Прихід Олександра Хацкевича на посаду головного тренера «Динамо» проходить під лозунгами повернення до традиційних українських футбольних цінностей. Виявляється, щоб грати в «іспанський контроль м’яча» необхідні інші гравці, котрі цей м’яч вміють контролювати, а в нас є тільки ті, які можуть його переводити вперед і швидко за ним бігти.
Навіть президент «Динамо» Ігор Суркіс висказався на цю тему. Багатьом прихильникам футболу ця ідея спрощення гри також подобається. В якості аргументів згадуються успіхи контратакуючого «Динамо» Валерія Лобановського і навіть генетичні особливості українців.Пропоную ознайомитися з моїм поглядом на рух «Геніальність у простоті».
Динамівський флюгер. За 15 років після втрати Валерія Лобановського настрої, щодо стратегічного бачення в керівництва «Динамо» як необхідно грати в футбол змінювалися кілька разів, але прихильність президента клубу та його оточення до консервативних цінностей, змушує киян тупцюватися на місці. Так, у 2009 році після виходу в ½ фіналу Кубку УЄФА та перемоги в чемпіонаті під керівництвом Юрія Сьоміна, генеральний директор «Динамо» Резо Чохонелідзе заявив, що принципи Лобановського застаріли і необхідно орієнтуватися на дивне поєднання «катеначчо» і «спартаківських стіночок» Сьоміна. Але віра в ідеї Юрія Павловича протрималася недовго – після від’їзду фахівця в рідний «Локомотив», його замінив Валерій Газзаєв, який сповідував протилежний за принципами стиль. З Газзаєвим «динамівська фронда» справилася менше ніж за рік. Знову прийшов Сьомін. Сьоміна змінив Олег Блохін, який з допомогою Олексія Михайличенко намагався повернутися до «споконвічно динамівського стилю». Сергій Ребров впровадив у гру киян іспанські мотиви. Зараз відбувається чергове повернення до «джерел».
В цей час, еволюція футболу відбувається не залежно від змін поглядів на стратегію розвитку динамівського керівництва. Сучасний футбол висуває високі вимоги до тактичної підготовки команд та індивідуальних характеристик гравців. Результати киян на внутрішній та міжнародній арені показують, що їм не вдається дотримуватися передових футбольних тенденцій. При цьому динамівці практично не відходили від традиційного українського стилю гри: козирями киян завжди були атлетизм та швидкі контратаки. Зрозуміло, що для якісного кроку вперед необхідно щось змінювати.
Кінець іспанської революції. Якісь кроки по зрушенню вперед відбулися лише в часи діяльності Сергія Реброва та його іспанських помічників, коли були зроблені реальні дії, щодо зміни стилю гри всіх динамівських команд. Акцентую увагу любителів оцінювати все на основі особистісного підходу: моє бачення не базується на якихось особистих почуттях до тренерів «Динамо» будь-то Ребров чи Хацкевич, оцінювання ведеться за принципами реальних дій.
Сергій Ребров та Рауль Ріанчо розпочали впроваджувати відмінні від звичних для киян принципи підготовки футболістів у всіх командах. При цьому клуб отримав позитивні зрушення результатів на всіх рівнів: від дитячих до головної команди. Для трохи більше двох років роботи такий результат можна назвати феноменальним. Домінація всіх динамівських команд у Дитячо-юнацькій футбольній лізі, два поспіль виходи команди U-19 в плей-офф юнацької ліги чемпіонів, два чемпіонства і плей-офф Ліги чемпіонів головної команди. Нарешті цьогорічна перемога всіх шести юнацьких та юніорських динамівських команд у українських змаганнях. Здавалося вибраний напрямок руху необхідно продовжувати, але ігрова криза основного складу «Динамо» на третій рік роботи Сергія Реброва несподівано кардинально змінила настрій Ігоря Суркіса. Разом з Ребровим пішли всі іспанські фахівці, а клуб декларував повернення до традиціоналізму.
На Daewoo Lanos до космічних висот. Чи в цього шляху перспектива? Звісно можна, написати банальне – час покаже. Але давайте все-таки поглянемо в якому напрямку розвивається світовий футбол. Два останніх чемпіони Світу збірні Іспанії та Німеччини є яскравими представниками команд, що сповідують домінуючий стиль гри на основі контролю м’яча. Іспанські «Реал» та «Барселона» в останні десять років по три рази вигравали Лігу чемпіонів. Мені зауважать: куди взяв, тож лідери світового футболу з величезними фінансовими можливостями, куди нам. Ми будемо орієнтуватися на Північну Ірландію та Ісландію, які гарно для себе виступили на Євро-2016. Це теж саме, що мріяти підкорити світ автомобілебудування, випускаючі Daewoo Lanos.
Розмови про генетику українців, яка заважає грати в сучасний футбол, не можна сприймати серйозно. Повірте мені, особливості улаштування організму українських хлопчаків нічим не відрізняється від їхніх ровесників у Іспанії. Справа в тренерах та методиці підготовки. Іспанські тренери допомагають хлопчакам набувати футбольних навичок та зростати в самостійні особистості, українські – ламають психіку дітям та йдуть найпростішим шляхом у футбольній освіті. Нажаль, що колишній тренер академії «Динамо» Альберто Босх дипломатично відмовився відповідати на питання, яка головна проблема в питанні виховання майбутніх футболістів в Україні. Дуже цікаво було б почути відповідь.
Висновки. Раціоналізм Олександра Хацкевича не є вадою. В той же Іспанії є справжній гуру раціоналізму Дієго Сімеоне, який впевнено зі схемою 4-4-2 прямує до вершин. Вадою є не бажання міняти систему підготовки дітей та юнаків. Без зміни цих принципів скоро будуть лунати заклики брати приклад з Мальти.
Сподіваюсь, що в керівництва «Динамо» вистачить здорового глузду продовжити йти шляхом пошуку та виховання креативних футболістів, а не зациклюватися на спрощенні та атлетизмі. Зараз киянам вдалося зібрати в себе багато дуже талановитих юних гравців, які здатні творити на полі: Денис Янаков, Сергій Булеца, Микола Шапаренко, Богдан Ледньов, Назарій Русин та інші. Достатньо творчих гравців і в командах академії. Необхідно лише дозволити їм розвиватися. Грошей на купівлю нових Ленсів та Мбокані вже немає, а знайти подібного класу гравців подешевці у чемпіонаті Румунії навряд чи вдасться.
Кожен футбольний тренер має власний погляд на шлях до досягнення результату в залежності від наявних ресурсів, але сучасний футбол має універсальні критерії відповідності його вимогам. І цих критеріїв змушенні дотримуватися всі тренери, які бажають перемагати, від «атакувальних» Гвардіоли та Клоппа до «раціональних» Моурінью та Сімеоне. Дотримуватися цих принципів повинні і Сергій Ребров та Олександр Хацкевич.
Побажаю Олександру Миколайовичу зуміти втілити в життя принципи сучасного футболу в теперішньому «Динамо».
Звезды футбола имеют персональных тренеров как по технике так и по физической подготовке. Благо зарплата позволяет.
Я не специалист по детскому футболу но есть друзья специалисты за рубежом.
Они говорят что в Германии считают что технике можно научить любого и в любом возрасте. Вопрос только кто учит и как. У нас же отмазки если в детстве не научили то дальше бесполезно.
учетная запись этого пользователя была удалена
---------------------------------------
З першим же абзацом поспорю - у нас з тих, пір, коли почали грати через Ярмолу "швидко бігти" перестали. Зараз є лише один швидкий - Гонсалес.
В минулому сезоні ДК мені взагалі нагадувало команду початку 70-х (маю на увазі швидкості)
---
Это не заслуга Реброва и Рианчо - тем более двух лет:). Просто у нас сейчас очень хорошее поколение футболистов. А все "ігрові кризи":) от того, что с этими футболистами не знают что делать, - а начинают требовать "усиления" извне:).
Посмотрим как с этим справится Хацкевич.
----------------
Где то так. Вместо того, чтобы готовить высококлассных игроков - пытаются тактику и стратегию подстроить под тех которых удается воспитать.
Сама тематика подготовки игроков - ключевая для успехов нашего футбола.
Я не специалист в сфере подготовки юных футболистов, но на глаза попадались материалы о том как готовят детвору в Бельгии и Германии. Из бросающегося в глаза - задачу решали не локально, а глобально. Т.е. силами одного или двух клубов проблему не смогли решить.
1) государство тем или иным образом вкладывало деньги в подготовку + богатые спонсоры сорили деньгами Германия кажется только на поддержание системы центров подготовки тратит 10 млн евро в год
2) сеть подготовительных центров охватывает всю страну т.е. и села в том числе
3) футболистов выращивают умными - их заставляют учится в обыкновенной школе на хорошие оценки
4) много игровой практики и тактики и работы с мячом в самих этих центрах и школах
-----------
Даже этого минимума у нас нет
Но имея личный опыт подготовки в одной из школ я отчасти понимаю почему многие не доходят то профессионалов.
Опишу год моей учебы в этой школе и ощущения. Тренировок было 3 в неделю. Все впечатления о тренировках складывались примерно из трех слов: кроссы, "рывки", подтягивания, "ступеньки", тренажеры + в конце тренировки минут 20 отработка техники и игра когда уже никаких сил нет и на большое поле причем минут 30. Одним словом ушел из школы потому, что мне не хватало самой игры в футбол - ее было мало. А во дворе гоняли с утра до вечера. С тех пор для меня футбол чисто дворовой. Не знаю, что там сейчас в академиях, но раньше так и было. Правда видел тренировки деток в Харькове когда Металл еще был живой - там такой дурни уже меньше было
Одним словом поднять уровень наших футболистов один любой клуб не в состоянии без поддержки государства
И автор бесспорно прав на счёт метаний Суркиса в выборе тренеров, которые исповедуют диаметрально противоположные тактики.
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
учетная запись этого пользователя была удалена
- Копировать заманчивые образцы, догонять кого-то - занятие бесперспективное. Опережать - вот вдохновляющий смысл работы.
- Тренер не может формировать схему игры, исходя из имеющихся футболистов. Это бессмысленно и бесперспективно. Прогресс футбола возможен только тогда, когда тренер заранее представляет модель игры и сознательно подбирает под нее исполнителей.
- Последняя футбольная революция случилась в 1974 году. Ничего лучше тотального футбола, как мне кажется, уже не изобретут. Футбол ждет долгое эволюционное развитие по пути, указанному голландцами.
ps. Проблема не в моделях игры, а в тренерах. Но кто бы что ни говорил, при имеющихся ресурсах - нам ближе агрессивный быстрый футбол. Унылое катание мяча - для этого нужен Месси, Иньеста и Ко, - а такое сочетание не часто случается. Никто сейчас не играет в тики-таку - это миф. Потому что футбол - это все же не мини-футбол, а нечто большее:).