Український тренер Олег Федорчук підбив підсумки першої частини сезону у Першій лізі.
— Хто вас найбільш приємно вразив в осінній частині сезону Першої ліги?
— Три клуби. Перш за все — «Металіст», адже у харків’ян одна з наймолодших команд. Майже юнацький склад, який демонструє чудовий футбол. І у наш час, коли в збірних домінують «Шахтар» та «Динамо», у молодіжній/юнацькій збірних є дві людини з «Металіста». Це диво та хороша робота менеджменту.
По друге, я б відмітив якісну роботу «Епіцентра». Як тренерського штабу, так і менеджменту, який зумів підібрати перспективних футболістів. У Кам’янці-Подільському на перших ролях теж молоді виконавці, як наприклад Данило Кравчук та Іван Бендера. Ця команда не лише має свій почерк, а ще є й дуже стабільною. Напевно, найбільш стабільною в лізі.
І третій колектив, який мене вразив — ЮКСА. Там непогані легіонери, перспективи та амбіції.
— «Металіст 1925», напевно, найкраща команда за іменами. Влітку туди прийшли Владлен Юрченко, В’ячеслав Чурко, Василь Кравець. Але команда лише наприкінці осінньої частини сезону змогла пробитись у «чемпіонську групу». У чому причина не зовсім впевнених результатів?
— Є кілька причин. Я вважаю, що попередній тренерський штаб (Віктора Скрипника — прим. ред.) провалив роботу. Перш за все — функціональну. Коли «Металіст 1925» грав з командами-претендентами на серйозні місця — провалювали другі тайми. Це говорить про дуже слабку функціональну готовність до сезону.
Окрім цього, подібні команди дуже важкі в психологічному плані й потребують великої роботи тренерського штабу, адже у них великі заробітні плати в порівняні з іншими й у гравців з’являється уявлення, що вони можуть грати за рахунок класу.
Ми бачимо такі приклади не лише в Україні. Наприклад, у Франції з цим зіштовхнувся ПСЖ. В Англії просідає «Манчестер Сіті». Вважаю, що в команди Гвардіоли є проблеми психологічного характеру. Іноді дуже важко знайти мотивацію для футболістів. Тут має бути не лише бажання заробляти великі кошти, а й страх не потрапити в обойму.
Вважаю, що в харківській команді виведення Гармаша зі складу й було однією з ознак спроби психологічно привести команду до тями. Фініш у них був непоганим, тож гадаю, що навесні «Металіст 1925» буде одним з претендентів на високі місця. Рано чи пізно якість гравців приносить дивіденди.
— Тобто невпевнена гра команди протягом тривалого періоду осінні — це не проблема роботи ван Леувена?
— Ні. Щоб змінити гру команди треба час. Щонайменше два-три місяці. А якщо ще й відбувається так, що команда в стресовому стані — більше. А саме це й сталося з «Металістом 1925». Харків’яни неочікувано вилетіли з УПЛ, а потім теж несподівано програли у стикових матчах.
Нідерландський спеціаліст зараз робив шокову терапію, метою якої було здобування очок. А гра будуватиметься уже під час зимової перерви.
І варто відзначити, що у нього не так і багато досвіду. До роботи в Україні в нього не було практики роботи головним тренером і те, що він зараз проходить — не так просто. Однак, ван Леувен впорався і він на правильному шляху.
— А наскільки фінансові можливості «Металіста 1925» більші за те, що є в інших клубах Першої ліги?
— Моє враження, що у три — п’ять разів в порівняні з іншими провідними колективами. Не треба бути Шерлоком Голмсом, аби зрозуміти, що коли команда була в УПЛ далеко не найменшою за рівнем зарплатні, а після вильоту їй її не зменшили, то це свідчить про хороший рівень.
Ми пам’ятаємо, що у Віктора Скрипника зарплатня була другою найбільшою у Прем’єр лізі, а Патрік ван Леувен не пішов би на меншу, ніж умовні 30 тисяч євро в місяць. Тож розуміємо який там бюджет.
— У «Металісті» є одразу кілька футболістів, яких викликають в збірні України — Геннадій Синчук, Кирило Дігтярь, Єгор Абрамов. У «Металісті 1925» — збірник Замбії Голден Мафвента. Чи можуть вони можуть прогресувати, перебуваючи у Першій лізі?
— Перебувати можна і в Лізі чемпіонів, і в Першій лізі. Але ж річ в тім, що молодому хлопцю для прогресу у місяць потрібно грати мінімум три матчі. Якщо менше — не буде нічого, окрім хіба навичок поведінки у роздягальні.
Тож дуже важливо аби ризик у ставці на молодих виконавців приймали не лише тренери, а й керівництво клубів. Тоді наставник команди буде розуміти, що у нього немає загрози негайного звільнення і буде ставити молодих.
— Точно не менше на старті сезону говорили про «Буковину». Проте згодом ми побачили зміну тренера. Що не пішло у Валерія Кривенцова?
— Я не перебуваю всередині команди, але зазначу, що відчувалась знервованість тренерського штабу. У Валерія Кривенцова були вилучення та різні емоції. Зараз небагато глядачів на трибунах, тож дуже добре чути як поводиться тренер.
Проте, це була лише одна складова. А я б ще зазначив, що дуже непереконливою була трансферна політика клубу. У Чернівцях декларується наявність дуже непоганих коштів, однак там взяли футболістів про яких не можна сказати, що вони десь раніше робили результат.
На мою думку, багато непотрібних декларацій було зроблено керівництвом клубу. Якщо фінанси є, то це не потрібно декларувати. Це як за Фрейдом: коли люди про щось багато говорять, то саме цього й не вистачає.
— Хто найліпший легіонер Першої ліги прямо зараз?
— Вінгер «Металіста 1925» Арі Моура. У це півріччя він не лише багато забивав (вісім — найбільше число у дивізіоні — прим. ред.), а й красиві та найголовніше — важливі м’ячі. Він може переграти будь-якого захисника і грає із запасом.
Загалом, непогані легіонери у ЮКСА — форвард Венді, вінгер Габріель, атакувальний півзахисник Кастро. Однак, є проблема, що їх багато і вони не надто стабільні. Це особливість бразильців, яка полягає у тому, що вони можуть зіграти один матч добре, а іншу провалити.
— Який з клубів вас найбільше розчарував?
— Звісно, що «Маріуполь», але там свої причини, тому беремо цей клуб за дужки. Більшого я очікував від «Ниви» (Тернопіль), а також другий рік поспіль розчаровує «Поділля». На мою думку, у Хмельницькому забагато вікових футболістів, які просто дограють.
У групі Б гірше своїх можливостей виступила «Вікторія». Там клуб помилився стратегічно, адже вони у важкому матчі 1/8 фіналу Кубка України пройшли ЛНЗ і це згодом завадило їм пройти у топ-4. Після Кубка вони програли три гри й більше не змогли оговтатись.
Проте, найбільшим розчаруванням є «Минай». Цей футбольний Титанік так стрімко тоне, що боляче дивитись як він тягне із собою перспективного тренера Желько Любеновича і декількох футболістів, які проявили себе в УПЛ.
— Щодо «Ниви» (Тернопіль). Після семи турів команда йшла на останньому місці в Групі А. Але потім головним тренером став Юрій Вірт, з яким тернополяни підійнялись на п’яте місце. Що змінилось в грі команди після його приходу?
— В Тернополі на старті сезону був молодий тренер (Євген Калиниченко). При ньому команда грала дуже непогано, а ось результату не було (місце не в лідерах Групи А). У молодих спеціалістів таке буває, у них часто краса гри на першому місці.
Потім з приходом емоційного тренера Юрія Вірта команда завелась і показала непоганий відрізок. Є ж такі тренери як от Віталій Кварцяний чи Юрій Вірт. З їх емоційністю команди швидко міняють вигляд. Не факт, що це допоможе на довгій дистанції, але поки — так.
У Тернополі проблема полягає у тому, що в команди дуже нерівномірно укомплектований склад.
— Основні претенденти на прямий вихід в УПЛ?
— «Металіст 1925» та «Епіцентр».
— Кого очікуємо в перехідних матчах за підвищення в УПЛ?
— «Агробізнес» та ЮКСА.
— Плей-оф за те аби залишитись в Першій лізі?
— «Кремінь» та ФСК «Маріуполь». Але ж у нас може бути таке, що не буде кому грати тут, оскільки команди знімуться зі змагань. Оцього я боюсь.
— Кого очікуємо побачити останніми в турнірній таблиці?
— Можна повторити назви «Кременя» та «Маріуполя», а також додати кандидатуру «Діназу».
— Окрім «Маріуполя», яка з команд може не дограти сезон Першої ліги?
— Також можуть бути проблеми у «Діназу».
— Хто стане найкращим бомбардиром дивізіону з підсумками сезону?
— Два претенденти: Арі Моура та Данило Кравчук. Останній мені дуже сподобався. У таких командах як «Лівий берег», «Верес» та «Оболонь», він був би дуже корисним.
Олександр Щербатих
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости