Спортивний адвокат Ілля Скоропашкін оцінив перспективу позову екс-капітана збірної України Анатолія Тимощука проти УАФ у Спортивному арбітражному суді в Лозанні (CAS). Нагадаємо, Тимощук вирішив судитися з УАФщоб повернутися в історію українського футболу.
Тимощук уже пробував оскаржити санкції в Апеляційному комітеті УАФ"
— Наскільки реальні шанси юристів Тимощука?
— Згідно з інформацією з офіційного сайту УАФ від 11.03.2022, Контрольно-дисциплінарний комітет (КДК) позбавив Тимощука О.О. тренерської ліцензії рівня Pro, виданої Центром ліцензування УАФ, і всіх титулів переможця та срібного призера чемпіонату України, Кубку України, Суперкубку України, а також його було виключено з офіційного реєстру гравців збірних команд УАФ. Крім того, КДК заборонив Тимощуку О. О. займатися футбольною діяльністю на території України довічно та порушив питання перед органами державної влади щодо позбавлення його всіх державних нагород і почесних звань.
Це рішення КДК було оскаржено самим Тимощуком до Апеляційного комітету УАФ. Згідно з пресрелізом з офіційного сайту УАФ від 24.01.2023, рішення КДК було залишено без змін. Водночас, за змістом зазначеного пресрелізу, КДК своїм рішенням безпосередньо не позбавляв Тимощука тренерської ліцензії, а лише рекомендував Центру ліцензування УАФ вжити відповідних заходів щодо відкликання (позбавлення) тренерської ліцензії Pro-UEFA Тимощука О. О.
— Прецеденти подібних санкцій є у футболі?
— Органи футбольного правосуддя УАФ можуть діяти в рамках законодавства України та Дисциплінарних правил УАФ. Санкції щодо заборони здійснювати діяльність у футболі на певний строк доволі поширені. З 18 лютого 2022 року, за новою редакцією Дисциплінарних правил, таку санкцію можна застосовувати і на довічний термін. Компетенція щодо застосування такої санкції повністю перебуває в юрисдикції органів УАФ, так само, як і позбавлення спортивних звань та нагород.
— Чи все в УАФ зробили за процедурою? Чи сильні наші позиції?
— Тут важко щось коментувати, оскільки повного тексту з мотивувальною частиною рішення УАФ про застосування до Тимощука дисциплінарних санкцій опубліковано не було.
У пресрелізі УАФ від 11.03.2020 стисло вказано підстави, якими керувалися органи футбольного правосуддя під час винесення рішення. Зокрема, зазначається, що колишній капітан збірної України Тимощук від початку військової агресії Росії проти України не зробив жодної публічної заяви з цього приводу та не зупинив свою співпрацю з клубом агресора. Таким свідомим вибором Тимощук О. О. завдає шкоди іміджу українського футболу та порушує п. 1.4. ст. 4 Кодексу етики та чесної гри УАФ.
Цим кодексом передбачено (ч. 1 ст. 1), що його дія поширюється на осіб, які задіяні або працюють у футболі на території України. Припускаю, що скарга Тимощука до Спортивного арбітражного суду в Лозанні про скасування рішень УАФ обґрунтовується тими підставами, що на нього не поширюється дія Кодексу етики та чесної гри УАФ, оскільки він не працює у футболі на території України.
— Лозанна компетентна в цьому питанні? Що далі — в яких ще інстанціях можна оскаржити це рішення?
— Спортивний арбітражний суд у Лозанні має повноваження переглядати рішення органів УАФ і Палати з вирішення спорів УАФ в апеляційному порядку.
— Добре, Лозанна винесе своє рішення на чиюсь користь. Що далі — в яких ще інстанціях можна оскаржити це рішення?
— Рішення Лозаннського суду теж може бути оскаржене у Федеральному трибуналі Швейцарії.
— Чи може це створити прецедент для інших дискваліфікованих?
— Це має бути прецедент для всіх спортсменів і тренерів, які своїми діями чи бездіяльністю підтримують російську агресію і вбивства українців. Як на мене, забагато уваги цій людині, яка свідомо зробила вибір на користь співпраці з агресором. УАФ має повну рацію в тому, щоб це прізвище посіло своє місце серед зрадників і колабораціоністів, які зрадили український футбол і свій народ.
Олександр Карпенко
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости