VIII чемпіонат Європи, який проходив у ФРН 1988 року, незабутній для шанувальників футболу України. Адже збірна колишнього СРСР, очолювана легендарним Валерієм Лобановським, завоювала срібні медалі.
У тому знаменитому складі на перших ролях були одинадцять гравців київського «Динамо».
На старт відбору вийшли 32 команди. Сім найкращих із них, які пройшли сито суворого відбору, плюс збірна ФРН (господиня фінального турніру), зібралися на вирішальні матчі. Чудова вісімка була розбита на дві групи. До першої увійшли — ФРН, Італія, Данія, Іспанія; до другої — Нідерланди, Ірландія, Англія, СРСР.
У півфінали вийшли по два найсильніші колективи з кожного квартету. Перемігши нідерландців — 1:0, англійців — 3:1, зігравши внічию з ірландцями — 1:1, підопічні Валерія Лобановського виграли групу.
У півфіналі наші хлопці взяли гору над Італією — 2:0. Відзначилися Олег Протасов і Геннадій Литовченко.
Фінальна зустріч знову звела наших футболістів зі збірною Нідерландів. Це грандіозне протистояння відбулося 25 червня в Мюнхені на «Олімпіаштадіоні». На жаль, нідерландці взяли реванш (2:0) за поразку в групі.
Не реалізував пенальті Ігор Бєланов. Були в наших ще можливості забити. Могли відзначитися Олександр Заваров, Геннадій Литовченко, Анатолій Дем’яненко та Олег Протасов. Однак дуже вже впевнено грав того дня воротар «помаранчевих» Ганс ван Брекелен.
До столиці України зі срібними нагородами повернулися: Віктор Чанов, Володимир Безсонов, Олег Кузнєцов, Анатолій Дем’яненко, Василь Рац, Геннадій Литовченко, Олександр Заваров, Олег Протасов, Ігор Бєланов, Олексій Михайличенко та Сергій Балтача.
Ось як прокоментував тоді головний поєдинок Євро-1988 Валерій Лобановський :
— Це була гра гідна фіналу. Уболівальники, думаю, отримали справжнє задоволення. Обидві команди мали багато моментів. На мій погляд, ми створили навіть більше гольових ситуацій. Переміг той, хто надійніше зіграв в обороні і зумів реалізувати свої шанси в атаці.
Ми налаштовували команду на гру хорошої якості, щоб із перших хвилин повести активні дії. Вважаю, що нам вдалося це зробити. Однак занадто багато сил було віддано в півфіналі проти італійців. У суперника був зайвий день для відновлення і підготовки до фіналу.
Збірна Нідерландів до вирішального протистояння зберегла основний склад. Ми ж втратили Кузнєцова (через другу жовту картку), травмованого Безсонова. Мікропошкодження завадило Протасову зіграти на повну силу.
Провідні виконавці суперника зробили свою справу. Ми засмучені, оскільки мали такі ж шанси стати першими, як і наші опоненти. Але футбол непередбачуваний. Мушу визнати, що в «золотому» поєдинку перемогла збірна, яка показала себе краще технічно й тактично.
Василь Рац, півзахисник:
— Не стану стверджувати, що ми обов’язково мали перемогти. Однак шансів домогтися успіху мали більш ніж достатньо. На жаль, ми тими моментами не скористалися. І все-таки, я вважаю, ми не дали своїм уболівальникам приводу для розчарування. Адже до початку чемпіонату мало хто вірив у наше таке високе місце. Наш результат — це успіх.
Гельмут Коль, канцлер ФРН, який проводив нагородження фіналістів:
— Це була якась фантастична реклама футболу. Я отримав від фінальної зустрічі колосальне задоволення. Це була дійсно велика гра двох великих команд...
І ось Німеччина — ця дуже футбольна країна — готова прийняти черговий єврофестиваль найпопулярнішої у світі гри. На старт фінального турніру (початок 14 червня) вийдуть 24 команди. Як відомо, серед них збірна України, для якої це четверті поспіль фінальні єврооглядини.
До складу команди, яку очолює в минулому блискучий форвард київського «Динамо» Сергій Ребров, претендують динамівці, які грають у нинішньому складі київського клубу (Георгій Бущан, Олександр Тимчик, Андрій Ярмоленко, Микола Шапаренко, Володимир Бражко та Владислав Ванат), і ті, хто виступав за киян раніше (Ілля Забарний, Віталій Миколенко, Віктор Циганков, Сергій Сидорчук, Роман Яремчук).
Олександр ЛИПЕНКО для Dynamo.kiev.ua
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости