Минулий тиждень вітчизняні спортивні ЗМІ та футбольна спільнота провели в очікуванні старту головної команди України в кваліфікації Євро-2024 на легендарному «Вемблі». Свої завдання вирішували й наші молодші національні збірні.
ТРЕНЕРСЬКА СТІЙКІСТЬ, ЄДНІСТЬ ГРАВЦІВ
Приємно, що переважна більшість представників преси й експертів разом із безпосередніми учасниками поєдинку виступили єдиним позитивним фронтом напередодні надважливої зустрічі.
Побоювання за результат, звісно, були, особливо зважаючи на силу суперника й ауру однієї з найвідоміших арен світу. Однак усі сумніви виникали в межах прогнозів, що є неодмінним робочим моментом напередодні будь-яких поєдинків і змагань.Медіа навіть на якийсь час закрили для себе тему відсутності повноцінного головного тренера на містку «синьо-жовтих», на який вимушено піднявся наставник української «молодіжки» й «Олександрії» Руслан Ротань. Дійсно, розпалювання вогню критики напередодні лондонської битви було недоречним, адже все одно ситуацію це не врятовувало. Ми мали працювати в умовах, що вже були створені.
Більш того, тренерська ситуація, що склалася в українському інституті збірних, навіть збентежила опонента. Так, британський журналіст Ендрю Тодос описав здивування англійців тим, що виконуючий обов'язки головного тренера збірної України поєднує одразу три посади.
«В Англии не очень знают об этом. Когда я рассказываю коллегам, что Руслан Ротань работает одновременно с тремя командами, они не могут поверить. Спрашивают, как это вообще возможно? Есть ли у него вообще время для такого совмещения? И точно не знают, чего в таком случае ждать от сборной Украины. Так что это может сыграть в ее пользу», – зізнався Е.Тодос в інтерв'ю для ютуб-каналу FunDay (24.03.23).
Натомість нинішній керманич українців намагається не звертати особливої уваги на тимчасове суміщення. Він розуміє й, що головне, володіє ситуацією, не виносячи сміття з хати. Та й його асистенти на основному місці роботи справляються зі своїми обов’язками, гідно заміняючи наставника.
«У такій ситуації дуже важливу роль відіграють помічники Ротаня – і в «Олександрії», і в молодіжній збірній України. Вони повинні повністю володіти не тільки всією інформацією, а ще й мати можливість швидко приймати відповідальні рішення. Щодо Ротаня, то, сподіваюсь, він зараз має можливість максимально зосередитися на нашій національній команді. В усякому разі, я щиро бажаю Руслану удачі», – зазначив екс-хавбек збірної України Валерій Кривенцов. (Footboom.com, 25.03.23).
«Наразі «молодіжка» додає нам упевненості, це дуже гарний знак. Щодо моєї посади, то завтра матч, я виконую обов’язки головного тренера національної збірної, тому сконцентрований на цій грі. Післязавтра зранку вирушаю в Італію на поєдинок молодіжної збірної. Зараз усі ми, як і вся країна, маємо ситуацію, з якої потрібно вийти. Я не міг відмовитися, коли мене запросили на цю посаду на матч з Англією, – це було б непатріотично з мого боку. Концентруємося на завтрашньому поєдинку», – запевнив сам Ротань на прес-конференції перед грою з англійцями. (Ua-football.com, 25.03.23).
Слід також пам’ятати, що свої труднощі, не пов’язані напряму з футболом, мали і його нинішні підопічні. Збірна зібралася в Лондоні ближче до вечора понеділка. Через логістичні проблеми у воєнний час більшість гравців діставалася до столиці Англії різними шляхами. Наприклад, виконавці «Шахтаря» та «Дніпра-1» на автобусі вирушили зі Львова до Жешува, а динамівці – з Києва потягом до Перемишля, а там також автобусом до Польщі. І лише зустрівшись у аеропорту Жешува, ця частина команди з українських клубів вилетіла чартерним рейсом до Британії.
Утім, хлопці з «Динамо», «Дніпра-1», і «Шахтаря» вже давно працюють у такому режимі. А участь в єврокубках і постійні тривалі переїзди разом із перельотами лише загартували їхній характер. Отже всі вони прибули на місце в чудовому настрої, й після зустрічі з легіонерами засукували рукава на підтримку коуча й один одного.
«Ротань – достатньо активний тренер, молодий і енергійний, який багато років грав у футбол і от перейшов на тренерську роботу. Він уже має свій досвід, тому розуміє, що зараз він – керманич національної команди, й усвідомлює, яка на ньому відповідальність. Він живе футболом, живе грою з Англією, а ми всі готові йому допомогти. Прилетіли підтримати команду навіть деякі травмовані гравці. Робимо все, щоб здобути гарний результат», – висловив спільну думку віце-капітан «синьо-жовтих» Тарас Степаненко. (Uaf.ua, 21.03.23).
ПЕРЕВІРКА «БРЕНТФОРДОМ»
У четвер, аби урізноманітнити підготовку, національна команда провела перший матч у новому році, хоч і неофіційний, проти представника АПЛ «Брентфорда». Зроблено це було й із тією метою, щоб гравці перебували в однакових ігрових кондиціях із майбутнім суперником. Адже збірна Англії цього ж дня проводила матч 1-го туру відбірного турніру Євро-2024 із Італією.
З ініціативи господарів матч відбувся не на їхньому клубному стадіоні, а відносно поряд, як за мірками Лондона, на арені ФК «Вімблдон». Крім того, за згодою обох сторін було ухвалено рішення зробити поєдинок закритим для ЗМІ й не організовувати трансляцію. На трибуни було допущено лише представників офіційних делегацій суперників і родини українських футболістів, які проживають за кордоном.
«Домовилися про цей поєдинок ще минулого року, але останнім часом ходили чутки про те, що англійська сторона хотіла б відмовитися від нього. Втім, знову ж таки за чутками, англійські футбольні чиновники наполегливо попросили «Брентфорд» все ж провести даний матч, щоб трохи виснажити збірну України, а може й випадково травмувати когось із наших футболістів.
…І все було б добре, адже ми завжди раді подивитися матч збірної України. Але проблема в тому, що саме «Брентфорд» наполіг на повністю закритому характері даного поєдинку. Відбудеться він на тренувальній базі цього клубу за зачиненими дверима», – розкрив «секрет» Sportanalytic.com (23.03.23).
Звісно, вболівальники з обох країни були обурені медійною організацією спарингу, що відбувся без ЗМІ, трансляції та навіть текстового онлайну. Фанати висловилися з цього приводу в соцмережах та висунули багато кумедних версій щодо секретності матчу з дублем не найсильнішого клубу АПЛ. Адже спочатку УАФ повідомляла, що «синьо-жовті» зіграють проти першої команди «бджіл», але з представників основного складу в матчі взяли участь лише Понтус Янссон і Джош Дасілва – в іншому ж проти українців вийшли молоді хлопці з «Брентфорда В».
Тим не менше, тренувальна гра відбулася й безумовно додала матеріалу українському тренерському штабу в плані підготовки до зустрічі з топ-супротивником.
«Для Руслана Ротаня цей спаринг був єдиною можливістю перевірити гравців не в ігрових серіях під час тренувань, а в наближених до офіційного матчу умов. До того ж погода була суто англійською, такою, як прогнозується в неділю на «Вемблі» – висока вологість і дрібний дощ, що час від часу посилювався. У протокол матчу тренери додали всіх гравців, які перебували на зборі, окрім Ярмоленка, який відновлюється після травми, Сидорчука, який трохи застудився, і Зінченка з Трубіним, яким дали відпочити», – поділилися інформацією Vesti.ua (25.03.23).
У підсумку збірна України в дебютному матчі Руслана Ротаня в якості в.о головного тренера розпочала рік з перемоги, забивши по м'ячу в кожному з таймів. Голами відзначилися Олександр Сваток і Георгій Судаков. Локальний успіх не лише додав «синьо-жовтим» ігрової практики – підтримки ігрового тонусу в тренувальному процесі, а й позитивних емоцій. Отже виявляти зневагу до цієї гри та розхлябаність під час підготовки було б вкрай нерозумно.
Зарядженим на результат був і сам Ротань, який за ці дні показав себе комунікабельним не тільки в команді, а й у спілкуванні із пресою. Говорячи про майбутню гру з Англією, він заробив додаткові плюси не тільки в українських уболівальників.
«Матч на «Вемблі» – це не просто матч для тренерів і футболістів, це матч для країни. Хочу подякувати Великій Британії за підтримку, яку вона надає нам у боротьбі з ворогом. Цей матч за наших бійців і воїнів, які борються. Ми чудово розуміємо, що відбувається в Україні – це дуже страшно. Хлопці і ми розуміємо, що грою та результатом ми маємо дати надію нашій країні отримати емоції, яких нашому народу зараз не вистачає», – наголосив керманич. (Sportarena.com, 22.03.23).
КЛАС ТОП-СУПЕРНИКА
Нажаль, здійснити українські футбольні мрії на одному з найвідоміших стадіонів світу нашій команді не вдалося. За присутності близько 85-ти тисяч глядачів, більше чотирьох тисяч із яких складали фанати «синьо-жовтих», хлопці Ротаня пропустили два м’ячі без відповіді.
Стільки ж «скуштували» й італійці в стартовому двобої відбору в групі С, й також у першому таймі. Але в другій половині апеннінці все ж таки скоротили відставання до мінімуму. Українці для такої відповіді мали хоча б раз пробити в площину воріт, однак цього не сталося, тоді як «леви» вісім разів змусили вступати в гру Анатолія Трубіна.
«Виправдань для можливої поразки «синьо-жовтих» у останню неділю березня вистачало, і вони, власне, лежали на поверхні. Сила Англії – фіналіста ЄВРО-2020 і чвертьфіналіста ЧС-2022, піврічна пауза для нашої команди – без спарингів і навіть зборів, відсутність повноцінного тренера. Ну і так далі. А отже треба було спробувати здобути результат не завдяки, а всупереч, і певним чином стрибнути вище голови…» – нагадує «Футбольний клуб» (26.03.23).
Так, надія на диво є завжди. Але, в цілому, якщо опонент відверто вищий класом, фантастиці місця не знаходиться. За інформацією офіційного сайту УЄФА (Uefa.com, 26.03.23) англійці виграли 19 із останніх 20 кваліфікаційних матчів на ЄВРО. При цьому вони забивали в останніх 25 зустрічах у відборі на чемпіонат Європи. Проти такої статистики не попреш.
«Резюмуючи, слід чесно зазначити, що проти англійців збірна України зараз не тягне. Просто не вистачає гравців потрібного рівня в нормальній ігровій формі на всі позиції, щоб хоч «нав’язати». Мабуть, якби всі найсильніші постійно грали в клубах, всі були живі-здорові, і якби десь знайти правого захисника, там ще можна було б спробувати впертись. Але не в такій комплектації, коли просто банально не вистачає рівня наявних виконавців під заплановані маневри», – вважає Footboom.com (26.03.23).
Не слід забувати й про стан лідерів команди, котрі могли б перевернути гру завдяки своїй майстерності та досвіду. Капітан Андрій Ярмоленко так і не оговтався після травми й навіть не потрапив до протоколу. Основний центрбек Ілля Забарний за тієї ж причини ще раніше залишив розташування збірної. Вінгер Михайло Мудрик тільки адаптується в новому для себе клубі та країні після переходу в «Челсі» з «Шахтаря». Так само як і Руслан Малиновський, який узимку змінив італійську «Аталанту» на французький «Марсель». А за яких умов грають представники УПЛ зайвий раз говорити не доводиться.
«Якщо брати загалом, то нічого жахливого не трапилось. Ми програли супернику, якому повинні були програти, а грали приблизно так, як мали б, враховуючи, що команда з тимчасовим тренером, під купою дивних експериментів та зібралась вперше за пів року. Суперник знав слабкості збірної України – і використав їх на класі. Якихось загальних довгострокових висновків цей матч не має, бо він, скоріше за все, буде для Ротаня єдиним – і в червні збірній доведеться починати все з нуля», – припускає Ua.tribuna.com (26.03.23).
«Можу сказати, що хлопці заслуговують більшого. У нас дуже добра команда, їй потрібен час, ви побачите, що цей колектив здатний на набагато більше. Сподіваюся, що цей матч на «Вемблі» дасть поштовх нашій збірній для досягнення великих висот», – підбив підсумок поєдинку з англійцями наставник «синьо-жовтих» на післяматчевій прес-конференції. (Terrikon.com, 26.03.23).
Отже, залишається дочекатися нових кроків від УАФ, нового тренера та нового плану майбутнього розвитку головної команди. Без цього не буде нічого.
ВІКТОРІЯ БЕЗ РОТАНЯ, ФІАСКО НАГОРНЯКА
Молодіжна збірна України без Руслана Ротаня плани змінювати не стала. Із 20 березня вона в Туреччині розпочала навчально-тренувальні збори в межах підготовки до фінального турніру Євро-2023 (U-21). Під час тренувального процесу українці провели товариський матч із датськими однолітками.
Як і головна команда, «молодіжка» під орудою тренерів Василя Кардаша й Олександра Мелащенка до цього здійснила важкий логістичний вояж. У неповному складі вона вирушила з Києва до Львова. Там до неї приєдналися гравці донецького «Шахтаря» та місцевого «Руху», які проводили матч чемпіонату країни. А наступного дня вранці «синьо-жовті» також автобусом дісталися Варшави, вже звідки вилетіли до Белеку.
Не уникнула наша друга за рангом національна збірна й своїх кадрових втрат.
«Склад також суттєво відрізнявся від того, який півроку тому виборов путівку на молодіжний Євро-2023. Чимала група гравців тепер в обоймі національної збірної – Трубін, Бондаренко, Судаков. Втім, навіть так українці показали гідний виступ проти збірної Данії», – зазначив Football24.ua (24.03.23).
Гра вийшла дуже жвавою, а наші хлопці тричі за ходом гри виходили вперед. Востаннє це їм вдалося на четвертій компенсованій хвилині, на що відповісти скандинавам просто не вистачило часу – 3:2.
Далі на українську «молодіжку» очікував черговий переїзд – 25 березня вона вилетіла до Італії, де 27 березня в місті Реджо-ді-Калабрія проведе спаринг проти команди Італії.
«Цього року молодіжна збірна України візьме участь у фінальному турнірі Євро-2023 (U-21). Загалом у форумі, що проходитиме в період із 21 червня до 8 липня в Грузії та Румунії, братимуть участь 16 команд. За підсумками жеребкування, яке відбулося 18 жовтня минулого року в Бухаресті, синьо-жовті потрапили до групи В, де зустрінуться з Румунією, Іспанією та Хорватією. Три найкращі команди Євро-2023 (окрім Франції та Англії) отримають путівки на Олімпійські ігри 2024 року», – нагадує Ukrinform.ua (25.03.23).
Нажаль, юнацькій збірній України U-19 (футболісти не старші 2004 року народження) взяти участь на великому європейському форумі цього разу не доведеться.
У середу, 22 березня, підопічні Сергія Нагорняка в Іспанії матчем із Люксембургом стартували в еліт-раунді відбору Євро-2023, але перший млинець вийшов у них глевким. Зустріч розпочалася вдало для української молоді, котра в дебюті вийшла вперед завдяки голу нападника «Динамо» Ігоря Горбача. Але згодом «синьо-жовті» двічі пропустили й повернутися в гру так і не спромоглися.
Опинившись у скрутному становищі, Україна мала в наступному двобої перемагати Данію, однак поєдинок пішов за люксембурзьким сценарієм. Знову нам удалося відзначитися динамівськими зусиллями, коли Горбач допоміг вписати своє ім’я на табло одноклубнику Антону Царенку, й знову суперник завдав два разючі удари у відповідь.
Прикро, адже ця команда подарувала великі надії на успіх, завершивши виступ у кваліфікаційному раунді із максимальним результатом на першому місці в групі…
«У підсумку українські юнаки знову поступилися з рахунком 1:2 і, на жаль, утратили шанси на потрапляння на Євро. Наступний матч наша команда проведе 28 березня проти Іспанії», – резюмує Uaf.ua (25.03.23).
«ДИНАМО» ТРИМАЄ СТРІЙ
«Іде війна, ми повинні це розуміти. Ми тільки можемо подякувати нашим воїнам за те, що вони дають нам змогу проводити матчі з такими командами. Проблема логістики вже на другому плані – ми повинні до цього звикнути. Дай Боже, щоб війна в нашій країні швидше закінчилася», – наголосив в.о. головного тренера збірної України Руслан Ротань на прес-конференції після кваліфікаційного поєдинку Євро-2024 із Англією. (Sport.ua, 26.03.23).
До прискорення нашої перемоги долучаються усі, й українські клуби в тому числі. Так, скориставшись паузою на матчі збірних, «Верес» із «Карпатами» провели зустріч із благодійною метою. Всі гроші, отримані від продажу квитків, а також донати, які глядачі надсилали онлайн – були передані на потреби українських воїнів, що проходять лікування та реабілітацію на базі Рівненського обласного госпіталю ветеранів війни.
«Загалом вдалося зібрати 152 тисячі гривень. Символічний чек одразу після завершення поєдинку генеральний директор народного клубу Верес Антон Назарук і головний тренер львівських Карпат Андрій Тлумак вручили керівнику Рівненського обласного госпіталю ветеранів війни Андрію Бурачику», – відрапортував Nkveres.com (25.03.23).
Однак головним ньюсмекером у питаннях благодійності та допомоги вкотре виступило «Динамо». Столичний клуб і Фонд братів Суркіс постійно відправляють корисні вантажі для наших військових. Зокрема, в четвер, 23 березня, відбули шість фур із соками для українських воїнів із Дніпропетровської та Харківської областей.
«Ці вантажі підсумовують перший мільйон з задекларованих 1.5 мільйонів пакетів соку. Ще до 500 тисяч сьогодні знаходяться на контейнерах, які відправлені нашими партнерами і пливуть до Європи.
Робота масштабна, як за територією, так і за значимістю. Все це організовується, фінансується та координується виключно Фондом братів Суркіс. Я радий, що сьогодні маю можливість представити цю роботу на фінальному етапі. Цю продукцію буде відправлено до військових частин Дніпропетровської, Харківської областей, до місць базування військових, які захищають країну на «нулі», а також до Збройних Сил у широкому спектрі», – наголосив перший віце-президент «біло-синіх» Віталій Сівков. (Fcdynamo.com, 23.03.23).
У сюжеті «Подробиць» зазначається, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну меценати від спорту передали нашим захисникам уже понад тисячу тонн гуманітарної допомоги. Обіцяють допомагати фронту й надалі. Боєць ЗСУ на ім'я Олександр в ефірі «Єдиних новин» подякував ФК «Динамо» за надану допомогу:
«Хочу велику вдячність висловити за цю допомогу військовослужбовцям ЗСУ для більш якісної боротьби з ворогом – визволення нашої неньки – рідної України. Слава Україні!» Podrobnosti.ua (24.03.23).
Крім того, нещодавно на адресу «Динамо» надійшла подяка від командира взводу 95 окремої десантно-штурмової бригади за надані клубом пікапи для виконання важливих завдань на фронті. Під час однієї з нічних атак ворога десантники втратили кілька своїх транспортних засобів, тому виникла необхідність придбати нові.
Тож вони звернулися до «Динамо» з проханням розповсюдити інформацію про збір на автомобілі за допомогою своїх медіа-ресурсів, щоб привернути до нього більшу увагу громадськості, показати його важливість та підтримати інформаційно.
«Клуб одразу не лише відгукнувся на цей запит, а й перевиконав його, самостійно оплативши два пікапи для наших захисників. Автомобілі були оперативно передані бійцям 95 ОДШБр», – повідомляє 1927.kiev.ua (23.03.23).
А для вболівальників динамівці біля столичного стадіону імені Валерія Лобановського відкрили особливий простір, який стане місцем, де можна зарядитися, підкріпитися та подивитися футбол.
«Він слугуватиме не лише як традиційний пункт незламності, де можна погрітися, зарядити гаджети, випити чаю з безкоштовними снеками, а і стане центром об’єднання з футбольними фанами. Також сюди планують запрошувати дітей зі школи і разом малювати. В рамках цього проєкту футбольний клуб «Динамо Київ» організує майстер-класи для дітей, а також зустрічі з гравцями та тренерами футбольного клубу. Влаштовуватимуть і благодійні акції на підтримку військових», – розповіла з місця події «Телевізійна служба новин». (Tsn.ua, 23.03.23).
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости