Розпочну з цитати класика: «То, что мы называем сметаной, сметаной не является!» Ці слова я зробив би універсальною формулою існування Радянського Союзу. Вона, на жаль, і досі притаманна країні, «где мы и процветаем», як казав той же класик. Виходячи із цього, футбольних клубів у СРСР не було і не могло бути. Радянські футбольні команди із 1960-х почали називати «клубами» неофіційно, так само як у нас досі футбольний Кубок світу називають «чемпіонатом».
Насправді всі радянські команди, які виступали в офіційних змаганнях, починаючи із 1927 року, належали тим чи іншим «добровільним спортивним товариствам». Більшість команд були аматорські. Їхні гравці отримували від товариств лише спортивну форму та харчування у дні матчів. Але були і «показові команди майстрів», чиї гравці фактично були професіоналами, отримуючи зарплатню «спортивних інструкторів», робітників чи службовців тих організацій, які належали до їхніх спортивних товариств.
Саме серед таких команд 1936-го почали розігрувати «клубний» чемпіонат СРСР. До цього чемпіонати розігрували між командами радянських «республік», населених пунктів, або між командами вищезгаданих спортивних товариств — військових, міліціонерів, залізничників, тощо.
Так тривало понад 50 років. Усе всіх влаштовувало. Футболісти мали гарантовану зарплатню, а глядачі — матчі за участю згаданих футболістів. Заробітки радянських гравців у футбол завжди були вищі за середні. І не лише номінально — в нашій колишній країні гроші ще слід було «отоварити». Простий громадянин на свої гроші не міг купити товарів високої якості. Ці товари розподіляли між партійною номенклатурою, до якої належали і футболісти. Плюс гравців у футбол насамперед забезпечували житлом, яке тоді не продавали, а надавали безкоштовно. Робітникові чи інженеру слід було чекати безплатної квартири щонайменше 10 років, а футболіст мав її за рік, а інколи — одразу. Наприклад, 22-річний Валерій Лобановський як футболіст «Динамо» 1961-го отримав квартиру в центрі Києва на вул. Трьохсвятительській у новому будинку, що саме звели трохи далі за католицький костел. Не бідувала і решта футболістів — квартири, автомобілі, поїздки за кордон, дефіцитні речі. Плюс насправді всенародна, а не така як тепер, популярність. Про що могла іще мріяти тоді радянська людина?
Ясна річ, що наші команди бували за кордоном. Тож футболісти та тренери добре знали, що найкращі гравці найсильніших професіональних клубів отримують великі гроші. Не було це секретом і для всіх інших. Але на Захід ніхто не тікав, хоча, коли вірити спогадам окремих київських динамівців, пропозиції були. Так і жили — з одного боку купалися у славі та не бідували, з другого — тихо заздрили іноземним футбольним «зіркам», які заробляли мільйони.
Усе змінилося наприкінці 1980-х, коли стало можна те, чого не можна було раніше. Радянські футболісти і тренери стали відвертішими і частіше говорили про гроші. Їх у той час особливо непокоїло те, що кошти, які виплачували збірній СРСР і радянським командам за виступи в міжнародних змаганнях, ішли кудись «нагору», а самим футболістам платили лише добові. Власне, так було і раніше — ті самі динамівці «відбивали» закордонні поїздки, продаючи вдома куплені там дефіцитні в СРСР товари. Наприклад, 1982 року після фінального турніру Кубка світу в Іспанії всі радянські збірники привезли з собою японські відеомагнітофони, які в СРСР коштували страшних грошей.
До цього додалося і те, що саме у 1980-ті завдяки кольоровому телебаченню у європейський футбол прийшли великі рекламні гроші, причому суми стрімко зростали щороку. Як тут було не заздрити іноземцям і не хотіти собі того ж самого? Тим паче, що про це вже можна було не лише говорити?
Як наслідок, починаючи десь із 1987-го, чи не всі радянські футболісти захотіли стати не «радянськими», а справжніми професіоналами. Часу і натхнення порахувати, скільки грошей коштує їхня гра у футбол державі, в наших футбольних людей не знайшлося. Вони прагнули отримати «зароблене» тепер і зараз! Яким чином? Просто — стати справжніми професіональними клубами.
Улітку 1988-го до італійського «Ювентуса» за $5 млн перейшов динамівець Олександр Заваров. Але всі ці мільйони пішли до Москви, а «Динамо» отримало лише автобус. І то через особисте наполягання Лобановського. Терпець урвався — «Динамо» захотіло стати власником своїх заробітків і на початку 1989 року перетворилося із «показової команди майстрів» на реальний футбольний клуб із власним бюджетом, рахунком у банку й таке інше.
Новоутворений клуб одразу прославився тим, що вперше в радянській історії заплатив гроші за перехід футболіста — Олег Саленко з ленінградського «Зеніта» став першим офіційним трансфером клубу «Динамо». Залишилося небагато — почати заробляти омріяні кошти. Але не так сталося, як гадалося. Першим «обломом» став матч проти московського «Спартака» у квітні 1989 року. Заповнений по зав’язку київський центральний стадіон побачив поразку «Динамо» із розгромним рахунком — 1:4. Як наслідок — народ перестав заповнювати стадіон на наступних матчах. «Показовій команді майстрів» рік чи два тому на це було начхати: «Прийдуть пізніше — нікуди не подінуться». А от професійному клубу гроші були потрібні вже.
Повернути глядачів на трибуни вирішили тоді оригінальним способом — трансляції домашніх матчів «Динамо» на українському телебаченні перестали показувати у прямому ефірі. Футбол можна було подивитися лише в запису після 21:30. Ефект виявився протилежним — люди у відповідь не рушили на стадіон десятками тисяч, а навпаки. Тоді вирішили привабити вболівальників іноземцями. У серпні 1989-го у Києві провели міжнародний міні-турнір на зразок тих, що відбувалися в ці ж терміни по всій Європі. Самі динамівці у 1970— 1980 роки не раз грали в подібних турнірах і знали, що вони приносили організаторам чималі прибутки. До Києва прибули італійська «Рома», бразильські «Бангу» та «Фламенго». Але народ на ці ігри не пішов — чи то квитки були дорогі, чи інша причина. Клуб від цього турніру мав самі лише збитки. Та й саме «Динамо» той турнір не виграло.
Залишалося одне — продавати футболістів. За наступні два роки «Динамо» «відіслало» за кордон майже два десятки гравців. Але окрім Олексія Михайличенка, зірок рівня Заварова в команді вже не було. Тож замість десятків мільйонів клуб отримав на кілька порядків менше. До цього ж 1990-го почав «помирати» чемпіонат СРСР, а чемпіонат незалежної України, який прийшов йому на заміну навесні 1992-го, попервах практично не приваблював глядачів. Тож про захмарні заробітки та шалені мільйони, які ввижалися наприкінці 1988-го, вже ніхто не мріяв — аби звести кінці з кінцями.
А потім футбольний клуб «Динамо» очолив Григорій Суркіс. Але це вже зовсім інша історія.
Микола НЕСЕНЮК
Народ разуверился перестал ходить, на пол стадиона разыгрывали только 2 автомобиля (лотерейные билеты продавались отдельно) и всё равно выигрывали непонятно кто и откуда....
А потом перестали ходить на лотерею и остались только те, кто ходил ради "Динамо" и ради футбола!
Кстати, если не ошибаюсь, то лотерея появилась в 1987 году! (Учитывая ДМБ-86 я не сильно ошибаюсь)
- - -
На турнире - "Кубок Киева", где играли с "Ромой", "Бангу" и "ФЛУМИНЕНСЕ" я был на всех матчах. А людей было мало потому, что конец августа, отпуска, последние попытки оздоровить детей перед учебным годом. Это ведь был ещё ссср и даже с этим были сложности.
- - -
Наконец, Суркис спас клуб от банкротства, сохранил и построил новую базу.... Но, Суркисы никогда не пытались нормально зарабатывать на "Динамо" и для "Динамо", фактически вкладывая личные деньги. У младшего Суркиса с понятием "менеджмент" - дела совсем не сложились!
Даже Марадонна с его 13 миллионами (за трансфер) не годится в подметки не только топ игрокам, но даже игрокам среднего уровня, Динамо Драговича за 18 продало к примеру. .
https://sportrbc.ru/news/575548139a794710298868f9?ruid=NaN
ской "общественности", поддерживаемой отдельными украинскими и московскими журналистами и для-
щимся ворчанием местной(днепропетровской) партноменклатуры., что никак не влияло на переход. О какой армии могла идти речь в отношении уже 25-летнего Литовченко и 24-летнего Протасова при их нескрываемом желании играть в "Динамо".Денежное возмещение еще не стало мерилом отношений между клубами.
"Кстати, сам Протасов в телевизионном интервью объяснил причину перехода довольно лаконично и точно: «Нам с Геной пришла пора служить в армии»."
https://dynamo.kiev.ua/blog/314255-1987-kak-lobanovskij-prizyival-v-kievskoe-dinamo-protasova-i-litovchenko
домство. Но и этого не понадобилось.Вы знаете хотя бы одного ведущего футболиста "Днеп-
ра", которого призвали в армию из этой команды в те времена?
Кроме того, Литовченко и Протасов были студентами и потому опять же формально не подле-
жали призыву. Но главная причина их перехода - желание играть в киевском "Динамо"и сбор-
ной СССР, участвовать в престижном КЕЧ и соответственно желание и предложение Лобанов-
ского, озвученное и до 1988г. И в этом тогда ни у кого не было сомнений. Но существовавшая
в советском футболе ненормальная система переходов, зависившая от конъюнктурных сооб-
ражений и волюнтаристских решений ФФ СССР и ее органов. В 1988г. уже было другое время
и препятствовать киевлянам, как это было систематически в 50-60-70-80-е г.г. стало затрудни-
тельно. Да и ЦСКА уже не мог так "хозяйничать" в разных командах, как это делал Спорткоми-
тет МО ранее - в 50-60-70-начале 80-х г.г.И тем не менее, в Днепропетровске подняли "крик",
"организовали" статьи, "подыграли" московскому начальству в нападках на киевское "Динамо"
и т.п. Хотя тот же Кучеревский, тренировавший "Днепр", понимал важность перехода для игро-
ков. В той обстановке Протасов мог сказать всё что угодно, лишь бы не быть "крайним".
1988—1990 Флаг СССР Динамо (Киев) 71 (30)
знакомы мне, да и всем, жившим в советские времена. О какой реальной службе для
спортсменов команд мастеров могла идти речь?Сплошная фикция, повод для привле-
чения в армейские команды мастеров во всех видах спорта. Применительно к футбо-
лу - усиление ЦДКА-ЦДСА-ЦСК МО-ЦСКА, а кто "не подходит" главному армейскому
клубу,отправлялся в окружные команды - ОДО-СКВО-СКА.И всё это называлось "слу-
жбой в армии". А кто сопротивлялся, искал и находил покровителей на высоком уров-
не, был избавлен от этой декларируемой обязанности для всех - обязательной для
всех слуюбы в армии. И получалось - одни шли "служить", точнее, играть в ЦСКА,
а другие, находившиеся в том же гражданском статусе, не шли "служить" и играли
а тех же или в других профсоюзных или. как тогда говорили - "гражданских" командах.
А тем, кто переходил в динамовские команды, был недосягаем для армейской "длин-
ной руки". А можно было быть "вечным студентом", а если еще и с военной кафедрой-
вообще полная безопасность.
Можно озвучить огромный список фамилий знаменитых и просто известных спортсме-
нов, часть которых "служила", а другая, при тех же условиях "почему-то" нет.Посколь-
ку в спорте существовал произвол по части переходов из команды в команду, о чем я
упоминал в предыдущем комментарии(примеров не счесть), спортсмены, во избежа-
ние отказа или демагогического "общественного порицания" в переходе в более силь-
ную команду,искали разные лазейки и лучшей из них была "ширма" -"служба в армии",
к которой приравнивалась и игра в динамовских клубах.К тому же, не лишней была материальная заинтересованность и будущие надежды на солидную пенсию...
Поэтому, "случай с Литовченко и Протасовым" о их "обязанности служить" - байка для
наивных, веривших во всё что угодно. Они с радостью переходили в киевское "Дина-
мо" и прямой дорогой в сб.СССР. А играли они всего 2 года в "Динамо", потому что в
годы Перестройки появилась возможность уехать играть за границу что они и сдела-
ли в числе других.