє футбольне протистояння українців та окупантів. Принаймні після цього матчу не вдалося знайти відповідних повідомлень на шпальтах окупаційних газет.
...............................................................................................................................................................
Володимир ГІНДА, кандидат історичних наук, Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького
Джерело: Україна молода, 26.05.2010
http://www.umoloda.kiev.ua/number/1660/118/58583/
- людина спершу публікує СВОЇ ВЛАСНІ думки на тему - Вам не то , давай документи ;
- прийшли документи , Вам і тут мало - давай свої ВЛАСНІ думки !!!!! (шо це за срань така по відношенню до автора?)
- з приводу думок : спершу Ви у блозі Костянтина доводите , що матч БУВ , змушуючи тим самим автора Вам кілька разів дуже розгорнуто пояснювати і аргументовувати З ВЛАСНОЇ позиції (чого Вам тут зараз забракувало) , чому матчу таки НЕ БУЛО !!!!! ... Потім Ви в гостях у відомого архіваріуса і консерватора всіх продуктів житєдіяльності більш менш значущих людей (це я - таке лайно безсоромне - про вашого всіма улюбленого Деві!!!!!!) таки з ним погоджуєтеся , що матчу не було , а розстріляли футболістів не за перемогу вже над німцями (що Днем раніше намагалися довести автору самі) а за матч з укр.націоналістами ...Блін , БРАВОООООО!!!!!! В мене дві версії : або Ви просто не вмієте нормально послідовно являти свої думки світу (ну з ким не буває) або Ви навмисно все це робите. ХЗ.
- Ідем далі...ЯКА к чортям різниця розстрілювали людей чи ні????? Автор статті не намагється звести вчинки людей в героїчний ранг або що... а просто подає соціологічний зріз того , ЧИМ були ті матчі в той час для окупованих територій (не треба тут закидати , що в тексті цього нема - ЧИТАЙТЕ УВАЖНО).
- І на останок : в мене складається стійкевраження , що Ви просто хочете ПОТРІПАТИСЯ на тему того , що ВАМ у свій час вдалося попрацювати з ДОКУМЕНТАМИ . Такий собі ЕКСКЛЮЗИВЧИК : слухайте мене уважно і бажано роззявивши роти , бо я бачив ТЕ , чого ви не бачили ... Типова совкова риса :-)))))))) .. Ви вже про свою працю з тими сраними документами в третьому блозі за останні два дні згадуєте.
PS : божий дар кажете??? А ХТО блін ті листи і по чийому наказу складав???? на початку статті ЧІТКО вказано ДЛЯ чого ж саме розганялася вся ця геройська УРАПАТРІОТИКА , яку сама стаття блискуче і спростовує.
І наостанок : заперечуючи - ПРОПОНУЙ щось взамін. Не такі як треба джерела у автора??? Ну тягніть сюди свої !!!! Я серйозно. ДАВАЙТЕ , поділіться і вже з нами , темними , те з чим Ви так екслюзивно в свій час попрацювали !!!! Давайте сюди посилання на матеріали , самі тексти врешті решт , і тоді ми з Вами тут всі зможемо цікаво і продуктивно подискутувати))) А поки , виходить лише про яєшню , і зверніть увагу - її сюди притягли САМЕ ВИ !!!
учетная запись этого пользователя была удалена
Вы у нас, кажись, известный Д'Артаньян, для которого честь там дороже смерти, да? Вы же за страну, против вселенского зла? Вы много где воевали, и не только виртуально, как разные там "историки" и "гэбисты"... Но, если Вы думаете, что, будучи заслуженным со всех сторон:) и ветров:), то имеете право ляпать налево и направо что ни попадя, и еще больше станете заслуженным, то опять же, – Остановись, мгновенье, и не на мыть:). И ЭТО уже для – зрителей, – и тех, у кого есть МОЗГИ ((хоть и разделены на две стороны:)), чтоб хоть что-то немного доходило, я уже не говорю про улавливалось…
Помните? – вы вот мушкетёры, а я и со-товарищи:) – кардиналы и разные леди?:). Помните? Или человек или... Хотя я и не со-товарищи, а сам по себе, но ЛЮДЯМ, не скотам, задолжал до фига, – аж до ста. И они дотерпели и перетерпели. И всему свое место и время. Это я уже как Прокурор и Белинский:) говорю, – имею право, будучи весь в приборах, – я ж не мать Тереза, в конце концов, чтоб налево и направо... Рефлектируйте, Олег, и если у Вас хоть на грамм есть совести, то вы (я пишу пока так, – всё же старик), – поступите ПРАВИЛЬНО. Я же ждал Вашего правильного решения, а другие – ждали моего. Но вот сейчас уже ждать я думаю, никто не будет.
ps. Отдельное спасибо Футболову – за участие к больному:) и правильные ассоциации:).
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
Но, я не об этом. Представьте, что нацики выиграли войну, как мечтал Гордон, и чтобы писали сейчас "кандидати історичних наук" об этом лагере? Полная лафа, культурная жизнь бьет ключом, выдающиеся лидеры Новой Европы набирались там сил и опыта по руководству своими странами... "Маутхаузен - це рай на землі".
Рекомендую почитать книжку "Человек в высоком замке" или одноименный сериал. Занимательно...
учетная запись этого пользователя была удалена
Маутхаузен находится в другой части Германии.
учетная запись этого пользователя была удалена
-----------------
И вроде все правильно сказано и к трактовке не подкопаешься, единственное, что смущает, что после такой фразы война и оккупация представляются такой себе веселой развлекухой.
А война она несет в основном как раз кровь, смерть и разрушения. Что бы там газеты не писали про веселуху. Понятно, что кроме всего прочего бывала и культурная программа и спорт, но общий фон не мог быть такой уж радужный.
учетная запись этого пользователя была удалена
Здається їм "веселуха" подобається.
При нацистах було практично те ж саме.
Мене це дуже здивувало, можливо те бажання російського кнута та медовика було підсвідоме. Але маємо, що маємо, за виключенням татрського корінного населення, Крим мріяв про руський мір.
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
Напечатанные здесь материалы, наверное, соответствуют действительности. Не скажу, что было приятно читать. Но история от наших желаний не должна меняться. Не мне судить этих людей, тем более, в западных областях. Сталинская прелюдия к немецкой оккупации была впечатляющая....
Собственно, меня заставил напечатать здесь комментарий, ничем не спровоцированный, злобный и оскорбительный выпад пользователя с ником "Йорк Шип".
Желающие могут ознакомиться с этим "произведением" ниже по "лесенке".
Совершенно не желая вступать в дискуссию с этой особой, хочу только заметить, что все его оскорбления и "наезды" продиктованны огромнейшим самомнением, самолюбованием, егоизмом, хамством и элементарной завистью, неоцененного, (по его мнению - гения), а на самом деле, обыкновенного косноязычного графомана.
Я не просился в "ТОП-10", как не просились туда и те, кто там находился, находится и будет находится. И уж оскорблений от обиженного публичным непризнанием "Йорка" они не заслуживают.
Что касается, взаимоотношений с автором поста, то не я нахожу "константина", а он упоённо ищет меня в интернете.
Дифирамбы "Йорка...", кстати, точно описал Крылов:
За что же, не боясь греха,
Кукушка хвалит Петуха?
За то, что хвалит он Кукушку *
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
Не надо умничать и не надо лекций.
Удивляюсь, как можно быть специалистом в области, которой не существует! Я имею ввиду историю... Врать каждый раз по-новому, при очередной смене режима?
Кто твой любимый - это твоё личное дело. Не путай нас в это...
учетная запись этого пользователя была удалена
Вы обычные трусливые и злобные людишки. Шакалы.
Как писал твой дружок, ему все равно кого обидеть, оскорбить, ударить - старика, инвалида, женщину, ребенка.,....
Вот такой джельтмен.....
Другое обидно. Плюсы у тебя.
Я разочарован....
Джентельмен ??? Гадаю що так і без всякої долі сарказму , я жодного разу у Йорка НЕ БАЧИВ про "бити дітей та жінок" .... не треба домальовувати те , чого не було і в помині. Надавати веслом по горбу - та скільки хочеш , і пердуни старі і виродки теж були !!!! А знаєте чому ?? А тому що , за свої слова треба відповідати НЕЗАЛЕЖНО від віку. Тож не прикривайтеся тим , чого Йорк насправді не казав , якщо не здатні зрозуміти чому він казав те , що казав !!!!!
А Ви не пробували задуматися чому саме до Вас так ставлення???? Не знаю , чесно , але - можете покопатися в блогах і самі пересвідчитися СКІЛЬКИ разів моя особиста думка не співпадала з викладеною ним в блозі і скільки разів там було і таке , що розмовляли там не в самому дружньому тоні - і чомусь з усіх тих ситуацій виходили абсолютно НОРМАЛЬНО !!!!!!!!
Тому перш ніж заявлятися в чужий блог витріть хоча б ноги , щоб не слідити (і так, ті самі переписки на гілках я теж бачив і повністю розділяю позицію Костянтина з приводу поставлених Вам питань)
Вы не знаете истории конфликта, не знаете ничего - но выдаёте готовый вердикт.
Всё, что я написал о высказываниях и философии йорка - правда. Если вы этого не читали, не значит, что этого нет.
Если у йорка есть хоть на гран совести и мужского достоинства, он подтвердит свои высказывания о "стариках, инвалидах, женщинах, пенсионерах"!
Автор поста огромное количество раз приглашал меня в свой блог! Вы то тут причём?
учетная запись этого пользователя была удалена
Ты копия Бузины. Тот тоже вытаскивал на свет грязное бельё гениального Тараса. Так и с этой перепечаткой...
Молодые люди, зачастую и не знают, кто такие Гитлер, Сталин.. Где уж им знать о политике террора, проводимого вкп(б), на территории Украины, после которой немцев поначалу встречали как освободителей. Только позже пришло понимание такой же человеконенавистнической сути оккупантов.
Но ты это не пишешь. Ты смакуешь все эти состоявшиеся футбольные матчи.
И основная твоя цель - выставить украинцев, как сплошных коллаборантов. То что и надо путлеру.
Так кто ты, если не кремлёвский тролль и агент фсб?
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
Такие как ты через унитаз за уезжающими евреями следили в 80-х! А может и ты был... Юный друг гебни!
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
Розірвіть, будь ласка, в своїх думках зв`язок: матч - арешт - розстріл.
В окупованому Києві могли розстріляти за порушення комендатської години.
А за часів Сталіна розстрілювали за три колоски пшениці.
якщо у людей збиті зв'язки, то на місце їх не поставиш...
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
Кстати, а как же джентльменское соглашение не писать гадостей друг на друга? Сухаревская конвенция, так сказать...
Летнее обострение? Сочувствую....
Давно шукав по інетних архівах матеріали на цю тему.
У мене невеличке запитання; про долю Анатолія Зубрицького:яц у нього склалися відносини з НКВС?
1. Хотілося б вашої думки, а не наритої на теренах інтернету у намаганні внести свій удар заступом в могилу минулого. Така собі статейка, навкшалт огляду чергового туру чемпіонату Білорусії з нальотом і шармом совкового підходу, притаманного статистичним оглядам радянських газет. І все було б добре, якби...., Дістаючи ці альтернативні ігри з минулого ви навели б нам кількість загиблих після цих ігор гравців, або їх соціальне і патріотичне значення крім, як розважити та відволікти від сірої буденності вояків вермахту і місцевих мешканців (цитую майже дослівно із скопіпащеного вами матеріалу :-).
Ви ніколи не задавали собі питання про те, в чому полягає різниця між божим даром та яєшнею?
В нагородних листах на загиблих гравців Старту від СРСР, які я бачив особисто і про які писав шановний Деві Аркадійович, якраз і було написано про соціальне і патріотичне значення перемог Старту що до підняття духу місцевого населення в опорі оккупаційній владі. Якось так...
- людина спершу публікує СВОЇ ВЛАСНІ думки на тему - Вам не то , давай документи ;
- прийшли документи , Вам і тут мало - давай свої ВЛАСНІ думки !!!!! (шо це за срань така по відношенню до автора?)
- з приводу думок : спершу Ви у блозі Костянтина доводите , що матч БУВ , змушуючи тим самим автора Вам кілька разів дуже розгорнуто пояснювати і аргументовувати З ВЛАСНОЇ позиції (чого Вам тут зараз забракувало) , чому матчу таки НЕ БУЛО !!!!! ... Потім Ви в гостях у відомого архіваріуса і консерватора всіх продуктів житєдіяльності більш менш значущих людей (це я - таке лайно безсоромне - про вашого всіма улюбленого Деві!!!!!!) таки з ним погоджуєтеся , що матчу не було , а розстріляли футболістів не за перемогу вже над німцями (що Днем раніше намагалися довести автору самі) а за матч з укр.націоналістами ...Блін , БРАВОООООО!!!!!! В мене дві версії : або Ви просто не вмієте нормально послідовно являти свої думки світу (ну з ким не буває) або Ви навмисно все це робите. ХЗ.
- Ідем далі...ЯКА к чортям різниця розстрілювали людей чи ні????? Автор статті не намагється звести вчинки людей в героїчний ранг або що... а просто подає соціологічний зріз того , ЧИМ були ті матчі в той час для окупованих територій (не треба тут закидати , що в тексті цього нема - ЧИТАЙТЕ УВАЖНО).
- І на останок : в мене складається стійкевраження , що Ви просто хочете ПОТРІПАТИСЯ на тему того , що ВАМ у свій час вдалося попрацювати з ДОКУМЕНТАМИ . Такий собі ЕКСКЛЮЗИВЧИК : слухайте мене уважно і бажано роззявивши роти , бо я бачив ТЕ , чого ви не бачили ... Типова совкова риса :-)))))))) .. Ви вже про свою працю з тими сраними документами в третьому блозі за останні два дні згадуєте.
PS : божий дар кажете??? А ХТО блін ті листи і по чийому наказу складав???? на початку статті ЧІТКО вказано ДЛЯ чого ж саме розганялася вся ця геройська УРАПАТРІОТИКА , яку сама стаття блискуче і спростовує.
І наостанок : заперечуючи - ПРОПОНУЙ щось взамін. Не такі як треба джерела у автора??? Ну тягніть сюди свої !!!! Я серйозно. ДАВАЙТЕ , поділіться і вже з нами , темними , те з чим Ви так екслюзивно в свій час попрацювали !!!! Давайте сюди посилання на матеріали , самі тексти врешті решт , і тоді ми з Вами тут всі зможемо цікаво і продуктивно подискутувати))) А поки , виходить лише про яєшню , і зверніть увагу - її сюди притягли САМЕ ВИ !!!
учетная запись этого пользователя была удалена
Але - цілком справедливо, і я його в цьому повністю підтримую, бо цей "документознавець" поки що тільки клавіатуру потрясає і несамовито підтримує "філадельфійського архіваріуса"!:))
філадельфійський архіваріус ©
По друге, я сам працював, фактично, з багатьма із тих матеріалів під час написання "Балади про Динамо", котрі згадує шановний пан Деві і який багато в чому зі мною погоджується тому ваша теза "власні думки" теж, м'яко кажучі, неправда.
По третє, знову вимушений вас піймати на брехні через ваше твердження "ви доводите, що матч був". Покажіть мені ці слова, що я їх так само написав? Не покажете ,- їх нема. Там написано інше. Я писав про факти, які умисно опустили руйнівники міфів і наголошував на тому, з чим, доречі Деві погодився, що однозначної відповіді немає і тому щось стверджувати як в одному так і в іншому напрямку сьодні є профанацією. Оце і була головна думка
Друга головна думка була (і це вам в силу чи то нестачі життєвого досвіду чи то через юнацький заппл несила визнати) про те, що є могили і таємниці, які ніколи не слід знищувати чи перекопувати. Наприклад туринська плащаниц, благодатний вогонь, та інше.
Ну і наостанок, потріпалися, як з'ясовано, тут саме ви, аж три рази.
Що до того, що мени пощастило, то ви, друже, дужк помиляєтесь і тут. Це була системна робота по підготовці до написання. Я ставив на мені зробити героїку про улюблений клуб.
Можливо у вас коротка пам'ять, або це було ще років вісім тому і вас тут не було, тому ви це запам'ятоввли, але під час дискуссії, що тоді розгорнулась, пан Деві особисто визнав мою роботу видатною і вдалою, хоч дещо і виклав на власний погляд.
Весь час роботи я мучив себе думкою, а чи був дійсно матч?
І прийшов до висновку, що був турнир.
Другим питанням стояло питання, а чи слід не писати про подвиг? І знов таки - я не зміг переконати себе в тому, що гравці не звитяжили, а просто йшли за течією, як усі. Усіх не стріляли. Стріляли обраних. Тому я і написав напівправдивий і напівепічний твір, оскільки не знайшов одностайної відповіді, а раз думки свідків і документи були суперечливі, то хто ви такий і хто я такий і хто взагалі такий має право стверджувати будь що категорично? Хто має право руйнувати? Відповідь я знайшов - той, кому потрібно було місце під стадіоном Старт і той, хто хотів здешевлення бренду і історії ДК .І нажаль це не Ахметов.
Тому все інше ваше - також брехня.
В той же час, з'ясувавши для себе неоднозначність і суперечливість фактів і спогадів, я зрозумів, що не можу написати кореспондентський публіцистичний обрис - статтю. Тому і написав поему, частково лишивги і старого міфу і частково описавши новий вектор і атмосферу, що оточувала події. Сьодні, володіючи ще більшою кількістю знань, я можливо, дещо б пом'якшив або завуальював, але не думаю, що слід це робити після написаного. З пісні слів...як кажуть.
До того ж я вважаю ігри Старту подвигом і саме про це моя балада - про подвиг духу в безодні відчаю. Про натхнення на краю загибелі. Про те, що традиції дуже тяжко народжуються і ще трудніше виживають. Звичайно, що влада героїзувала їх за своєю потребою, але, як правильно вважав один з дописувачів - героями їх вважали і люди.
Сьодні майже весь ресурс співає осанну за перемогу над шахтою і готовий цілувати дупу останньому гравцеві, а завтра ви вже сипете на гравців прокльонами бо не виправдали очікувань.
Запам'яиайте просте правило цивілізованого світу - пам'ятникі не рушать. Міфи не знищують (хіба шо в американській передачі двох полудурків). Країни тримаються за екскалібури і за вампіров і, як мінімум, заробляють на цьому гроші, якщо не звеличують свою значимість у світі.
Ось що я мав на меті вам донести як тоді так і зараз. Не нам з вами ламати те, що нам не належить і що не ми створювали. Право спростування навіть немає пан Деві, не кажучі вже про вас і Щербачова.
Це право мають гравці Старту і теперішній коллектив Динамо, як спадкоємець разом з ІМС.
А поки пам'ятник стоїть і спростування нема - ідіть до біса. Це кажу вам я, полковник, юрист, волонтер, ветеран. ІДІТЬ ДО БІСА, АБО РОБІТЬ І ВОЗІТЬ НОЖІ, ЯК Я, З ОДНОЮ НИРКОЮ - В АТО.
Я НЕ ПИСАВ, ЩО БУВ МАТЧ. Я ПИСАВ, ЩО БУВ ПОДВИГ. ПОДВИГ СИЛИ І ДУХУ. ПОДВІГ ПАТРІОТИЗМА І РОЗУМІННЯ, ЩО ВОНИ ЗА ТАКІ І РОЗУМІННЯ ЩО СКАЖУТЬ ЛЮДИ.
А чи вправі ви судити це? Ні, бо ви на тлі історії - ніхто. Ви, навіть, не грали в футбол профессійео, щоб тут робити висновки.
Можливо я і почну з вами рахуватись.
Але у всьому іншому !!!! , перепрошую , Ви таки намагаєтеся там довести що МАТЧ СМЕРТІ був , чи зараз сюди натягати цілу купу ваших же цитат про те , що приналежність до НКВД розстріляних це ДРУГОРЯДНЕ , і що диверсія це теж не сильно вагомий мотив.... А одною з головних тез автора було саме те , що людей розстріляли НЕ ЧЕРЕЗ футбол !!!! І це були одні з його головних аргументаційних тез.
І навіть тут опублікована ця стаття доводить , що такий футбол був дость масовою практикою !!! І ніде людей за футбол не розтрілювали (хоча німці нашим ДУЖЕ часто програвали) і Ви ж самі тут зараз поставили це питання : про подальшу долю гравців тих матчів. Дозвольте Вам зустрічне поставити : навіть якщо і учасників тих матчів і розстрілювали масово , то чому радянська історична наука тоді нам не розповідає про такі "матчі смерті" в тому ж Дніпрі , Львові і.т.к. Не скидається сильно на те , що це робили навмисно???? Ніхто не сперечатиметься з Вами у тому , що перемоги в цих матчах мали велике значення для підйому духу громадян на окупованих територіях ... Але де ж тут героїзм ??? І отут власне саме головне : питання матчу смерті якраз таки і лежить в площині героїзму !!! Це були звичайнісінькі масові турніри , у нас немає ЖОДНИХ свідчень тому , що футболістам ПОГРОЖУВАЛИ перед матчем . Ви навіть самі написали , що був задокументований випадок розмови з генералом , ОДИН випадок , і НЕВІДОМО про що говорили , і оте "граємо" Трусевича , це як пальцем в небо , не свідчить абсолютно ні про що !!! так як і нема прямих доказів тому , що розстріли були наслідком тих матчів ...Ви ж самі пишете , що дехто з них рив протитанкові траншеї та вів іншу підривну діяльність ... Я це до того , що Ви занадто сильно захищаєте думку про важливість тих матчів , про те , що вони підіймали дух людей (це правда) , але називаючи це ПОДВИГОМ І ГЕРОЇЗМОМ Ви підігруєте основній радянській міфологемі МАТЧ-АРЕШТ-РОЗСТРІЛ .... бо це речі геть не повязані ...вірніше аж ніяк не доведені і є купа аргументів ПРОТИ цієї тези..а отже ТАКІ міфи як раз рушити і треба !!! Для чого??? А як же з історії висновки робити , якщо вона бреше??? Як на ній вчитися ??? Як протистояти пропагандистській машині , яка ці міфи створила і зараз , маніпулюючи ними , свідомо атакує наше суспільство ??? Не міфи не рушать , а не дозволяють таким народжуватися взагалі , там де про своє минуле дбають і шанують його справді.
Наступне . Я так різко відреагував з однієї причини : Ви сюди прийшли і з ходу давайте досить необгрунтовано нападаєте на автора , скільк СВОЮ власну думку він досить обширно представив у минулому пості і в коментарях адресованих ВАМ !!! Тому те , що Ви написали тут , ще й здобривши дещо хамвитим тоном про яєшню , досить різко і еприємно читалося !!!! Тому я і досить невипадковзаговорив ПРО ДОКУМЕНТИ.
Прочитав я Ваше творіння про Динамо , серйозно . І на такому ж повному серйозі хочу щоб Ви , таки представили джерела з якими працювали і де їж мжна знайти - замість розкидатися тут яєшнями!!! Я серйозно очікую , що Ви таки це зробите.
І наостанок : а до чого тут ваша нирка і волонтерство ??? Ні ну серйозно. Я правда поважаю , те , що Ви робите , це варто не тільки похвали а й подяки , того шо допомога армії в такий час це дуже важливо і тут Ви справді молодець. Але ми здається говоримо ПРО ІСТОРІЮ... Ваша нирка має до цього якийсь стосунок??? Думаю що ні. Ми ж тут про історію говоримо , а не про Вашу нирку (щиро співчуваю)
Так само як і про право судити - то може мегаінтелектуала Гармаша спитаємо , він має право судити????? Один відомий журналіст і публіцист сазав , що ти можеш знати багато всього , але якщо ти не розбираєшся в історії - ти дурень , в тебе немає освіти. Це я до того , що СУДИТИ і РОБИТИ висновки з історії повинні УМІТИ абсолютно ВСІ , хто хоче бодай , як мінімум , не залишатися на обочині дороги , по якій рухається вперед цей світ. А позиція про то , що не нам ламати бо не ми створювали - це повне невігластво і не бажання подивитися в дзеркало і визнати ХТО ми є ((((
І чи не судите Ви атора в тому коментарі , який в мене викликав цю реацію??? Просто не поспішайте людям говорити так КАТЕГОРИЧНО , що вони не здатні одне відрізнити від іншого , не привівши цьому вагомих доказів. І я таки чекаю на матеріали , по яких Ви писали балладу . Буду дуже вдячний !!!!
учетная запись этого пользователя была удалена
Понад сорок років назад, ще коли я був старшокласником, то по Україні їздила команда ветеранів Динамо, до складу якої входили кілька учасників того "матчу"... Найбільше мені запам'ятався Макар Гончаренко, низенький, товстенький дядько, який десь хвилин 15 бігав по полю, а потім ледь пересувався. Нам, школярам, говорили, що йому чудом вдалося врятуватися від розстрілу... Правда, у своїх розповідях, він не уточнював про чудо...
учетная запись этого пользователя была удалена
Щодо ігнорування україномовної версії "народной энциклопедии"(с), то йому так просто вигідно, бо там мабуть є матеріали, які його не влаштовують і йдуть врозріз з його установками!
Это я к чему, что если копнуть глубже в историю, то Таганрог принадлежал Украине, а с футбольной точки ,есть турнирные таблицы, где фк Таганрог играет в чемпионате Украины.
Чеховим "зробили" уже його батька-чиновника.
Те ж саме зробили із прізвищем мого дідуся при совєтах, додавши суфікс "ов".