13 разів київські динамівці вигравали золоті медалі футбольних чемпіонатів колишнього СРСР. Але те, перше золото незабутнє, як і перше кохання.
17 жовтня 1961 р. Трибуни 40-тисячного столичного стадіону переповнені. У матчі передостаннього туру чемпіонату країни динамівці приймають харківський «Авангард». Господарям поля поступатися не можна, адже в спину дихають найближчі переслідувачі — московські торпедівці. Їхнім гостям втрачати очки не можна, харків’яни ведуть боротьбу за шосте місце в чемпіонаті, яке дає право на присвоєння гравцям звання майстрів спорту.
Впевнено і надійно діють воротарі киян Олег Макаров і харків’янин Микола Уграцький. Хвилин за п’ять до фінального свистка лунає голос диктора на стадіоні: «Повідомлення з Ташкента, де Московське «Торпедо» в матчі з «Пахтакором» втратило такі необхідні їм очки. «Динамо» зігравши свій матч 0:0 вперше достроково стає чемпіоном СРСР, перервавши 25-річну гегемонію московських клубів.
Київ тріумфував.
Що творилося на трибунах описати неможливо. Уперше запалали сотні смолоскипів із газет. Деяким уболівальникам вдалося прорватися на поле. Підхопивши на руки динамівців, вони несли їх біговою доріжкою стадіону. Десь через годину це тріумфування перенеслося на Червоноармійську і Хрещатик. У Центральному гастрономі, а тоді він працював до 24-ї години, полиці з міцними напоями спорожніли. Київ тріумфував!
Я був того вечора на трибунах стадіону, став свідком цього динамівського тріумфу, радості київських уболівальників. Чемпіонат-1961, динамівці Києва, володарі золотих медалей завершували матчем у Москві з «Локомотивом». Провели вони його, як і личить чемпіону, і виграли з рахунком 4:3. У турнірній таблиці ФК «Динамо» випередив на чотири очки «Торпедо» і на три «Спартак». Харківський «Авангард» фінішував на омріяному шостому місці.
Їх залишилося тільки троє з 22-х динамівських хлопців.
Переді мною фото гравців ФК «Динамо» (Київ) — чемпіонів СРСР 1961 р. На ньому: тренери В’ячеслав Соловйов і Михайло Коман. Їхні підопічні: Віктор Каневський (капітан), Олег Макаров, Валерій Лобановський, Олег Базилевич, Юрій Войнов, Василь Турянчик, Йозеф Сабо, Володимир Щегольков, Валентин Трояновський, Микола Кольцов, Володимир Ануфрієнко, Віктор Серебряников, Андрій Біба, Анатолій Сучков, Віталій Щербаков.
Не потрапили в об’єктив, але виступали в тому пам’ятному чемпіонаті-1961, провівши хто більше, хто менше ігор: Ігор Зайцев, Микола Каштанов, Леонід Клюєв, Володимир Єрохін, Валерій Верігін, Володимир Сорокін, їхній тренер Віктор Терентьєв.
25 матчів поспіль без поразок.
На жаль, зі складу тієї першої команди динамівських чемпіонів разом із нами залишилося три гравці: Сабо, Біба та Сорокін. Покинули цей футбольний світ і тренери «золотої» команди 1961 року: В’ячеслав Соловйов, Михайло Коман, Віктор Терентьєв.
Нагадаю ФК «Динамо» (Київ) — 13-разовий переможець футбольних чемпіонатів колишнього СРСР.
У дванадцяти з тринадцяти переможних чемпіонатів кияни «золото» вигравали достроково.
Динамівці три роки поспіль (1966, 1967, 1968) ставали чемпіонами.
У 1977 році кияни протягом сезону жодного разу не пропускали у свої ворота більше одного гола.
У 1981 році 25 стартових ігор чемпіонату команда провела без поразок.
Друзі, це далеко не всі досягнення київського «Динамо» — найтитулованішої команди футбольної України. І в чемпіонатах нашої країни динамівці поповнюють свою колекцію командними та індивідуальними призами. Про це іншим разом.
Любіть футбол, грайте у футбол, дивіться футбол. Усе про найпопулярнішу гру у світі читайте на сайті «Динамо Київ від Шурика».
Олександр ЛИПЕНКО для Dynamo.kiev.ua
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости