Динамо Киів-Лемешко,Голубев, Лерман, Тищенко, Юст ( Попович,46), Михалина, Богданович, Кольцов, Зазроєв, Коман, Віньковатов.
З перших хвилин матчу наші почали грати якось вальяжно та без потрібноі віддачі і в результаті таких незрозумілих дій вже на 15 хвилині зустрічі під дикий свист трибун горіли 0-2. Спочатку, як часто бувало у ті часи, просто безвідповідально провалилися по центру, а потім Лемешко проворонив дальній удар, типу, як Мякушко забив Ковалю. До речі, як я вже писав раніше, отакі ляпи у захисті слугували базисом розладу у роздягальні та обвинувачень футболістів один до одного на початку 50-х років. Напад вимагав від захисту відповіді на питання, скільки вони повинні забити, щоб захист більшоі кількості голів не пропустив. Віньковатов не мовчав і висловлював все, про що думав, ну, а Лерман, який ніколи не був неправим, і не думав мовчати у відповідь.
У тому матчі після пропущених голів наш напад хотів щось змінити, але гра якось розвалилася на епізоди і нічого путього не виходило. Зазроєв та Віньковатов, як істені Метри, і не збиралися між собою комбінувати, "вітерець" Богданович десь принишк на бровці, ну а Коману при такій грі нема чого було робити. Ось так під великий свист і закінчився перший тайм.
Не краще почався і другий тайм, десь через 10 хвилин ми отримали 3-й гол і почали просто "горіти" 0-3 у себе дома аутсайдеру. Але тут почав видавати , на мій погляд, найкращу гру у своій кар"єрі Тиберій Попович, який замінив зашкутильгавшого Юста. У тому році молодий Попович настійливо шукав своє місце у команді, грав 2, 4, 5 та 6 номером, демонструючи свою універсальність. Його гра відзначалася швидкістю, непоступливостю та високою технікою. З ним ще у майбутньому помучаються відомі нападаючі супротивників.
Ну, а в тому матчі він своєю грою просто завів всіх інших футболістів. Його руда шевелюра була всюди. В першу чергу він, як кажуть, завів Богдановича і той швидко забив перший гол у відповідь. Потім Богданович почав раз за разом під ревіння трибун обігрувати свого візаві Германа Зоніна ( хто б тоді міг подумати, що бачить знаменитого у майбутньому тренера Зорі). Швидко по тому Коман та Зазроєв зрівнюють рахунок, після чого ще хвилин 20 настійливо намагалися забити переможний гол, але не вдалося. Особливо перед Зазроєвим хотів відзначитись Паша Віньковатов. Він кинув свій край і підтягнувся під пас Поповича. Разів 3-4 запрацювала його знаменита гармата і хоч у ворота він не вцілив, але якоі сили були удари! Глядачі були у захваті.
Після матчу футболістам, незважаючи на 3-3, аплодували, особливо Тиберію Поповичу. Пам"ятаю, що я теж.
А тоді, коли він залишав стадіон СКА, ми стали жваво обговорювати його відвідання, та здогадуватись, якого ж гравця він переглядав. Варианти у нас були різні, але ніхто не вгадав. Тільки десь через місяць ми зрозуміли, кого хотів на власні очі, як він завжди робив, побачити у грі В.О.Маслов. У дублі Динамо Киів з"явився бувший армієць Володимир Трошкін, який зігравши там три матчі, на багато років закріпився в основі славетного клубу. Чесно кажучи, я з друзями були спочатку здивовані, ми не розуміли вибір Маслова. В 68 і 69 роках ми багато разів дивилися на гру Трошкіна, який був у складі СКА у 63 матчах і забив 9 голів, але особливого захоплення від його гри не отримували. Нам вважалося, що нічого особливого в цьому молодому, не досить технічному, але швидкому і непоступливому гравцеві, який без стомлення бігав по визначенному тренерами свому жолобку не було. Тим бльше, що тоді у СКА грали такі улюбленці публіки, як захисник Артюх, стрімкий нападаючий Штуллер і , особливо , Павел Богоделов. Сильні та влучні по дев"яткам удари Павла цінилися глядачами дуже високо. Такоі сили та влучності удари без підготовки я у своій практиці на стадіоні бачив тільки у виконанні Павла Віньковатова, Володимира Мунтяна, Павла Богоделова та Геннадія Красницького з Пахтакору. Одна біда була у Богоделова-дуже і дуже уповільнений рух по полю. Крім того, нам вважалося, що тоді в командах другого украінського ешелону були гравці по швидкості і самовіддачі сильніші за Володимира Трошкіна, наприклад Гребінник. Тепер я розумію, що ми, болільники, бачимо тільки те, що, як кажуть , під носом лежить і у нас немає тренерського таланту розгледіти перспективу футболіста. А тренери СКА Микола Фоміних та Володимир Богданович побачили у молодому Трошкіні величезний потенціал і зуміли зацікавити самого Віктора Маслова, який володів шикарною інтуіцією. Славу богу, що тоді були такі фахівці.
Величезна роль капітанів команд у футболі, тільки підкреслю- справжніх капітанів. На підтвердження згадав такий випадок. 5.07.1971 року, Динамо Киів-Динамо Тбілісі,1-1, 40 тис. глядачів. То був пеший сезон під керівництвом Севідова. Глядачі після невдалого сезону-70 ще були ображені на команду і так мало прийшли на стадіон. Ще не вірили у майбутнє чемпіонство. Сама гра, незважаючи на те, що на полі були такі гравці, як Пузач, Сосніхін, Колотов, Матвієнко, Трошкін, Кіпіані, М. Мачаідзе, Хурцілава, Дзодзуашвілі, одразу якось не заладилася у обох команд, пішло багато браку, втрат м"яча та неточних ударів. З часом гра просто розвалилася на окремі єпізоди и пішли порушення правил. Помалу окремі порушення почали переростати у стінка на стінку, пішли штовхання руками а потім і ногами. Суддя втратив контроль над грою, а в обох командах одразу ж знайшлися бажаючі творити вендетту на полі. В один з таких моментів біля нашоі штрафноі розлючений не прикритим хамством гостей наш центр захисту і капітан Соснихін з усієі сили поцілив м"ячем у групу тбілісців, зачепивши бутсою одного з них. Що тут почалося на полі під свист і ревіння трибун! Я сидів зверху під бесарабським табло і добре все бачив перед собою. До Соснихіна підскочив з криком капітан грузинів Хурцілава і вони майже на повному розгоні не вдарилися грудьми. Я завмер в чеканні, що ось зараз ми будемо свідками дійсноі бійки. Вони, не чутно було що саме, енергійно почали щось доводити один одному, а потім несподіванно...дуже дружньо обнялися. Потім один і другий почали щось кричати своім. Хурцілава активно навіть жестикулював і щось кричав своєму воротареві. Ви не повірите, але після цих звернень капітанів до своіх товарішів все на полі заспокоілося і більше навмисних грубощів не було. Навіть забили у нормальній обстановці друг другу голи і обнімаючись пішли з поля. Ось, що значив безумовний ігровий і людський авторитет киівського капітана "директора" Вадима Соснихіна та його тбіліського колеги, легенди грузинського футболу, Муртаза Хурцілави. Такі люди тоді грали на полі.
Часто буває, що болільники на протязі матчу змінюють своє ставлення до якогось гравця, навіть з команди супротивника. Колись у Москві я дивився матч ЦСКА-Динамо Киів, 24.09.1977р.,0-1,гол забив Буряк. Був дуже холодний і дощовий вечір і народу зібралося на пів-стадіону. Я одразу звернув увагу, що ще на розминці частина болільників, мабуть від холоду, почала підсміюватись та підсвистувати нашому воротареві Михайлу Москаленку. До речі, це був єдиний матч у тому сезоні в основному складі Михайла, та і взагалі останній сезон у команді, в якій він грав з 1969 року. Слід зазначити, що дуже худий і високий Москаленко, виглядав трошки кумедно, вдягнувши від холоду більший на два розміри червоний светр та широченні тренувальні сині штани. Це продовжувалося і на початку матчу при кожному прийомі ним м"яча. Але Михайло був дуже спокійним і все швидко закінчилося. Він дуже вдало грав на виходах та при кутових. А коли він у другому таймі блискуче у каркаломному кидку потягнув м"яча з верхньогокута воріт від майбутнього львівянина Юрчишина Степана, то стадіон видав йому овацію. А потім будь-яка його дія з м"ячем супроводжувалась оплесками. Оплески були тому, що одночасно великим свистом супроводжувалась гра бувшого севастопольця, воротаря армійців, Астаповського, який у тому матчі дуже багато напартачив. Особливо глядачам не сподобалося, що він просто закляк і дивився, як йому у дев"ятку залетів красень-гол від Буряка з метрів тридцяти. Леонід Йосипович на такі удари був мастак. А Москаленко був молодець, що не знітився, а показав класну гру.
З повагою.
Прочитавши про капітана Сосніхіна Ви мене примусили пригадати інший матч того сезону.
Це був один з тих пару десятків матчів киян, що я бачив наживо.
Але який!
Динамо - Арарат. Динамо йшло на першому місці, в Арарат на другому. Квитка на гру меня взяв кузен.
Пам'ятаю, що було дуже жарко, майже задуха.
Ми сиділи на першому ярусі, якраз в першому таймі біля воріт Арарату. Стадіон був забитий повністю.
Десь на самому початку кимось з арм'ян гри був збитий Пузач.
На все життя запам'ятаю як ніхто з киян не хотів бити пенальті. Ні Мунтян, ні Вєрємєєв, ні Колотов... Ніхто. Всі відвертались від мяча, неначе від бомби.Та й в воротах Арарату тоді стояв Альоша Абрамян, який себе зарекомендував спеціалістом по відбиттю одинадцятиметрових.
І тоді, ні слова не кажучи, до м'яча неквапливо підійшов Сосніхін, зі спокоєм пітона встанов його на позначку й майже без розбігу, щокою, поклав його в праву від себе дев'ятку.
Також без емоцій розвернувся й пішов (не побіг, а пішов) до свого карного майданчика.
В тій грі він стовкнувся з Рудаковим, здається втратив на хвильку свідомість, але гру не полишив й відіграв весь матч.
Тоді після гри всі, як мені здається нині, аплодували Вадиму - Директору.
Кияни виграли ту гру. 2:0. Здається Мунтян забив другого гола.
Навіть не пом'ятаю як він це зробив, але гол Директора вкарбувався навіки.
Потім, через багато років, я взнав, що Сосніхін забив всього два гола. Я бачив один. Останній.
А Вадика пам'ятаю як дуже принципову людину, він ніколи не боявся сказати прямо у лице те, що думає. Мабуть тому і став потім капітаном і ми усі пам'ятаємо його як директора. Останні роки перед смертю він завідував Радою допомоги колишнім футболістам Динамо і завжди шукав спонсорів для цього. Це був хороший гравець і дуже порядна людина.
В матче с Араратом Мунтян впервые вышел на замену после серьезной травмы и двухмесячного перерыва. В середине второго тайма Пузач сделал диагональную передачу на ход Мунтяну, подключившемуся с правого фланга, и тот с лета ударил - где-то из района одиннадцати метров.
Был на обоих матчах, поэтому кое-что до сих пор как перед глазами.
Прочитавши про капітана Сосніхіна Ви мене примусили пригадати інший матч того сезону.
Це був один з тих пару десятків матчів киян, що я бачив наживо.
Але який!
Динамо - Арарат. Динамо йшло на першому місці, в Арарат на другому. Квитка на гру меня взяв кузен.
Пам'ятаю, що було дуже жарко, майже задуха.
Ми сиділи на першому ярусі, якраз в першому таймі біля воріт Арарату. Стадіон був забитий повністю.
Десь на самому початку кимось з арм'ян гри був збитий Пузач.
На все життя запам'ятаю як ніхто з киян не хотів бити пенальті. Ні Мунтян, ні Вєрємєєв, ні Колотов... Ніхто. Всі відвертались від мяча, неначе від бомби.Та й в воротах Арарату тоді стояв Альоша Абрамян, який себе зарекомендував спеціалістом по відбиттю одинадцятиметрових.
І тоді, ні слова не кажучи, до м'яча неквапливо підійшов Сосніхін, зі спокоєм пітона встанов його на позначку й майже без розбігу, щокою, поклав його в праву від себе дев'ятку.
Також без емоцій розвернувся й пішов (не побіг, а пішов) до свого карного майданчика.
В тій грі він стовкнувся з Рудаковим, здається втратив на хвильку свідомість, але гру не полишив й відіграв весь матч.
Тоді після гри всі, як мені здається нині, аплодували Вадиму - Директору.
Кияни виграли ту гру. 2:0. Здається Мунтян забив другого гола.
Навіть не пом'ятаю як він це зробив, але гол Директора вкарбувався навіки.
Потім, через багато років, я взнав, що Сосніхін забив всього два гола. Я бачив один. Останній.
Спасибо, Василий, но, право, не надо переживать за меня, Хотя, честно, я Вам, да многим другим киевлянам со стажем, завидую. Что поделать, я не киевлянин, хотя люблю свой город, как и свою малую Родину - с. Ровное под Кропивницком.
Конечно, когда была возможность я всегда вырывался в Киев. Особенно в летом, в студенческие годы...
Но похвастаюсь, я начиная с осени 1964 года процентов этак 90-95 видел все матчи киевлян, которые транслировались по ТВ, за исключением времени службы в армии в Баку и Астрахани. Хотел написать в СА, но потом вдруг подумал, что не дай бог г кто-то расшифрует это сокращение не как Советская Армия, а как SturmАbteilung -:)))).
Да и времени командировок. Я, например, с 1966 года не видел только финал ЧМ 2010: как раз в этот день ехал в командировку.
С уважением,
Н. Кисельгов.
Огромная благодарность за столь замечательный блог.
Крім того, як я згадую, гучномовець знаходився над кіоском-ізбушкою. Чи я помилився? Мабуть Ви вчилися у 52 чи 53 школі, судячи з Вашоі розповіді.