ХХ Олімпійські ігри відбулися 1972 року в Мюнхені (ФРН). І, на жаль, були затьмарені диким злочином терористів, які позбавили життя цілої групи спортсменів Ізраїлю.
Радянська команда тоді завоювала безліч нагород. Особливо хочеться відзначити тріумф киянина Валерія Борзова, який виграв золоті медалі в бігу на 100 і 200 метрів.
Наші футболісти завоювали «бронзу». У тій команді виступали гравці українських клубів і вихованці республіканського футболу: Євген Рудаков, Олег Блохін, Йожеф Сабо, В’ячеслав Семенов, Володимир Онищенко, Анатолій Куксов, Віктор Колотов, Володимир Капличний, Юрій Істомін та Юрій Єлісєєв.
Наші футболісти в першому раунді виграли у Бірми — 1:0 (Колотов), Судану — 2:1 (Єврюжихін, Заназанян) і Мексики — 4:1 (Блохін — три, Семенов) і посіли перше місце в квартеті.
У другому раунді здолали Марокко — 3:0 (Семенов, Колотов, Єлісєєв), поступилися Польщі — 1:2 (Блохін) і виграли в Данії — 4:0 (Колотов, Семенов, Блохін і Сабо). У підсумку — друге місце, яке дало право зіграти в «бронзовому» матчі.
Зі збірною НДР наша команда зіграла — 2:2 (Блохін, Хурцилава). За регламентом обидві команди отримували нагороди.
А «золото» дісталося збірній Польщі, яка виграла в Угорщини — 2:1.
Чергова Олімпіада принесла нашим футболістам ще один комплект медалей за третє місце. І що особливо приємно, що в Монреалі (Канада) 1976 року одинадцять гравців київського «Динамо» стали володарями олімпійських нагород. Ось імена цих славних спортсменів: Володимир Трошкін, Степан Решко, Віктор Звягінцев, Віктор Матвієнко, Михайло Фоменко, Леонід Буряк, Віктор Колотов, Володимир Онищенко, Анатолій Коньков, Олег Блохін і Володимир Веремєєв. Нашу збірну очолював тоді видатний тренерський дует із Києва — Валерій Лобановський та Олег Базилевич.
Від Європи у футбольному турнірі Ігор ХХІ Олімпіади бажання брати участь виявили 20 країн. Минаючи відбіркові матчі, до фінальної частини турніру напряму вийшли збірні Польщі (чемпіон Ігор 1972 року в Мюнхені) і Канади — країни-організатора Олімпіади-1976.
Ще до жеребкування попереднього етапу з різних причин відмовилися від участі в турнірі Велика Британія, Італія, Швеція та Португалія. З-поміж європейських команд, що вийшли на старт, у Монреалі опинилися лише чотири.
Учасники фінального турніру були розподілені на групи по чотири команди в кожній. Наша на цьому етапі виграла у Канади — 2:1 (двічі відзначився Онищенко), КНДР — 3:0 (м’ячі забили — Колотов, Веремєєв і Блохін), та зіграла внічию із Замбією (0:0). Це дозволило підопічним Лобановського і Базилевича посісти перше місце в групі.
Другий етап монреальського турніру проходив за кубковою системою. У чвертьфіналі перемога над Іраном нам далася в гострому протистоянні — 2:1 (Мінаєв, Звягінцев).
У півфіналі олімпійці Союзу зустрілися зі збірною НДР і поступилися майбутнім володарям «золота» — 1:2 (Колотов). У другому півфіналі грали Польща і Бразилія. Верх взяли поляки — 2:0.
А фінальний поєдинок завершився переконливою перемогою НДР над польськими футболістами — 3:1.
Бронзові медалі розіграли наші та бразильці. На точні удари Онищенка та Назаренка суперник не відповів — 2:0. Таким чином, збірна СРСР на двох олімпійських турнірах поспіль у Мюнхені-1972 і Монреалі-1976 вигравала «бронзу».
Але й на Іграх ХХІІ Олімпіади-1980 збірна СРСР знову стала третьою. У складі тієї команди виступали київські динамівці Володимир Безсонов і Сергій Балтача.
Ну а на іграх-2024 у Парижі, як відомо, відбудеться дебют збірної України. Нагадаємо, що підопічні Руслана Ротаня на груповому етапі зіграють зі збірними Аргентини, Іраку та Марокко. Дві найсильніші команди з групи вийдуть у плей-фф.
Олександр ЛИПЕНКО для Dynamo.kiev.ua
Підписуйтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Тільки найгарячіші новини
Коментарів поки що немає. Станьте першим!