Головною темою останніх днів і навіть тижнів стало надання США ленд-лізу України в процесі її боротьби з озброєною агресією Росії. Однак чіткої, конкретної і, головне, зрозумілої інформації з цієї теми існує не дуже багато, і вона при цьому розрізнена.
Але оскільки в минулий понеділок, 9 травня, Президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для України, і цей самий закон моментально набув чинності, саме час повністю розібратися з тим, що саме вже сталося, і що саме відбудеться в найближчий час. .
Що таке ленд-ліз
Отже, для початку важливо розібратися із самим поняттям ленд-лізу. Воно з’явилося в період другої світової війни, коли США прийняли рішення надавати СРСР всебічну допомогу в частині поставок озброєння, бойової техніки, обладнання, сировини (і не тільки). Для цього і була розроблена і запущена програма ленд-лізу, суть якої полягала в наступному:
—СРСР отримує постачання за принципом оренди;
— негайна оплата за ці поставки не передбачалася, при цьому терміни оплати взагалі були відсутні — вони мали бути зафіксовані лише після закінчення війни шляхом переговорного процесу (він, до речі, в підсумку, затягнувся аж до 1972 року!);
— озброєння та техніка, поставлені за програмою ленд-лізу, а потім втрачені в боях, оплаті не підлягали.
Одним словом, ленд-ліз — це програма США постачання озброєння, бойової техніки, обладнання, сировини, продовольства в оренду без негайної оплати. Сучасна ж програма ленд-лізу ще й адаптована до реалій сьогодення: вона дозволяє уникнути бюрократичної тяганини, що радикальним чином скорочує терміни поставок. Не менш ефективним чином на цей фактор впливає і розроблена система логістики.
Таким чином, підписання Президентом США програми ленд-лізу для України означає максимально оперативні поставки для нашої країни найширшого спектора озброєнь та бойової техніки без необхідності оплати в найближчому майбутньому.
І ось тепер, після того, як внесена ясність у суть-лендлізу, на поверхню миттєво спливає два нагальні питання: що саме отримає Україна, і як швидко це станеться? Причому, під словом «отримає» мається на увазі не момент появи бойових одиниць в Україні, а їх задіяння на фронті, у безпосередніх бойових діях.
З відповідями на ці питання все трохи складніше, але яка-яка конкретика тут все є є
Що отримає Україна за ленд-лізом від США
Коли мова заходить про постачання в рамках нинішнього ленд-лізу, то, перш за все, мається на увазі тяжке озброєння наступального призначення, якого немає в арсеналі України, але що їй украй необхідно для переведення війни із оборонної в наступну.
Насамперед, ЗСУ потребують сучасної артилерії, яка має особливі показники щодо дальнобійності, точності та руйнівної сили, системах РСЗВ (реактивна система залпового вогню — з розряду «Градів», «Смерчів», але тільки новітньої| ) та зенітно-ракетних комплексах (ЗРК). Звісно, є в України потреба в танках, усіляких БМП/БТР та авіації. Однак для того, щоб змінити малюнок війни, на початковому етапі вкрай важливі далекобійна артилерія, а також сучасні РСЗВ і ЗРК.
Повного та предметного переліку ВСЬОГО, що отримає Україна за ленд-лізом, у відкритих джерелах немає і, здається, ця інформація не повинна оприлюднюватись в інтересах успішного ведення ЗСУ бойових дій щодо вигнання російських окупантів.
У той же час, якщо підсумувати всю інформацію, що просочилася, то за програмою ленд-лізу Україна отримає:
— Гаубиці M777 (калібр 155 мм);
— Самохідні артилерійські установки M109A6 Paladin;
— РСЗВ на колісному шасі HIMARS;
— Універсальну РСЗВ M270 MLRS;
— ЗРК Patriot;
— Пересувний норвезький ЗРК NASAMS 2;
— танки третього покоління M1A2 Abrams;
— бойові машини піхоти США M2A3 Bradley;
— Багатофункціональні легкі винищувачі 4-го покоління F-16 ° C / D.
Коли озброєння за ленд-лізом буде на фронті
Враховуючи всі особливості нинішньої програми ленд-лізу, постачання в ї рамках в Україну озброєння та бойової техніки здійснюватиметься в короткі терміни. І це не банальна гра слів! Згідно з регламентом ленд-лізу, біля західного кордону України озброєння та бойова техніка повинна виявлятися не пізніше, ніж через 72 години після початку процесу постачання. Таким чином, уже цього четверга Україна буде готова прийняти на свою територію багато чого цікавого з-поміж того, що вона отримає за ленд-лізом.
Але західний кордон — це зовсім не фронт. Далі настане найвідповідальніший етап роботи ленд-лізу — доставка отриманого озброєння і бойової техніки на фронт. В цілості та безпеці! Адже не секрет, що РФ прагнула і буде прагнути знищувати будь-яку військову допомогу Україні ще до того моменту, як вона опиниться в зоні бойових дій.
Тому процес перекидання озброєнь та бойової техніки із заходу України на схід вимагатиме від ЗСУ не менш значущих навичок, ніж під час ведення бойових дій. Тут доведеться діяти як у футболі. Тільки в якості воріт суперника — лінія фронту, а як м’яча — бойова техніка. Як і у футбольному матчі, необхідно буде за допомогою злагоджених командних дій і в рамках обраної тактики доставити м’яч до воріт. Просто пробігти з ним безпосередньо точно не вийде і до середини поля, швидше за все, добігти не встигнеш, як вже втратиш м’яч.
Виходячи з цього терміни перекидання отриманих поставок від західного кордону України на фронт можуть зайняти чималий час. Звичайно ж, що вимірюється в днях, а не в тижнях, але тим не менше. Судячи з усього, перші бойові одиниці озброєння і техніки, отримані за ленд-лізом, зможуть вступити в бій не раніше середини наступного тижня.
При цьому треба враховувати, що в деяких випадках знадобиться додатковий час на освоєння отриманої бойової техніки. Так, ЗСУ має досвід спільних навчань з НАТО, але це не означає, що, наприклад, танком M1A2 Abrams зможе експлуатувати кожен танковий розрахунок ЗСУ. А що вже говорити про винищувачів.
Тому, мабуть, насамперед на фронті з’явиться артилерія, РСЗВ та ЗРК. Втім, як вище згадувалося, це саме те, що необхідно ЗСУ в першу чергу і якнайшвидше. А танки, БМП/БТР та літаки, отримані за ленд-лізом, «підтягнуться» пізніше. Коли саме — питання відкрите. Але? навряд? це станеться раніше кінця травня.
Гаубиці M777 вже задіяні на фронті
Однак важливо розуміти, що однозначно в минулому залишилися розмови і переливання з порожнього в порожнє — зараз уже йдеться про конкретні поставки в Україну озброєння та бойової техніки, які мають місце, а не плануються. Більше того, ще до підписання Байденом закону про ленд-ліз, Україна не тільки отримала певні одиниці озброєння, але вже й воює ними проти ворога.
Так, на днях з’явилося відео використання українськими воїнами гаубиці M777 з цифровою системою управління вогнем. Дальнобійність цієї артилерійської зброї становить від 25 до 30 км (в залежності від типу використовуваних снарядів) і навіть у номінальному режимі використання гаубиця здатна виконувати по два постріли в хвилину (інтенсивний режим стрільби).
Вишенькою ж на торті тут є те, що M777 може стріляти керованим артилерійським снарядом M982 Excalibur з GPS-наведенням на мету з розширеною дальністю дії. Всього один снаряд може вразити мету, на знищення якої знадобилося кілька десятків некерованих артилерійських снарядів.
Використання ЗСУ гаубиці M77 у війні проти РФ:
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости