У попередній публікації я розглядав KPI національного професіонального футболу. У якості ключового показника результатів діяльності (першоджерело) розглядалась чисельність іноземних футболістів у лігах Топ-5. Пропонується розглянути цього разу вже KPI освітньої програми національних футбольних асоціацій для тренерів.
У якості «результатів діяльності» розглянемо кількість тренерів іноземців на чолі команд клубів учасників чемпіонатів «Великої п’ятірки».У Топ-5 чемпіонатів поточного спортивного сезону беруть участь 96 клубів. Таким чином, там працюють 96 головних тренерів. Скористаємось Інтернет ресурсом https://int.soccerway.com/ та проаналізуємо кількість тренерів іноземців у найвищому світі європейського й світового футболу. Дані наведені на 02.09.2024. Таким чином, тренери у яких співпадає громадянство із країною походження ліги із «Великої п’ятірки» не розглядаються.
Представлена інформація складена аналогічно попередньому посту.
- Spain — 9;
- Denmark — 4;
- Austria — 3;
- Germany — 3;
- Italy — 3;
- Portugal — 3;
- England — 2;
- Netherlands — 2;
- Armenia — 1;
- Argentina — 1;
- Australia — 1;
- Belgium — 1;
- Chile — 1;
- Northern Ireland — 1;
- Scotland — 1;
- Slovenia — 1;
- Switzerland — 1;
- Türkiye — 1;
- Uruguay — 1;
- USA — 1;
- Wales — 1. ∑ = 42
Додаткова статистика щодо тренерів іноземців у Топ-5.
Premier League (20 клубів — 17 тренерів-іноземців) — 85%; Bundesliga (18— 9) — 50%; Ligue 1 (18 — 8) — 44,4%; La Liga (20 — 5) — 25%; Serie A (20 — 3) — 15%.
Відповідно статистика власних тренерів у великій п’ятірці виглядає наступним чином: Serie A — 17; La Liga — 15; Ligue 1 — 10; Bundesliga — 9; Premier League — 3. ∑ = 54
Аналогічну статистику минулого року можна побачити ось тут, а позаминулого року тут.
Очевидно, що запропонована оцінка є лише одним з можливих варіантів KPI освітньої програми національних футбольних асоціацій для тренерів. Безумовно, розглядається, так би мовити, «вищий світ» світового тренерського корпусу. Тому, на мою думку, не слід бути дуже вимогливим до вітчизняної тренерської школи. Але, разом із цим, на мою думку, для того щоб мати об’єктивну оцінку слід знати про стан речей на верхній поверхах світового футболу. Знову й знову закликаю читачів піддавати сумнівам позицію автора й робити висновки самостійно.
Жоден український тренер, який отримав українську тренерську освіту, не працював із командами «Великої п’ятірки» до листопаду 2021 року, коли Андрій Шевченко почав працювати у клубі Serie A — Genoa CFC. Він у ролі головного тренера провів 11 матчів і трохи більш ніж два місяці. Андрій Шевченко до пізньої осені позаминулого року мав досвід роботи лише із «А» збірною командою України. Це був його дебют на клубному рівні й одразу клуб із ліги Топ-5. Також у Топ-5 працював Віктор Скрипник. Однак він випускник німецької тренерської школи і працював у 1 Bundesliga майже два роки з рідним для нього «Вердером» Бремен. Водночас слід зазначити, що існує інформація, що Віктор Скрипник отримував С диплом — на той момент диплом першого, початкового ступеня, в Україні.
Сьогодні жоден вітчизняний тренер не працює в Західній Європі.
P.S. Тренер із громадянством Вірменії це Michel Der Zakarian, який в 1963 році народився у Єревані. Він жив у Франції з юнацьких років, зростав у Марселі. Вже у 1979 році він почав професійну кар’єру футболіста, у віці 16 років, а став тренером Montpellier B у 1998. Зараз він очолює той самий Montpellier, у якому завершив свою ігрову кар’єру в сезоні 1997/98. Він також п’ять разів грав у складі збірної команди Вірменії «А». Безумовно Michel Der Zakarian є, так би мовити, вихованцем тренерської школи Франції, але тим часом він має вірменське громадянство.
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости