Сьогодні у Києві — прем’єрний показ стрічки «Матч», знятої у співпраці українських та російських кінематографістів. Мається на увазі легенда про так званий «матч смерті» між київськими футболістами та німецькими окупантами. Прокатна доля фільму визначилася не відразу.
Експертна рада при Держкіно перевищила термін розгляду заявки на видачу прокатного свідоцтва, і ця мовчанка тривала на тлі заяв правоцентристських партій та громадських рухів, які переконували: «Матч» несе в маси принизливий для українців контекст. Урешті 21 квітня Держкіно таки «благословило» стрічку на український прокат.Факт «нетовариської» зустрічі київських футболістів (Старт) із командою Flakelf в окупованому Києві у серпні 1942 року вже давно спростований істориками, які назвали «матч смерті» радянською пропагандою. Проте російським кінематографістам це не завадило зробити кіно з поміткою «історичне» та вкласти у його створення 10 млн. доларів. Окрім російської студії «Рекун–сінема», була задіяна й українська продакшн–студія «Пронто–фільм», яка раніше у співпраці з російськими колегами випустила фільм «Балада про Бомбера». Режисером виступив Андрій Малюков. У ролях — улюбленець публіки Сергій Безруков (він грає воротаря радянської команди) та гроно українських акторів: Остап Ступка, котрий перевтілився у поліцая, а також менш відомі загалу Олександр Кобзар, Ігор Гнєзділов та інші.
Перші іскри скандалу викресала поява у «всесвітньому павутинні» фото– та відеофрагментів зі знімального майданчика, а також сценарію, який начебто деякий час був у вільному доступі в інтернеті і в якому національно свідомі громадяни віднайшли антиукраїнські репліки. До слова, текст сценарію, схоже, нещодавно зняли. Принаймні зараз за відповідним посиланням комп’ютер видає інформацію про «видалення матеріалу у зв’язку з тим, що він застарів». Негативні персонажі «Матчу» чомусь усі говорять українською, поліцаї–запроданці носять українську символіку на формі, а дурники, такі собі цапи–відбувайли, мають питомо українські прізвища, як, скажімо, Добридень.
Активісти з «Молодого Руху», «Простору свободи», «Відсічі» та ще кількох патріотичних організацій надіслали відкритого листа до Державного агентства з питань кіно, а також міністрові культури. На їхню думку, фільм грубо перекручує історичні факти, має антиукраїнський характер та ще й експлуатує давно спростовану вигадку радянської пропаганди. У відповідь на ці запити — тиша. «У нас поки що односторонній зв’язок. Ми надіслали звернення, проте ніякої відповіді не отримали. Вочевидь думка громадськості вже давно перестала бути важливою для влади», — констатує Олексій Захарченко, голова всеукраїнської громадської організації «Молодий Народний Рух». Захарченко невпевнено каже, що активісти його та споріднених організацій думають про низку протестних акцій.
Утім у деякому сенсі Держкомкіно почув думку громади, адже справу з наданням прокатного посвідчення затягували як могли. За словами представників дистриб’юторської компанії «Інтер–фільм», що займається прокатом «Матчу», затримку з допуском цієї стрічки у прокат так і не пояснили: «Досить довго ми не мали ніякої відповіді (ні згоди, ні відмови) потім Держкіно посилалось на те, що експерти начебто довго не могли встановити індекс для вікового обмеження». Індекс таки встановили — від 18 років (у Росії — від 14).
Честь та гідність «історичної стрічки», у свою чергу, взялися відстоювати сценаристи, продюсери та режисер «Матчу», розповсюдивши серед журналістів відкритого листа. Дії молодіжних українських організацій творча група назвала… «справжнім цькуванням українських кінематографістів». Продюсери висловили своє занепокоєння і з приводу загальної ситуації з російським кіно в Україні: «Ситуація навколо фільму «Матч» не сприяє розвитку спільної діяльності в галузі культури і кінематографа. Особливу тривогу викликає те, що факт невидачі прокатного посвідчення російським фільмам уже неодноразово мав місце». Дивує, що серед головних аргументів у листі фігурують фрази про те, що стрічка ця «про дух нашої спільної перемоги над злом» і про «подвиг радянських українських спортсменів та жителів міста–героя Києва». Натомість антигерої–українці, показані у фільмі, суперечать будь–яким заявкам про «спільну перемогу». Громадські активісти мають свою думку з цього приводу. «Нам нав’язують чужу ідеологію, в якій українські патріоти є посібниками нацизму, — обурений Олексій Захарченко. — Замість того, аби споживати чужу інтерпретацію, українським режисерам час самим робити історичне кіно».
Володимир Гінда, історик:
— Жоден спортсмен не був арештований німцями після того, як команда киян перемогла в матчі. Не думали гравці тоді про героїзм, для них усе було набагато прозаїчніше — хтось намагався в такий спосіб заробити, хтось — убезпечити себе від відправлення на роботи до Німеччини, хтось знаходив у спорті розраду та відпочинок. У реальності матчі проходили в товариському дусі. Про що не раз, правда, вже після розвалу Радянського Союзу, говорили їх учасники. Звичайно, була і грубість з обох боків. Є спільне фото колективів, зроблене після гри. Малоймовірно, щоб обидві команди після матчу, в якому постійне напруження супроводжувалося брутальною грою, захотіли робити спільне фото. Думаю, що кінофільми про Другу світову війну потрібно знімати не на радянських міфах, а на реальних фактах.
газета "Україна Молода"
Р.S. Судіть самі - чи варто нам гаманцем підтримувати цей непотріб, передивляючися цю антиукраїнську міфологію. А чи не варто самим зняти про ці події правдивий фільм?
Спорт - не місце для політики. Але місце для гордості за власну державу. За рідне місто. За рідних людей.
В цьому фільмі не знайшлося місця для гордості за українців.
Ні, не так. В цьому фільмі не ЗНАЙШЛИ місце для гордості за українців.
В інеті за місяць закачати, і добре. А на російське кіно до кінотеатру я не хожу, виняток "Елки 2".
Спорт - не місце для політики. Але місце для гордості за власну державу. За рідне місто. За рідних людей.
В цьому фільмі не знайшлося місця для гордості за українців.
Ні, не так. В цьому фільмі не ЗНАЙШЛИ місце для гордості за українців.
2. Існували. От тільки я не чув про жовто-блакитні пов"язки на їх руках. Це раз. По-друге. Чому україномовні персонажі в фільмі негативні?
3. Історія пам"ятає все. А люди, можуть пригадувати її так, як їм забажається. В даному випадку (чому, цікаво!?) забажалося показати погані справи...
Я не підтримую повністю даний блог (мого "лайка" під блогом, здається, не видно). Але вважаю, що цей фільм (не легенда!) має бути знято з прокату.
Де видно, що ми мовчали? Не хочу в даному випадку переходити на політику і розказувати де ми мовчали, а де ні.
Автор має право позначати своє уявлення як завгодно. Як завгодно - аби не зачіпати (ображати) інших. Якщо його уявлення ображає інших - його місце, в кращому випадку, в автора вдома....
Шановний Єгошуа, зрозумійте. Справа не в легенді. Вона мені, наприклад, дуже подобається. Справа в системному прояву українофобії в таких фільмах. Уявіть, що Вашому синові будуть роповідати чужі дядьки про те, як його батько в дитинстві крав цукерки, чи-то б пак, в юності ні за що побив когось. Правду кажуть? Правду, було (як і поліцаї-українці). Але ж це не вся правда? Я не хочу, щоб на моїй землі однобоко розповідали чужинці про мій народ і його історію.
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
Чотирьох колишніх футболістів довоєнного Динамо розстріляли у лютому 1943-го зовсім не за футбол, а троє потрапили під децимацію після теракту на хлібозаводі, а ще один був енкаведистом. Звичайно, комуністична пропаганда використовувала усі факти, щоб героїзувати спротив, але треба як кажуть, і честь знати. Не думаю, що в нинішній Росії покажуть той же "Останній бункер" Іллєнка, хоча ще за Єльцина демонстрували.
Ви знову збрехали. Версій декілька. Мені подобається та, яка звинувачує націоналістський осередок та команду "Рух". А Вам хіба ні? Вибирати є з чого. Категоризм і нетерпимість - це ознака слабкості.
Каленим залізом мітили рабів, Гаррок. Також цей вираз - усвідомлений фірмовий знак будь-якого радікала у всьому світі.
А якщо із історії України, то це вже було...
Коли з наших дідів та батьків каленим залізом випалювали людяність, індивідуальність, демократизм суджень, толерантність, щирість, особистість, культуру, терпимість, співчуття.
Ви радікал, Гаррок. Щирий і неприкритий. З Вас вийде гарний діктатор.
В чём правда, брат? У Вашому уявленні про предмет? Правда відома тепер тільки сучасникам. Історичний факт вже двічі зображали хто як хотів. Я впевнений - а ні там, а ні там усієї правди Ви не розшукаєте. Правда у кожного часу та влади - своя. Єдина тільки істина. Вона відома лише мертвим та господу. А видатний спортивний журналюга Щербачьов у якості "історика" - це дещо.....це типа навкшалт Вас, Гаррок, у якості свідомості усього українського народу
----
Думаю на цьому можна було би дискусію і припинити. заангажолваність очевидна. Можете смакувати цей шедевр, думаю його висунуть на Оскар. Непогана логіка: раз з боку українців були якіст сь дії, що не подобаються Кремлю, то треба на усіх вішат иярлик зрадників. До речі, у Бабиному Яру німці розстрілювали не тільки євреїв, як прийнято було вважати, але й націоналістів. Погугліть, хто така була Олена Теліга, приміром.
П.С. Єдине що дуже не впевнений, що піду до кінотеатру. Контингент там зараз.. як би так пом"ягше сказати..
Щоб і як би Ви там не розписували, одначе Ви збрехали!. Такий матч був. Справа не в назві і не у відношенні до цього явища сучасної молоді, а тим більше організацій з Західеної України . Просто ця гра була і все. На ній був присутній мій сусід по далекій подольській коммунальній квартирі з дитинства - Руднік М.Ф., який про це мені розповідав.Що це означає? Це означає, що у період оккупації німецько-фашистськими загарбниками моєї Вітчизни (у складі чого б вона там не перебувала) вісім гравців ДК і ще деякіх інших радянських клубів приймали участь у низці ігор і в описуваному матчі зокрема, проти гравців команди Флакельф, яка складалася з колишніх футболістів - німців, які проходили службу у підрозділах ППО, ВВС та інших у складі оккупаційних військ.
Це означає, що у всіх згаданих матчах наші гравці не програли! Це означає, що вони були заарештовані не після згаданого матчу, а через тиждень, після наступного матчу з командою «Рух», який відбувся 16 серпня .
Серед численних версій новоявлених істориків, в діях яких прослідковується певне соціальне замовлення та єкономічно обгрунтована мета (мета - здешевити бренд, позбавивши його статусу національного героїчного минулого і , як наслідок, статусу національного та народного культурного спадку і надбання), є одна, яка, мені здається, дає пояснення Вашому запалу: Довідково: "Одновременно с командой хлебозавода была создана команда «Рух», организатором которой выступил Георгий Дмитриевич Швецов, экс-игрок киевского «Желдора». При новой власти он всячески прислуживал немцам, работал у Штепы в газете «Нове українське слово». Швецов приглашал в свою команду Трусевича и остальных экс-динамовцев, но большинство ответили отказом. В итоге основу «Руха» составили служащие органов власти и рабочие киевских фабрик!!!!!!!!!!!"
Так ось, пане Гаррок, є версія, згідно з якою бонзи та фундатори команди Рух, роззлючені черговою поразкою, пішли та наклепали до Гестапо про те, що у складі Старта є приховані НКВД-ешники!
Цитата: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%82%D1%87_%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B8
"В справке, составленной начальником контрразведки НКО «Смерш» Первого Украинского фронта генерал-майором Осетровым в ноябре 1943 г., о причине ареста футболистов говорится: «Чтобы избавиться от столь сильного конкурента, предатели, состоявшие на секретной службе в гестапо, донесли, что все бывшие динамовцы являются сотрудниками НКВД и оставлены в Киеве с разведывательной целью».
Щоб там і коли не було - не мені Вам розповідати. Щоб там і коли не було - не Вам, як не свідку подій судити!!!!". Щоб там і коли не було - якщо це сприяє ідейному і історичному спадку і імені команлди - я не почну це нищити, як ВИ. Щоб там і коли не було , якщо люди - сучасники тих подій (Руднік М.Ф. та ще багато киян) вважають, що Динамо билося на полі за батьківщину, то значить так се і було!!!!!! Щоб там і коли не було, це не спадок західноукраїнських верств та громад, та молодіжних рухів і організацій, які там були зафундовані. Щоб там і як не було - це не право розтуляти писок політичним силам, які за основу тримають ідеї чистоти нації та крові, тобто ідейно споріднені з фашистами, які винищили близько 14,2 мільонів українців!
Щоб там не було - я на цьому виріс і вчився залишатись людиною, а тепер Ви руйнуєте те, чим ми пишалися до того, як приперлися Ви. Щоб там і як не було - ніхто, і навіть Ви, високоморальний Гаррок, не зможете заперечити той факт, що історики - це повії на службі чергового режиму. Для мене історики - це люди, які жили в той час, а не теперішні Ваші обрані автори. Так ось - кияни пишалися і пишаються фактом перемог рідної команди в матчах з фашистами!!!!!!!!!
Кияни сумують за павшими під час війни!!!!!!!!!!!!!!!
Кияни приходчть до пам'ятників динамівцям в Яру і на ДК. І я свого сина, як би Ви не намагались цьому завадити - вже ознайомив з легендою, яка завдяки цьому буде житип і далі.
Тот день когда чужой башмак
Не смог попрать мораль народа
Француз, голландец, австрияк
Провозглашают днем свободы
И только наш славянский дух
Идет в смятении на свалку
И словно пес из барских рук
Приемлет пряник или палку
Усвой наследник - мы живем
Благодаря тому, что помним!
И из глухих клоак с гнильем
Нас к свету возвращают корни!
Ты корчевать их не спеши!
Поведай внукам-пусть помянут!
Тогда ростки твоей души
На древе предков не увянут!
Полкам - устав, народу - дух
Стране - идею, гимн и знамя
И не найдется вражьих рук
Чтоб помыкать решились нами
Пусть формируется мораль
На благородстве и былинах,
Где наполняется Грааль
Священной кровью бога-сына
учетная запись этого пользователя была удалена
Разглядеть, что истинно, что ложно
Может только беспристрастный суд:
Осторожно с прошлым, осторожно -
Не разбейте глиняный сосуд!
(В.Высоцкий)
Ми усі сьогодні заангажовані....тобто пристрастні.