Черговий прихід Жорже Жезуша до «Бенфіки» не увінчався успіхом. Незважаючи на те, що під керівництвом живого класика португальського тренерського цеху «орли» вийшли до плей-оф чемпіонської Ліги минулого сезону, залишивши за бортом своєї групи не лише наше «Динамо», а й знамениту «Барселону», ще далеко до завершення минулого чемпіонату (у грудні) Жезусу вказали на двері. Насамперед тому, що у внутрішній першості лісабонці виявилися неконкурентними: за перше місце вони так і не задекларували боротьбу, посівши лише третє місце. Відрив від «Порту», який фінішував першим, більш ніж серйозний — 17 очок. Амбіції клубного керівництва сягали куди далі.
Замість Жезуса сезон на чолі «орлів» закінчував Веріссімо. Змінити кардинально ситуацію у Нелсона не було часу і можливості. Він був звичайним тимчасовим правителем. І наприкінці травня у «Бенфіки» з’явився новий наставник — Рогер Шмідт.
Німецький тренер, який підписав з лісабонським клубом дворічний контракт, заявив, що «дуже гордий очолити такий великий клуб», і що «прикладе всі свої енергію та досвід, щоб досягти успіху».
Відверто кажучи, призначення Шмідта до «Бенфіки» викликало як мінімум питання до клубного керівництва «орлів». Тому що на перший погляд (та й не лише на перший) це призначення здається, як мінімум, дивним.
Дивним тому, що на своєму попередньому робочому місці німецький наставник не запам’ятався чимось особливим. Шмідт був призваний до нідерландського ПСВ для того, щоб не лише нав’язати боротьбу за чемпіонство «Аяксу», а й відвоювати у амстердамців чемпіонську корону. На жаль для гера Рогера, вдалося лише нав’язати боротьбу. Але з трофеями негусто: лише Кубок та Суперкубок Нідерландів. Бажане «золото» завоювати так і не вдалося.
Єдине місце, де Шмідту вдалося стати чемпіоном — австрійський «Зальцбург», який він тренував у сезоні 2013/14. З того часу він мав багато спроб, але результат незмінний: він не виправдовував, за великим рахунком, покладених на нього надій.
Але в «Бенфіці», схоже, вирішили, що головне — щоб команда показувала яскраву, атакуючу гру, а результати колись прийдуть. Ось що стосується гри як такої, команди Шмідта практично завжди сповідували іскрометний футбол. На початку «десятих» його «Байєр» закохав у себе всю Німеччину, настільки видовищною була та команда. Та й ПСВ під керівництвом Рогера показував «смачний» футбол. Однак, повторюся, високими результатами й не пахло. Може, в «Бенфіці» нарешті прорве?
Сезон 2022/2023 «Бенфіка» розпочала вдало. Лісабонці в рамках третього кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів не помітили данський «Мідтьюллан», перемігши опонента із загальним рахунком 7:2.
Успішно стартувала команда Шмідта й у новому чемпіонаті Португалії. Після двох турів «орли» — серед лідерів: максимум очок та відмінна різниця забитих та пропущених м’ячів (5:0).
Вже за цими трьома офіційними поєдинками вболівальники, та й фахівці теж, відзначають структурні зміни, що відбулися з «орлами». Команда виглядає дуже агресивно в атаці, чого в такій кількості не було минулого сезону. Шмідта-тренера завжди вирізняло вміння вибудовувати дуже високий, агресивний пресинг. Колись його «Байєр» був зразковою командою у цьому плані. Схоже, свій «Байєр» він тепер хоче збудувати і в «Бенфіці».
Проте не лише високим пресингом вирізняється нинішня «Бенфіка». Раніше, тобто, ще минулого сезону, лісабонська команда намагалася грати простіше, «танцювала» від суперника, вишукуючи у нього слабкі місця, і тиснула на них. Якщо конкурент був приблизно рівний, то одразу виникали складності. Дуже часто у таких випадках команда грала на контратаках.
Зараз багато що змінилося. В обох поєдинках проти «Мідтьюллана» лісабонці грали першим номером, з позиції сили. Володіння м’ячем місцями сягало 80 відсотків. Причому команда намагається контролювати не лише м’яч, а й ситуацію. Багато хто відзначає відмінну гру на флангах, вміння створювати перевагу через грамотні та своєчасні переміщення гравців. Такий собі аналог «розумного хаосу».
Можна за бажання стверджувати, що при цьому гольові ситуації «Бенфіка» створює досить прямолінійно — після передач з флангів та стандартів, проте така стандартність, вибачте за тавтологію, дає результат: команда багато забиває. Примітно, що на міжсезонних зборах «орли» приємно здивували високою результативністю на тлі дуже міцних опонентів. Англійським «Ньюкаслу» та «Фулхему» вони забили три та п’ять м’ячів відповідно, «Ніцці» — теж три, «Жироні» — чотири.
Загалом нинішня «Бенфіка» — це дуже грізна сила. І динамівцям із таким суперником однозначно буде несолодко. Навіть незважаючи на те, що певні проблеми команди у захисті нікуди не поділися.
У літнє міжсезоння «Бенфіка» змінилася як стилістично, так і кадрово. Ми всі вже якось звикли, що лісабонські «орли» — своєрідна майстерня не лише з «виробництва», а й з продажу талантів. Ось і цього літа клуб продав за шалені гроші чергового свого діаманта.
Дарвін Нуньєс, найкращий футболіст Португалії минулого сезону, пішов із «Бенфіки» до «Ліверпуля» за 75 мільйонів євро. Ще 25 мільйонів лісабонці отримають від мерсисайдців за уругвайського бомбардира як бонуси.
Ще один форвард залишив «Да Луж» і відбув у річну оренду до «Галатасараю». Йдеться про Сеферовича. Тож, здавалося б, дорогу до основного складу для нашого Яремчука розчищено. Але не все так просто. Про що нижче.
Із суттєвих втрат можна назвати відхід з клубу ще чотирьох виконавців: Евертона (перейшов у «Фламенго»), Жоти («Селтик»), Фернандеса («Бешикташ») та Піцці («Аль-Вахда»).
Проте «Бенфіка» встигла не лише продавати свій «ліквід», а й поповнилася кваліфікованими кадрами. З нашого «Шахтаря» прийшов бразилець Нерес, який встиг себе показати у всій красі у грі з «Мідтьюлланом». У «Рівер Плейт» купили Енцо Фернандеса, а «Корінтіанса» — Жоао Віктора.
Загалом «орли» у нинішнє міжсезоння витратилися на нових гравців майже 47 млн євро. Хоча їхній дохід значно вищий — близько 115 мільйонів.
Тепер про Яремчука. Ні за Жезуса, ні за Веріссімо форвард збірної України не був основним у «Бенфіці». Хоча свій ігровий час отримував регулярно. Після відходу Нуньєса і Сеферовича здавалося, що тепер Роман нарешті стане системотворчим гравцем «орлів». Однак і в матчах кваліфайну ЛЧ, і в стартових поєдинках чемпіонату Португалії Шмідт робив ставку на атакуюче тріо Нерес — Рамуш — Сілва. Яремчук теж отримував свій ігровий час. Але не так багато, як би йому хотілося.
Ситуація може змінитись після того, як «Бенфіка» розлучиться з ще одним своїм нападником: на Рамуша дуже багато претендентів. Якщо з якихось причин цього не станеться, Роману доведеться виграти серйозну конкурентну боротьбу за місце під сонцем.
Валерій Василенко
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости