Колишній аргентинський куратор молодіжних команд київського «Динамо» Гільєрмо Самсо очолив перуанську команду «Персас» із Ліги королів Америки. В цій Лізі беруть участь команди, у складах яких є зірки шоу-бізнесу і футбольні легенди.
Я добре знаю Гілю. Він мій знайомий. Людина з великим серцем та хорошими особистими якостями. Коли до Києва в «Олімпік» приїхав аргентинець Франсіско Альваренга Самсо шукав можливості контакту із земляком та проявив бажання допомогти йому в адаптації. 24 лютого 2022 року у соцмережах підтримав Україну. Хоча у нас він тут був не довго.
Хороший хлопець — не професія. Зараз Гільєрмо буде тренувати зірок шоу-бізнесу та футбольних легенд. Після «Динамо» була робота в федерації футболу Лівії. Десь працював на низах в Іспанії. До переїзду працював у Японії. Були пропозиції із Туреччини, але обрав України зі своїм приятелем Рамоном Каталою. Загальний рівень цих методистів не високий. Єдина їх реальна перевага, що вони іноземці.
Аргентинський футбол та український мають не так багато спільного, щоб можна було ефективно працювати за методологію. Інший аргентинець, більше статусний Хорхе «Коке» Раффо (був директором школи «Барселони» в Аргентині) теж нічого не дав шахтарівській школі. При відборі на перше місце ставилася антропометрія. На юнацькому рівні завдяки цьому можна виграти, а далі... У «Шахтаря» немає гравців 2003, 2004, 2005 років для першої команди. Раффо не бачив Данила Кревсуна, який зараз у «Боруссії» (Дортмунд) забиває та грає. А де його велетні? Тому що за перемоги на юнацьких змаганнях були у контракті прописані призові....
Зараз всі вимагають гуртом молодих гравців для першої команди. Де власні вихованці? Зараз критикують наставника юнацької команди «Динамо» Ігоря Костюка за різні моменти. Комусь не подобається гра, комусь результати. Хтось рахує кількість пасів чи відсоток володіння. Але ніхто не бере до уваги, з яким матеріалом працює Ігор Володимирович. Фактично 2004 року у «Динамо» немає.
Самсо дуже смішно намагався вимовити прізвище Ігоря Горбача та пророкував йому велике майбутнє. Сьогодні Горбач грає тільки за «Зорю». З 2004 року у першій команді Антон Царенко. Причому це гравець поки тільки ротації. Ніхто не знає, чи зможе він грати на рівні першої команди. Там були цікаві футболісти, хоч їх не багато. Всіх вже не згадую. Але той же Євген Пастух в УПЛ 3 голи забив та зробив асист за «Рух». За манерою гри такий же фактурний та силовий, як Артем Довбик. Цей житомирянин у «Динамо» не затримався.
З 2005-м роком теж не все добре. Там не варто розраховувати, що вийде багато гравці із прицілом до першої команди. Не беремо до уваги Тараса Михавака, Романа Саленка, які приєдналися до команди шляхом селекції вже у відносно зрілому віку. Залишається перспектива в Олексія Гусєва. Можливо, у Дмитра Кремчаніна та Андрія Маткевича.
Все дуже просто: чим вище якість тренерів, тим більше гравців буде у першій команді. Ігор Костюк та Олександр Шовковський вже стали заручниками того, що виховує Академія. Вони щось можуть змінити, але не розвернути гравця. Є очевидні таланти типу Іллі Забарного, чи Віктора Циганкова, які самі по собі повинні були перейти у дорослий футбол. А над іншими потрібно працювати. Дуже багато працювати. Інколи витискати більше, ніж є у гравця.
Перед Самсо та Каталою був методист Ромео Вендлер. Хорватсько-німецьикй спеціаліст. Сам хорват, але працював багато років у німецькому футболі. Тодішній тренер команди Олександр Хацкевич хотів мати Академію з німецьким присмаком. Яку користь приніс Вендлер? Його методологія зовсім не працювала. Потім його відправили займатися з гравцями атаки, щоб не виганяти та не порушувати контракт. Ще одна відповідь на питання, де молодь у першій команді. Вендлер зараз без клубу за версію Transfermarkt.
Аргентинська та німецько-хорватська методологія не дали бажаного результату для Академії «Динамо», не сталося прориву чи ефекту новизни. Думаю, що структура клубу працювала десь на таких само результатах і без запрошення іноземних спеціалістів в Академію столичної команди.
Не так давно з Академії «Динамо» пішов тренер Микола Іщенко. Спочатку до Юрія Максимова у «Звягель», а потім у «Дніпро-1». Вдумайтеся, що тренер Академії «Динамо» пішов працювати у Другу лігу помічником. Напевно, що не було умов, чи він хотів більше грошей, чи амбіції При цьому таланти тренера Іщенка до кінця не зрозумілі.
На днях юнацьку команду «Оболоні» очолив інший тренер Академії «Динамо» Євген Лозінський. Раніше у «Рух» перебрався Артем Яшкін. У 2017 році зі до «Шахтаря» пішли Володимир Самборський та Олександра Ситник. Я не готовий дискутувати, які тренери Іщенко, Яшкін, Лозинський чи Ситник, а от Самборський дуже серйозний спеціаліст в юнацькому футболі на рівні України.
Коли від «Динамо» вимагають великих трансферів, то просто хочеться сміятися в обличчя. Потрібно вимагати не інвестицій у футболістів, бо вони можуть дати тільки короткостроковий результат, а тренерів Академії. Бо вони вирощують та формують майбутнє київського «Динамо». Наскільки воно буде успішним залежить саме від їхньої роботи.
Зараз попит на тренерів юнацьких команд буде тільки зрости. ЛНЗ планує робити Академію. Великі плани у «Полісся». «Рух» має великі амбіції. «Шахтар» звик намагатись бути першим. Будуть з’являтися закордонні школи типу «Бенфіки». Конкуренція на якісних спеціалістів тільки зростатиме. Відповідно ціна на послуги таких спеціалістів буде тільки рости.
Але не потрібно згущувати фарби. Не все так погано. Сьогодні Академія «Динамо» виховала найкращого молодого гравця країни — Матвія Пономаренка. Він сам із Миронівки, що на Київщині. Ніхто його ні звідки не вкрав, не привіз. Просто виховали. «Шахтар», «Рух», «Дніпро-1» не можуть похвалитися гравцем талантом такого рівня.
Робота в Академії «Динамо» ведеться. 2003 рік дав Володимира Бражка, Назара Волошина, Іллю Забарного. Але так з кожним роком не буде. Зараз можна розраховувати на одного, або максимум двох, гравців із кожного покоління. Це сьогоднішні реалії. Причому дехто отримує свій шанс з авансами. Чи достатньо цього для успішних виступів першої команди? Це головне питання. Щоб мати ефективнішу роботу Академії потрібно не змінювати, а вдосконалювати багато питання роботи Академії — якісь роботи тренерів, міжнародний досвід селекція, міжнародні турніри.
Сергій ТИЩЕНКО
Підписуйтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Тільки найгарячіші новини
Кращий коментар