Минулий тиждень додав відчутну порцію позитиву в футбольне та повсякденне життя країни завдяки успіхам збірних команд в європейських відбірних циклах. Медіа віддають належне футболістам, але зауважують, що вирішальні випробування чекають їх уже за місяць.
РОЗМОВИ НЕ ДЛЯ ДОРОСЛИХ
Головній команді належало за чотири дні відпрацювати обов’язкову програму з двох поєдинків із суперниками, що розташувалися в нижній частині таблиці квінтету С у відборі на Євро-2024.
Перший екзамен хлопці Сергія Реброва за результатом склали на відмінно, відправивши у ворота Північної Македонії два м’ячі без відповіді.Другий залік на папері виглядав куди простішим. Адже на лопатки потрібно було покласти 171-шу в рейтингу ФІФА збірну Мальти, яку Україна випереджала на 147 позицій.
Однак у преси й експертів виникали певні побоювання щодо протистояння 17 жовтня в Та-Алі. Навіть попри те, що острів’яни поки нічим не запам'яталися в поточній кваліфікації, не набрали жодного залікового пункту, а свій попередній матч без шансів програли на виїзді Італії з рахунком 0:4.
«Проте час від часу ця збірна таки демонструє непогані результати – минулого року була нічия з Грецією, перемога над Ізраїлем. Вже у 2023-му здолали Люксембург, нині вже не карлика європейського футболу. Також ми пам’ятаємо початок роботи з нашою збірною Андрія Шевченка, коли у товариському матчі Мальта перемогла його команду з рахунком 1:0», – нагадав коментатор відеосервісу MEGOGO Роберто Моралес. (Dynamomania.com, 17.10.23).
ЗМІ також згадували результат першої дуелі з мальтійцями (1:0) в Трнаві, яку «синьо-жовті» вирішили на свою користь лише в середині другого тайму завдяки реалізованому Віктором Циганковим пенальті. Тоді суперник діяв доволі відкрито, створив достатньо моментів. На цьому наголошував і Сергій Ребров напередодні виїзної гри.
«Ми повинні бути дуже сконцентрованими – попереду важлива гра. Така сама важлива, як і з Північною Македонією. Я впевнений, усі гравці розуміють, яким буде матч. Він буде складним, таким самим, як і в Словаччині. Тому ми готуємося дуже серйозно», – запевнив наставник. (Football.ua, 17.10.23).
Не на користь українців свідчила й загальна статистика відборів, згідно з якою наша збірна другий поєдинок зі спарених проводила гірше. Варто згадати лише нічию проти Англії, а згодом поразку від Італії в попередніх турах поточної кваліфікації.
Втім, за спільною думкою медіа, цього разу нам протистояв не той супротивник, на котрому команда Реброва могла б спіткнутися навіть за наявності певних негативних факторів.
«Заходимо за черговими трьома очками, і жодних забобонів разом із безглуздими промовами про те, що мальтійський футбол зараз на підйомі! Вибачте, але вовків боятися – до лісу не ходити, тим паче в даному випадку йдеться максимум про вовченят або цуценят, які виють і гавкають на караван великого футболу, що проходить повз. А ось хто в цьому світі ми – нам і вирішувати. Незважаючи на всілякі забобони.
…Я в жодному разі не закликаю недооцінювати чергового суперника нашої збірної. Швидше, просто підкреслюю очевидне – ці три очки ми зобов’язані брати, якщо поважаємо себе. Інакше – жодних виправдань і звичний вболівальницький хор із «ганьбою» тощо», – зазначив відомий український журналіст Артем Франков. (Bookmaker-ratings.com.ua, 17.10.23).
«Головне не звертати увагу на те, що писатимуть і говоритимуть – «не можна розслаблятися», «Мальта – хороша команда» і т.д. Це всі розмови для U-9, а в нас – доросла команда. Наші тренери та гравці розуміють, що гру з Мальтою потрібно обов'язково вигравати.
Жодної недооцінки суперника навіть близько не буде. Головне, щоби не було переоцінки, адже результат може задавити. Наша команда сильніша і майстерніша, Україна має просто вийти і здобути результат. Якщо ми не переможемо Мальту, то гра проти Італії перетвориться ні на що», – у свою чергу наголосив колишній керманич «синьо-жовтих» чемпіонів Європи-2009 (U-19), а нині головний тренер «Полісся» Юрій Калитвинцев. (Ukrfootball.ua, 14.10.23).
ІЗ ВІРОЮ В ПРОЕКТ РЕБРОВА
Згідно з усіма оптимістичним прогнозами, збірна України таки завершила жовтневий міжнародний збір із двома звитягами на власному рахунку. Команда Сергія Реброва виконала головне завдання – перемога над Мальтою (3:1) у передостанньому поєдинку відбору на Євро-2024 закрила збір із шести бажаних очок у чергову міжнародну паузу.
Проте, успіх у матчі проти «андердога» дався нелегко, хоча значна кількість уболівальників і журналістів розраховувала на протилежне. Але так інколи трапляється, коли одній команді турнірні розклади дозволяють грати в довільному стилі, а іншій доводиться вирішувати доленосні завдання.
«Збірна Мальти ні на що не претендувала ще до початку змагання. Але в цьому, як не парадоксально, і є небезпека від мальтійців – не обтяжені турнірним завданням їм просто нічого було втрачати. Відбірковий турнір для команди Мальти вже і є Євро, та кожна звитяга у цьому змаганні для них набувала європейського масштабу. Господарі були б раді здобути у відбірному турнірі бодай перше очко до свого заліку», – підкреслює автор порталу Bolel-ik.com.ua (18.10.23) Володимир Старинський.
Тим не менш, природно, що незважаючи на позитивний результат, до цієї вікторії в ЗМІ й експертів виникли певні питання. Критика за гру з їх боку присутня, однак і розуміння загального досягнення свідоме.
«Не зовсім так ми собі уявляли матч проти аутсайдера групи, який в рамках цієї кваліфікації не створив особливих проблем нікому, крім нашої команди, а нашій створив їх двічі.
В цілому за підсумками вчорашньої гри можна як засмучуватися, що перемога далася досить непросто і нервово, так і радіти важливим очками, які вдалося не втратити. Але заключні, вирішальні поєдинки відбіркового турніру – це як пенальті: головне, щоб після удару м'яч опинився в воротах. М'яч у воротах, в таблиці плюс три, підопічні Сергія Реброва на другому місці – йдемо далі», – констатує Михайло Цирук на Хsport.ua (18.10.23).
Ніхто не заперечує, коли збірна України зрівняла рахунок, була певна доля везіння. Але це все одно заслуга команди, яка правильно відреагувала на локальну невдачу, багато атакувала й жадала не тільки відігратися, а й будь-що виграти цей двобій. Тому перемогу наші хлопці заслужили, а остаточний рахунок склався за переваги українців саме в класі.
«У нас з усіма важкі матчі, не тільки з Мальтою. Ми знали, як Мальта буде грати в обороні. Готувалися і знали, що буде насичена оборона. Так, ми пропустили перші, але це дуже заслужена перемога – подякував хлопцям. Усі матчі на рівні національних збірних, вони дуже важкі. У цьому поєдинку на першому місці був результат.
Мальті нічого було втрачати, вони намагалися атакувати. Навіть коли вони грали з нами першу гру, вони намагаються атакувати. Для нас важливо було сконцентруватися, знайти баланс в атаці та обороні. На жаль, у першому таймі цього не було, але в другому таймі була інша гра», – розставив акценти Сергій Ребров у післяматчевому коментарі для «Суспільне Спорт» (18.10.23).
Тішить, що в національній команді нині формується колектив однодумців. Тренери готові за будь-яких обставин захищати гравців, а футболісти платити наставникам тією ж монетою. Помітна й загальна командна філософія.
«Бувають матчі, коли ми не показуємо тієї гри, якої від нас очікують. Але жодного разу я не бачив, щоб хлопці виходили, опустивши руки, чи не хотіли перемогти. На футбольному полі може щось піти поза планом, наприклад, наш пропущений м’яч із Мальтою. Тож головне – виконувати установки тренера. Якщо ми їх дотримуємося, то наприкінці матчу завжди приходить потрібний результат», – доповнює свого коуча захисник збірної та київського «Динамо» Олександр Караваєв. (Uaf.ua, 18.10.23).
Так, саме звитяги, хай і без прикрас – ось що наразі найважливіше. Адже команда переживає перебудову фактично на марші. Не так давно змінився керманич, потрібна адаптація до нових умов і вимог як гравцям, там і самому тренерському штабу. Тому за короткий проміжок часу й важко одразу ввійти в гру. І тому рахунок на табло арени «Антон Малатинськи» минулого вівторка був відмінним.
«Хочу лише нагадати, що: а) ще до початку відбору багато хто говорив, що ним доведеться пожертвувати – а Україна справді б'ється до останнього; б) Ребров прийняв команду практично у розібраному стані – і зібрав максимум можливих очок; в) раніше за двох конкурентів такого рівня ми нікуди не виходили – а ви не забули, в яких умовах грає ця збірна?
Тому, панове критики, як кажуть в Одесі, сидимо на попі рівно. Без різких рухів. І дякуємо Богові за те, що у нас все ще є футбол, і ми все ще виграємо. Хоча б у тієї ж Мальти», – наголошує Ігор Юрич на електронних сторінках Ua-football.com (18.10.23).
Попри недоліки в грі вітчизняні ЗМІ все ж вірять у проект Реброва. Журналісти в переважній більшості вважають, що його футбол – це системна історія. У команди може щось не виходити, але коли є нормальний фундамент, то є й можливості для росту. Ця збірна побудована на правильних принципах і здатна якісно прогресувати.
«Доля другої путівки від нашої групи на Євро-2024 вирішиться в очному протистоянні між Україною та Італією, в якому нам потрібна буде перемога (якщо італійці здолають македонців).
Забігати наперед зараз немає ні найменшої можливості, ні найменшого бажання. Попереду ще цілий місяць, всяке може статися. Проте хочеться вірити, що на вирішальний – у будь-якому разі – поєдинок відбору збірна України підготується відповідно. Так, щоб ні в мене, ні в будь-кого не виявилося хоча б найменшої можливості метати каміння в її город. А за жовтневий цикл «синьо-жовтим» – спасибі», – констатує Валерій Василенко зі Sport.ua (18.10.23).
ДИВО ВІД МОЛОДІ
Жовтнева міжнародна пауза відбувалася не тільки під акомпанемент протистоянь збірних на найвищому рівні. Молодь у категорії U-21 також визначала сильніших у своїх підгрупах кваліфікації до чемпіонату Європи-2025, що має відбутись у Словаччині.
Українська «молодіжна» в кваліфікації опинилась у секстеті F, де явним фаворитом станом на момент завершення жеребкування бачилась Англія. Тоді як Північна Ірландія, Сербія, Люксембург й Азербайджан мали б заважати хлопцям Уная Мельгоси здобувати дорогоцінні залікові бали.
«Із перших двох спроб у «острів’ян» та «герцогів» так нічого й не вийшло – «синьо-жовті» їх обігравали з рахунками 1:0 та 3:0 відповідно, а ось третім нашим суперником уже були чинні чемпіони Європи й це було дійсно серйозним викликом. Лі Карслі привів просто феноменальну команду до першого в його особистій тренерській кар’єрі великого трофею минулим літом, але, як і в нашому випадку, чимала кількість виконавців зробила крок за межі вікової категорії, тож тепер ще треба було призвичаїтись до нової генерації. Але «три леви» стартували з ще більш упевнених перемог, аніж ми, здолавши Люксембург із таким самим рахунком та вщент розбивши Сербію (9:1)», – нагадав напередодні поєдинку в словацьких Кошицях Football.ua (16.10.23).
Не дивно, що українською футбольною спільнотою зустріч із британцями очікувалася з серйозним хвилюванням. ЗМІ непокоїлися навіть не стільки за результат, скільки за гідну гру у виконанні «синьо-жовтих». Але ті посоромили скептиків і видали надзвичайно видовищний матч із щасливим завершенням проти найсильнішої збірної в європейському молодіжному футболі.
«Не встигли ми відійти від фантастичного виступу молодіжної збірної України на Євро-2023, як уже за декілька місяців нас порадувало нове покоління команди U-21. Перемога над Англією (3:2) у відборі на наступну континентальну першість 2025 року, безумовно, дуже виділяється серед всіх інших.
По-перше, в цій віковій категорії ми обіграли англійців вперше в історії, по-друге, якщо подивитися на прізвища футболістів, яких здолали підопічні Унаї Мельгоси, рівень гордості за нашу молодь стане ще вищим, по-третє, три очки в протистоянні з фаворитом групи – серйозна заявка як мінімум на друге місце, хоча говорити про турнірні перспективи, звичайно, зарано, адже нам належить провести ще дві гри з Сербією, які, швидше за все, і будуть вирішувати нашу долю в цій кваліфікації», – констатує Михайло Цирук на Хsport.ua (19.10.23).
Преса з експертами сходяться на думці, що наставник українців спромігся виконати, мабуть, найголовніше своє завдання перед такою грою, а саме – приборкав страх своїх гравців і показав їм шлях до перемоги. Переконав, якщо вони виконають його вказівки, то зможуть досягнути позитивного результату. А вдалий план на гру – це вже половина успіху. І коли на перерву Україна йшла за рахунку 2:0 на свою користь, не виникало думки, що це якимось чином незаслужено. Хоча побоювання щодо другого тайму залишалися й вони частково справдилися, адже наприкінці основного часу Англія встановила рівновагу.
«У той момент подумалося, що нічия – теж добре, але її ще потрібно втримати. І не треба тут шукати «зраду», адже навіть автор переможного голу Ілля Квасниця зізнався, що тоді не вірив у перемогу. Втім, попри такі відчуття, наші поперли вперед і гравець «Руху» забив гол неймовірної краси. Ви й самі знаєте, що будь-яка наша збірна в 99% випадків за рахунку 2:2 проти Англії на 90-й хвилині стала б у глуху оборону. Але вчора був саме той один відсоток. «Синьо-жовті» пішли вперед та зірвали джек-пот. Так, ще є певна недовіра до власних сил та здібностей, однак немає страху перед іменитими опонентами. А це означає, що дане покоління збірної України здатне на великі звершення», – сподівається головний редактор Sportanalytic.com (17.10.23) Ігор Цвик.
І мова не лише про результати безпосередньо на полі. Вінцем роботи Мельгоси на посаді головного тренера України U-21 має стати поступовий перехід футболістів із молодіжної команди до національної. Наразі цього не відбулося, однак тренер наголосив – це може трапитися в будь-який момент.
«У нас були різні розмови із Ребровим. Цей проєкт стартує від національної команди, від його особистості. Ми намагаємося дотримуватися інструкцій, які він дає нам, та його порад. Контактуємо, бо деякі гравці молодіжної команди можуть миттєво перейти до національної. Тому треба бути готовим виконувати ті вимоги, які є в головного тренера», – наводить слова іспанського фахівця Suspilne.media (16.10.23).
Сергій Ребров ще до початку роботи відразу ж наголосив, що буде одна системність – й у головній збірній, й у молодіжній, і в усіх інших. Цілком слушно. Адже коли він сам потрапив у «Динамо» Валерія Лобановського, то дубль і перша команда киян працювали на одному рівні. Системність, тренування та базові вправи були однаковими. А Лобановський контролював весь робочий процес усіх команд.
«Саме так було, коли й я прийшов у «Динамо», – згадує колишній наставник молодіжної збірної України Сергій Ковалець. (Ua-football.com, 17.10.23). – У 1990 році основний склад виборов чемпіонське звання, дублюючий склад теж посів перше місце, до того ж, була ще й перемога у Кубку СРСР. Дубль тоді тренував Віктор Михайлович Колотов, який відзначався справедливим відношенням. Якраз на той час я переходив із складу резервістів до першої команди, і добре знав, які вправи потрібно робити. І це нормальний процес для усіх наших клубів, якщо ми говоримо про U-19, U-21 та головну команду».
«Це правильний напрямок. Тож Сергій Ребров робить все належним чином. Він працював з іспанськими фахівцями, тому повністю контролює процес. Наставник «молодіжки» Унаї Мельгоса про це так і сказав. З точки зору підказок, аналізу, спілкування щодо гравців було видно, що футболісти нашої молодіжної збірної розуміють: якщо вони проявлять себе сьогодні в U-21, то завтра будуть залучені до національної команди. Саме такою має бути мотивація на рівні всіх збірних та у кожному клубі. Вершиною ж бо піраміди є національна команда, а всі інші працюють на єдиний результат», – резюмує С.Ковалець. (Ua-football.com, 17.10.23).
У наступних турах, що залишилися в цьому році, в збірної України в суперниках будуть Люксембург (17 листопада) й Азербайджан (21 листопада). Отже все в руках «синьо-жовтих», аби відправитися на зимові канікули в статусі стовідсоткового лідера секстету F.
НАДІЇ ДЛЯ ЮНАКІВ
На жаль, не змогли на тижні підтримати переможну ходу наших національної та молодіжної збірних юнаки в категорії (U-17).
Після результативної нічиєї з Фінляндією (2:2) та розгромної вікторії над Ліхтенштейном (7:0) українці зустрічалися з однолітками з Німеччини у статусі лідера групи 3.
Ситуація склалася таким чином, що підопічних Володимира Єзерського для виходу до наступного етапу влаштовувала й нічия. Але досягти її не вдалося – німці забили невдовзі після перерви й завдяки цій мінімальній перемозі посіли перше місце в квартеті. Другими фінішували фіни, котрі не відчули проблем у поєдинку з аутсайдером (3:0).
Так, дива не сталося, але тому є просте пояснення.
«Дуже важко говорити про якісь перспективи команди Єзерського у першому раунді кваліфікації Євро U-17. Насамперед тому, що збірна так і не збиралася жодного разу в повному складі. Весною був селекційний збір для легіонерів, а восени більше для гравців з України. Ні про яку зіграність мова вестись не може, бо команда повноцінно не готувалася. Перед початком кваліфікації було тільки передігрове тренування.
…На противагу цьому Німеччина та Фінляндія мали повноцінну підготовку. Фіни тільки в цьому році провели понад 10 товариських поєдинків. У Німеччині селекцію у збірні ведуть вже із 14 років. До U-17 це вже сформована та зіграна команда. Тому німці – головні фаворити нашої групи», – розкриває деталі Football24.ua (15.10.23).
Утім, для «синьо-жовтих» ще нічого не вирішено. Потрібно почекати кілька тижнів, коли завершаться міні-турніри в інших групах. Серед третіх команд далі пройдуть п'ять найкращих із 13-ти, й із одним «золотим» очком і різницею м'ячів 2-3 Україна може претендувати на одну з путівок до еліт-раунду відбору.
РЕЗОНАНСНІ НОВИНИ «ШАХТАРЯ»
На клубному рівні подією номер один на минулому тижні стала зміна головного тренера в таборі чинного чемпіона України. «Шахтар» офіційно оголосив про припинення дії контракту з Патріком ван Леувеном та його тренерським штабом.
Для ЗМІ та, мабуть, самого нідерландського наставника це стало повною несподіванкою, особливо після перемоги над «Антверпеном» у Лізі чемпіонів УЄФА. Ще напередодні спеціаліст керував командою під час товариського матчу з «Рухом» (2:0), а у день відставки давав інтерв’ю клубному каналу, в якому розповів про підготовку команди до наступних поєдинків в умовах відсутності гравців збірних…
Тим не менш, виконувачем обов’язків головного тренера призначений Даріо Срна, який до цього обіймав посаду спортивного директора клубу.
«Настав день, коли ми повинні сказати чесно й відверто, щоб бути перед нашими вболівальниками чесними та справедливими, що в нас, на жаль, не вийшло. У нас не вийшло грати в той футбол, який потрібен уболівальникам, президенту клубу, нам усім. Ми не могли знайти спосіб грати в «шахтарський» футбол. І можу тільки сказати Патріку і тренерському штабу спасибі за гарну роботу, але ми вирішили йти іншим шляхом.
…Мені президент пропонував два тури тому відразу взяти команду, стати головним тренером, підписати контракт, вибрати тренерський штаб. І він сказав, що готовий зі мною страждати. А я йому відповів: «Президенте, я люблю цей клуб і я вас запевняю, що на сьогодні я вам хочу привести тренера, який сильніший за мене. Який сьогодні кращий за мене, досвідченіший за мене і який сьогодні може дати команді більше, ніж я». І ми ведемо переговори. І я сподіваюся, що цей тренер захоче до нас», – розставив Срна крапки над «і» в інтерв’ю клубній прес-службі. (Shakhtar.com, 20.10.23).
Перший млинець для новоспеченого наставника не став глевким. Його підопічні в 11-му турі УПЛ переграли ЛНЗ із рахунком 3:0. Однак справжнє випробування на міцність і для хорвата, й для гірників настане вже цієї середи – в наступному поєдинку головного єврокубку проти «Барселони».
Подписывайтесь на Dynamo.kiev.ua в Telegram: @dynamo_kiev_ua! Только самые горячие новости